Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή αντλια θερμοτητας και 2ος κυκλοφορητης.

    Καλημερα σας,

    Εγινε η εγκατασταση σε μια αντλια θερμοτητας, επειδη ειναι πανω απο 15 μετρα η σωληνα ο υδραυλικος με συμβουλη του μηχανικου εβαλαν εναν 2ο κυκλοφορητη.
    Ο μηχανικος αγνοείτε κανα 2 μηνο τωρα δεν απαντα στα τηλεφωνα κτλ..
    Καλεσα την αντιπροσωπεια για την εκκινηση, μην εχω θεμα με εγγυηση και αφου ο εγκαταστατης μου με εχει κρεμασει.. Η αντλια δεν εχει θεση για 2ο κυκλοφορητη, εχει μια θεση που στελνει εναν μονιμο παλμο οταν ανοιγεις την ανλια, και σταματα οταν την κλεινεις.
    Ο εγκαταστατης που ηρθε εβαλε τον 2ο κυκλοφορητη κατευθειαν στο ρευμα και με τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχε με την εταιρεια του ειπαν οτι πρεπει να βαλω ενα ρελε ξηρης επαφης γιατι δεν ειναι σωστο να δουλευει μονιμα.

    Δεν το ειχε ξανακανει ο εγκαταστατης δεν ξερει πως να μπει, εδωσε τηλ της εταιρειας, εχω καλεσει 3 ημερες ο τεχνικος που το προτεινε ειναι μονιμα εκτος κινητο δεν δινουν.

    Ξερει κανενας πιο εμπειρος τι ρελε να παρω η γενικα τι μπορω να κανω ;
    Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    στην θεση που στελνει μονιμο παλμο θα μπει το πηνιο του ρελε και στην επαφη του η τροφοδοσια που δινεις αυτη την στιγμη.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Jul 2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Ο κυκλοφορητής για να μην είναι σε μόνιμη λειτουργία χρειάζεται εντολή, αναρωτιέμαι δεν είναι εφικτό να έχουν και οι δυό τους κοινή εντολή απο την αντλία;

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Καλημερα ευχαριστω για τις απαντησεις,

    vasili εχεις κανεναν κωδικο τι ρελε να ζητησω η απο που ;


    Νικηφόρε δεν εχουν κοινη εντολη, απ οτι μου ειπε ο εγκαταστατης ο 1ος παιρνει με το που ανοιγει αντλια, (του το ειπα κ γω οτι ειναι απαραδεκτο για μια συσκευη που εχει 5-6 χιλ).
    Σκεφτηκε να βαλει και τον 2ο παραλληλα, μιλησε με τα κεντρικα και του ειπαν οχι μπορει να καψει την πλακετα.

    εχω βρει αυτα, δε ξερω αν κανει καποιο, οπως επισης δε θελω wifi κτλ..
    http://tiny.cc/1m8cjz
    https://www.e-smarteck.gr/ajax-relay
    https://www.dimco.eu/fermax-1418-way...y-contact.html
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ganagnost02 : 30-01-20 στις 11:47

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Jul 2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Γιώργο, υποθέτω λοιπόν ότι θα πάρεις την εντολή της αντλίας, θα την οδηγήσεις σε τηλεδιακόπτη (πηνίο) και από επαφές του πηνίου θα ενεργοποιείς τους κυλοφορητές. Αν κάνεις αυτό, πρέπει να γνωρίζεις την τάση(V) της εντολής της αντλίας,ώστε να επιλέξεις πηνίο με την ίδια τάση λειτουργίας. Ακόμη οι επαφές του πηνίου να αντέχουν το ρεύμα που αποροφούν οι κυκλοφορητές. Εύκολα βρίσκεις την ένταση του ρεύματος από το ταμπελάκι των κυκλοφορητών. Αυτά που σου γράφω είναι απλά μια πρόταση ίσως τα γνωρίζεις ήδη.

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nikiforos. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ganagnost02 (30-01-20)

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Δε ξερω την ταση (V) της εντολης.. ο εγκαταστατης μου ειπε οτι δινει μονο παλμο.. με buzzer το τσεκαρε.. δεν ημουν μπροστα, ετρεχα να δωσω ρευμα κ να ανοιξω τα φαν κοιλ, στο τηλεφωνο τον προλαβα που ρωταγε τα παραπανω που σας ειπα, μου εδειξε μονο την κλεμα στο Pcb που θα ενοσω στο ρελε και εβαλε το πολυμετρο να μου δειξει οτι δεν δινει τωρα τιποτα (με κλειστη την αντλια). θα πρεπει να λυσω την ανλια να την μετρησω.. 1Α αν θυμαμαι ειναι ο κυκλοφορητης που θελω να συνδεσω.

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Καλησπερα, καταφερα και μετρησα τις επαφες που δινουν τον παλμο, με πολυμετρο δεν εχω ταση μονο ηχο στο πολυμετρο, η καθε επαφη με σασι μου δινει 2.47v.

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Jul 2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Γιώργο τι θα έλεγες να αυτονομίσεις τους κυκλοφορητές και να λειτουργούν με θερμοστάτες πάνω στη σωλήνα νερού; Απλή και δοκιμασμένη μέθοδος. Πόση είναι η τάση λειτουργίας του κυκλοφορητή σου; Διότι 2.47V είναι πολύ μικρή τιμή.

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Καλημερα!
    Δεν εχω θεμα με τον τροπο, να βγαλω ακρη θελω.. με ενδιαφερει για ψηξη θερμανση. Στα 220v ειναι ο κυκλοφορητης της wilo.

  11. #10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ganagnost02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη ειναι πανω απο 15 μετρα η σωληνα ο υδραυλικος με συμβουλη του μηχανικου εβαλαν εναν 2ο κυκλοφορητη
    σοβαρά τώρα...για 15-20μ βάλατε 2ο κυκλοφοριτή??? (τι πατέντες ειναι αυτές!!!)

    αν ηταν μικρός ο της αντλίας θα βάζατε απλά τον σωστό!!!

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας