Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: UE32D5800VW

  1. #1

    Προεπιλογή UE32D5800VW

    Γεια σας.Θα ήθελα τη βοήθειά σας.Έχω μία Samsung UE32D5800VW και παρουσίασε το εξής πρόβλημα.Τη βάζεις στο ρεύμα και αναβοσβήνει το κόκκινο λεντ 6 φορές και έπειτα μένει σβηστό χωρίς να ενεργοποιείτε.Φαίνεται να δέχεται εντολές από το τηλεκοντρόλ χωρίς καμία ανταπόκριση.Όταν αποσυνδέω το καλώδιο που πάει από το τροφοδοτικό στην μητρική βλέπω τα λεντ του οπίσθιου φωτισμού να ανάβουν κανονικά και για όση ώρα της δίνω ρεύμα.Βρήκα μια άλλη μητρική από το εξωτερικό και την αγόρασα, είναι η ίδια, με αυτή που έχει το πρόβλημα, στους κωδικούς « BN41-01661B» αλλά με κάποια εξαρτήματα διαφορετικά όπως την Nand flash και τον δέκτη.Με την αντικατάσταση της μητρικής η τηλεόραση ενεργοποιήθηκε όμως δεν μπορούσε να βρει κανένα σήμα τηλεόρασης και έτσι έκανα αντικατάσταση του δέκτη από την παλιά στην νέα μητρική χωρίς αποτέλεσμα.
    Έχει κανείς καμιά ιδέα αν μπορώ να το σώσω γιατί αλλιώς θα γίνει μόνιτορ για υπολογιστή.

    Η πρώτη φωτογραφία είναι η μητρική που είχε η τηλεόραση με το δέκτη από την νέα μητρική.
    Η δεύτερη φωτογραφία είναι η νέα μητρική με το δέκτη από την μητρική που είχε η τηλεόραση.
    Η τρίτη φωτογραφία είναι ο δέκτης που είχε η τηλεόραση.
    Η τέταρτη φωτογραφία είναι ο δέκτης που είχε η νέα μητρική

    IMG_20200319_195221B.jpgIMG_20200319_195231C.jpgIMG_20200319_195453G.jpgIMG_20200319_195522E.jpg

  2. #2

    Προεπιλογή

    Γεια σας και πάλι. Καμία ιδέα, κάνεις ρε παίδες;

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Πολλές ιδέες υπάρχουν φίλε μου αλλά ελάχιστες είναι εφαρμόσιμες για τη περίπτωσή σου.
    Κι αυτό γιατί όπως θα πρέπει να γνωρίζεις όταν κάνουμε μία αντικατ/ση σε μία Main Board
    ακόμα και σε μία mother board ενός P.C. είναι θέμα καθαρής τύχης να συνεργαστεί με τ΄
    υπόλοιπα τμήματα της συσκευής που επεμβαίνουμε για την οιονδήποτε αλλαγή.
    Είναι πολύ καλό που συνεργάστηκε με το panel της τηλεόρασής σου με τη νέα Main Board
    που αγόρασες, όμως τ΄ ότι δεν μπορείς να κάνει συντονισμό καναλιών (με σήμα RF φαντάζομαι
    από το βύσμα της κεραίας) μάλλον σχετίζεται με το firmware που ΄ναι εγκατεστημένο στη Main
    Board και δεν είναι θέμα tuner (αν και παρατήρησα από τη photo που ανέβασες ότι στη νέα Main
    Board το καπάκι του tuner ήταν οξειδωμένο οπότε πιθανόν να ΄χε και στο τυπωμένο οξείδωση).
    Θέλει λοιπόν επαναπρογραμματισμό η EEPROM ή ακόμα - ακόμα αν διαθέτεις σταθμό θερμού
    αέρα αποσυγκόλλησε το spi IC της παλαιάς Main Board κι αντικατέστησέ το με τ΄ αντίστοιχο
    της νέας Main Board.
    Προηγουμένως για να διαπιστώσεις την καταλληλότητα του tuner συνέδεσε ένα καλώδιο HDMI
    σε μία από τις 4 θύρες HDMI που διαθέτει η τηλεόρασή σου μ΄ ένα αποκωδικοποιητή MPEG4 και
    παρατήρησε αν λαμβάνεις κανονικά τα κανάλια εκπομπής τηλεοπτικού σήματος μέσω του αποκωδικοποιητή.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  4. #4

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Δημήτρη ευχαριστώ για την απάντηση σου. Όσον αφορά το spi ic έχω σταθμό θερμού αέρα αλλά αν το spi ic είναι αυτό που στην παλιά μητρική έχει ένα κόκκινο αυτοκόλλητο και στην νέα έχει ένα λευκό αυτοκόλλητο με προβληματίζει το ότι οι επαφές συγκόλλησης είναι από κάτω και δεν ξέρω αν αυτά χρειάζονται rebaling πρίν την επανακολληση του.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Ξεκόλλησε προσεκτικά τα χαρτάκια από τα 2 IC΄s (παλαιάς & νέας Main
    Board) για να μην σχιστούν, εν ανάγκη γράψε σ΄ ένα χαρτί ότι αναγράφουν
    πάνω τους, και διάβασε (αφού καθαρίσεις τη κόλλα στην επιφάνεια των IC΄s)
    τα χαρακτηριστικά.
    Πιθανόν να πρόκειται για το K9GAG08UDE (NAND FLASH IC) και μάλλον δεν
    χρειάζεται rebailing αλλά κρίνε αναλόγως του τι θα συναντήσεις κάτω από τα
    χαρτάκια.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  6. #6

    Προεπιλογή

    Καλώς Δημήτρη, θα πράξω αναλόγος και θα επανέλθω

  7. #7

    Προεπιλογή

    Λοιπόν αφού ξεκόλλησα τα αυτοκόλλητα πάνω από τα ic είδα ότι είναι τα ίδια "KFG1GN6W2D" και νομίζω ότι χρειάζεται να γίνει rebbaling, εκτός και αν γίνεται να προγραμματιστεί το ic της νέας μητρικής με το firmware από το ic της παλαιάς μητρικής μέσο USB stick καθώς δεν έχω programmer και φυσικά αν υπάρχει από κάποιον το αρχείο firmware

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    .Νέος κόσμος
    Μηνύματα
    1.175

    Προεπιλογή

    Στην παλιά την μαιν reflow για να παίξει,αλλά καλό όμως όχι με πιστολάκι. Στήν καινούρια που πήρες αν δεν δηλώσεις στο service menu τι και πως δεν πιάνει τίποτα και απο τύχη δείχνει το πάνελ

  9. #9

    Προεπιλογή

    Φίλε μου Νίκο. Έχω δοκιμάσει reflow με σταθμό θερμού αέρα χωρίς θετικό αποτέλεσμα και έχω μπει στο service menu έχω κάνει κάποιες αλλαγές στην πρώτη έναρξη μετά την τοποθέτηση της νέας μητρικής με θετικό αποτέλεσμα αν και δεν είμαι σίγουρος για όλες τις ρυθμίσεις μου.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    .Νέος κόσμος
    Μηνύματα
    1.175

    Προεπιλογή

    Σημείωσε, η παλιά main αν γίνει σωστά reflow με μηχάνημα δεν θα έχει κανένα πρόβλημα θα παίζει για πολύ καιρό, όσες έφτιαξα δεν επέστρεψε καμία μέχρι τώρα, με κριτήριο την δική μου που παίζει πάνω από 3 χρόνια, με flux από την tme και με το honton r392,έχω βρει το σωστό προφίλ, δεν μπαίνω ποτέ στον κόπο να ασχοληθώ με πλακέτα που έχει ξαναζεσταθει, έχει πιτσικαρει 100%, οπότε η δική σου έχει τελειώσει.
    Η main που χτυπάει nand flash, είναι η σειρά,,D5500 και μόνο.
    Τώρα στην καινούργια δες τι έχεις δηλώσει σαν χώρα και την ρύθμιση του tuner και κάνε install, αυτά τα λίγα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας