Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19
  1. #1
    Το avatar του χρήστη fisakis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή Κεραμική (?) ασφάλεια φουρνου μικροκυμάτων

    Κυριοι καλημέρα σας!

    Προσφατα εσκασε ενα αυγο(!!) το φουρνο μου με αποτελεσμα να κολήσει ο ενας απο τους τρεις ηλεκτριούς μικρο-διακότπες της πόρτας και να μου ρίχνει την ασφάλεια της εγκατασταστασης του σπιτιου. Μετα το μπαμ δηλαδη, οποτε εκλεινα το πορτάκι επεφτε η ασφαλεια. Σε ενα κλείσιμο της πόρτας ομως, εκαψε την ασφαλεια του φούρνου και ειμαι στην αναζήτηση μια νεας. Λεω οτι ειμαι στην αναζήτηση διότι δεν μπορω να βρώ ιδια. Η ασφαλεια αυτή αντι για κρύσταλο εχει μαλλον ενα κεραμικό υλικό. Γνωρίζει κανείς γιατι ειναι τετοια η ασφάλεια και αν τελικα βάλω απλή, αν θα εχω προβλημα είτε στη λειτουργία(πχ μπορεί να καιγεται ευκολοτερα λόγω ραδιοκυμάτων) ειτε στην ασφαλεια μας (να μη λειτουργήσει σωστα σε περιπτωση βραχυκυκλωματος, να σκάσει, κτλ)?

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Συνήθως είναι βραδείας οι κεραμικές. Αφού έκαψε ασφάλεια στο κλείσιμο της πόρτας δες για μικροδακόπτες χαλασμένους στην πόρτα.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Απο κινητο δεν φαινονται οι φωτογραφίες οποτε δεν ξερω αν εχεις ανεβασει φωτο.
    Αν η κεραμικη εχει ιδιο σχημα με τις γυαλινες, τοτε εχει και αμμο χαλαζια μεσα και σκοπο εχει να μπορει να διακοψει μεγαλα ρευματα (βραχυκυκλωματος) χωρις προβλημα.

    Ισως εχεις συναντησει γυαλινες σπαμενες και μαυρισμενες. Στις κεραμικες αυτο αποφεύγεται. Επισης σε περιπτωση βραχυκυκλωματος η αμμος εσωτερικα λειωνει και κανει μονωτικο καλυμα στα κομμενα συρματα και δεν υπαρχει υπερπηδηση του καμμενου διακενου με σπινθηρα (πχ αν υπαρχει πηνιο στο κυκλωμα).

    Οποτε αν βαλεις γυαλινη, θα σκασει. Θα τη μαζευεις σε κομματάκια. Θα βγαλει και καλη λαμψη

  4. #4
    Το avatar του χρήστη fisakis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    αυτή ειναι η ασφάλεια.
    Τί εννοούμε οταν λεμε βραδείας ή ταχείας?
    Μικροδιακόπτη αλλαξα ήδη.
    Τελικά τί ασφαλεια ειναι η δική μου και θα μπορεσω να κανω τη διουλειά μου με μια "γυαλινη" ή θα κινδυνευω εγω, το φουρνάκι και το σπιτι μου? Μήπως το ψειρίζω χωρίς λόγο?

    79831371_2888952071157010_6898626837916680192_n.jpg

  5. #5
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Αν εχει ενδειξη Τ ειναι βραδιας τηξης. Αλλιως ειναι ταχείας τηξης. Δεν εχει να κανει με την εμφάνιση.
    Το αν θα ειναι Τ ή F ειναι θεμα λειτουργιας. Το αν θα ειναι γυαλινη ή με χαλαζια, θεμα ασφαλείας.

    Αν πιστευεις οτι ο κατασκευαστής ηταν βλακας και δεν εβαλε γυάλινη, τοτε κανε οτι θελεις.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη fisakis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχει ενδειξη Τ ειναι βραδιας τηξης. Αλλιως ειναι ταχείας τηξης. Δεν εχει να κανει με την εμφάνιση.
    Το αν θα ειναι Τ ή F ειναι θεμα λειτουργιας. Το αν θα ειναι γυαλινη ή με χαλαζια, θεμα ασφαλείας.

    Αν πιστευεις οτι ο κατασκευαστής ηταν βλακας και δεν εβαλε γυάλινη, τοτε κανε οτι θελεις.
    Οσους ρώτησα στη γειτονιά (εμπρορες, μαστορα που επισκευάζει οικιακές συσκευες, γνωστο που εχει αλλαξει με απλή ασφαλεια) μου ειπαν να μην το ψειρίζω. Ομως, επειδή οπως λες πιστευω οτι ο κατασκευαστής εχει το λογο του που την εβαλε εκει, θελησα να ρωτήσω. Σίγουρα θα βρώ μια, απλα δεν ξερω αν θα ειναι αυριο ή σε 2 εβδομαδες και το ζητούμενο είναι αν μεχρι τοτε θα μπορω να δουλευω τα μικροκύματα με μια απλή ασφάλεια. Μικροδιακόπτη βρήκα ευκολα αλλα ασφάλεια δεν.
    Θα με ενδιεφερε ομως να γνωρίζω και το λόγο που ειναι "λευκη" η ασφάλεια και όχι "γυαλινη".
    Τελος, άσχετα με το τί ειναι η δική μου, εχει σημασία αν ειναι βραδείας ή ταχείας τήξης?

  7. #7
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Αν ειχε βραδιας και βαλεις ταχείας, ισως καίγεται χωρις να χρειάζεται καποιες φορες (δεν γινεται ζημια, το καψιμο αυτο ειναι χωρις σπασιμο γυαλιου, απλα ισως καιγεται χωρις να υπαρχει βλαβη).

    Αν εχει ταχειας και βαλεις βραδιας θα αντεχει οριακές υπερεντασεις χωρις να καιγεται. Σε περιπτωση βραχυκυκλωματος θα καει και αυτη αμέσως.

    Δες τι ειχε ο κατασκευαστής καλυτερα.

    Ισως παντως και ο μικροδιακοπτης που βρηκες να μην ειναι για το ιδιο ρευμα με τον αρχικο. Εχω δει κατι cherry διακοπτες των 10A και κινεζικους των 5Α με το ζορι. Δες τι γραφουν πανω καλυτερα

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fisakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτή ειναι η ασφάλεια.

    79831371_2888952071157010_6898626837916680192_n.jpg
    Τι γράφει επάνω , τα πλήρη στοιχεία (μόνο ένα 65 διακρίνεται)

  9. #9
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    και μετα το 65, υπάρχει το Τ

    Επίσης, άλλαξες έναν μικροδιακόπτη; Οι άλλοι λειτουργούν καλά; δεν μυρίζουν καμμένο; Για λόγους ασφαλείας πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 2 διακόπτες. Ο ένας συνδέει την παροχή και ένας δεύτερος βραχυκυκλώνει την τροφοδοσία του μετασχηματιστη (την παροχή δηλαδή). Ο ένας ενεργοποιείται όταν απενεργοποιείται ο άλλος και έτσι όλα παίζουν καλά. Όταν ο ασφαλείας βραχυκυκλώσει ενώ δίνει τροφοδοσία ο άλλος, τότε και οι δυο παθαίνουν ζημιά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klik : 24-12-19 στις 03:57

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    diony (24-12-19)

  11. #10
    Το avatar του χρήστη fisakis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    H ασφάλεια γράφει 65TL.

    Ο δικός μου φούρνος έχει 3 μικροδιακόπτες.

    Ο μικροδιακόπτης 1 εχει δύο καλώδια και όταν η πόρτα ειναι κλειστή κλείνει το ενα κύκλωμα που ξεκιναει και καταλήγει στο πίνακα ελεγχου (πληκτρολόγιο και οθόνη χρήστη)

    Ο μικροδιακότπης 2 εχει επίσης δύο καλώδια και οταν η πόρτα ειναι κλειστή, κλείνει το κύκλωμα που ξεκινάει απο το πίνακα ελεγχου (πληκτρολόγιο και οθόνη χρήστη) και συνεχίζει στη είσοδο COM του μικροδιακόπτη 3.

    Ο μικροδιακότπης 3 εχει 4 καλώδια και 3 ακροδέκτες. Όπως ειπα και νωρίτερα, στον ακρόδέκτη COM έρχεται ενα καλώδιο απο το μικροδιακόπτη 2. Οταν η πόρτα ειναι κλειστή, κλείνει κύκλωμα που καταλήγει στο τροφοδοτικό και στο βεντιλατερ στο πίσω μερος του φούρνου και ανοιγει κύκλωα που καταλήγει στο πίνακα ελεγχου (πληκτρολόγιο και οθόνη χρήστη). Όταν η πόρτα ειναι ανοιχτή κάνει το αντίθετο αλλα λογικά, στη περιπτωση αυτή (πόρτα ανοιχτή) και τα δύο κυκλώματα θα ειναι ανοιχτά διότι ο μικροδιακόπτης 2 ειναι ανοιχτός.

    Εμένα ειχε κολήσει ο διακόπτης 3 κλειστός σα να ήταν η πόρτα ανοιχτή και οταν έκλεινα τη πόρτα επεφτε η ασφάλεια. Βρήκα ευκολά διακοπτη 15Α και πιστεύω οτι ειμαι κομπλέ εκει.

    Το προβλημα μου ειναι τί ακριβως αντισταση ειχε και αν θα μπορεσω να βρώ ιδια. Επίσης, θα μπορεσω να δουλεψω το φουρνάκι με απλή αντίσταση μέχρι να βρώ τη σωστή?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φούρνος μικροκυμάτων Samsung εντοιχιζομενος
    από Simos1982 στο forum Μικροσυσκευές Κουζίνας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-19, 03:05
  2. [Candy] Πέφτει η ασφάλεια με την εκκινηση του μοτερ!
    από magri στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-19, 12:11
  3. Εξωτερικός προβολέας. "Ρίχνει" την ασφάλεια
    από Atlas63 στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-19, 19:08
  4. [Άλλη] Βλάβη σε φούρνο μικροκυμάτων
    από des18 στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-19, 00:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας