Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή VIDEO PHILIPS VR-550 (Δεν κρατάει την ώρα μετά από διακοπή ρεύματος)

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους των επισκευών. Έχω εδώ και αρκετά χρόνια το VIDEO PHILIPS VR-550. To πρόβλημα είναι ότι δεν κρατάει τα στοιχεία της ώρας στην οθόνη μετά από διακοπή ρεύματος. Το ίδιο πρόβλημα είχα παλαιότερα και σε ένα άλλο βίντεο που λύθηκε με την αντικατάσταση ενός πυκνωτή μεγάλης χωρητικότητας 1F εάν θυμάμαι καλά. Εδώ δεν ξέρω εάν διαθέτει τέτοιου είδους πυκνωτή δεδομένου ότι δεν έχω το σχέδιό του.Το άνοιξα και έψαξα εάν έχει κάποια μικρή μπαταρία και δεν βρήκα τίποτα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθειά σας.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Δεν βλέπω κάποιον μεγάλης χωρητικότητας στο σχέδιο.Ένα vr-120 που είχα πάντως δεν είχε τέτοια λειτουργία.
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  3. #3
    Το avatar του χρήστη johnnyb
    Μέλος
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    269

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς ευχαριστώ για το σχέδιο. Εάν την μνήμη της ώρας την κρατάει το ic503 τότε προσωπικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Δυσκολεύομαι να το εντοπίσω και να διαβάσω τα χαρακτηριστικά του.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το εντόπισα και το έβαλα στην αναζήτηση και με πήγε εδώ:https://www.ebay.com/itm/5PCS-IC-AT2...AAAOSw14JZkCYS Εάν είναι αυτό να το παραγγείλω.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΑΘΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το εντόπισα και το έβαλα στην αναζήτηση και με πήγε εδώ:https://www.ebay.com/itm/5PCS-IC-AT2...AAAOSw14JZkCYS Εάν είναι αυτό να το παραγγείλω.
    24c02 βγάζει σε μένα και ταιριάζει παρά ένα γράμμα με το ίδιο ακριβώς σχέδιο(στο σχέδιο γράφει IC EEPROM CAT24WC02JI).Λέω ότι είναι αυτό
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  7. #7
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΑΘΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους των επισκευών. Έχω εδώ και αρκετά χρόνια το VIDEO PHILIPS VR-550. To πρόβλημα είναι ότι δεν κρατάει τα στοιχεία της ώρας στην οθόνη μετά από διακοπή ρεύματος. Το ίδιο πρόβλημα είχα παλαιότερα και σε ένα άλλο βίντεο που λύθηκε με την αντικατάσταση ενός πυκνωτή μεγάλης χωρητικότητας 1F εάν θυμάμαι καλά. Εδώ δεν ξέρω εάν διαθέτει τέτοιου είδους πυκνωτή δεδομένου ότι δεν έχω το σχέδιό του.Το άνοιξα και έψαξα εάν έχει κάποια μικρή μπαταρία και δεν βρήκα τίποτα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθειά σας.
    Καλησπέρα.. Τα περισσότερα βίντεο δεν κρατούν στοιχεία της ώρας μετά από διακοπή ρεύματος. Όπως και τα λίγο πιο ηλεκτρονικά, δεν κρατούσαν ούτε γλώσσα ούτε κανάλια rf. Βασικά τα μόνα που δεν έχαναν κανάλια μετά από διακοπή ρεύματος αν θυμάμαι καλά ήταν κάτι sanyo εκεί γύρω στο 1995.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.. Τα περισσότερα βίντεο δεν κρατούν στοιχεία της ώρας μετά από διακοπή ρεύματος. Όπως και τα λίγο πιο ηλεκτρονικά, δεν κρατούσαν ούτε γλώσσα ούτε κανάλια rf. Βασικά τα μόνα που δεν έχαναν κανάλια μετά από διακοπή ρεύματος αν θυμάμαι καλά ήταν κάτι sanyo εκεί γύρω στο 1995.
    Αντρέα είναι πολύ πιθανό να μην κρατάει στοιχεία της ώρας, διότι μου το χάρισε ένας φίλος, δεν το είχα δηλαδή αγοράσει εγώ για να δω εάν κρατούσε την ώρα εξ αρχής. Τώρα όσο αφορά τα κανάλια rf δεν τα χάνει μετά την διακοπή ρεύματος. Έχει ακόμη μέσα στην μνήμη τα κανάλια που είχε συντονίσει ο φίλος μου. Αυτό το γεγονός όμως μήπως σημαίνει ότι πρέπει να κρατάει και τα στοιχεία της ώρας; Το ΙC EEPRON CAT24WC02JI στον σύνδεσμο που έδωσα από ebay λέει ότι είναι Memory IF. Δεν ξέρω ο Jonny πως εντόπισε ότι αυτό είναι υπεύθυνο για να κρατάει τα στοιχεία της ώρας. Μήπως κάποιος άλλος φίλος εδώ μέσα είχε κανένα παρόμοιας σειράς VIDEO για να μας διαφωτίσει;

  9. #9
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΑΘΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντρέα είναι πολύ πιθανό να μην κρατάει στοιχεία της ώρας, διότι μου το χάρισε ένας φίλος, δεν το είχα δηλαδή αγοράσει εγώ για να δω εάν κρατούσε την ώρα εξ αρχής. Τώρα όσο αφορά τα κανάλια rf δεν τα χάνει μετά την διακοπή ρεύματος. Έχει ακόμη μέσα στην μνήμη τα κανάλια που είχε συντονίσει ο φίλος μου. Αυτό το γεγονός όμως μήπως σημαίνει ότι πρέπει να κρατάει και τα στοιχεία της ώρας; Το ΙC EEPRON CAT24WC02JI στον σύνδεσμο που έδωσα από ebay λέει ότι είναι Memory IF. Δεν ξέρω ο Jonny πως εντόπισε ότι αυτό είναι υπεύθυνο για να κρατάει τα στοιχεία της ώρας. Μήπως κάποιος άλλος φίλος εδώ μέσα είχε κανένα παρόμοιας σειράς VIDEO για να μας διαφωτίσει;
    Δεν είναι απαραίτητο αυτό απλώς κάποιες συσκευές κρατούσαν στη μνήμη κανάλια τα οποία έχουν συντονιστεί.. Την ώρα δεν την κρατούσαν τα περισσότερα που κυκλοφορούσαν στην αγορά...

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Samsung] Samsung PS-42D4S μετά από μιάμιση ώρα κανονικής λειτουργίας μαυρίζει η οθόνη.
    από ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-15, 00:15
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-13, 14:47
  3. [Φορητός Η/Υ] Πρόβλημα μετά απο διακοπή ρεύματος
    από manos_3 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-13, 19:44
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-13, 00:08
  5. [Video] Video Philips VR 550
    από coned στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-11, 12:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας