Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16
  1. #11

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    και θα τον κολλήσεις με κολητήρι στο καινούριο ζευγάρι κάρβουνου
    Αυτή ακριβώς ήταν η πρώτη μου σκέψη, αλλά κοντοστάθηκα στην σκέψη αν τα καρβουνάκια ανεβάζουν θερμοκρασίες μεγάλες κατά τη λειτουργία τους ώστε να ξεκολλήσουν την κόλληση μου. Αν τα καρβουνάκια δεν ζεσταίνονται τόσο, θα το δοκιμάσω γιατί είναι κάτι εύκολο.

  2. #12
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konkip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή ακριβώς ήταν η πρώτη μου σκέψη, αλλά κοντοστάθηκα στην σκέψη αν τα καρβουνάκια ανεβάζουν θερμοκρασίες μεγάλες κατά τη λειτουργία τους ώστε να ξεκολλήσουν την κόλληση μου. Αν τα καρβουνάκια δεν ζεσταίνονται τόσο, θα το δοκιμάσω γιατί είναι κάτι εύκολο.
    Δεν ζεσταίνονται τα καρβουνάκια πάνω από 70 βαθμούς γιατί ο ίδιος ο ρότορας τα κρυώνει με την ταχύτητα που γυρίζει.. Η κόλληση για να ξεκολλήσει πρέπει να αναπτυχθεί πάνω από 200 βαθμούς σε εκείνο το σημείο. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #13
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Αν τελικά τα αλλάξεις με εμπορίου , είναι πολύ σημαντικό να προσέξεις το εξής

    Το συνολικό μήκος που έχει το χαλκόσυρμα από το γνήσιο καρβουνάκι , να είναι ίδιο και σε αυτό που θα κολλήσεις

    Αν είναι πιο κοντό , δε θα μπορέσεις να εκμεταλλευτείς όλο το μήκος από τα καρβουνάκια (μικρό το κακό)

    Αν το αφήσεις πιο μακρύ ,τότε στην περίπτωση που φαγωθεί νωρίτερα από τον έλεγχο που του κάνεις σε τακτά χρονικά διαστήματα, θα βγει και το ελατήριο και θα σέρνεται πάνω στο συλλέκτη (δυστυχώς το είδα αρκετές φορές όταν η επέμβαση είχε γίνει από κάποιο άσχετο με το επάγγελμα)
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  4. #14
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    καλησπερα θα ηθελα να π κατι και εγω υπαρχουν σκληρα και μαλακα βαζωντς σκληρα μπωρει να φας τα δαχτιλιδια , εχωντας μαλακα το κοστος ελαχιστοπιειται μονο στα καρβουνα .

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konkip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο service μου αλλάζουν ολόκληρη τη βάση που έχει επάνω τα καρβουνάκια μαζί με τα καλώδιά της καθώς επίσης και σαν ανταλλακτικό το πουλάνε ολόκληρο και όχι μόνο τα καρβουνάκια. Συνεπώς δε συμφέρει. Το φορτίο που έχω επάνω είναι αρμεκτική μηχανή.
    Άσχετο , από λίγο που είδα πως δουλεύουν οι αρμεκτικές μηχανές αν κατάλαβα καλά ένας ηλεκτροκινητήρας δημιουργεί σε ένα δοχείο κενό , και εξαιτίας αυτού του κενού γίνεται αυτή η αναρρόφηση της συσκευής για το άρμεγμα , η απορία είναι αν υπάρχουν τα ίδια μηχανήματα που να κάνουν αυτό το κενό στο δοχείο χωρίς να είναι απαραίτητο να είναι ηλεκτροκινητήρας (δηλαδή απευθείας από τον κινητήρα καυσίμου ως κίνηση για να δημιουργήσει το κενό στο δοχείο )
    https://www.youtube.com/watch?v=4xV_GexZJF0
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 18-03-20 στις 21:06

  6. #16

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Την ίδια ακριβώς έχω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konkip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με καρβουνάκια είναι γιατί μια φορά τα άλλαξα εγώ. Απλά μου φαίνεται αρκετά ακριβό να θέλει τόσα χρήματα κάθε χρόνο. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βρω από κάπου αλλού καρβουνάκια που να κοστίζουν λιγότερο;
    Όντως στο link που μου έστειλες είναι με πυκνωτή αλλά εμένα όχι. Μήπως παίζει ρόλο ότι αυτή στο link είναι 60Hz ενώ η δική μου 50Hz;
    Την ίδια ακριβώς έχω στα 50ΗΖ και είναι με πυκνωτή. Την άνοιξα και ούτε καρβουνάκια είδα ούτε τίποτα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλιματιστικό που δουλεύει σαν ανεμιστήρας.
    από radiodj105 στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-19, 00:17
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-19, 14:38
  3. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-19, 14:25
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-19, 09:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας