Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μολις τωρα εκκινησα προγραμμα πλυσης χρωματιστων στους 40 βαθμους χωρις ρουχα στον καδο κι εκκινησε κανονικοτατα. Παιρνει νερο και αρχισε την κυριως πλυση. Αντε βγαλε ακρη....
    βγάζω άκρη και είναι η εξής / όσο το παρατάς για μέρες κολλάει η βαλβίδα και μουλαρώνει / ενώ τώρα που το πασπατεύεις συνεχώς "ρεκτιφιάρει" η βαλβίδα και δουλεύει κανονικά / δεν σημαίνει ότι δεν θα το ξανακάνει / σημασία έχει ότι η βαλβίδα κολλάει και είναι ανεπιθύμητο για την ασφάλεια από διαρροή νερού (τουλάχιστον όταν λείπεις από σπίτι να κλείνεις την βρύση).
    Μια πιθανότητα δίνω να φταίει ο διακόπτης start εκκίνησης του προγράμματος (γιατί κάπου αναφέρεις ότι χρειάστηκε να το πατήσεις 2-3 φορές για να ξεκινήσει , και δεν είναι τόσο σίγουρο ότι είναι απόλυτα από την βαλβίδα , έχει πρόβλημα όμως και η βαλβίδα ) . Ή ίσως τα εναπομείναντα νερά εμποδίζουν να ξεκινήσει κανονικά και θα πρέπει να τα αδειάζεις πρώτα . Ή μήπως έχει στην υδατοπαγίδα του πιεσσοστάτη λάσπες που επίσης πρέπει να καθαριστούν . Την βρύση πάντα να την κλείνεις για σιγουριά .
    Μαλιστα. Να ρωτησω κατι Πετρο, η τριπλη βαλβιδα, συνίσταται σε βαλβίδα νερου πρόπλυσης, βαλβιδα νερου κυριας πλυσης και στραγγαλιστη;
    Η 3 πλή βαλβίδα είναι νερό πρόπλυσης / κύριας πλύσης / μαλακτικού (και εδώ του στραγγαλιστή).

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lazarefa (04-06-19)

  3. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Σε ότι αφορά το διακόπτη start, δεν νομίζω ότι σχετίζεται αυτός με τη βλάβη. Όταν έγραψα ότι χρειαζόταν να πατήσω 2-3 το διακόπτη για να ξεκινήσει πρόγραμμα, φορές εννοούσα το εξής (το γράφω λεπτομερώς εδώ και για το φίλο Σάκη που υποψιάζεται καρβουνάκια μοτέρ). Ότι πατώντας το διακόπτη εκκίνησης (start) άναβε κανονικά το λαμπάκι κύριας πλύσης στον πίνακα ενδείξεων (όπως γίνεται κανονικά) αλλά αντί μετά από κάποια δευτερόλεπτα (4-5) να ξεκινήσει να παίρνει φρέσκο νερό από τη βρύση μέσα στον κάδο, ακουγόταν αρκετά αχνά (αλλά το ένιωθες αν στεκόσουν πάνω από το πλυντήριο) ένας ήχος (σαν διέγερση πηνίου ας πούμε) χωρίς να ακούγεται ο ήχος του νερού στον κάδο. Το άφηνα κάποια δευτερόλεπτα μπας κι αρχίσει να βάζει νερό στον κάδο, κι επειδή φοβόμουν μην κάψει κανά πηνίο βαλβίδας, το έκλεινα (έβαζα τον περιστροφικό διακόπτη επιλογής προγράμματος στη θέση 0), μετά περίμενα 1-2 λεπτά να απασφαλίσει το κλείδωμα πόρτας, άνοιγα πόρτα να δω μπας και πήρε καθόλου νερά (που δεν είχε πάρει) κι εν συνεχεία επαναλάμβανα τη διαδικασία αυτή άλλες 2-3 φορές, μέχρι που πήρε.
    Το να εμποδίζουν τυχόν εναπομείναντα νερά να ξεκινήσει πρόγραμμα το πλυντήριο πάλι δεν το πολυπιστεύω, γιατί απλά το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, του να μην ξεκινά δηλ. η είσοδος νερού στον κάδο με την έναρξη πλύσης, το είχε ξαναπαρουσιάσει 1 μεμονωμένη φορά καμιά βδομάδα πριν λείψω για 9 μέρες (και βρω τα νερά μέσα στον κάδο με σβηστό πλυντήριο), οπότε τότε δεν είδα νερά στον κάδο από προηγούμενη φορά πχ. Τώρα αν υπάρχουν κάποια ελάχιστα νερά μέσα στον κάδο που δεν φαίνονται όταν τον ανοίγω, δεν το ξέρω (αλλά και δεν το νομίζω, χτες βράδυ πριν ξαναβάλω δοκιμαστικό πρόγραμμα χωρίς ρούχα, άνοιξα το φίλτρο πριν την αντλία αποστράγγισης απόνερων κι έβγαλε την ποσότητα νερού που βγάζει πάντα, γύρω στα 2 μέτρια ποτήρια νερού).
    Αυτό που λες για πιθανή λάσπη στην υδατοπαγίδα του πιεσοστάτη, μπορείς να το εξηγήσεις λίγο; Ο πιεσοστάτης μου είναι αυτός λογικά:
    http://www.eaparts.gr/part.aspx?part...23#prettyPhoto
    Ποιο ακριβώς είναι το κύκλωμα του πιεσοστάτη; Αν δεν κάνω λάθος αυτός βρίσκεται στο κάτω μέρος του κάδου, σωστά; Αν υποθέσουμε ότι έχει λάσπες, πως το τσεκάρω; Πως αφαιρείται για καθαρισμό; Πρέπει να προσέξω κάτι πριν του βάλω χέρι;

  4. #23

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Ότι πατώντας το διακόπτη εκκίνησης (start) άναβε κανονικά το λαμπάκι κύριας πλύσης στον πίνακα ενδείξεων (όπως γίνεται κανονικά) αλλά αντί μετά από κάποια δευτερόλεπτα (4-5) να ξεκινήσει να παίρνει φρέσκο νερό από τη βρύση μέσα στον κάδο, ακουγόταν αρκετά αχνά (αλλά το ένιωθες αν στεκόσουν πάνω από το πλυντήριο) ένας ήχος (σαν διέγερση πηνίου ας πούμε) χωρίς να ακούγεται ο ήχος του νερού στον κάδο.
    Αυτό είναι μια επιβεβαίωση ότι έχει πρόβλημα η βαλβίδα .

    Αυτό που λες για πιθανή λάσπη στην υδατοπαγίδα του πιεσοστάτη, μπορείς να το εξηγήσεις λίγο; Ο πιεσοστάτης μου είναι αυτός λογικά:
    http://www.eaparts.gr/part.aspx?part...23#prettyPhoto
    Ποιο ακριβώς είναι το κύκλωμα του πιεσοστάτη; Αν δεν κάνω λάθος αυτός βρίσκεται στο κάτω μέρος του κάδου, σωστά; Αν υποθέσουμε ότι έχει λάσπες, πως το τσεκάρω; Πως αφαιρείται για καθαρισμό; Πρέπει να προσέξω κάτι πριν του βάλω χέρι;
    Εκτός ρεύματος η συσκευή και εξετάζεις ζουλώντας το λάστιχο που φεύγει από πιεσσοστάτη μέχρι τον κάδο (στο χοντρό τμήμα του λάστιχου ) προς το παρόν θα αλλάξεις την βαλβίδα και αν σου κάνει τα ίδια που δεν το πιστεύω / τότε θα καθαρίσεις την υδατοπαγίδα (αυτή ξεκολλάει ολόκληρη και ξανακολλιέται εκ νέου με την κατάλληλη κόλλα ) / επειδή έχει φασαρία αυτό άστο μόνο αν και με την αλλαγή βαλβίδας έχεις και πάλι προβλήματα .

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lazarefa (04-06-19)

  6. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Μάλιστα. Οπότε μάλλον φίλε Πέτρο καταλήγουμε ότι εφόσον έστω μια στο τόσο παρουσιάζει τη δυσλειτουργία με την είσοδο/φραγή του φρέσκου νερού, προτείνεις να αλλάξω καταρχάς την τριπλή βαλβίδα νερού και να το παρακολουθήσω στην πορεία, χωρίς να ψαχτώ περαιτέρω στην παρούσα φάση για πιθανό πρόβλημα σε άλλα υποσυστήματα του πλυντηρίου, αλλά ούτε και για απόπειρα καθαρισμού/επισκευής της τριπλής βαλβίδας. Σωστά;
    Και κάτι τελευταίο. Θεωρείς καθόλου πιθανό να έχει ψιλοφρακάρει η είσοδος της τριπλής βαλβίδας από την πλευρά της βρύσης που λογικά έχει κάποιο στοιχειώδες φίλτρο σαν σίτα στο πλαστικό κέλυφος, από άλατα λόγω ενός φίλτρου αλάτων πλυντηρίου που έχω συνδέσει στην έξοδο της βρύσης και πριν το λάστιχο που μεταφέρει το νερό στο πλυντήριο; Μιλάω για ένα τέτοιο φίλτρο:
    https://www.watersafe.gr/aposklirynt...antiscale.html

    Ρωτάω γιατί συμπτωματικά λίγο καιρό πριν μου αρχίσει αυτά τα θέματα το πλυντήριο είχα ανοίξει ένα τέτοιο φίλτρο που έχω και του άλλαξα τους κρυστάλλους που έχει για τα άλατα με νέους (τους προηγούμενους τους είχα 3-4 χρόνια και είχαν ψιλοφαγωθεί). Λέω τώρα, μήπως κάποιος κρύσταλλος/κομματάκι παρασύρθηκε από τη ροή του νερού και πήγε και φράκαρε στην είσοδο της βαλβίδας πλυντηρίου;

  7. #25

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Κάνε αυτό που σου είπαν στο #16.
    Στατιστικά μιλώντας δεν αποκλείω την βαλβίδα. Με βάση την περιγραφή σου εγώ πρώτα θα κοιτούσα τα κάρβουνα και μετά την βαλβίδα. Όπως ανέφερα και προηγουμένως αν η βλάβη είναι αποκλειστικά στην βαλβίδα τότε μπορείς να την πιάσεις και να δεις αν τρέμει την στιγμή της βλάβης.
    Και ναι συμβαίνει αυτό / αλλά ταυτόχρονα δεν εισάγει νερό / βρήκες την αιτία .

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lazarefa (04-06-19)

  9. #26

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Από το βαλβιδακι του τοίχου μεχρι την είσοδο ξεβιδωσε και τσεκαρε αν έχεις σωστή πίεση νερού σε αυτόν το κλάδο , στην συνέχεια βιδωσε όπως ήταν πριν , ξεκουμπωσε τα μαύρα λάστιχα που πάνε στην σαπουνοθηκη και χωσε τα λάστιχα σε ένα μπουκάλι , βάλε πρόγραμμα και δες αν βγάζουν νερά κανονικά. Αλλιώς φωτογράφισε τις φυσες των ηλεκτοβαλβιδων ,ξεκουμπωσε , μέτρα ωμικα και χωρίς ρευμμμμμμα την κάθε βαλβίδα , αν είναι οκ θα σου δείξει γύρω στα 3000 ωμ . Επειδή αναφερες 9 μέρες απουσίας νομίζω ότι η βαλβίδα σου δουλεύει σωστά αλλά το εμβολακι της δεν σφραγίζει σωστά και σου στάζει. Ααα καθάρισε και λιγο την σαπουνοθηκη εισόδους και εξόδους. Καλή επιτυχία

    Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΣΚΛΗΚΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lazarefa (04-06-19)

  11. #27

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Σήμερα το απόγευμα έλυσα το πλυντήριο. Αποσύνδεσα νερά, αφαίρεσα το σωληνάκι που πηγαίνει στην είσοδο της τριπλής βαλβίδας και τι βλέπω; Μεταξύ του ρακόρ του σωλήνα και της εισόδου της τριπλής βαλβίδας είχε κομματάκια κρυστάλλων, προφανώς υπολείμματα από το φίλτρο αλάτων του οποίου το περιεχόμενο (κρυστάλλους χαλαζία) είχα πρόσφατα αλλάξει, όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ μου. Τα κομματάκια αυτά ήταν σαν θραύσματα γυαλιού (δεν είχαν λιώσει). Βέβαια στο κέλυφος της εισόδου της τριπλής βαλβίδας υπάρχει κι ένα μικρό πλαστικό φιλτράκι το οποίο είχε κάτι λίγες βρωμιές, ωστόσο πιθανολογώ ότι μικρά κρυσταλλάκια χαλαζία πέρασαν από μέσα του, προχώρησαν στη βαλβίδα, και κάπου φράκαραν, εμποδίζοντας περιστασιακά την κίνηση του πηνίου/πείρου της βαλβίδας. Έριξα λίγο WD40 και ξύδι, ξανασύνδεσα, έβαλα κι ένα δοκιμαστικό πλυντήριο το οποίο ξεκίνησε κι ολοκληρώθηκε κανονικά, κι ελπίζω να μην έχω άλλα θέματα. Βέβαια, καλού κακού θα έχω το νου μου στη βαλβίδα κι αν είναι να απουσιάσω για μέρες απ' το σπίτι θα κλείνω παροχή βρύσης πλυντηρίου.
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας φίλοι μου.

  12. #28

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    3 χρόνια μετά (Ιούνιος 2019 - Μάιος 2022), κι ενώ όλο αυτό το διάστημα το πλυντήριο δούλευε κανονικότατα χωρίς να χρειαστεί (τότε) να αλλάξω την τριπλοβαλβίδα, σήμερα που επέστρεψα σπίτι μετά από απουσία 4 ημερών (και γύρω στις 7-8 μέρες από τότε που έβαλα τελευταία φορά πλυντήριο) μου ξανάκανε το ίδιο θέμα... Ο κάδος είχε μέσα γύρω στους 6-7 πόντους νερό παιδιά... Άντε να ξαναλύσω την πλάτη του πλυντυρίου να ξαναψάξω τι παίζει με την τριπλοβαλβίδα και στην ανάγκη θα κοιτάξω να την αλλάξω, αν εκεί είναι πάλι το θέμα.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψυγείο General Electric με πρόβλημα στη βαλβίδα νερού.
    από radiodj105 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-19, 00:45
  2. [LG] Πλυντήριο ρουχων
    από Dim# στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-19, 21:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας