Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή SONY VPL-CS6 (δεν ανοίγει, μετά από χρόνια μη χρήσης...)

    Καλησπέρα σε όλους.

    Έχω έναν SONY VPL-CS6, αγορασμένο το 2004.
    Η λάμπα του κράτησε 4 χρόνια, (2000 ώρες λειτουργίας, όπως προβλέπεται)
    και κάπου το 2008 παρέδωσε πνεύμα. Από τότε δε τον έχω ασχοληθεί μαζί του,
    αφού η τιμή για λάμπα αντικατάστασης ήταν απλά απαγορευτική!
    Πρόσφατα όμως, που χάλασε η TV μου, το έψαξα λίγο και αποφάσισα να αγοράσω μια φθηνή συμβατή λάμπα,
    για να κάνω τη δουλειά μου μέχρι να πέσει η τιμή μιας OLED που ζαχαρώνω...
    Έκανα λοιπόν την αλλαγή και όταν πήγα να ανοίξω τον προτζέκτορα, παρατήρησα ότι δεν ανοίγει καν!
    Ούτε το φωτάκι του Power ανάβει, ούτε θόρυβος από το ανεμιστηράκι ακούγεται, ούτε τίποτα!
    Ψάχνοντας είδα ότι συνήθης ύποπτος είναι το IC MCZ3001DB, το οποίο έχει αποδειχτεί αρκετά ευαίσθητο.
    Πέτυχα και σχετικό βίντεο επισκευής.
    Το εν λόγω Chip το ενσωματώνουν αρκετοί μοντέλα TV επίσης. Πέτυχα μάλιστα και εδώ στο φόρουμ ένα αντίστοιχο θέμα...

    Θέλω λοιπόν να το αλλάξω και κατέληξα σε 2 επιλογές.
    Από Ελλάδα που έψαξα, το έχει ο ΦΑΝΟΣ αλλά η έκδοση που έχει δε γράφει B στο τέλος, δηλαδή γράφει MCZ3001D.
    Δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει αυτό και αν είναι ρίσκο να το δοκιμάσω!
    Από την άλλη έχω πετύχει στο ebay (από Αγγλία), μια (βελτιωμένη όπως γράφει στην περιγραφή ΟΕΜ έκδοση του Chip),
    έκδοση του MCZ3001DB η οποία υποτίθεται ότι είναι πιο ανθεκτική από το Original!

    Συγκεκριμένα γράφει:
    MCZ3001DB IC Chip for Sony and Hitachi TV repair. This is the suggested replacement for MCZ3001D, MCZ3001DA, 875967030. This is an upgraded OEM pulse width modulation chip. Its designed to last longer than the original ones that Sony and Hitachi used that commonly fail. Sony part number 670335501, 670581001 and the Hitachi part number is CP08451U.

    Έχετε να επισημάνετε κάτι μεταξύ αυτών των 2 επιλογών;

    Επίσης, πέτυχα ένα βίντεο που ένας τύπος κάνει κάποια τεστ σε κάποια τέτοια Chip και κάπου στο 6ο λεπτό λέει κάτι για θέρμανση του Chip που θα μπορούσε ίσως να το επαναφέρει, (αν κατάλαβα καλά)!!!
    Πόσο ασφαλές θα ήταν να δοκιμάσω με σεσουάρ μαλιών κάτι τέτοιο, δεδομένου ότι δεν έχω ειδικό θερμαντήρα και με ποιο τρόπο θα κατάφερνα να ζεστάνω το Chip όπως αναφαίρεται, με τον ελάχιστο κίνδυνο να καταστρέπω κάτι άλλο δίπλα του...;
    Ίσως είναι καλή ιδέα να το δοκιμάσω κι αυτό πριν προβώ σε αγορά ανταλλακτικού.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Αφού εντόπισες ότι η βλάβη βρίσκετε εκεί και επειδή είναι απλό ολοκληρωμένο που αλλάζει εύκολα και φτηνό στην αγορά του κάνε αντικατάσταση βάλε και μία βάση για εύκολη μελλοντική αλλαγή του, μην δοκιμάσεις καθόλου ζέσταμα διότι ακόμη κι αν επανέλθει πολύ σύντομα θα εμφανισθεί το πρόβλημα ξανά. Και ΟΧΙ δεν κάνει το απλό σεσουάρ μαλλιών, αλλά δεν ξέρω εγώ ποια είναι η διαφορά αυτών των δύο εκδόσεων.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    Εγω πλεον δεν ασχολουμαι με τετοια πραγματα εμπειρικα γνωριζω οτι mcz κυκλοφορουν στην αγορα φτηνα τα οποια ειναι μαπα και τα αυθεντικα που πρεπει να ειναι γυρω στα 20 ευρω Νομιζω οτι τα παιδια στον Χαρη Βασιλειαδη ξερουν την διαφορα και εκει ειναι η ουσια ψωνιζεις απο εκει μιλας με τα παιδια και ζητας αυθεντικο
    Δεν μπορω να βοηθησω παραπερα
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-15, 12:08
  2. [Προβολέας Sony] Sony Vpl-cs4 Δεν παίζει μετά από ανικατάσταση λάμπας
    από ba99297 στο forum Προβολέας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-14, 17:10
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-14, 19:01
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-13, 12:46
  5. [Προβολέας Sony] Sony Vpl-ex130 δείχνει σε πράσινη απόχρωση
    από Fu Manchu στο forum Προβολέας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-13, 15:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας