Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 32 από 32
  1. #31

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefteris251 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα γνωρίζω ολα αυτα γιατί τα βρίσκω μπροστά μου καθε μέρα δεν θα το παίξω τέλειος μάστορας αλλα είναι πολύ μεγάλη συζήτηση αυτή.
    Επομένως πρέπει να πάρεις μια θέση ..... στο τι θα κάνεις/εται όταν από υπαιτιότητα άλλων ή δική σου ξαναχάσει υγρά . (έτσι για να ζυγίσουμε σωστά την δήλωση σου "και το πλήρωσε χρυσό" ) γιατί στην ουσία το ξέρουμε και οι 2 πάρα πολύ καλά ότι την μεγαλύτερη ζημιά την προξενούν επαγγελματίες και σφυρίζουν αδιάφορα κοιτώντας το ταβάνι περιμένοντας πέρα από το 1ο 60 αράκι να υφαρπάξουν και το επόμενο 60 αράκι . ίσως και το 3ο κτλ .
    Έχω να σου δίνω άπειρα παραδείγματα και πέρα από όσα αναφέρονται στο howto από δικά μου συμβάντα και της περιοχής μου που με βεβαιώνουν ότι γίνεται σκόπιμη ληστεία μέχρι παρτούζας και οργίων κυρίως από επαγγελματίες σε ανυποψίαστους πελάτες. (τόσο ανυποψίαστους πελάτες π.χ. συνταξιούχους ή με μαλάκυνση εγκεφάλου που νομίζανε ότι τα υγρά θέλανε κατά δήλωση του επαγγελματία κάθε 2 χρόνια αντικατάσταση / δηλαδή κάτι σαν τις λάμπες που θέλουν αλλαγή κάθε 2 χρόνια ) .
    Αυτό φυσικά δεν έχει σχέση του επαγγελματία ΄στην αξιοπιστία του στην εργασία του / αλλά όταν πράγματι υπάρχει υπαιτιότητα του επαγγελματία (προς τους υγιείς πελάτες ) δεν βλέπω σαφή απάντηση .

    Άλλο πιο πρόσφατο περιστατικό πριν 3 μήνες περίπου .
    Φίλος μου που μένει σε άλλη πόλη , μου έδωσε τα κλειδιά του 2ου σπιτιού που έχει στην δική μου πόλη .
    Του χάλασε το κλιματιστικό / δεν είχε απόδοση (καινούριο το εγκατέστησαν άλλοι τεχνικοί και μέσα στην εγγύηση )
    Μου λέει "φτιάξε το εσύ " του απαντώ δεν έχω τα μέσα και λόγω εγγύησης καλύτερα να το αναλάβουν μέσω εγγύησης άλλοι . (έληξε η εγγύηση στο παραπέντε ).
    Για λογαριασμό του , ήρθαν 2 βοηθοί ψυκτικού στο σπίτι του . (εγώ έκανα απλός τον πορτιέρη στο σπίτι του φίλου μου για να ανοίξω να μπουν οι τεχνικοί ).
    Τους εξήγησα τι συμβαίνει και στα περί πιθανής έλλειψης υγρών και να πράξουν τα δέοντα .
    Οι τεχνικοί έψαξαν να βρουν την διαρροή (όντως την επαλήθευσαν ως προς τα μανόμετρα ) και δεν την βρήκαν με τίποτα ως προς το σημείο / όλα τα ρακόρ οκ / μέχρι και υποψίας εντός εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας π.χ. εργοστασιακό πρόβλημα διαρροής .
    Στο τέλος οι τεχνικοί ξηλώνουν εσωτερική και εξωτερική μονάδα ΚΑΙ τους χαλκοσωλήνες , και την φορτώνουν στο όχημα τους για το εργαστήριο τους.
    Ξανάρχονται μετά από 2 βδομάδες το ξανασυναρμολογούν και τώρα δουλεύει .
    Σε όλη αυτήν την διαδικασία κρατούσα σιγή ιχθύος στο να μην παρεμβαίνω στις εργασίες των βοηθών του ψυκτικού . (ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι η διαρροή ήταν στο χαλαρό σφίξιμο των χαλκοσωλήνων από την 1η εγκατάσταση άσχετα που αυτοί οι βοηθοί δεν την εντόπισαν ) .

    Μόλις τελείωσαν τις δουλειές τους , μου είπαν ότι ο φίλος μου θα πάει εκείνος να τους πληρώσει , και τους λέω "οκ" .
    Πριν φύγουν οι βοηθοί τεχνικοί , τους ρωτάω που εντοπίσατε την διαρροή? τι πρόβλημα είχε ?
    Μου απαντούν δεν ξέρουμε, αυτό θα το απαντήσει το αφεντικό μας στον φίλο σου , καθώς και για το κόστος της επισκευής . (τους λέω οκ )

    Όταν επικοινώνησα τελικά με τον φίλο μου να μου πει τι πρόβλημα βρήκαν στην συσκευή και πόσο το κόστος , μου απαντά δεν βρήκαν διαρροή και το κόστος ήταν 150 ευρώ . Το ξαναγέμισε στο εργαστήριο και απλά το ξανατοποθέτησαν με την ίδια διαδικασία όπως τοποθετήθηκε όταν μπήκε 1η φορά .

    Του λέω δηλαδή? τα 150 ευρώ για ποιόν λόγο τα έδωσες ? επειδή δεν είχε τίποτα ? , μου λέει "ξέρω γώ"? έτσι μου είπε ο ψυκτικός
    Δηλαδή τι σου είπε ?
    Να μου είπε ο ψυκτικός ότι έκαναν τα πάντα να εντοπίσουν την διαρροή αλλά δεν την βρίσκανε !!!
    Και μου είπαν ότι αν πάθει κάτι θα αναλάβουν πλήρως την ευθύνη !!!! (δεν ήθελαν οι τεχνικοί να παραδεχτούν ότι η διαρροή ήταν απλά στους χαλκοσωλήνες και στο κακό σφίξιμο !!!!) .
    Αυτά περί "επαγγελματιών " ψυκτικών .
    Sorry για το σεντόνι ..... αλλά αυτά πρέπει να λέγονται .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 27-07-19 στις 03:23

  2. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (05-09-21), sotron1 (27-07-19), vasilimertzani (28-07-19)

  3. #32

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αμαλιαδα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.

    Διαβάζω σε διάφορες συζητησεις τοποθέτησης κλιματιστικων, πως κάνουμε κουλούρα τις σωλήνες στο πίσω μέρος της εξωτερικής μονάδας.

    Το γεγονός πως η σωλήνα κάνει πολλές καμπύλες, δεν παίζει ρόλο στις πιέσεις του ψυκτικού μέσου; Δηλαδή δε μεταβάλλεται η πιεση όσο καμπυλωνουν οι σωλήνες; Αυτό με το λάδι του συμπιεστη ότι μένει στην κάτω μεριά των σωλήνων αν είναι σε κουλούρα, που ανέφερθηκε σε προηγούμενο ποστ, δεν ισχύει;

    Επίσης τι διάμετρο πρέπει να έχει αυτή η κουλούρα των σωλήνων, όσο πιο μεγάλη τόσο καλύτερα λογικά, αλλά ποση είναι η ελάχιστη διάμετρος που μπορεί να πάρει;

    Παρατήρησα επίσης πως οι σωλήνες με μόνωση απ το εργοστάσιο, έρχονται σε μικρη σε διάμετρο κουλουρα. Πως μπορεί κάποιος να επαλυθευσει πως η σωλήνα δεν έχει τσακίσει κάπου κάτω απ τη μόνωση και πως θα της δώσει την κατάλληλη μορφή, εφόσον τον εμποδίζει η μόνωση να της αλλάξει μορφη;

    Πρέπει να ξετυλιχθει η κουλούρα τελείως, να ισιώσει τη σωλήνα, να βγάλει τη μονωση για να την τσεκάρει κ έπειτα να της δώσει τη μορφή που πρέπει για την εγκατάσταση;

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό LG] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΛΑΚΕΤΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ LG MIRROR 18άρι
    από nickbebinos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 134
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-23, 19:50
  2. [Κλιματιστικό] ΒΛΑΒΗ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ FUJITEC
    από simosb στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-19, 18:26
  3. Εξωτερικός προβολέας. "Ρίχνει" την ασφάλεια
    από Atlas63 στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-19, 18:08
  4. Αλήθεια για την καταναλωση ψυγείων και οχι μονο
    από zevage στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 120
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-19, 10:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας