Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή Θόρυβος από τη μηχανή.peugeot 206

    Καλημέρα...έχω το πεζό 206 μοντέλο 2001.1400 κυβικά.
    Ακούγεται ένας ήχος απτή μηχανή...σαν χτύπημα..
    Ντουκ Ντουκ ντουκ..αλλά το αυτοκίνητο κινητε με ανησυχεί ο ήχος...όσο πιο γρήγορα.παει το αμάξι τόσο έντονα ακούγεται..όσο πιο σιγά πάει λιγότερο ακούγεται έως και καθόλου..
    Ακούω γνώμες..μήπως θέλει αλλαγή η μηχανή??

  2. #2
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.560

    Προεπιλογή

    Μήπως να πήγαινες σε ένα συνεργείο να το ακούσουν και να σου πουν; Δεν θα σε χρεώσουν γι'αυτό. Κάποιος από εδώ που δεν το έχει ακούσει καν, ακόμη κι αν ήταν ο ειδικός - που δεν είναι - τί να σου πει; Κι ακόμη περίσσότερο, πώς να σου πει υπέυθυνα αν επιτρέπεται να το κυκλοφορείς ή θα γίνει μεγαλύτερη ζημιά;

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Αύριο το πρωί θα το πάω στο συνεργείο να ζητήσω μια γνώμη...για διάγνωση δεν ζητάνε λεφτά??
    Το είδε ένας τεχνικός λέει το καλύτερο είναι αλλαγή μηχανής.εγω δεν τον πολύ πίστεψα διότι αν ήθελε αλλαγή μηχανής και είχε τόση χονδρή ζημια δεν θα κινούσε καθόλου το αυτοκίνητο...κάτι μου λέει ότι δεν θέλει αλλαγή μηχανής..
    Τέλος πάντων..
    Εγώ είδα που ανοίγουν θέματα για αυτοκίνητα είπα να κάνω και εγώ μια ερώτηση..

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2019
    Περιοχή
    Τραμουντάνας
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Ο τεχνικός πρέπει να πει και τι έχει το αυτοκίνητο για να δικαιολογήσει την πρότασή του. Το "Θέλει αλλαγή" έτσι από μόνο του δε λέει τίποτα. Ακούγεται σοβαρό. Κατά τη γνώμη μου μην το κινείς καθόλου μέχρι να σου πουν τι έχει..

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Το είδε ένας τεχνικός λέει το καλύτερο είναι αλλαγή μηχανής.
    Αυτό δεν είναι "σκεπτικό" γνωμάτευσης από μηχανικό , πρέπει να αναφέρει και την αιτία , αναλόγως την αναφορά κρίνεις και την επικινδυνότητα του να το κυκλοφορείς και στο αν σε συμφέρει το κόστος για επισκευή .
    Στρόφαλος καπούτ? / βάσεις στήριξης κινητήρα με πρόβλημα?

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Στραβωσε λίγο ο διωστηρας και χτυπάει πάνω στο χιτώνιο του κυλίνδρου ,κοινώς χτύπησε μπιέλα , ξεφτισε κάποιος ιμάντας πχ εκκεντροφόρο και βαράει στα στα πλαϊνά τοιχώματα , η αναφορά σου ότι ανεβάζοντας στροφές ακούγεται με μεγαλύτερη συχνότητα, αυτό δείχνει. Πήγαινε το σε έναν μηχανικό να σου βρει το πρόβλημα και να στο φτιάξει , μην μπεις στον κόπο να το φτιάξεις μόνος σου , το αμάξι δεν είναι τοστιέρα, άνοιξα ,είδα καμμένη αντίσταση , κομμένο καλώδιο και το έφτιαξα , μιλάμε για την ασφάλεια σου . Φιλαράκι όταν κυκλοφορείς αυτοκίνητο , σε εξυπηρετεί , αλλά χρειάζεται και συντήρηση και υπάρχει και το ανάλογο κόστος.

    Στάλθηκε από το FS8032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΚΛΗΚΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στραβωσε λίγο ο διωστηρας και χτυπάει πάνω στο χιτώνιο του κυλίνδρου ,κοινώς χτύπησε μπιέλα , ξεφτισε κάποιος ιμάντας πχ εκκεντροφόρο και βαράει στα στα πλαϊνά τοιχώματα , η αναφορά σου ότι ανεβάζοντας στροφές ακούγεται με μεγαλύτερη συχνότητα, αυτό δείχνει. Πήγαινε το σε έναν μηχανικό να σου βρει το πρόβλημα και να στο φτιάξει , μην μπεις στον κόπο να το φτιάξεις μόνος σου , το αμάξι δεν είναι τοστιέρα, άνοιξα ,είδα καμμένη αντίσταση , κομμένο καλώδιο και το έφτιαξα , μιλάμε για την ασφάλεια σου . Φιλαράκι όταν κυκλοφορείς αυτοκίνητο , σε εξυπηρετεί , αλλά χρειάζεται και συντήρηση και υπάρχει και το ανάλογο κόστος.

    Στάλθηκε από το FS8032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ούτε σι αλλος δεν σκόπευαν να το φτιάξω μόνος μου.εγω ούτε λάδια δεν το αλλάζω ακόμα και γι'αυτό το πάω στο μηχανικό...απλά ήθελα μια γνώμη όπως είπα..
    Αυτό που λες ότι μπορεί να χτύπησε μπιέλα η ιμάντα..θέλει αλλαγή μηχανής??

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Αλλαγή μηχανής προτείνεται σε ελάχιστες και συγκεκριμένες περιπτώσεις. Αν δεν το δει μηχανικός, ότι και να λέμε εμείς από εδώ είναι αυθαίρετο. Χιλιόμετρα, συντήρηση, είδος ή τυπος βλάβης, όλα αυτά μπαίνουν στην εξίσωση. Η βασική αρχή είναι πως όλα φτιάχνονται. Αν κάτι κριθεί από το μηχανικό ασύμφορο ή πέραν επισκευής, προτείνονται και οι ανάλογες λύσεις.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] Πτώση ρελέ από φούρνο μετά από λίγα λεπτά
    από perlitis στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-19, 19:34
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-19, 12:27
  3. [Miele] Θόρυβος στο κάδο miele novotronic w863
    από Nikos v στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-19, 22:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας