Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Athanasios
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Alexandroypoli
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Διαρροή ψυκτικού σε ψυγείο siemens no frost

    Καλημέρα! Νέος στο φόρουμ ξεκινάω με πρόβλημα...
    Έχω ένα ψυγείο siemens 13 χρονών πλέον που τα έκανε τα λεφτακια του (850€) και τον τελευταίο καιρό (από το καλοκαίρι) παρουσιάζει υψηλές θερμοκρασίες στην κατάψυξη, λειτουργεί συνεχώς και τελευταία πιάνει πάγο σε ένα σωληνάκι στην κατάψυξη δίπλα στην φτερωτή που βρίσκει κιόλας πάνω της και κάνει θόρυβο. Είναι το ίδιο ψυγείο με το ίδιο θέμα του συμφορουμιτη που διάβασα εδώ http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=70347
    Το θέμα μου είναι ότι όλοι οι ψυκτικοί που ρώτησα μου είπαν ότι δεν είναι επισκευάσιμη η ζημιά διότι τα σωληνάκια δεν είναι εμφανή στο περισσότερο μήκος τους και δεν μπορεί να βρεθεί η διαρροή. Είμαι και στην επαρχία και δεν είναι εύκολο να το στείλω στην Αθήνα... Έχει να προτείνει κάποιος κάτι; Είναι η πρώτη βλάβη που βγαζει, είναι και σε άριστη κατάσταση και θα είναι κρίμα να το φάει η ανακύκλωση...

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Χωρις να ερθει κανενας να το δει,δεν μπορει να βγαλει πορισμα τι συμβαινει.Μου φαινεται λιγο δυσκολο να ειναι διαρροη παντως και να λειτουργει τοσο καιρο.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Athanasios
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Alexandroypoli
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις να ερθει κανενας να το δει,δεν μπορει να βγαλει πορισμα τι συμβαινει.Μου φαινεται λιγο δυσκολο να ειναι διαρροη παντως και να λειτουργει τοσο καιρο.
    Έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με του φίλου που γράφω πιο πάνω, έχω καλέσει 5-6 ψυκτικούς και μόνο την περιγραφή που τους κανω μου λένε το ίδιο πράγμα: φίλε προφανώς έχει έλλειψη φρεον και θα κοστίσει περίπου 80-100€ με αμφίβολα αποτελέσματα καθώς σε λίγο καιρό λογικά θα ξανακάνει το ίδιο. Έχω διαβάσει ότι τα ψυγεία δεν έχουν κατανάλωση φρεον με τα χρόνια οπότε λογικά υπάρχει διαρροή που σίγουρα είναι ελάχιστη καθώς από το καλοκαίρι το ψυγείο υπολειτουργεί μεν αλλα μόνο τον τελευταίο μήνα η κατάψυξη βγάζει καθημερινά alarm. Σκέφτομαι να διαθέσω τα χρήματα για πλήρωση φρεον και όσο πάει...

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Σκέφτομαι να διαθέσω τα χρήματα για πλήρωση φρεον και όσο πάει...
    Είναι μεγάλη τιμή για τους 5-6 τεχνικούς της πόλης σου που κανένας δεν σε προέτρεψε στην πλήρωση φρέον .
    1) Δεν θέλουν να σου αποσπάσουν χρήματα χωρίς αποτέλεσμα .
    2) Δεν θέλουν να βλάψουν και την υγεία σου που μαζί με το οξυγόνο θα αναπνέεις και ολίγο φρέον που ενισχύεται η τοξικότητα του αν καπνίζεις κιόλας .
    3) Δεν θα κάψεις άσκοπα ρεύμα περισσότερο .
    4) Οι κατασκευαστές σφυρίζουν αδιάφορα για προγενέστερα ψυγεία τους που για φαινόμενα διαρροής ήταν πολύ σπάνια (30 - 40 ετία και βάλε ) και τώρα τα φτιάχνουν με ορίζοντα 10 ετίας , συντελείτε τεράστιο έγκλημα .... αλλά ποιος ακούει.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Αντί να διαθέσεις χρήματα για πλήρωση φρεον ,να διαθέσεις χρήματα για μέτρηση του υπάρχων και :
    Α.Αν βρεθεί ελλιπές τότε :
    Α.πληρωνει με φώσφορο για έλεγχο διαρροών και μήπως επισκευάζεται.
    Β.τον πληρώνεις και τον αποχαιρετας(μαζί με το ψυγείο)
    Β: αν βρεθεί κανονική ποσότητα,κοιτάτε τι άλλο φταίει.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Athanasios
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Alexandroypoli
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Το ψυγείο βρίσκεται για επισκευή στο σέρβις της siemens της πόλης μου. Ο τεχνικός μου είπε πως θα βρει την διαρροή αν είναι σε εμφανή σωληνάκι και αν είναι σε αυτά που βρίσκονται στα πλάγια της κατάψυξης απλά θα τα απομονώσει και δεν θα περνάει φρεον από τα συγκεκριμένα. Μου είπε ότι το κόστος είναι 120€ και εγγυημενα δεν θα έχω διαρροές... Ελπίζω να γίνει πραγματικότητα.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Athanasios
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Alexandroypoli
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Το ψυγείο επισκευάστηκε απομονωνοντας το περιφερειακό κύκλωμα κυκλοφορίας του φρεον στα πλάγια της κατάψυξης. Εδώ και αρκετές μέρες λειτουργεί μια χαρά αλλά πλέον ιδρώνει λίγο στην πάνω πλευρά της πόρτας της κατάψυξης, με είχε προειδοποιήσει ο τεχνικός ότι θα γίνεται αυτό. Αυτό που μένει είναι να δούμε αν με τον καιρό ξαναχασει το φρεον...

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παπαδάκης Γιωργος
    Εγγραφή
    Aug 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Γεια σας, έχω ένα ψυγείο Πίτσος που έχει παρόμοιο πρόβλημα με διαρροή φρεον με αυτό του θέματος (δεν παγώνει καθόλου ούτε καταψυξη ούτε συντήρηση και το μοτέρ δουλεύει συνέχεια χωρίς αποτέλεσμα). Αν γνωρίζει κάποιος κάποιο τεχνικό στην Αθήνα που μπορεί να το επισκευάσει με παρόμοιο κόστος (120-150€), ας απαντήσει εδώ ή στο email: sinker442@yahoo.gr
    Ευχαριστώ πολυ

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παπαδάκης Γιωργος
    Εγγραφή
    Aug 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Ίσως βοηθηθεί κάποιος επόμενος, ο ψυγειοκαταψυκτης είναι ο Πιτσος P1KCL 4400A. Τελικά βρήκα ψυκτικό, ήρθε και συμπλήρωσε φρεον (δεν είχε σχεδόν καθόλου) και έβαλε μια βαλβίδα για να ξανασυμπληρωσουμε αν χρειαστεί. Αν χάσει το φρεον πάλι μπορεί να απομονωθεί η μία πλευρά του ψυγείου όπου συνήθως εμφανίζεται η βλάβη και χάνει φρεον, και να λυθεί μόνιμα το πρόβλημα... Αυτά όλα τα κάνει επιτόπου, δε χρειάζεται να πάει πουθενά το ψυγείο...

Παρόμοια Θέματα

  1. [Bosch] Ψυγείο Bosch E-NrKGN49P74/04 No Frost
    από mirafiori στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-18, 14:36
  2. [Pitsos] Ψυγείο Πίτσος no frost P1KCS3703D/01
    από ΗΝ1984 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-17, 09:06
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-16, 01:37
  4. [Άλλη] Ψυγείο SILTAL No frost τρέχουν νερά πο κάτω
    από marionik στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-13, 00:03
  5. Ψυγείο Pitsos No Frost χωρίς ψύξη
    από Pater_Familias στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-11, 22:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας