Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32
  1. #11

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jul 2019
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Πολύ γαματο βίντεο, είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα. Σ ωραίος!
    Ωραίο το εργαλείακι αυτό με την κάστανα, αν ήμουν ψυκτικός θα το είχα στη συλλογή μου στάνταρ.
    Δυναμοκλειδο σαν αυτό δεν έχω δυστυχώς, έχω απ τα άλλα για καρυδακι μόνο, οπότε αυτό είναι ένα θέμα..

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Στο τέλος με την συσκευή εκτός λειτουργίας , ανοίγεις το μικρό βανάκι της λεπτής σωλήνας , στην συνέχεια πιέζεις την βαλβίδα που έχει και είναι για την υποδοχή του λάστιχου πλήρωσης μανομέτρου (στην μεγάλη βάνα της χοντρής σωλήνας ) και αφήνεις να τρέξει με πίεση για 7 με 10 δευτερόλεπτα , τέλος ανοίγεις και την βάνα την μεγάλη .
    Σαπουνοδιάλλυμα με αφρό από υγρό πιάτων πάνω σε σφουγγάρι , ο αφρός να γίνει πηκτός και να μην τρέχει με νερά , πηκτός αφρός σαν σαντιγί . Απλώνεις πάνω στα ρακόρ και παρακολουθείς υπομονετικά για πιθανή διαρροή για φουσκάλες στον αφρό .
    Κατόπιν βάζεις την συσκευή μπροστά , και πάλι έλεγχος υπομονετικός με αφρό .
    Σε τυχόν διαρροή κλείνεις την συσκευή / όλα τα βανάκια και επαναλαμβάνεις διαδικασίες .

    Η σωστή μέθοδος είναι να μην ανοίξεις καμία βάνα , και να αρχίσεις κενό από το βαλβιδάκι της χοντρής σωλήνας / μόλις ολοκληρωθεί το κενό και το ίδιο μανόμετρο δεν μας δείχνει "απώλειες " , ανοίγουμε στο τέλος και τις 2 βάνες , αφού έχουμε βγάλει και το σωληνάκι πλήρωσης από το αυτόματο βαλβιδάκι πλήρωσης .
    Θα σεβαστείς παρέμβαση 3ου εφόσον εξηγήσει σε τι είμαι λάθος . (είπαμε δεν είμαι ειδικός ) .

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Giannisppos (23-07-19)

  4. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    φιλε μου πας να γλυτωσεις 60€ και θα τα δωσεις πολλαπλασια τελικα και δουλεια δεν θα κανεις. καταλαβαινεις τι θελω να πω.

  5. #14

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jul 2019
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου πας να γλυτωσεις 60€ και θα τα δωσεις πολλαπλασια τελικα και δουλεια δεν θα κανεις. καταλαβαινεις τι θελω να πω.
    Το καταλαβαινω αυτο που λες, αλλα δεν τους εμπιστευομαι γαμωτο.. Ο ενας που ξερω, ειναι ενας ηλεκτρολογος που βαζει κλιματιστικα και μαλιστα τα ξεπεταει τρεχοντας για να προλαβει να βαλει οσα περισσοτερα μπορει στη μερα και ζητησε 85 ευρω γιατι δεν εχω σωληνες και βαση και ο αλλος ειναι ενας επαγγελματιας ψυκτικος που ετυχε να βρισκομαι σε σπιτι που εγκατεστησε καινουριο κλιματιστικο και την αλλη μερα εχασε ολο το φρεον, προφανως απο κακη συνδεση... Αυτος ζηταει 80 περιπου, απ οτι ειπε, αλλα αντε να τον εμπιστευτεις μετα απ αυτο.

    Ο ηλεκτρολογος μου χε εγκαταστησει παλιοτερα στο σπιτι δυο μοναδες, οι οποιες δουλευουν εδω και 10 χρονια κανονικα, αλλα στη μια εβαλε 1 μετρο σωληνα και κανει σαν τρακτερ, μεταφεροντας το θορυβο ολο μεσα. Στο δευτερο που εβαλε σε αλλο σημειο του σπιτιου, λογω του οτι δεν ειχε χωρο και αναγκαστηκε να βαλει 2 μετρα σωληνα, ειναι αθορυβο το συγκεκριμενο. Αυτο του ενος μετρου ειναι 12αρι και δεν ηρθε με σωληνες μαζι, οποτε γκρινιαζε οτι θα πρεπει να βαλει αυτος τις σωληνες και γι αυτο προφανως εβαλε 1 μετρο. Το δευτερο ειχε μεσα τη σωληνωση του, οποτε λογικα ηταν υπολογισμενο για 2 μετρα, γιατι ειναι 7αρι.

    Ενας αλλος λογος που ξεκινησα να το εγκαθιστω μονος μου, ειναι οτι επειδη αυτο το σπιτι ειναι του '60, εχει καποιες ιδιαιτεροτητες. Ειναι μπατικο που λεμε, χτισμενο με τουβλα και σεναζια μονο, χωρις σκελετο δηλαδη απο κολονες σκυροδέματος, παταει η πλακα πανω στα τουβλα, με αποτελεσμα τα τουβλα να ειναι σταυρωτα χτισμενα και οπου και να τρυπησεις πεφτεις παντα σε τρυπα τουβλου, δηλαδη κοιταζουν προς τα μεσα οι τρυπες, προς τον σοβα. Ετσι δε μπορεις να στηριξεις τιποτα πανω στον τοιχο, αν δεν κανεις πατεντα με κολλα και ουπα 14αρια, ωστε να πιασεις στριφονια. Το αλλο προβλημα ειναι οτι οι τρυπες δεν πεφτουν στα σημεια που θες εσυ, με αποτελεσμα αν κανεις 4 διαφορετικες τρυπες να πεσουν σε ακυρα σημεια, οποτε θελει ξετρυπημα η λαμαρινα της βασης στα σημεια που πεφτουν τα στριφονια για να την τοποθετησεις σωστα. Επισης στο σημειο που το τοποθετησα, δε γνωριζα που βρισκεται το δευτερο σεναζι, με αποτελεσμα να χρειαστει να μετακινησω τη βαση πιο ψηλα, γιατι οταν πηγα να κανω την τρυπα για τις σωληνες, επεσα επανω του..

    Φαντασου τωρα να ερχοταν τεχνικος και να εβλεπε ολη αυτη τη φαση για τη στηριξη και να παιδευοταν μιση μερα να στηριξει την εσωτερικη μοναδα στον τοιχο. Οχι 80 θα επαιρνε, αλλα 180. Ασε που δεν παιζει να εμπαινε στη διαδικασια να στηριξει με στριφονια κλπ, στο σοβα επανω θα το στηριζε, ο οποιος ειναι φυσικα σαθρος και εχει 3 ποντους παχος, οποτε αν βαλεις ουπα εκει, με το παραμικρο ξεκλαπωνεται.. Την εξω μοναδα δε θα τη στηριξω στον τοιχο γι αυτο το λογο, οποτε θα μπει επανω σε χαμηλοτερη πλακα, επειδη κολλητα ειναι το μπανιο που ειναι μεταγενεστερη κατασκευη εκτος σπιτιου κ ετσι βολευει να μπει εκει και ερχεται σχεδον 15 ποντους χαμηλοτερα απ την εσωτερικη μοναδα.

    Ενα τελευταιο προβλημα που υπαρχει και δεν ξερω ακομα πως να το λυσω, ειναι οτι ο τοιχος εχει παχος 30 ποντους, ο κατασκευαστης αναφερει υπογραμμισμενα, οτι με το R32 πρεπει οι ενωσεις με τα ρακορ να βγαινουν εξω απ το σπιτι, λογω της ευφλεκτοτητας του φρεον, οποτε ανασηκωσα τις σωληνες της εσωτερικης μοναδας και τις εβγαλα ευθεια πισω, ωστε να βγουν αριστερα της μοναδας με τρυπα απο πισω της για αν μη φαινεται. Το προβλημα ειναι οτι η σωληνα με το χοντρο ρακορ δε φτανει να βγει απ την απεναντι μερια, οποτε δε θα μπορω να τεσταρω για διαρροες γιατι ειναι στους 25 ποντους. Η μονη λυση που βλεπω, ειναι να σκαψω τον τοιχο 5 ποντους εξωτερικα για να χω προσβαση..

    Πφφ, μπλεξαμε...

  6. #15

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jul 2019
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο τέλος με την συσκευή εκτός λειτουργίας , ανοίγεις το μικρό βανάκι της λεπτής σωλήνας , στην συνέχεια πιέζεις την βαλβίδα που έχει και είναι για την υποδοχή του λάστιχου πλήρωσης μανομέτρου (στην μεγάλη βάνα της χοντρής σωλήνας ) και αφήνεις να τρέξει με πίεση για 7 με 10 δευτερόλεπτα , τέλος ανοίγεις και την βάνα την μεγάλη .
    Σαπουνοδιάλλυμα με αφρό από υγρό πιάτων πάνω σε σφουγγάρι , ο αφρός να γίνει πηκτός και να μην τρέχει με νερά , πηκτός αφρός σαν σαντιγί . Απλώνεις πάνω στα ρακόρ και παρακολουθείς υπομονετικά για πιθανή διαρροή για φουσκάλες στον αφρό .
    Κατόπιν βάζεις την συσκευή μπροστά , και πάλι έλεγχος υπομονετικός με αφρό .
    Σε τυχόν διαρροή κλείνεις την συσκευή / όλα τα βανάκια και επαναλαμβάνεις διαδικασίες .

    Η σωστή μέθοδος είναι να μην ανοίξεις καμία βάνα , και να αρχίσεις κενό από το βαλβιδάκι της χοντρής σωλήνας / μόλις ολοκληρωθεί το κενό και το ίδιο μανόμετρο δεν μας δείχνει "απώλειες " , ανοίγουμε στο τέλος και τις 2 βάνες , αφού έχουμε βγάλει και το σωληνάκι πλήρωσης από το αυτόματο βαλβιδάκι πλήρωσης .
    Θα σεβαστείς παρέμβαση 3ου εφόσον εξηγήσει σε τι είμαι λάθος . (είπαμε δεν είμαι ειδικός ) .

    Το πρωτο μερος με την απλη εξαερωση δε θα το ακολουθησω, γιατι πιστευω δεν ειναι ο σωστος τροπος. Θα ακολουθησω τη σωστη μεθοδο με την αντλια κενου, την οποια θα κατασκευασω απο μοτερ ψυγειου που εχω στη διαθεση μου και θα παρω μονο ενα μανομετρο και σωληνα με βυσμα. Το μονο που πρεπει να γινει διαφορετικα σε αυτη τη μεθοδο απ οτι διαβασα, ειναι οτι πρεπει μολις γινει το κενο και αφου δεν υπαρχει καποια μεταβολη στο μανομετρο περιμενοντας καμποσα λεπτα, τοτε απελευθερωνουμε μια μικρη ποσοτητα φρεον για 5-6 δευτερολεπτα στο κυκλωμα, ωστε να σηκωσει λιγο μεγαλυτερη πιεση απο αυτη του περιβαλλοντος και τοτε τσεκαρουμε με σαπουναδα για διαρροες. Αν τσεκαρεις πριν που εχεις κενο με σαπουναδα, αν υπαρχει διαρροη, θα σου ρουφιξει μεσα σαπουνι και θα "μολυνεις" το κυκλωμα. Επισης δε θα κανει φουσκαλες αν κανει αναρροφιση λογικα.. Επισης δεν πρεπει να βγαλεις το μανομετρο απ το κυκλωμα οσο εχει κενο, γιατι με το που θα ξεβιδωσεις τη βαλβιδα, θα εισχωρησει ενα μικρο ποσοστο αερα και παει το κενο..
    Στο τελος οταν δεις οτι ολα ειναι καλα, τοτε βγαζεις πλεον το μανομετρο απο τη βαλβιδα, οποτε μετα ανοιγεις κανονικα τις βανες του φρεον και τσεκαρεις ξανα.

    Ενα θεματακι που διαπιστωσα, ειναι οτι το μεγεθος της βαλβιδας στη συγκεκριμενη μοναδα ειναι 1/2 της ιντσας και στο εμποριο οι σωληνες και οι ανταπτορες πληρωσης δε βλεπω να αναφερονται σε αυτη τη διασταση, παρα μονο σε 1/4 και σε 5/16. Γιατι εχουν χρησιμοποιησει αραγε διαφορετικο βανακι, λογω του οτι εμπεριεχει R32? Βρηκα ενα στο εμποριο, που αναφερει οτι ειναι για R410, το οποιο εχει τις διαστασεις που πρεπει, δηλαδη 11.5 στο θηλυκο βυσμα, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι το αναφερει ως 5/16, αφου στην ουσια ειναι μιση ιντσα..

    SNAG-0424.jpgSNAG-0425.jpg

  7. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Άμα θες εμπιστεύσου με και στα μπετά
    Έχω βάλει όλο κι όλο 4 κλιματιστικά (2 Χ F22 και 2 X F134a) αυτά ζουν και βασιλεύουν χωρίς ποτέ να έχουν χάσει τα υγρά εργοστασίου . Ακριβώς επειδή είμαι ανειδίκευτος / κωλόφαρδος τι να κάνουμε.

    και ο αλλος ειναι ενας επαγγελματιας ψυκτικος που ετυχε να βρισκομαι σε σπιτι που εγκατεστησε καινουριο κλιματιστικο και την αλλη μερα εχασε ολο το φρεον, προφανως απο κακη συνδεση... Αυτος ζηταει 80 περιπου, απ οτι ειπε, αλλα αντε να τον εμπιστευτεις μετα απ αυτο.
    Το έχασε όλο το φρεον για έναν και μοναδικό λόγο (όπως και πλειάδα άλλων τεχνικών ) στο ότι βιάζονται να περάσουν και τα άλλα 45 κλιματιστικά της ίδιας μέρας .... ευτυχώς εγώ είχα 45 φραπέδες για να περάσω ολόκληρη την ημέρα τοποθετώντας 1 κλιματιστικό (αλλά τι κλιματιστικό , αιωνόβιο ) .
    Κάνε το με την 1η μέθοδο και άσε τους άλλους να λένε .

  8. #17

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jul 2019
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα θες εμπιστεύσου με και στα μπετά
    Έχω βάλει όλο κι όλο 4 κλιματιστικά (2 Χ F22 και 2 X F134a) αυτά ζουν και βασιλεύουν χωρίς ποτέ να έχουν χάσει τα υγρά εργοστασίου . Ακριβώς επειδή είμαι ανειδίκευτος / κωλόφαρδος τι να κάνουμε.


    Το έχασε όλο το φρεον για έναν και μοναδικό λόγο (όπως και πλειάδα άλλων τεχνικών ) στο ότι βιάζονται να περάσουν και τα άλλα 45 κλιματιστικά της ίδιας μέρας .... ευτυχώς εγώ είχα 45 φραπέδες για να περάσω ολόκληρη την ημέρα τοποθετώντας 1 κλιματιστικό (αλλά τι κλιματιστικό , αιωνόβιο ) .
    Κάνε το με την 1η μέθοδο και άσε τους άλλους να λένε .


    Στο R22 (το οποιο δεν ξερω γιατι το λες F συνεχεια ), δε χρειαζοταν αντλια κενου, μπορουσε τοτε απλα με εξαερωση να γινει η δουλεια. Τα συγχρονα ομως φρεον, δε μπορουν να δουλεψουν σωστα αν μεινει μεσα αερας στο κυκλωμα, γιατι εχουν θεματα με την υγρασια του αερα κυριως, οποτε στα βαρια κρυα θα φραξει η σωληνα και θα μουγκριζει η μοναδα..
    Σχετικα με τους φραπεδες, θα συμφωνησω μιας κ εμενα μου αρεσει να κανω τη δουλεια με το πασο μου και μαλιστα το απολαμβανω κιολας, μιας και οτι κανω το κανω με μερακι, οποτε με χαλαει να βλεπω τον αλλο να τρεχει σαν τον Βεγγο για να προλαβει να με ξεπεταξει, οταν ξερει πως θα πληρωθει οσα ζητησε και δε δινει βαση στη λεπτομερεια.

    Αυτο το nylog το σφραγιστικο που χρησιμοποιει ο Αμερικανος στο βιντεο, μου κινησε το ενδιαφερον.. Ειναι κατι σαν τα προιοντα loctite, αλλα για κλιματιστικα και μαλιστα συμβατο με το R32, επειδη ειναι προιον εστερα, δηλαδη συνθετικο. Απ οτι το ψαξα λιγο, αν βαλεις τετοιο υγρο στις εκχειλωσεις, εχεις 100% επιτυχια μετα, γιατι καλυπτει τυχον ψεγαδια και λειτουργει ως φλατζα στην ενωση. Ομως με μια προχειρη ματια που εριξα, βλεπω οτι ειναι ακριβο και μονο απο Αμερικα μαλλον παιζει, οποτε δε συμφερει.
    Αραγε να βγαζει η loctite κανα αντιστοιχο προιον σε νορμαλ τιμη?

  9. #18
    Το avatar του χρήστη sotron1
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Για κόλλα δες και αυτή πού υπάρχει στην Ελληνική αγορά.

    Leak Lock, λέγεται.

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sotron1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Giannisppos (23-07-19)

  11. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Στο R22 (το οποιο δεν ξερω γιατι το λες F συνεχεια
    Η ονομασία είναι Freon το R είναι ο αριθμητικός τύπος του Freon. (έτσι διάβασα κάπου ) .

    δε χρειαζοταν αντλια κενου, μπορουσε τοτε απλα με εξαερωση να γινει η δουλεια. Τα συγχρονα ομως φρεον, δε μπορουν να δουλεψουν σωστα αν μεινει μεσα αερας στο κυκλωμα, γιατι εχουν θεματα με την υγρασια του αερα κυριως,
    Τα σύγχρονα F410a κτλ έχω δει να τα βάζουν με εξαέρωση αντί κενού . (ήμουν και παρόν λέγοντας ότι αυτά θα χαλάσουν την επόμενη μέρα / δεν χάλασαν όμως για αρκετά χρόνια ) ίσως εξαιτίας πιο έμπειρων τεχνικών που ξέρουν την ακρίβεια της εξαέρωσης / εμπειρικά αξιόπιστο σφίξιμο των ρακόρ .
    Επομένως διαβάζοντας την προτελευταία παράγραφο παρακάτω δεν βλέπω να έχει διαφορά το R32 με το F410a. (ως προς την ευαισθησία σε επαφή με αέρα )
    http://www.tepse.gr/DFA430D7.el.aspx
    http://www.tepse.gr/C49B8508.el.aspx
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 23-07-19 στις 20:30

  12. #20

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jul 2019
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Λοιπον εκανα ενα βημα παρακατω σημερα, παραγγειλα σωληνες μονωμενες στα 17 ευρα με τα μεταφορικα.
    Πηρα αυτες εδω, 3 μετρα ψιλη και χοντρη. Ρωτησα χωρα προελευσης και μου ειπε Ιταλιας, οποτε ίδωμεν.



Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό LG] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΛΑΚΕΤΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ LG MIRROR 18άρι
    από nickbebinos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 134
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-23, 19:50
  2. [Κλιματιστικό] ΒΛΑΒΗ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ FUJITEC
    από simosb στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-19, 18:26
  3. Εξωτερικός προβολέας. "Ρίχνει" την ασφάλεια
    από Atlas63 στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-19, 18:08
  4. Αλήθεια για την καταναλωση ψυγείων και οχι μονο
    από zevage στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 120
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-19, 10:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας