Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή "Διακόπτης" αλλαγής από ηλιακό-καλοριφέρ-ηλιακό .

    Η εγκατάσταση του καλοριφέρ είναι σε αποθήκη πίσω από τον τοίχο της κουζίνας . Η πόρτα της αποθήκης είναι εκτός σπιτιού . Η αλλαγή ηλιακός-καλοριφέρ-ηλιακός γίνεται χειροκίνητα με 2 διακόπτες με χερούλια . Όμως το μπες-βγες χειμωνιάτικα δεν είναι ότι καλλίτερο . Υπάρχει περίπτωση να εφαρμοσθεί κάποιος αυτοματισμός , στον οποίο θα δίνω εντολή όταν θέλω , μέσα από το σπίτι ; Κάθε υπόδειξη ευπρόσδεκτη . Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
    Δεν είμαι σίγουρος αν βρίσκομαι στην σωστή ενότητα .

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Θα αντικαταστησεις τους "διακοπτες με χερουλια" με 2 ηλεκτροβανες. Και μεσα στο σπιτι με ενα μεταγωγικο διακοπτη θα κάνεις την δουλειά σου.

    Sent from my SM-A520F using Tapatalk

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb73 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DimMani (15-02-19)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    [QUOTE=mikemtb73;598764]Θα αντικαταστησεις τους "διακοπτες με χερουλια" με 2 ηλεκτροβανες. Και μεσα στο σπιτι με ενα μεταγωγικο διακοπτη θα κάνεις την δουλειά σου.

    Κατ'αρχάς ευχαριστώ . Μεταγωγικός Διακόπτης Ράγας(??)Μονοπολικός (??) διπολικός (??) πόσα A (??) . Έχω 3φασικό ρεύμα . Θα πρέπει να περάσει καλώδιο μέσα από τον τοίχο αποθήκη/κουζίνα , ή θα γίνει σύνδεση στον ηλ/κό πίνακα . (??) . Δεν θα το φτιάξω μόνος μου , δεν έχω τις γνώσεις , αλλά θέλω να ξέρω που βαδίζω .

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    αυτες οι βανες θελουν μια ταση.Τωρα απο που θα την παρεις εξαρταται απο που βολευει.Πιθανων απο το λεβητοστασιο να γινει ξετρυπημα και να μπουν οι διακοπτες στην κουζινα.
    Ολα αυτα μπορουν να γινουν και με sonnoff αν μπορεις να ριξεις καλωδιο στον ηλιακο να βλεπεις την θερμοκρασια.

  6. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτες οι βανες θελουν μια ταση.Τωρα απο που θα την παρεις εξαρταται απο που βολευει.Πιθανων απο το λεβητοστασιο να γινει ξετρυπημα και να μπουν οι διακοπτες στην κουζινα.
    Ολα αυτα μπορουν να γινουν και με sonnoff αν μπορεις να ριξεις καλωδιο στον ηλιακο να βλεπεις την θερμοκρασια.
    Θα σας ταλαιπωρήσω ακόμη λίγο , αν βέβαια υπάρχει διάθεση . Καλό το sonnoff , αν αντικαθιστά τις ηλεκτροβάνες και δουλεύει μόνο του , αλλά το να "ρίξω καλώδιο κλπ..." ακούγεται μπελάς . Οπότε γυρνάω στην υπάρχουσα κατάσταση . Στην αποθήκη υπάρχει πινακάκι ηλεκτρικό , που δίνει ρεύμα σε 3 επιτοίχιες πρίζες και σ'ένα φως . Το πινακάκι ελέγχεται από έναν ασφαλειο-διακόπτη στον κεντρικό πίνακα(ABB C16) , άρα δεν χρειάζεται να τρυπήσω τοίχο . Σωστά ; Προτίθεμαι πέρα από τις ηλεκτροβάνες , να βάλω ακόνη 2 επιτοίχιες πρίζες . Υποθέτω ότι θα χρειασθεί να αλλάξω και τον ασφαλειο-διακόπτη ; Σε πόσα ampere ; Αν μπορείτε να μου προτείνετε ηλεκτροβάνες , ώστε να ρυθμίσω "χωροταξικά" την αποθήκη στην οποία υπάρχει το αδιαχώρητο . Ευχαριστώ .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DimMani : 05-02-19 στις 18:05

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Επειδή είναι δύσκολο κομμάτι θα πρότεινα να φωνάξεις κάποιον που γνωρίζει να σε βοηθήσει.
    Το sonnof αυτό που μπορεί να κάνει είναι να σου αυτοματοποιήσει την κατάσταση,δηλαδή.δεν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός,θα γυρνάει αυτόματα σε μποιλερ.
    Ένα θερμόμετρο είναι στην ουσία.
    Για Βάνα ,καταλληλότερο υλικό είναι αυτό.δυο είσοδοι(ηλιακος-μποιλερ)μια έξοδος(βρύση).
    Εναλλακτικά https://www.roubekas.gr/shop/θερμανσ...ονομίας-πλήρη/

    2 τέτοιες,επειδή ήδη έχεις διαμορφώσει το υδραυλικό δικτυο.
    Αυτές τώρα θέλουν έναν διακόπτη ώστε να ανοιγουν-κλεινουν.
    1.τρυπας τοίχο(ναι δεν το γλυτώνεις) βάζεις τα καλώδια με το διακόπτη σου)
    2.βαζεις ένα sonnof ή κάποιον wifi διακόπτη να το ανοιγοκλείνεις από το κινητό αν σε εξυπηρετεί .
    3.θερμομετρο να γυρνάει αυτόματα την Βάνα οπότε δεν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός.
    Αποφάσισε και συζητάμε.

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είναι δύσκολο κομμάτι θα πρότεινα να φωνάξεις κάποιον που γνωρίζει να σε βοηθήσει.
    Το sonnof αυτό που μπορεί να κάνει είναι να σου αυτοματοποιήσει την κατάσταση,δηλαδή.δεν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός,θα γυρνάει αυτόματα σε μποιλερ.
    Ένα θερμόμετρο είναι στην ουσία.
    Για Βάνα ,καταλληλότερο υλικό είναι αυτό.δυο είσοδοι(ηλιακος-μποιλερ)μια έξοδος(βρύση).
    Εναλλακτικά https://www.roubekas.gr/shop/θερμανσ...ονομίας-πλήρη/

    2 τέτοιες,επειδή ήδη έχεις διαμορφώσει το υδραυλικό δικτυο.
    Αυτές τώρα θέλουν έναν διακόπτη ώστε να ανοιγουν-κλεινουν.
    1.τρυπας τοίχο(ναι δεν το γλυτώνεις) βάζεις τα καλώδια με το διακόπτη σου)
    2.βαζεις ένα sonnof ή κάποιον wifi διακόπτη να το ανοιγοκλείνεις από το κινητό αν σε εξυπηρετεί .
    3.θερμομετρο να γυρνάει αυτόματα την Βάνα οπότε δεν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός.
    Αποφάσισε και συζητάμε.
    Κατοικώ σε απομονωμένο χωριό στην Μάνη , αν , όταν και όποτε έλθει ο ηλ/γος θέλω να είμαι διαβασμένος . Αν το αντέχεις συνεχίζω , αν όχι ενημέρωσέ με . Αν λοιπόν το sonnof δεν είναι απαραίτητο , προτιμώ να το διαγράψω . Οπότε μιλάμε για 2 ηλεκτροβάνες , συν τον διακόπτη . Στην σελίδα που μου έστειλες είναι μια 3/4" δίοδη ηλεκτροβάνα αυτονομίας πλήρης . Ως άσχετος ερωτώ (1) Οι σωλήνες μου είναι 1/2" , τόσο χρειάζομαι , ή 3/4" . (2) Τι εστί 2οδη , είσοδος και έξοδος νερού , ή κάτι άλλο (3)Αυτονομίας τί σημαίνει ; Και (4) Το "πλήρης" σημαίνει κάτι , ή είναι διαφημιστικό ;(5) Τρυπάς τοίχο(ναι δεν το γλυτώνεις). Αποκλείεται να περάσω καλώδιο με ατσαλίνα για να φθάσει στον πίνακα ;(6) Κι αν τελικά τρυπήσω τοίχο , από που παίρνω ρεύμα ; Δεν με ενδιαφέρει διακόπτης από το κινητό μου , ούτε θερμόμετρο που να γυρνάει αυτόματα την Βάνα, μου αρκεί ο κλασικός διακόπτης και (7) Αν κοπεί το ρεύμα , πολύ συχνό φαινόμενο στην περιοχή , πως αλλάζω την ροή χειροκίνητα ; ( Πιο πάνω ο mikemtb73πρότεινε μεταγωγικό διακόπτη , αλλά με ποιές λεπτομέρειες ;; Ράγας(??)Μονοπολικό(??)διπολικό(??)πόσα A (??). (9) Τέλος οι ηλεκτροβάνες που προτείνεις είναι πανάκριβες , όλες δε φθηνές και ακριβές κατασκευάζονται στην Κίνα (μπυ το επιβεβαίωσαν τηλεφωνικά) . Έχω λόγο να πληρώσω τις ακριβές , ή πάω σε φθηνότερες ; Συγνώμη για τον πολυβολισμό , αλλά μούδωσες χέρι .

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Τα πρώτα που ρωτάς τα κάνει υδραυλικός.αν έχεις δύο βάνες που πειραζεις το χέρι ευκολότερα μπαίνουν δύο δυοδες η/βάνες.σωστοτερο από λειτουργικής άποψης να μπει μια τροφή.1/2 έχεις 1/2 πάρε(δεν είμαι σίγουρος αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει).φτηνότερες όταν λες ποιες εννοείς.
    Διακόπτη μπορείς να βάλεις σαν και αυτόν που έχεις στο μπάνιο(αλέ ρετουρ) όπου στην μια θέση θα είναι ροή από ηλιακό στην άλλη από μποιλερ.
    Αν έχεις σωλήνα αναμονή εννοείται γλυτώνεις το τρύπημα αλλά όλα αυτά πρέπει να τα συζητήσεις σε συννενόηση με τον ηλεκτρολόγο σου.

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πρώτα που ρωτάς τα κάνει υδραυλικός.αν έχεις δύο βάνες που πειραζεις το χέρι ευκολότερα μπαίνουν δύο δυοδες η/βάνες.σωστοτερο από λειτουργικής άποψης να μπει μια τροφή.1/2 έχεις 1/2 πάρε(δεν είμαι σίγουρος αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει).φτηνότερες όταν λες ποιες εννοείς.
    Διακόπτη μπορείς να βάλεις σαν και αυτόν που έχεις στο μπάνιο(αλέ ρετουρ) όπου στην μια θέση θα είναι ροή από ηλιακό στην άλλη από μποιλερ.
    Αν έχεις σωλήνα αναμονή εννοείται γλυτώνεις το τρύπημα αλλά όλα αυτά πρέπει να τα συζητήσεις σε συννενόηση με τον ηλεκτρολόγο σου.
    "Από λειτουργικής άποψης να μπει μια τροφή..." τι εννοείς ;

  11. #10
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Μαλλον τρίοδη ήθελε να γράψει και επενέβη το ηλιθιο auto correct, θα μαντευα...

  12. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον nyannaco για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DimMani (15-02-19), vasilimertzani (14-02-19)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. "Ανάποδο" νερό απο ηλιακό θερμοσίφωνα.
    από goosey στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-17, 17:10
  2. Υλικό προστασίας από σκουριά σε ηλιακό.
    από sotron1 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-17, 00:55
  3. [Τηλεόραση Philips] "Part No" διαφορετικά σε "main board" PHILIPS 37PFL7603D/10 37"
    από chiskos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-16, 18:10
  4. Φορτιστής tablet, off μετά από ένα "τσαφ"
    από mariosv στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-15, 22:39
  5. [Φορητός Η/Υ] Toshiba L300. Επιλέγω "Shutdown", και μου κάνει "Resart" !!!!
    από andyferraristi στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-15, 16:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας