Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: RELES

  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    BILLYgr
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Κυπαρισσια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή RELES

    RELES.jpgSIGMA APOLLO.jpg

    Καλησπέρα σας! Σε συναγερμό apollo θέλω να να εγκαταστήσω τον παραπάνω ρελε προκειμένου όταν χτιπαη συναγερμός που έχει διάρκεια 3 λεπτά να ανάβουν 2 h 3 led προβολής που θα συνδεθούν σε σειρά.
    Ερώτηση 1η τα 12v να τα πάρω από το pgm η απο τα 12v που ενεργοποιουνται για όσο χρόνο είναι ενεργοποιημενος ο συναγερμός? 2ον είναι σωστή η συνδεσμολογεια στη φοτο? εάν ναι τότε θα μου ανάβει τα leg όσο είναι ενεργοποιημενος ο συναγερμός δηλ. 3 λεπτά. Το ζητούμενο μου είναι με τη τρόπους όταν ενεργοποιηθεί και σταματήσει να παραμένουν τα led συνέχεια ανέμενα για μια ώρα τουλάχιστον. 3ον μήπως αυτό που ζητάω το έχει το pgm? Δηλ. προγραμματισμο να κραταη ανοιχτό το ρελε για πχ 60 λεπτά? Σημειώσει παιδιά όλα αυτά τα διασταυρωνω μαζί σας διότι θα πάω 150 χιλιόμετρα να εγκαταστήσω τα led. Ευχαριστώ!!!!

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Peter
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    attica
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    στην θέση σου λέω να βάλεις μετά το ρελε ένα χρονοδιακόπτη (εκεί ρυθμίζεις το χρόνο καθυστέρηση διακοπής) οπότε κάθε φορά που ενεργοποιείτε το arlam να οπλίζει το χρονοδιακόπτη.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    BILLYgr
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Κυπαρισσια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    χρονοδιακόπτης που θα ενεργοποιητε με μια εντολή του ρελε? πως το βλέπεις κανε μου ένα σκαρίφημα να καταλάβω φίλε. Ευχαριστώ

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Από ότι είδα τα pgms έχουν χρόνο 1-99sec.οποτε πρέπει να βάλεις χρονικό delay off.καθε φορά που θα ενεργοποιείται την pgm,(λόγω συναγερμού ή από το πληκτρολόγιο )θα ανάβουν τα φώτα και θα σβήνουν με την καθυστέρηση που έχεις ορισει στο χρονικό

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    BILLYgr
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Κυπαρισσια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα!!!! χρονικό delay off?? καμία φώτο ... κανα σχεδιακη ρε παιδιάαα ...και εάν υπάρχει ρελε off με ενσωματωμένο χρονοδιακοπτη?

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    https://oaedhlectrologoi.blogspot.com/2018/01/wc.html
    Με πιάνει "φαγούρα " να μάθω για ποιον λόγο μετά το κάλεσμα συναγερμού να θέλεις τα φώτα αναμμένα για 1 ώρα (δηλαδή αν συμβεί το κάλεσμα την διάρκεια της ημέρας , πάλι θέλεις να ανάψουν τα led? και σε τι θα βοηθήσουν κατά την διάρκεια της ημέρας )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 19-03-19 στις 01:31

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    BILLYgr
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Κυπαρισσια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και ευχαριστώ. θα προσαρμόσω και αισθητήρα φίλε μου.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Ανιχνευτή κίνησης για φώτα εννοείς , αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω να μην είναι μόνιμα οι ανιχνευτές κίνησης συνδεδεμένοι ανεξάρτητα πότε θα καλέσει / σβήσει ο συναγερμός . Γιατί μόνο συγκεκριμένα για 1 ώρα μετά που θα καλέσει ο συναγερμός .
    Την φιλοσοφία που σκέφτηκες εξήγησε .

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    BILLYgr
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Κυπαρισσια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    αισθητήρα ημέρα νύχτα πετρο όχι κίνησης. ναι μεν ο ρελες θα είναι ενεργοποιημενοσ για 1 ώρα άλλα τα led δεν θα ανάβουν ήμερα διότι θα παρεμβάλλεται ο αισθητηρας νυχτός φίλε. Σωστό?

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Σωστό .... αλλά εν μέρη ποια είναι η ουσία δεν κατάλαβα ... για να σου δώσω ένα παράδειγμα όπως το βλέπω εγώ.
    Μπαίνει π.χ. κάποιος πεινασμένος διαρρήκτης και νύχτα για να δει αν έχεις κάτι καλό στο ψυγείο / ενεργοποιείται ο συναγερμός / ο διαρρήκτης υποθέτουμε το βάζει αμέσως στα πόδια / πριν μπει ο διαρρήκτης στο σπίτι από έξω ήταν σκοτεινά / τώρα που το βάζει στα πόδια του προσφέρεις και φωτισμό για να φύγει με άνεση? (το νόημα ποιο είναι )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 19-03-19 στις 13:02

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας