Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    5

    Post tefal gv8981 πρόβλημα με αντλία

    Χαιρετώ την παρέα και καλή υπομονή στην καραντίνα!!! Είναι το πρώτο μου post, οπότε ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν σας κουράσω....

    Έχω ένα σύστημα σιδερώματος Tefal GV8981. Τελευταία που και που όταν το ανάβω, μόλις ζεσταθεί σκάει η βαλβίδα ασφαλείας από κάτω. Δεν το κάνει πάντα όμως, και οπότε τότε δουλεύουν όλα κανονικά.

    Έτσι, σκέφτηκα να καθαρίσω το boiler από άλατα μήπως βούλωσε κάτι γιατί παρατήρησα και λίγο μειωμένη παραγωγή ατμού.

    Το συγκεκριμένο έχει ένα σύστημα που μαζεύει τα άλατα και τα βγάζεις ξεβιδώνοντας μια βίδα που έχει στο boiler.

    Ψάχνοντας λίγο διάβασα ότι ανά διαστήματα καλό είναι από κει να βάζουμε νερό και να ξεπλένουμε το boiler εσωτερικά. Έτσι και έκανα, έβγαλε κάμποσο θολό νερό οπότε υποθέτω ότι κάτι καθάρισε.

    Όμως αδειάζοντας το νερό βγήκε από μέσα και ένα πλαστικό κομμάτι σαν σιτα το οποιο μετά απο googlαρισμα είδα ότι είναι κομμάτι από ένα φιλτράκι που έχει πάνω στην αντλία που τραβάει τον ατμό. Αυτό λοιπόν έσπασε και οι περισσότερες τρύπες του είναι αρκετά βουλωμένες από άλατα.

    Υποθέτω ότι έσπασε όταν κούνησα το σίδερο για να ξεπλυθεί από μέσα το μπόιλερ, όμως δεν αποκλείεται να είχε σπάσει και νωρίτερα, δεν μπορώ να το γνωρίζω.

    Το ερωτήματα μου είναι τα εξής:
    1) Πόσο κρίσιμο είναι αυτό το φίλτρο για την λειτουργία του συστήματος; Δηλαδή να δοκιμάσω να το δουλέψω χωρίς; Δεν το έχω ανοίξει ακόμα.

    2) Σε περίπτωση που είχε σπάσει νωρίτερα και άρα ήδη έχει δουλέψει χωρίς φίλτρο υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει ζημιά ή να έχει βουλώσει από άλατα η αντλία; μήπως γιαυτο που και που έσκαγε η βαλβίδα ασφαλείας;

    3) Βρίσκω ανταλλακτικό στο internet (τιμή γύρω στα 30-35 ευρω). Όμως δεν είδα κάπου ξεχωριστό μόνο το φίλτρο. Ξέρει κανείς αν υπάρχει; Αλλά και αν υπάρχει μήπως να αλλάξω όλη την αντλία προληπτικά;

    Link του ανταλλακτικού όπου φαίνεται και το φίλτρο εδώ

    Συγγνώμη για την πολυλογία, είπα να τα ρωτήσω αναλυτικά και ευχαριστώ εκ των προτέρων τα μέλη της κοινότητας.

    Περιμένω τα φώτα σας...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 04-04-20 στις 12:57

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ιακωβος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, θα πω μια ιδέα δεν ξερω αν θα δουλέψει ….βγαλε το νερο από το μποιλερ ξεβιδώνοντας την ταπα και βαλε καθαριστικά ξανακλείσε την ταπα και δούλεψε το .

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την πρόταση. Αυτό το σκέφτηκα και γω, αλλά το θέμα μου δεν είναι το καθάρισμα αλλά το σπασμένο φιλτράκι της αντλίας.

Παρόμοια Θέματα

  1. Tefal GV 7620 Ατμοσίδερο
    από toycor18 στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-19, 21:33
  2. Tefal GV7470 - Σύστημα Σιδερώματος
    από apostan στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-19, 11:23
  3. [Bosch] Ξ˜ΟŒΟΟ…Ξ²ΞΏΟ‚ κατά την πλύση
    από linachar στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-19, 23:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας