Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γ.
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή Πρόβλημα με κλιματιστικό panasonic 9ρι (δεν ειναι inverter)

    Γεια σας ,έχω σπίτι δύο κλιματιστικά panasonic 9ρια ,σχετικά παλιά, το 2011 τοποθετήθηκαν. Το πρόβλημα είναι ότι το ένα από αυτά δεν βγάζει κρύο αέρα, η εσωτερική μονάδα δουλεύει αλλά βγάζει απλό αέρα σαν τον κλασικό ανεμιστήρα. Πριν χαλάσει, είχα φέρει ψυκτικό να τα συντηρήσει, έκανε καθάρισμα μέσα με το σπρέι που έχουν οι ψυκτικοί. Δεν χρειάστηκε να βάλει φρέον, δούλευαν καλα τα κλιματιστικά. Την επόμενη ημέρα, τα έβαλα μπρος και παρατήρησα ότι το ένα κλιματιστικό δεν βγάζει κρύο αέρα. Δοκίμασα, άλλο χειριστήριο , χαμήλωσα τη θερμοκρασία, έκλεισα την ασφάλεια στον πίνακα αλλά τίποτα. Κάποια στιγμή ανέβηκα και άνοιξα το μπροστινό καπάκι που είναι τα φιλτρα του κλιματιστικού απλά για να δω τι γίνεται και μόλις το έκλεισα άρχισε να βγάζει κρύο αέρα και για τις επόμενες 3-4 ημέρες λειτουργούσε κανονικά. Μετά όμως άρχισε πάλι να μην βγάζει κρύο αέρα. Κάλεσα την εταιρία που είχα φωνάξει για συντήρηση και μου είπαν ότι μάλλον είναι πλακέτα και δεν αναλαμβάνουν. Κάλεσα έναν δεύτερο ψυκτικό και μου είπε θα έρθει απο βδομάδα να το δει.
    Η ερώτηση μου είναι αν είναι σίγουρα η πλακέτα ή μήπως θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο. Το κλιματιστικό αυτά δεν το έχω λειτουργήσει πάνω από 4-5 χρόνια (τα πρώτα χρόνια δεν το δουλεύαμε σχεδον καθόλου) και δεν θέλω να το πετάξω χωρίς να δω τουλάχιστον αν φτιάχνει.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Ισως στο ανοιγμα για καθαρισμα να τραβήχτηκε καποιος αισθητηρας θερμοκρασιας (εσωτερικου χωρου ή ψυκτικου υγρου) και να μην πατα καλα στην πλακετα. Εξ αποστασεως δεν γινεται να σου πει κανενας αν ειναι πλακετα ή οχι

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Γ.
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Έχω μιλήσει με άλλο ψυκτικό και περιμένω να έρθει να το δει. Απλα μου φαίνεται παράξενο να λειτουργεί σχεδον ολο το καλοκαίρι κανονικά το κλιματιστικό και απο την επόμενη φορα που το λειτούργησα μετά το καθάρισμα που κάνανε, να μην λειτουργεί σωστά. Εν το μεταξύ τους πήρα τηλέφωνο αυτους που κανανε τη συντήρηση και νευριάσανε κι ολας γιατι είχανε δουλειές και τους απασχολούσα. Κατευθείαν μου είπε ο υπέυθυνος ,χωρις να έρθει να το δει, ότι είναι πλακέτα και το κλιματιστικό ειναι παλιό και κάτι άλλες ιστορίες. Δηλαδή χωρίς να το δει μου έλεγε πως δεν φτιάχνει, παρόλο που το πρόβλημα ξεκίνησε μετά τη συντήρηση που μου κάνανε ( δεν λέω ότι το χάλασαν αυτοί, αλλά τουλάχιστον ας το βλέπανε πρώτα πριν βγάλουν διάγνωση).

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Κάποια στιγμή ανέβηκα και άνοιξα το μπροστινό καπάκι που είναι τα φιλτρα του κλιματιστικού απλά για να δω τι γίνεται και μόλις το έκλεισα άρχισε να βγάζει κρύο αέρα και για τις επόμενες 3-4 ημέρες λειτουργούσε κανονικά.
    Στην ουσία προξένησες κάποια δόνηση που το έκανε να δουλέψει , δοκίμασες μερικά χτυπήματα κοντά στην πλακέτα μπας και γίνει κανένα θαύμα? τίποτα βύσματα λάσκα?
    η εσωτερική μονάδα δουλεύει αλλά βγάζει απλό αέρα σαν τον κλασικό ανεμιστήρα.

    Η εξωτερική τι κάνει δουλεύει?

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Γ.
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Δοκίμασα να χτυπήσω σε μερικά σημεία αλλά δεν έγινε κάτι, γι αυτό περιμένω τον τεχνικό να έρθει να το δει. Η εξωτερική μονάδα λειτουργεί αλλά μετά από κάποια ώρα σταματάει για λίγο και μετά πάλι συνεχίζει .

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Γ.
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Τελικά ήρθε ο τεχνικός και το είδε, στην αρχη που το δοκίμασε έβγαλε για λιγα λεπτα κρύο αέρα αλλά μετά σταματούσε η εξωτερική μονάδα οπότε σταματούσε και ο κρύος αέρας. Άλλαξε στην εξωτερική μονάδα δύο πυκνωτές και προς το παρον λειτουργεί κανονικά το κλιματιστικό , 2 φορές που το λειτούργησα για λίγη ώρα. Θα φανεί στην πορεία πως θα παει. Τον ένα από τους δύο πυκνωτές που τον μέτρησα με πολύμετρο, από 30μF που ήταν οι προδιαγραφές του το πολύμετρο τον έβγαζε κοντά στα 3 μF. Ο άλλος πυκνωτής ήταν 2 μF και το πολύμετρο τον έβγαζε λίγο πάνω από 1,9 μF αλλα η εξωτερική του επιφάνεια κολλούσε σαν να είχε λιώσει κάτι.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Georggg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (05-09-19)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Panasonic] PANASONIC TX48C320E firmware VESTEL
    από m.tournakis στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-19, 04:50
  2. [Κλιματιστικό] Δεν ανοιγουν οι περσιδες σε κλιματιστικό
    από zevage στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-19, 13:52
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-19, 14:30
  4. [Τηλεόραση LG] LG - 42LB630V (Πρόβλημα !!!! Δεν ανάβει!!!!)
    από word1983 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-19, 18:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας