Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    teo
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή amana προβλημα με το starter του μοτερ

    μου χάλασε το ψυγείο μεσα σε αυτες τις μερες που δε μπορω να κανω πολλα πραγματα...
    σταματησε το μοτερ να δουλεύει και βρηκα οτι εχει καψει το ρελε ptc , το εχει καρβουνιασει.
    επειδή ειναι παλιο το ψυγειο δε βρίσκω το ιδιο ρελε ptc.
    πηρα 2 ..3 ...τηλέφωνα σε επώνυμα μαγαζια για ανταλλακτικά και δε ξέρανε να μου δώσουν αντίστοιχο.
    ξερει κανενας ψυκτικος να με βοηθησει να μου πει τι ρελε πρεπει να ψαξω ?

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    πηρα 2 ..3 ...τηλέφωνα σε επώνυμα μαγαζια για ανταλλακτικά και δε ξέρανε να μου δώσουν αντίστοιχο.
    Στα μαγαζιά προφανώς έδωσες πληροφορίες (μοντέλο ψυγείου / ή χαρακτηριστικά του ρελέ ή χαρακτηριστικά συμπιεστή) .... αλλά εμάς μας έγραψες στ....ια
    https://images.search.yahoo.com/sear...ninternational

    https://www.wikihow.com/Test-a-Refrigerator-PTC-Relay
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 25-03-20 στις 01:30

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    teo
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    τα παντα εχω απο το ψυγείο απο αυτα που λες...οτι μου ζητησαν τους τα ειπα....ακομα κ φωτος τους έστειλα.....αλλα δε ξέρανε να μου πουν αν έχουν κατι αντίστοιχο γιατι για το ιδιο ειπαν οχι δεν υπαρχει....DSC_0377.jpgDSC_0380.jpgDSC_0369.jpg

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Το ίδιο ανταλλακτικό με βάση το μοντέλο (είναι το rele ptc)
    https://www.amazon.com/ER61005518-Re.../dp/B07MNDLQ55
    το θερμικό ασφαλείας είναι το μικρότερο εξάρτημα
    https://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=48108#tabmarka (από 1/10 του ίππου έως 1/3) πρέπει να βρεθεί με βάση τα στοιχεία πάνω στο μοτέρ (Egu 110 hlc) τι ιπποδύναμης είναι (τα οποία με αυτά τα στοιχεία δεν μπόρεσα να καταλάβω τι ιπποδύναμης είναι) νομίζω 1/4 χωρίς να είμαι σίγουρος .
    Οπότε αν το δικό του θερμικό ασφαλείας είναι εντάξει , μπορείς να βάλεις ένα οποιοδήποτε άλλο ptc ρελε αντίστοιχο του ύψους του θερμικού ασφαλείας.
    Στο δεύτερο λινκ πήγαινε στο "μάρκες / μοντέλα" και δες αν το δικό σου μοντέλο συμπεριλαμβάνεται στην λίστα Whirlpool και ρώτησε τους αν διαθέτουν και το αντίστοιχο ptc rele.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    teo
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    το μοτερ ειναι 1/3 hp . βρηκα τα χαρακτηριστικα του στην embraco.
    το δικο του θερμικό ειναι εντάξει ....απλα το μέτρησα ωμικά κ εχει μηδενική αντίσταση....δε ξέρω αν θα κόψει σε περίπτωση υπερθέρμανσης για να είμαι σίγουρος οτι δουλεύει σωστά .
    δε καταλαβαινω τι εννοεις αντιστοιχο του υψους του θερμικου.....δλδ στην ιδια θερμοκρασια? γιατι το θερμικο το αγοραζεις αναλογα με τη θερμοκρασια που κοβει, σε μια θερμοκρασια πχ στους 250 βαθ.κελσιου

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    teo
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Ξερω οτι τα ptc relay τα μετρας ωμικα εχω βρει αρκετα εδω με διαφορα ohm ...

    https://www.aliexpress.com/item/3283...archweb201603_

    η απορεια μου ειναι πιο απο ολα αυτα κανει.....θα κανω ζημια στο μοτερ αν βαλω λαθος ohm ?

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    το δικο του θερμικό ειναι εντάξει ....απλα το μέτρησα ωμικά κ εχει μηδενική αντίσταση....δε ξέρω αν θα κόψει σε περίπτωση υπερθέρμανσης για να είμαι σίγουρος οτι δουλεύει σωστά .
    θα κόψει , δεν είναι εύκολο να μην κόψει.
    δε καταλαβαινω τι εννοεις αντιστοιχο του υψους του θερμικου
    Εννοώ ότι αν το θερμικό ασφαλείας φτιάχτηκε από τον κατασκευαστή για ένα συγκεκριμένο μοτέρ με την αντίστοιχη ιπποδύναμη (αμπέρ που τραβάει οριακά σε περίπτωση δυσλειτουργίας ) / αντίστοιχα ανάλογο είναι και το ρελέ ptc για να παίξει τον ρόλο στο να απομονώσει έγκαιρα την βοηθητική περιέλιξη του μοτέρ στον κατάλληλο χρόνο. (για την κανονική λειτουργία)
    https://www.youtube.com/watch?v=AF7GsQ7vuQI&t=10s
    καλύτερα να το πας με βάση το 1/3 που είναι το μοτέρ σου / το ίδιο να ισχύει και για το ptc rele για 1/3.

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    teo
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου !!! θα το κοιτάξω οπως λες......με έχεις βοηθήσει αρκετά !!! σε ευχαριστώ !!

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Θα περίμενες να δεις εκ του απλού επάνω στο θερμικό ασφαλείας και στο ρελέ να αναφέρει π.χ. 1/3 ή 1/10 ανάλογα το μοτέρ που υπάρχει επάνω (δυστυχώς δεν είναι έτσι και απλά πάνω στο θερμικό ή στο ρελέ γράφουν κινέζικα επειδή έτσι το θέλουν ) απλά εσύ θα πας στα διάφορα καταστήματα , και θα αναφέρεις όλα τα παραπάνω και κάποιος θα γνωρίζει τι πουλάει .

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    teo
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    αυτο ειναι το καλύτερο να πάω απο εκει.....αλλα με το κορονοιο δε βγαίνουμε καθόλου κ ειναι ολα αυτα τα μαγαζιά κλειστά....μόνο μέσο ιντερνετ κ οτι βλέπω εγω απο το σαιτ τους...( αυτο μου ειπαν κ απο το τηλεφωνο....οτι αν δω κατι να μου κανει να μου το στειλουν) .δε βοηθησαν καθολου.
    τελος παντων με αυτα που μου ειπες τωρα μπορω κ ξερω τι να ψαξω απο μονος μου.

    Σε ευχαριστω πολυ !

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μοτερ γκαραζοπορτας
    από Solinas στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-20, 16:45
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-20, 21:14
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-19, 19:48
  4. [Candy] Πέφτει η ασφάλεια με την εκκινηση του μοτερ!
    από magri στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-19, 12:11
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-19, 16:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας