Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1
    Το avatar του χρήστη OBIVAN1
    Μέλος
    Όνομα
    CHRIS
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    ΕΥΒΟΙΑ
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΣΕ 2 TV HDMI

    IMG_20191111_120200.jpgIMG_20191111_120200.jpgΚαλή εβδομαδα σε ολους
    Χρειαζομαι βοηθεια σε συνδεσμολογια .
    Εχω 2 SATδεκτες εναν για NOVA και εναν OTETV συνδεδεμενους ξεχωριστα σε μια TV με καλωδιο HDMI. οι δεκτες εχουν απο ΜΙΑ εξοδο HDMI.
    Πως μπορω να συνδεσω ΜΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ καλωδιο HDMI ΑΠΟ τους ΙΔΙΟΥΣ δεκτες και σε 2τερη TV? (αν παιζουν και οι 2 τηλεορασεις ταυτοχρονα ειναι OK). ΔΗΛ ποιος τροπος να βλεπω και στην 2 τερη τηλεοραση. η αποσταση της 2τεης TV ειναι 15 μετρα περιπου.σας αναβασα σχεδιο αν διευκολυνει
    Σας ευχαριστω

  2. #2
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Με κάποιο modulator που διαθέτει και HDMI out και RF out, είτε μόνο HDMI in και RF out σε συνδυασμό με κάποιο IR sensor extender για την αλλαγή καναλιών έτσι ώστε να στείλεις το κανάλι που βλέπεις στην TV1 μέσω ομοαξονικού και στην TV2 αν είναι σε μεγάλη απόσταση. Αν είναι μικρές οι αποστάσεις δεν ξέρω αν θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις HDMI splitter 1:2 με τον περιορισμό βέβαια ότι και οι 2 TVs θα βλέπουν ακριβώς το ίδιο κανάλι. Με 2 single modulators (ένα για NOVA, ένα για COSMOTE) και ένα combiner 2:1 στην είσοδο της 2ης TV και τους αναγκαίους IR extenders για την εναλλαγή των καναλιών νομίζω ότι θα κάνεις τη δουλειά σου.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη OBIVAN1
    Μέλος
    Όνομα
    CHRIS
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    ΕΥΒΟΙΑ
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ Manolo.
    Με την δυνατοτητα αλλαγής καναλιών θα είναι ακόμα καλύτερα
    Έχεις κάποια μοντέλα υπ όψιν και IR sensor extender ?

  4. #4
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Να 'σαι καλά.
    Μοντέλα για modulators έχω δουλέψει τα LEMCO και της Edision. Και τα δύο πολύ καλά και αξιόπιστα. Αν μπεις στα αντίστοιχα sites τους θα βρεις περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέρειες. Υπάρχουν φυσικά και από άλλους κατασκευαστές οπότε δεν θα δυσκολευτείς. Για IR extenders δεν έχω να προτείνω κάποια συγκεκριμένη μάρκα. Σε ενημερωμένο κατάστημα ηλεκτρονικών σίγουρα θα βρεις για να κάνεις τη δουλειά σου άνετα. Όσον αφορά τη δυνατότητα θέασης διαφορετικού καναλιού στην άλλη TV από τον ίδιο δέκτη, αυτό φίλε μου δεν γίνεται με κανένα από τους τρόπους που σου πρότεινα εκτός με την αγορά της υπηρεσίας multiview από τον provider που σημαίνει εγκατάσταση και δεύτερου δέκτη για την TV No.2.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας