Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή Κλιματιστικό GREE On-Off Βοήθεια για τύπο πυκνωτή εξωτερικής μονάδας

    Σε εξοχική κατοικία σε νησί υπάρχει από το 2008 ένα κλιματιστικό 12άρι της GREE, τύπου on-off (όχι inverter) με στοιχεία εξωτερικής μονάδας: GRSO-12H/KY-N.
    Το προηγούμενο ΣΚ που είχα κατέβει στο νησί, μετά τις μεγάλες ζέστες (1 Ιουλίου) όπου το κλιματιστκό λειτουργούσε, παρατήρησα ότι η εσωτερική μονάδα δεν βγάζει αρκετά ζεστό αέρα, ακόμα και αν ρύθμιζα την θερμοκρασία στην ψύξη στους 16 βαθμούς (ελάχιστη). Με τα πολλά ανέβηκα στην εσωτερική μονάδα και με ένα θερμόμετρο υδραργυρικό που έχω στο ψυγείο τροφίμων (δυστυχώς δεν είχα κατάλληλο θερμόμετρο) και βάζοντας τη σκάλα του ανεμιστήρα στο ελάχιστο και τη ρύθμιση θερμοκρασίας στους 16 βαθμούς, μέτρησα μετά από 5-10 λεπτά που είχα το θερμόμετρο στις περσίδες της εσωτερικής μονάδας θερμοκρασία αέρα περί τους 17 βαθμούς.
    Είναι προφανές νομίζω ότι η τιμή αυτή είναι αρκετά πάνω από το σωστό (νομίζω πρέπει να είναι το πολύ κάπου στους 10 βαθμούς σε ψύξη). Θερμοκρασία εξωτερικού χώρου ήταν γύρω στους 33 βαθμούς εκείνη την ώρα.
    Η εξωτερική μονάδα βρίσκεται τοποθετημένη χαμηλά σε βεράντα, κάτω από πέργκολα, και δεν τη χτυπάει απευθείας ο ήλιος.
    Παρατηρώντας την εξωτερική μονάδα, δεν είδα εμφανή ίχνη απώλειας ψυκτικού, δηλαδή δεν είδα οι σωλήνες να έχουν ασπρίσει, ενώ ούτε ήταν παγωμένοι.
    Αυτό όμως που παρατήρησα ήταν ότι αρκετές φορές ενώ η εσωτερική μονάδα λειτουργούσε με ρύθμιση στους 16 βαθμούς, η εξωτερική μονάδα ήταν σταματημένη...Μάλιστα κάποια στιγμή αυτό κράτησε ώρα και μόνο όταν έκλεισα τελείως το κλιματιστικό και μετά από λίγο το ξανάνοιξα, εκκίνησε και η εξωτερική μονάδα, η οποία ωστόσο, έσβηνε κατά διαστήματα, ενώ λογικά θα έπρεπε να δουλεύει φουλ από τη στιγμή που ζητούσα στο εσωτερικό 16 βαθμούς και η πραγματική θερμοκρασία πρέπει να ήταν στο δωμάτιο γύρω στους 28...
    Από αυτά τα συμπτώματα υποψιάζομαι ότι δε λειτουργεί σωστά ο πυκνωτής της εξωτερικής μονάδας και σκέφτομαι να τον μετρήσω και να τον αλλάξω.
    Το πρόβλημα είναι ότι αφενός εκεί όπου βρίσκεται το μηχάνημα (νησί) δεν υπάρχουν καταστήματα αντίστοιχων ανταλλακτικών, ενώ παράλληλα, δεν βρίσκομαι και στο νησί τώρα που γράφω για να ανοίξω την εξωτερική μονάδα και να τσεκάρω τον πυκνωτή.
    Έχω ωστόσο φωτογραφήσει το ταμπελάκι με τα πλήρη στοιχεία της εξωτερικής μονάδας και θα παρακαλούσα αν κάποιος φίλος γνωρίζει ποιος πυκνωτής ταιριάζει στη συγκεκριμένη εξωτερική μονάδα, να με διαφωτίσει ως προς τον τύπο του για να τον ψάξω και να τον αγοράσω εδώ στην Αθήνα, μιας και σκοπεύω να κατέβω τέλη της επόμενης εβδομάδας στο νησί και να ασχοληθώ με την επισκευή (έλεγχο-αντικατάσταση πυκνωτή). Η μονάδα χρησιμοποιεί φρέον R-407C και το ταμπελάκι της είναι το παρακάτω:
    https://ibb.co/bb12HD4

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Εφοσον ξεκιναει η εξωτερική μονάδα δεν ειναι πυκνωτής.Το 'ασπρισμα' της σωληνας δεν ειναι ιχνος διαρροής αλλά ένδειξη παγωμένης σωλήνας και κατά περίπτωση σωστής λειτουργίας.Για αρχή θα έκανα έλεγχο υγρών.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα με το μοντέλο δε βρίσκω τι πυκνωτή έχει.Πρέπει κατα τη θεωρία να τοποθετηθεί ίδιος πυκνωτής ανάλογα με την απόδοση και τα watt του κινητήρα. Σε γενικές γραμμές οι τιμές των πυκνωτών ειναι 1.5uF μεχρι 2.5uf για εξωτερικους ανεμιστήρες λίγων watt.Εγώ θα είχα μαζί μου 3 τιμές 1.5, 2, 2.5.Αλλά γενικά στα νησιά έχουν πυκνωτές επειδή είναι πολύ κλασικό φαινόμενο. Πάρε τηλ απο τώρα σε καταστήματα με ηλεκτρολογικό υλικό στο νησί και ρώτα, μόλις φτάσεις ανοιξε το καπάκι και σιγούρεψε την τιμή. O τυπος ειναι αυτος που φαινεται στην εικονα

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pliktras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lazarefa (10-07-21)

  5. #4
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Φώναξε ψυκτικό.
    2. Φώναξε ψυκτικό.

    3. Αφού δεν είναι inverter και είναι on-off, είναι άτοπο να επικαλείσαι τους 16 κελσίου. Το ίδιο είναι είτε 16, είτε 20, είτε 23.

    4. Όταν έχει λίγα υγρά, ασπρίζει, αντί να είναι δροσερή η υγρά γραμμή , γιατί προλαβαίνει να κάνει εξάτμιση πολύ πριν το στοιχείο,
    κοντά στη βάνα. Όταν δεν έχει ελάχιστα εώς καθόλου, η γραμμή είναι χλιαρή.

    5. Ποιος πυκνωτής, ο εκκινήσεως ή ο λειτουργίας;

    6. Οποίος από τους δυο και να είναι, η μονάδα δεν θα ξεκίναγε.

    7. Να ελέγξεις εάν στο χειριστήριο έχεις κάνει τη σωστή επιλογή για ψύξη.

    8. Να ελέγξεις με αμπεροτσιμπίδα τα αμπέρ εκκίνησης και λειτουργίας,

    9. Να ελέγξεις με μανόμετρα την πίεση λειτουργίας

    10 Και κυριότερο: εάν κάτι από τα ανωτέρω δεν το καταλαβαίνεις, δεν το μπορείς, δεν έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό να το εφαρμόσεις, τότε ισχύει η παράγραφοι 1 και 2..

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ΗΝ1984 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lazarefa (10-07-21), mikemtb73 (11-07-21)

  7. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Αρχικά κι εγώ θεώρησα μάλλον απίθανο να τα έχει "παίξει" ο πυκνωτής, εφόσον η εξωτερική μονάδα γενικά λειτουργούσε, ωστόσο το γεγονός ότι ο συμπιεστής ήταν off για σχετικά μεγάλα διαστήματα ενώ η ρύθμιση ήταν στους 16 βαθμούς, με προβλημάτισε. Λογικά θα έπρεπε εφόσον ζητούσα τη μέγιστη ψύξη, να δουλεύει συνεχώς ο συμπιεστής κι όχι να κόβει, και μάλιστα για μεγάλο χρονικό διάστημα. Σε ανάλογες περιπτώσεις παλιότερα είχα παρατηρήσει ότι σε λειτουργία ψύξης, άπαξ και η εσωτερική θερμοκρασία ρυθμιζόταν από 26 βαθμούς και κάτω, πρακτικά ο συμπιεστής λειτουργούσε συνεχώς. Πως είναι λοιπόν δυνατόν τώρα που ζητούσα 16 βαθμούς να κόβει;
    Συζητώντας τα ανωτέρω με φίλο που κάνει εγκαταστάσεις και σέρβις σε οικιακά μηχανήματα, μου είπε και αυτός ότι με αυτά τα συμπτώματα είναι αρκετά πιθανό να μη δουλεύει σωστά ο πυκνωτής, ακόμα κι αν καταφέρνει και παίρνει κάποια στιγμή, εφόσον κόβει για μεγάλα διαστήματα με 16 βαθμούς ρύθμιση.
    Για το φρέον από όσο ξέρω, άπαξ και λείπει ποσότητα, οι σωλήνες παγώνουν ή/και εμφανίζεται μια ασπρίλα σαν ψιλό χιόνι πάνω τους, ως συνέπεια της προγενέστερης διαρροής. Αν κάνω λάθος, με διορθώνεις. Δεν παρατήρησα κάτι ανάλογο στους σωλήνες του δικού μου.
    Στα περισσότερα αποτελέσματα αναζητήσεων στο διαδίκτυο που έκανα για συμπτώματα χαλασμένου πυκνωτή σε κλιματιστικό, προκύπτει ότι δεν είναι το μοναδικό σύμπτωμα προβληματικού πυκνωτή το να μην παίρνει με τίποτα μπροστά ο συμπιεστής. Πχ εδώ:
    https://sanbornsac.com/bad-ac-capacitor-symptoms/
    Για τον έλεγχο υγρών που λες δεν θα διαφωνήσω (άλλωστε δεν έχει ποτέ μέχρι σήμερα τσεκαριστεί η ποσότητα, άσχετα που δεν είχα εμφανή θέματα απόδοσης), απλά για να γίνει η συγκεκριμένη δουλειά πρέπει να φωνάξω ψυκτικό, κάτι που λόγω τουριστικού μέρους και σεζόν δεν είναι το πιο εύκολο αφού τα 2-3 συνεργεία που υπάρχουν στο νησί αυτή την εποχή τρέχουν και δεν φτάνουν με το φόρτο δουλειάς που έχουν, οπότε φοβάμαι ότι και θα με γειώσουν στο ραντεβού και θα με γδάρουν οικονομικά. Οπότε θέλω πρώτα να τσεκάρω/αποκλείσω το σενάριο του πυκνωτή που μπορεί να γίνει κι από μένα με μικρό κόστος (γύρω στα 10 ευρώ ή και λιγότερο κοστίζουν συνήθως, ενώ έχω και πολύμετρο για μέτρηση του πυκνωτή, καθώς και σχετικές γνώσεις ηλεκτρολογίας).

  8. #6
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    .....................

  9. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Τώρα είδα τις απαντήσεις των φίλων pliktras & HN1984 τους οποίους και επίσης ευχαριστώ.
    Καταρχάς είναι σίγουρο ότι είχα κάνει τη σωστή επιλογή για ψύξη στο χειριστήριο του μηχανήματος.
    Αμπεροτσιμπίδα δεν είχα στο νησί αλλά έχω στην Αθήνα οπότε την επόμενη φορά μπορώ να την κατεβάσω και να μετρήσω αμπέρ εκκίνησης. Τι θα καταλάβω από τις μετρούμενες τιμές;
    Εξοπλισμός ψυκτικού (μανόμετρα, ζυγαριές, φιάλες κλπ) δεν υπάρχουν...Εκεί πάμε αναγκαστικά για ψυκτικό.
    μετά από ψάψιμο βρήκα το παρακάτω μάνιουαλ το οποίο βέβαια δεν είναι για το δικό μου μοντέλο ακριβώς, αλλά ένα παρόμοιο ον-οφ το οποίο έχει 2 πυκνωτές στην εξωτερική μονάδα
    http://gree.at/uploads/servisni/JADE..._manual_en.pdf
    Στις σελίδες 38-39 φαίνεται το ανταλλακτικό Νο 18 και το Νο 19, το πρώτο έχει κωδικό CBB61 και λογικά είναι αυτό που έδειξε ο φίλος pliktras (φαντάζομαι είναι ο πυκνωτής του ανεμιστήρα) και το δεύτερο είναι το CBB65, το οποίο είναι κυλινδρικός πυκνωτής, κάτι τέτοιο:
    https://www.ecpvendas.com.br/capacit...-33010743-gree
    προφανώς είναι ο πυκνωτής του συμπιεστή.
    Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι λογικά εγώ αν έχω θέμα με τον πυκνωτή, πρέπει να έχω με τον δεύτερο πυκνωτή, τον κυλινδρικό του συμπιεστή κι όχι τον πλακέ του ανεμιστήρα εξωτερικής μονάδας, σωστά;

  10. #8
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Λοιπον.Αν εχει θεμα ο πυκνωτης του ανεμιστηρα, δεν εκκινεί ο ανεμιστηρας και κοβει μετα απο θερμικο.Αν δεν εκκινεί ο συμπιεστής αλλά ο ανεμιστήρας ξεκινάει κανονικά, τότε είτε έχει θέμα είτε η εντολή εκκίνησης(πλακετα) για το συμπιεστή είτε ο συμπιεστής είτε ο πυκνωτής του.Αυτό που πρέπει να δεις ειναι να ξεκινάει ο ανεμιστήρας μόνος του και ο συμπιεστής.Αν ο ανεμιστήρας ξεκινάει κανονικά, δεν εχει θεμα ο πυκνωτής του.Αυτό που λες ως εξωτερική μονάδα που δεν εκκινεί σημαίνει οτι ουτε ο ανεμιστήρας σου παίρνει ούτε ο συμπιεστής, οπότε δεν πρέπει να είναι πυκνωτής, κάτι άλλο συμβαίνει. Πρέπει να κάνεις κάποιες μετρήσεις σε πρώτη φάση, αλλά απο τη στιγμή που σου εκκινεί ο συμπιεστής και ο ανεμιστήρας, έστω κάποιες φορές, αλλά υπάρχει και η περίπτωση να μην ξεκινήσει η εξωτερική, σημαίνει οτι ειναι αλλου το θέμα.Με ένα πολύμετρο της πλάκας που μετράει πυκνωτές μπορείς και τους πυκνωτές να μετρήσεις, αλλά καλύτερα να εισαι εκεί να μας γράψεις και οτι χρειαστεί να το παραγγείλεις, αλλιώς φώναξε ψυκτικό.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pliktras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lazarefa (10-07-21)

  12. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.716

    Προεπιλογή

    Φίλε Λάζαρε,
    αυτά που σου γράφει ο φίλος Χρήστος είναι απολύτως σωστά κι ακολουθητέα από μέρους σου.
    Διάγνωση δεν γίνεται από μακριά, από τη photo που δείχνει το ταμπελάκι μόνο, για το 12000 BTU
    κλιματιστικό σου, κι από τους αντίστοιχους τύπους του Service Manual που κατέβασες από το Διαδίκτυο.
    Χρειάζεται οπωσδήποτε η παρουσία σου στο χώρο που λειτουργεί το μηχάνημα κι άνοιγμα της εξωτερικής
    μονάδας.
    Σωστή μέτρηση πυκνωτών γίνεται με καπασιτόμετρο.
    Αν ο πυκνωτής εκκίνησης του συμπιεστή είναι 35 μF / 450V καλό είναι να προμηθευτείς ένα από το κατ/μα
    ΚΟΥΡΛΑΜΠΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ ΥΛΙΚΑ, Σιώκου 8-10, Πλησίον Μουσείου Ο.Σ.Ε., Τρεις Γέφυρες, Αθήνα,
    τηλ/να : 6972622591, 6972204296, γιατί στο νησί σου (δεν γνωρίζω πιο είναι) συνήθως δεν έχουν τέτοια
    μεγέθη, χωρίς βέβαια αυτό να ΄ναι επαληθευμένο.
    Σίγουρα πρέπει να προβείς σ΄ αρκετές μετρήσεις για ν΄ ανακαλύψεις τη βλάβη, από απλές οπτικές παρατηρήσεις,
    έως μετρήσεις τάσεων και ρευμάτων που πρέπει να γίνουν με πάρα πολύ μεγάλη προσοχή γιατί μ΄ αυτά τ΄
    ηλεκτρικά μεγέθη δεν αστειευόμαστε.
    Εύχομαι να ΄ναι ο πυκνωτής και να κάνεις τη δουλειά σου μ΄ αντικατάστασή του και να μην κόβει ο συμπιεστής
    από βλάβη εξαρτ/τος στη πλακέτα ή βλάβη της τετρόδου (πράγμα που το θεωρώ τελείως απίθανο γιατί αν δεν
    λειτουργούσε η τέτροδος δεν θ΄ ερχόταν στ΄ εσωτερικό καθόλου ψύξη).
    Αλλά στην ηλεκτρολογία και στην ηλεκτρονική ποτέ δεν λέμε ΠΟΤΕ.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lazarefa (11-07-21)

  14. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη την καλημέρα μου και ευχαριστώ θερμά για την αναλυτική απάντηση. Προφανώς δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μέχρι κεραίας μαζί σου.
    Να ξεκαθαρίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν θέλω ούτε να το παίξω έξυπνος (για πράγματα που δεν είμαι) ούτε φυσικά και να υποκαταστήσω ή να υποβαθμίσω τον σωστό επαγγελματία ψυκτικό. Η προσέγγισή μου έχει να κάνει με το εξής απλό: Εφόσον προσεγγίζοντας λογικά το πρόβλημα, μπορώ να αποκλείσω από τα πιο εύκολα προς τα πιο "σοβαρά" σενάρια, εφόσον έχω τη δυνατότητα τα "εύκολα" να τα αντιμετωπίσω μόνος μου, αυτό και προσπαθώ να κάνω. Για τα δύσκολα εννοείται ότι αξίζει με τα χίλια να προστρέξει κανείς σε επαγγελματία.
    Από κει και πέρα, το συγκεκριμένο μηχάνημα δουλεύει αδιάλειπτα από το 2008 και σε ψύξη και σε θέρμανση (το σπίτι χρησιμοποιείται ως εξοχικό από μένα αλλά ως κύρια ουσιαστικά κατοικία από άλλο άτομο, χειμώνα - καλοκαίρι). Μέχρι σήμερα δεν είχε θέματα γενικά λειτουργίας. Το μόνο θέμα που αντιμετώπισα ήταν προ 5ετίας που μετά από άνοιγμα του πλαστικού κελύφους (καπάκια περιβλήματος) διαπίστωσα ότι πολλά πλαστικά όπως και "φωλιές" με σπείρωμα βιδών του κελύφους είχαν σπάσει, πιθανότατα λόγω θερμικής καταπόνησης από τη συνεχή λειτουργία σε θέρμανση τους χειμώνες, παρά το γεγονός ότι το μηχάνημα εκεί που είναι τοποθετημένο (η εσωτερική μονάδα) δεν το βλέπει καθόλου ο ήλιος. Ίσως να έχει να κάνει και με την αρχική ποιότητα πλαστικών, πάντως μου έκανε πολύ κακή εντύπωση αυτό.
    Σαν απόδοση πάντως δεν είχαμε ποτέ θέμα ούτε καν υπόνοια για ανάγκη συμπληρώματος ψυκτικού υγρού. Καθαρισμοί φίλτρων και απολύμανση εσωτερικής μονάδας γίνονται κανονικά όλα τα χρόνια.
    Υπόψιν ότι στο νησί παρότι διασυνδεμένο με το ηλεκτρικό δίκτυο της ηπειρωτικής χώρας, λόγω (κυρίως) υπερβολικής αύξησης της κατανάλωσης κατά τη θερινή περίοδο όπου ο πληθυσμός τετραπλασιάζεται (σε συνδυασμό με την κατάσταση του δικτύου διανομής) έχουμε σχετικά συχνά διακυμάνσεις τάσης και βυθίσεις, με ότι αυτό συνεπάγεται (αρκετοί έχουν καταστρέψει ηλεκτρονικές συσκευές που ήταν συνδεμένες χωρίς προστασία, εμείς ευτυχώς όχι). Το αναφέρω αυτό απλά για να δείξω ότι δεν είναι απίθανο κι ο εν λόγω πυκνωτής (από τη στιγμή βέβαια που το υπόλοιπο μηχάνημα, πλακέτα κλπ φαίνεται να λειτουργεί κανονικά) να έχει φάει αρκετά ζόρια τόσα χρόνια (13 γεμάτα) οπότε δεν μου φαντάζει παράλογη τυχόν βλάβη του.
    Τώρα για το θέμα που γράφτηκε πριν εδώ, ότι αν ήταν πυκνωτής το θέμα, ο συμπιεστής δεν θα εκκινούσε ποτέ, έγραψα κι εγώ νωρίτερα ότι, σύμφωνα με την άποψη φίλου μου που ασχολείται, υπάρχει περίπτωση ο πυκνωτής του συμπιεστή να υπολειτουργεί κα να καταφέρνει μεν να εκκινήσει ο συμπιεστής αλλά να κόβει πρόωρα πχ, σε αυτό λοιπόν θα ήθελα και τη δική σου γνώμη.
    Και μια τελευταία ερώτηση, οι πυκνωτές αυτοί για κλιματιστικά, είναι πάντα του ίδιου τύπου στο εμπόριο (πχ πολυπροπυλενίου) ή μπορεί να είναι και άλλου τύπου; Πχ ο παρακάτω:
    https://www.venieris.com/%CE%97%CE%9...D/25203/List/0
    είναι ίδιου τύπου με αυτόν;
    https://www.ecpvendas.com.br/capacit...-33010743-gree
    ή αυτόν;
    https://www.easy-service.gr/eshop/kl...370v-35mf.html
    Προφανώς η αντοχή (διηλεκτρικού φαντάζομαι) σε 450V σημαίνει πιο ανθεκτικό πυκνωτή από τον ανάλογο με αντοχή σε 370V, σωστά;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό Samsung] Πρόβλημα εξωτερικής μονάδας
    από merlinios στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-20, 20:43
  2. [Κλιματιστικό LG] Πλακέτα εξωτερικής μονάδας
    από MariaBi στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-18, 18:49
  3. [Κλιματιστικό] Σύνδεση πυκνωτή σε μοτέρ εξωτερικής μονάδας κλιματιστικού
    από admiral_bill στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 23:49
  4. [Κλιματιστικό] Αναζήτηση ανεμιστήρα εξωτερικής μονάδας
    από lemon στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-13, 15:59
  5. [Κλιματιστικό] βραχυκύκλωμα εξωτερικής μονάδας...SOS
    από ktziavos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-12, 09:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας