Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jan 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή TELEFUNKEN T40FX182DLP

    Καλησπέρα σας!

    Τηλεόραση: TELEFUNKEN
    Model: T40FX182DLP
    Power Supply: 220-240V - 50 Hz - 95w

    Καλή Χρονιά εύχομαι με υγεία και όλα τα υπόλοιπα έρχονται!
    Η χρονιά με βρήκε ακριβώς πάνω από την τηλεόραση να την επισκευάζω άκουσα τα βεγγαλικά και νόμιζα ότι γινόταν τρομοκρατική επίθεση.

    Έχω το εξής πρόβλημα :
    Δεν έχω εικόνα ενώ έχω ήχο σε κάθε κανάλι που αλλάζω.
    Όταν αλλάζω κανάλι στο κάτω μέρος αχνοφαίνεται η μπάρα με το σήμα του κάθε καναλιού και μετά σβήνει.

    Άνοιξα το πίσω καπάκι της TV, έφτασα στην πράσινη πλακέτα και μια καφέ πλακέτα (μάρκας VESTEL 17IPS20)

    Την βάζω στην πρίζα ανοίγω την TV αλλά από τις τρύπες δεν βλέπω φως, οπότε λέω να προσπαθήσω να φτάσω στα backlights δηλαδή τις λωρίδες με τον φωτισμό.

    Ξεριζώνω τα απαραίτητα καλώδια προκειμένου να αφαιρέσω το μεταλλικό μέρος, τα καταφέρνω και βλέπω πέντε λωρίδες μήκους 35,5 cm. η κάθε μια με 9 λαμπάκια & πάνω σε κάθε λωρίδα να γράφει γράμματα της αλφαβήτα Α,Α,Β,Β και C. Τις αφαιρώ και αυτές πιστεύοντας ότι έχουν καεί καθώς βλέπω σε κάθε ένα από τα λαμπάκια τρία μαύρα στίγματα (Δείτε εικόνα). Οι λωρίδες πάνω διαθέτουν έναν κοινό κωδικό: VES400UNDS-02

    Πως μπορώ να σιγουρευτώ ότι δεν λειτουργούν οι λωρίδες φωτισμού τις οποίες θα τις πάω σαν δείγμα στα μαγαζιά να δω αν υπάρχουν και σε ποιο κόστος αν αξίζει να τις πάρω. Αλλά το θέμα είναι γίνεται να κάηκαν και τα 45 φωτάκια? είναι αυτές πράγματι καμένες? Θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο?




    Ευχαριστώ...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panou Ioannis : 01-01-20 στις 18:34

  2. #2
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Κάηκε ένα λαμπάκι αλλά επειδή είναι σε σειρά όπως τα χριστουγεννιάτικα δεν ανάβει κανένα..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #3
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Μπορείς με κάποιο μυτοτσίμπιδο η κάτι παρόμοιο να τα βραχυκυκλώνεις ένα την φορά ώστε να δεις ποιο είναι καμένο;
    Έχεις εμπιστοσύνη να κάνεις κάτι τέτοιο;
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jan 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ, οπότε θα βρω την μπάρα που δεν ανάβει και που είναι καμένο το λαμπάκι και θα αλλάξω μόνο αυτή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάηκε ένα λαμπάκι αλλά επειδή είναι σε σειρά όπως τα χριστουγεννιάτικα δεν ανάβει κανένα..

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jan 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Έχω βγάλει τις μπάρες τις έχω στα χέρια μου αλλά δεν ξέρω πόση τάση να δώσω για να ανάψουν, έβαλα έναν φορτιστή μπαταριών στην μπρίζα τράβηξα δυο καλωδιάκια ψιλά απο τις επαφές του φορτιστή και τα έβαλα στις επαφές της μπάρας LED προσέχοντας το + και - αλλά δεν άναψαν οι μπάρες. Οπότε θα δοκιμάσω να τις μοντάρω πάλι στην τηλεόραση και να αφαιρώ μια προς μια τις μπάρες για να δω πια θα ανάψει ή επειδή είναι σε σειρά δεν θα ανάψει για αυτό μου είπες για το μυτοτσίμπιδο?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς με κάποιο μυτοτσίμπιδο η κάτι παρόμοιο να τα βραχυκυκλώνεις ένα την φορά ώστε να δεις ποιο είναι καμένο;
    Έχεις εμπιστοσύνη να κάνεις κάτι τέτοιο;

  6. #6
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Μπορείς να δώσεις τάση 20v περίπου σε κάθε ταινία χωριστά; Από ένα φορτιστή λάπτοπ ας πούμε; Πρέπει όμως να το κάνεις στιγμιαία γιατί καθώς δεν υπάρχει περιορισμός ρεύματος μπορεί να καεί κάποιο λεντ..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jan 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Σας χρωστάω κάποιες εξηγήσεις έστω 4 μήνες μετά, τσεκάρετε πως μπορείτε να την πάθετε και τι παιχνίδια μπορεί να κάνει η τηλεόραση!
    καταρχάς η μπάρα τροφοδοτείται με ρεύμα το τσέκαρε ένας θείος μου ηλεκτρονικός, μετά ανέλαβα εγώ...

    1. Ενώνω το καλώδιο του τροφοδοτικού στην μπάρα που μοντάρονται οι LED μπάρες.

    ΓΕΦΥΡΩΣΑ με ένα καλώδιο του ΟΤΕ το +ή- της τροφοδοσίας στο + ή - της διπλανής μπάρας από αυτής που ήθελα να ανάψει για να κάνει κύκλωμα και να ανάψει. (όλα στην τύχη τα έκανα) και είχα τοποθετήσει στην μπάρα μόνο μια LED μπάρα (η οποία άναψε ΕΝΤΟΝΑ και κράτα το έντονα...), η δεύτερη άναψε το ίδιο έντονα, η τρίτη, άναψε έντονα η τέταρτη δεν άναψε καθόλου γιατί την είχα σπάσει στην μέση όπως την ξερίζωσα από την τηλεόραση και η ΠΕΜΠΤΗ μπαρα άναψαν έντονα τα 8 από τα 9 λαμπάκια.

    Αγοράζω μόνο μια μπάρα με σκοπό να αντικαταστήσω μόνο την διαλυμένη.

    τοποθετώ όλες τις LED μπάρες στην μπάρα τροφοδοσίας ρεύματος, και σκέφτηκα πριν την δέσω να την δοκιμάσω πρώτα αν ανάβουν οι led μπάρες οπότε όπως είναι την βάζω στην πρίζα, αλλά δεν άναψε καμία μπάρα! ΣΚΟΤΑΔΙ !
    και ξανά από την αρχή, τις ξαναβγάζω όλες εκτός από μια LEDμπάρα και ξανά γεφυρώνω με το καλώδιο του ΟΤΕ... όλες μια μια ανάβανε εκτός από την πέμπτη led-μπάρα που άναβαν τα 8 από τα 9 led...

    σκέφτηκα ότι ίσως να είναι η λεγόμενη διάταξη σε σειρά όπου όταν δεν ανάβει μια λάμπα δεν ανάβουν όλες... οπότε ξαναπάω στο μαγαζί αγοράζω άλλη μια μπάρα.

    Την τοποθετώ και αυτή και όλες και λέω ας κάνω πρώτα μια δοκιμή πριν δέσω την TV... αλλά ΞΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ... ΣΚΟΤΑΔΙ δεν άναβε καμία...

    Την παράτησα, έτσι στην πρίζα κάθομαι στο lap top και σβήνω το φως του δωματίου μου να δω ταινία... και ξαφνικά βλέπω οι λάμπες να είναι όλες αναμμένες νόμισα ότι δαιμονίστηκε

    Όταν συνδεόντουσαν όλες μαζί στην μπάρα ο φωτισμός που βγάζανε ήταν μικρός... απειροελάχιστος που μόνο αν έσβηνες όλα τα φώτα του δωματίου θα το έβλεπες. Ενώ όταν τις γεφύρωνα φώτιζαν υπερβολικά!
    Αμέσως δένω την τηλεόραση κουτσά στραβά πατάω από το τηλεκοντρόλ να ανοίξει και όλα καλά παίζει κανονικά!

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Stathis
    Εγγραφή
    Feb 2019
    Περιοχή
    EVIA
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panou Ioannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    τσεκάρετε πως μπορείτε να την πάθετε και τι παιχνίδια μπορεί να κάνει η τηλεόραση
    Φιλε μου ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΙΛΙΚΑ μαλλον εσυ εχεις χασει την μπαλα ...η βλαβη σου ειναι 5λεπτα δουλεια...εχουμε πει παμπολες φορες οτι backlite drive μετραει καταναλωση και οχι ταση.και η τηλεοραση δεν εκανε κανενα παιχνιδι ολα αυτα που λες οφειλονται στις δικες σου αλχημειες

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jan 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Εννοείτε ότι έχω χάσει την μπάλα και δεν την βρήκα κιόλας ούτε θα την βρω, ανέφερα ότι, ότι έκανα το έκανα στην τύχη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panou Ioannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    (όλα στην τύχη τα έκανα)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΙΛΙΚΑ μαλλον εσυ εχεις χασει την μπαλα ...η βλαβη σου ειναι 5λεπτα δουλεια...εχουμε πει παμπολες φορες οτι backlite drive μετραει καταναλωση και οχι ταση.και η τηλεοραση δεν εκανε κανενα παιχνιδι ολα αυτα που λες οφειλονται στις δικες σου αλχημειες

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση] TELEFUNKEN TF26-200 STBY LED BLINKING
    από GSR600 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-19, 19:13
  2. [Τηλεόραση] telefunken t40fx182dlp
    από ΜΑΝΘΟΣ1988 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-19, 14:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας