Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή σταμάτησε να βγάζει κρύο αέρα

    Καλημέρα.

    Έχω ένα Panasonic 24άρι περίπου 14 χρόνια. Μέχρι πριν μία εβδομάδα λειτουργούσε μια χαρά.
    Ξαφνικά σταμάτησε να βγάζει κρύο αέρα. Η εξωτερική μονάδα λειτουργεί κανονικά.
    Πριν 5 ημέρες φώναξα τον ψυκτικό, και είδε ότι είχε χάσει όλο το φρέον.
    Παρατήρησε με ένα μηχάνημα ότι υπάρχει διαρροή στον χαλκοσωλήνα, στο σημείο που
    συνδέεται με τον συμπιεστή. Το κόλλησε (διπλή ραφή από ότι μου είπε), το γέμισε με R22. Το δοκιμάσαμε και φάνηκε να λειτουργούσε κανονικά. Παρατήρησα ότι ίσως δεν ήταν τόσο κρύος ο αέρας που έφερνε αλλά θεώρησα ότι ίσως να ήταν η ιδέα μου. Θα το παρατηρούσα στην πορεία. Νομίζω ότι χρησιμοποίησε και αντλία κενού. Ασχολήθηκε περίπου 3 ώρες και κόστος 120€.

    Μετά από 4 ημέρες που ξαναχρησιμοποίησα το κλιματιστικό, πάλι δεν έβγαζε καθόλου κρύο. Τον φώναξα και πάλι, άνοιξε την εξωτερική μονάδα, μέτρησε με το μηχάνημα για διαρροές (δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς λειτουργεί αυτό, αλλά δεν μου φάνηκε αξιόπιστο αφού βαραγε μπιπ στο άσχετο). Στην συνέχεια έκανε πάλι κάποιες κολλήσεις στον σωλήνα κοντά στον συμπιεστή (γιατί είδε κάποια λάδια). Μετά έβαλε φρέον R22 και μέτρησε υποθέτω την πίεση και σημείωσε ένα νούμερο (132). Μου είπε να μην ανοίξω το A/C για να έρθει σήμερα να δει αν έχει διαφορά στην πίεση (υποθέτω για διαρροή). Όταν τον ρώτησα αν το γέμισε με φρέον, μου είπε ΟΧΙ , για να μην ξαναχάσουμε όλο τον φρέον αν συνεχίζει να έχει διαρροή.

    Ερωτήσεις:
    1. Επειδή το μηχάνημα διαρροών που είχε δεν μου φάνηκε αξιόπιστο, υπάρχει άλλος τρόπος για να βρει κάποιος την διαρροή? (πχ σαπουνόνερο όπως κάνουμε στις σαμπρέλες?)
    2. Αν τελικά φτιάχτηκε η βλάβη, τώρα θα πρέπει να τον ξαναπληρώσω?
    3. Πόσο κοστίζει το φρέον R22 για 24άρι μηχάνημα?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 27-04-20 στις 13:13

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SDrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Επειδή το μηχάνημα διαρροών που είχε δεν μου φάνηκε αξιόπιστο
    Μηχάνημα διαρροών; Απ' ότι ξέρω ένα μανόμετρο (=όργανο που μετράει πίεση) έχουνε.
    Σου βάζουνε φρέον, μετράνε την πίεση με το μανόμετρο, και αν παραμείνει σταθερή την επόμενη (-ες) μέρα (-ες) που θα την ξαναμετρήσουνε, είσαι οκ.
    Αλλιώς δεν είσαι.
    (απ' ότι κατάλαβα αυτό θα κάνει και ο δικός σου)

    Περίμενε όμως να μας πει και κανένας ψυκτικός.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SDrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Αν τελικά φτιάχτηκε η βλάβη, τώρα θα πρέπει να τον ξαναπληρώσω?
    Κανονικά όχι. Αν είναι σωστός επαγγελματίας θα σου πει από μόνος του να μην τον ξαναπληρώσεις.
    You only live twice.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Το μηχάνημα διαρροών, ήταν ένα φορητό όργανο, με ένα ακροφύσιο περίπου 40εκ στην άκρη. Ρύθμιζε το όργανο και άρχιζε να κάνει μπιπ-μπιπ σε καθορισμένο ρυθμό. Στην συνέχεια πλησίαζε το ακροφύσιο στις σωληνώσεις , και περίμενε να αλλάξει ο ρυθμός του ηχητικού σήματος αν έβρισκε κάποια διαρροή (αν κατάλαβα καλά).
    Από χθες τον παίρνω τηλέφωνο και δεν το σηκώνει.
    Για να δούμε και σήμερα.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    η διαρροή φρεον ειναι η πιο βασανιστικη επιλυση σε εναν ψυκτικο.Σκεψου ολο το στοιχείο ποσο μηκος μπορει να εχει ο χαλκος και ειναι γυρισμενος αρκετες φορες, οποτε μπορει να χανει απο αρκετα σημεια και να μην εχει βρει ακομα απο που χανει .Μηχανηματα υπαρχουν καποια αλλα δεν ειναι και πολύ ευχαριστημενοι οι ψυκτικοι απο οσο ακουω.Μια πολυ καλη μεθοδος ειναι η υπερηχητική ανίχνευση που χρησιμοποιουν και σε ναυτιλία κλπ για ελεγχους διαρροών.Με ψυκτικους που συνεργάζομαι η καλύτερη μεθοδος μου ειπαν ειναι η υπερηχητική ανίχνευση κανει καλή δουλεια .Τωρα επειδη μας αναφερεις για ηχο, το πιθανότερο ειναι να ειχε τετοιο μηχανημα ο ψυκτικός, απο εκει και περα παιζουν και αλλα πολλα ρολο.Αυτό βέβαια εναπόκειται και στην κρίση του τεχνικού.Μπήκες παντως σε μεγάλη διαδικασία θα επρεπε να επαιρνες ενα καινουργιο καλύτερα.
    120ε ειναι παρα πολλά λεφτα, το R22 ειναι ακριβο δε λεω αλλα δυστυχώς εμπλεξες τωρα.Θα επαιρνες ενα inverter πχ midea κλπ(μακριά απο samsung) και οσο αντεχε.
    καλή τυχη .

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή

    ερώτηση: γιατί δεν βάζουν την αμπούλα που βάζουν στα αιρκοντιον των αυτοκινήτων ώστε αν υπάρχει διαρροή να φανεί μιας και βάφει στο σημείο που υπάρχει το πρόβλημα;

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pliktras Εμφάνιση μηνυμάτων
    η διαρροή φρεον ειναι η πιο βασανιστικη επιλυση σε εναν ψυκτικο.Σκεψου ολο το στοιχείο ποσο μηκος μπορει να εχει ο χαλκος και ειναι γυρισμενος αρκετες φορες, οποτε μπορει να χανει απο αρκετα σημεια και να μην εχει βρει ακομα απο που χανει .Μηχανηματα υπαρχουν καποια αλλα δεν ειναι και πολύ ευχαριστημενοι οι ψυκτικοι απο οσο ακουω.Μια πολυ καλη μεθοδος ειναι η υπερηχητική ανίχνευση που χρησιμοποιουν και σε ναυτιλία κλπ για ελεγχους διαρροών.Με ψυκτικους που συνεργάζομαι η καλύτερη μεθοδος μου ειπαν ειναι η υπερηχητική ανίχνευση κανει καλή δουλεια .Τωρα επειδη μας αναφερεις για ηχο, το πιθανότερο ειναι να ειχε τετοιο μηχανημα ο ψυκτικός, απο εκει και περα παιζουν και αλλα πολλα ρολο.Αυτό βέβαια εναπόκειται και στην κρίση του τεχνικού.Μπήκες παντως σε μεγάλη διαδικασία θα επρεπε να επαιρνες ενα καινουργιο καλύτερα.
    120ε ειναι παρα πολλά λεφτα, το R22 ειναι ακριβο δε λεω αλλα δυστυχώς εμπλεξες τωρα.Θα επαιρνες ενα inverter πχ midea κλπ(μακριά απο samsung) και οσο αντεχε.
    καλή τυχη .
    Ευχαριστώ.
    Τελικά ήρθε χθες το απογευμα ο ψυκτικός, μέτρησε με το μανόμετρο και είδε ότι τελικά μετά την νέα κόλληση, δεν έχει πλέον διαρροή (αφού η πίεση είχε διατηρηθεί στα 134 μετά από 2 ημέρες). Συμπλήρωσε και το υπόλοιπο φρέον και μέχρι στιγμής λειτουργεί ΟΚ. Βέβαια συμπλήρωσε το R22 με R407C (κρύβοντας διακριτικά την ταμπέλα της μπουκάλας που το έγραφε. Δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό για το A/C.
    Τέλος δεν μου ζήτησε και άλλα λεφτά..

    Όσον αφορά αυτό που λες για καινούριο, ένα καλό καινούριο 24άρι κοστίζει πάνω από 1000€ με την εγκατάσταση. Άρα θεώρησα ότι καλό θα ήταν να δοκιμάσω την επισκευή

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τελικός Ενισχυτής] Ξ₯Ο€ΞΏΞΈΞ΅Ο„ΞΉΞΊΟŒΟ‚ ΡνισχυτΞ�Ο‚
    από markosvard στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-18, 21:12
  2. Εγκατάσταση Ecobee4
    από cambo00 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-18, 01:51
  3. [AEG] Ξ’ΞΏΞ�θΡια ΞΌΞ΅ φουρνο AEG
    από dim s-max στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-18, 14:52
  4. [Κλιματιστικό] DAEWOO 18ΑΡΙ R22 1OETIΑΣ
    από petroglis στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-13, 21:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας