Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 23 από 23
  1. #21

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν μετρήσω τα σήματα που λες τί τάση θα πρέπει να πάρω; Στο reboot ξεκινάει ανάβουν τα backlights εμφανίζεται το logo για ένα με δύο δευτερόλεπτα σβήνουν τα backlights και πρόσεξα ότι κάνει reboot καθώς λίγο πριν ξαναεμφανιστεί το logo σβήνει και το φώς από την οπτική ίνα. Δεν ξέρω, έχω δίκιο ότι κάνει reboot ή κάνω λάθος;

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.716

    Προεπιλογή

    Φίλε EMUDELTA,
    έχεις μπλέξει με μία πολύ δύσκολη επισκευή που απαιτεί ειδικές γνώσεις κι εξειδικευμένα εργαλεία.
    Η τηλεόραση με την οποία ασχολείσαι είναι SMART 3D και σ΄ αυτή υπάρχει προγραμματισμένη κι η
    T-Con Board, οπότε μπαίνω σε σκέψεις μήπως και το τελευταίο γράμμα "G" της γραμμής παραγωγής
    της πλακέτας που αγόρασες σε σχέση με την αρχική δική της (ήταν "E" κι είχες κάνει ερώτηση γι΄ αυτό),
    παίζει ρόλο στη μετά την αντικατάστασή της λειτουργία.
    Τέτοια κατάσταση βέβαια έχει πιθανότητες να συμβεί γύρω στο 8% με 10% δηλαδή ελάχιστες, πλην όμως υπαρκτές.
    Η μέτρηση των σημάτων CLKVB1, CLKVB2 που αναγράφει ο συνάδελφος Αδάμ στο post 20 γίνεται με παλμογράφο
    διπλής δέσμης στ΄ ανάλογα pins των connectors που ενώνονται τα flex cables που έρχονται από την οθόνη στη T-Con Board.
    Τ΄ ότι κάνει συνεχόμενα reboots, πλέον πιθανόν διαφαίνεται ότι οφείλεται στον κεντρικό επεξεργαστεί που για κάποιο
    λόγο δεν σταθεροποιεί τη τάση PS-ON.
    Αν έχεις σταθμό θερμού αέρα θέρμανέ τον για λίγο στους 200οC για να δεις τη συμπεριφορά της συσκευής σου όταντη βάλεις
    στο ρεύμα και την ανοίξεις.
    Τέλος από την ιστοσελίδα : https://elektrotanya.com/samsung_un3.../download.html
    κατεβάζεις ΔΩΡΕΑΝ σε .rar αρχείο το β€œwiring diagram” κι ορισμένα β€œtroubleshooting” σ΄ αρχεία .pdf, που θα τ΄ ανακτήσεις
    αποσυμπιέζοντας τ΄ αρχικό αρχείο .rar και που ίσως σε βοηθήσουν λίγο στην επισκευή σου.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  3. #23

    Προεπιλογή

    Δημήτρη σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Τα αρχεία που μου προτείνεις τα κατέβασα και θα τα μελετήσω θα κάνω και το γνωστό reflow, ναι έχω σταθμό θερμού αέρα, για πόσο χρόνο μου προτείνεις στους 200oC. Τώρα για παλμογράφο δεν έχω θά δω αν μπορώ να εξυπηρετηθω από κάποιον φίλο και βλέπουμε.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Ξερει κανεις τι υλικό ειναι αυτο;
    από sdimitris στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-18, 11:40
  2. [Φορητός Η/Υ] Τι είναι αυτό ???
    από andyferraristi στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-17, 15:45
  3. [Τηλεόραση Samsung] Samsung LW20M25CP μαύρη εικόνα όταν η είσοδος είναι dvd.
    από ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 23:39
  4. [Ραδιόφωνο Λαμπάτο] Τι είναι αυτό 2
    από auauau στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-12, 19:41
  5. Επιδιορθωση Lcd οθονης ή οπως αλλιως λεγεται αυτο το ειδος!
    από triplex στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-05, 01:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας