Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Λιβαδειά
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Philips AZ2010 input jack

    Καλησπέρα στο φόρουμ

    Έχοντας στην κατοχή μου ένα τέτοιο φορητό ραδιοcd/κασετόφωνο το οποίο μου χάρισε αμέτρητες ώρες μουσικής ακρόασης και αφού τόσα χρόνια καθόταν στο υπόγειο, πήρα την απόφαση να του βάλω ένα input jack για αναπαραγωγή mp3 και φορητό ενισχυτή κιθάρας. Το cd player και το κασετόφωνο είναι εκτός λειτουργίας.

    Διάλεξα το σήμα του cd player και έβαλα ένα 3.5mm stereo jack. Η ένταση είναι κάτι παραπάνω απο ικανοποιητική χωρίς να παραμορφώνει. Επίσης και με κιθάρα + πεταλάκι αξιοπρεπέστατο.



    Η ερώτηση που έχω έιναι περι φορητότητας. Στη λειτουργία AC η ισχύς που καταναλώνουν τα ηχεία είναι 2x4W ενώ με χρήση μπαταριών(6x1.5 D) πέφτει στα 2x2W.

    Μπορώ να παρακάμψω κάπου τροφοδοτώντας από μπαταρίες 18650 χρησιμοποιώντας το στην ισχύ των 2x4W?
    Μπορείτε να μου προτείνετε μία διάταξη και χαρακτηριστικά από 18650 για μια σχετικά καλή αυτονομία (2 ώρες πχ)

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrofysikos : 15-04-19 στις 18:04

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    λογικο ειναι με την χρηση μπαταριων να εχει μικροτερη ισχυ. να εχεις υπ οψιν σου οτι αυτονομια και ενταση ειναι δυο πραγματα αντιθετα. οσο αυξανει το ενα μειωνεται το αλλο. δεν μπορουν να αυξηθουν και τα δυο ταυτοχρονα ειδικα αν εχεις τροφοδοσια απο μπαταριες η απο τα φτωχα ανορθωτικα σταδια αυτων των συσκευων. γνωμη μου να μην κανεις καμμια αλλαγη γιατι ο σκοπος αυτης της συσκευης ειναι αυτος που σχεδιαστηκε. λιγο σταθερη, και λιγο φορητη. ο κατασκευαστης παει να συμβιβασει και τα δυο εχοντας και το κοστος ως οριο.
    για κιθαρα θα σου ελεγα να παρεις εναν ενισχυτη κιθαρας με προβλεψη για μπαταρια αν θελεις την φορητοτητα ως πρωτη προτεραιοτητα και οχι την ενταση. αν η ενταση ειναι πρωταρχικη τοτε πας κατ ευθειαν σε ρευμα 220.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Λιβαδειά
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Ναι αντιλαμβάνομαι οτι δε μπορώ να τα έχω και τα δύο...Περισσότερο με ενδιαφέρει η φορητότητα παρά η ένταση οπότε ξεχνάω την παρέμβαση.
    Απλά δε συμφέρει αγορά 6άδες μπαταρίες D κάθε λίγο και λιγάκι, γ' αυτό σκέφτομαι για μια διάταξη από επαναφορτιζόμενες.

    Μπορείτε να προτείνετε κάτι οσον αφορα τα Ah, τάση αποφόρτισης και οτιδήποτε άλλο θα έπρεπε να λάβω υπόψιν;

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    364

    Προεπιλογή

    Βαλε μια 12v 7,2ah εξωτερικα.θα εχεις αυτονομια ,ευκολια στη φορτιση και με 1& ευρω θα κανεις τη δουλεια σου.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον georgis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (17-04-19)

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-18, 21:20
  2. [Φορητός Η/Υ] dc jack Asus x751L
    από Fu Manchu στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-17, 14:06
  3. [Φορητός Η/Υ] Προβληματικό power supply jack ;
    από invader7 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-13, 14:36
  4. [Τηλεόραση Samsung] Μονιμως κυλιομενο input
    από Phatt στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-12, 19:53
  5. Επισκευη power jack σε laptop...
    από giorgos στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-09, 17:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας