Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΠΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    ΕΥΒΟΙΑ
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΙΔΕΡΩΜΑΤΟΣ STIROPLUS SP 1015 ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΑΤΜΌ ΣΤΟ ΣΙΔΕΡΟ

    Καλησπέρα σας

    Έχω πρόβλημα με καινούργιο (απλά έμεινε αχρησιμοποίητο στο κουτί του 2 χρόνια) σύστημα σιδερώματος STIROPLUS SP 1015. Το είχα πάρει επειδή το σίδερο σιδερώματος έριχνε τότε το ρελέ προστασίας στον πίνακα πράγμα που αφού είχα ήδη αγοράσει το σύστημα, επισκεύασα αφού είχε απλά μπεί νερό στα σημεία σύνδεσης του καλωδίου. Χθες, που το σίδερο τα έφτυαε, είπα να χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά το STIROPLUS. Το έβγαλα από το κουτί, διάβασα το εγχειρίδιο και αφού του έβαλα νερό, το έβαλα στην πρίζα και περίμενα τα 6 λεπτά για να ανάψει το λαμπάκι του ατμού στο σύστημα. Μόλις αυτο άναψε και το σύστημα έκαιγε αρκετά, πάτησα το κουμπί του ατμού στο ήδη ζεστό σίδερο αλλά πουθενά ατμός. Δεν έκανε κιχ. Το κοίταξα μήπως κάνω καποιο λάθος αλλά δεν έκανα και δεν λειτούργησε. Αμέσως το έβγαλα από την πρίζα και χρειάστηκαν δύο ώρες να πέσει κάπως η θερμοκρασία του και έτσι με προσοχή έβγαλα σιγα σιγά το καπάκι ασφαλείας του δοχείου, άφησα να φυγει ο ατμός και ήταν αρκετός πριν το ξεβιδώσω εντελώς και έτσι είμαι χωρίς σίδερο. Μπορεί κάποιος ειδικός να με βοηθήσει? Μήπως ο ατμός ελέγχεται στο σύστημα από θερμοστατική βαλβίδα η οποία ανοίγει όταν ανεβάσει τη θερμοκρασία στο νερό? Εδώ, το λάστιχο ήταν κρύο πράγμα που δείχνει ότι δεν βγαίνει καθόλου ατμός από το σύστημα προς το σίδερο.

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Ηλεκτροβάνα ???

    (Το γράφω με ερωτηματικό, γιατί δεν γνωρίζω πως είναι το κύκλωμα του boiler. Κάποιος πιο έμπειρος θα μπορούσε να μας πει με μεγαλύτερη βεβαιότητα) ...

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΠΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    ΕΥΒΟΙΑ
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andyferraristi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλεκτροβάνα ???

    (Το γράφω με ερωτηματικό, γιατί δεν γνωρίζω πως είναι το κύκλωμα του boiler. Κάποιος πιο έμπειρος θα μπορούσε να μας πει με μεγαλύτερη βεβαιότητα) ...
    Σ' ευχαριστώ φίλε αλλά δεν βάζουν εδώ ηλεκτροβάνες. Εδώ πιθανότατα υπάρχει είτε θερμοστατική βαλβιδα είτε ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα που ελέγχεται απο το διακοπτη ατμού στο σίδερο. Θέλω απλά βοήθεια ώστε να ξέρω που να εστιάσω για τη βλαβη. Να ανοίξω το σίδερο ή το σύστημα?

    Ξανά ευχαριστώ

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    96

    Προεπιλογή

    Καλημέρα φίλε μου. Μάλλον έχει κολλήσει το έμβολο της Η/Μ βαλβίδας. Με λίγο χτύπημα, ΕΚΤΟΣ ΠΡΙΖΑΣ εννοείται πάνω στο έμβολο πιθανόν να ξεκολλήσει. ΑΝ όχι μέτρα και το πηνίο την Η/Μ βαλβίδας μήπως έχεις πρόβλημα και εκεί όπως επίσης και τον διακόπτη του ατμού που βρίσκεται στο σίδερο.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΠΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    ΕΥΒΟΙΑ
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fordakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα φίλε μου. Μάλλον έχει κολλήσει το έμβολο της Η/Μ βαλβίδας. Με λίγο χτύπημα, ΕΚΤΟΣ ΠΡΙΖΑΣ εννοείται πάνω στο έμβολο πιθανόν να ξεκολλήσει. ΑΝ όχι μέτρα και το πηνίο την Η/Μ βαλβίδας μήπως έχεις πρόβλημα και εκεί όπως επίσης και τον διακόπτη του ατμού που βρίσκεται στο σίδερο.

    Καλημέρα φίλε

    Αυτό ακριβώς ήταν τελικά!!!! Τώρα κατάφερα να το ανοίξω και με ένα χτυπηματάκι η ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα ξεκόλλησε και πλέον λειτουργεί άψογα. Έμπλεξα όμως με το άλλο που έβγαζε νερό μαζί με ατμό (STIRELLA IRIS SX939) και που για το λόγο αυτό τότε αγόρασα αυτό που συζητάμε. Σε αυτό, που τώρα δεν βγάζει καθόλου ατμό χωρίς να είναι κολλημένη η ηλεκτρομαγνητική του βαλβίδα (αφού τη δοκίμασα με ανεξάρτητη τροφοδοσία 220V), έψαξα όλο το κύκλωμα συνδεσμολογίας της και έφθασα στο εξής παράδοξο! Όταν πατάω το διακόπτη ατμού στο σίδερο αντί να δώσει τη φάση στο άκρο της βαλβίδας (το άλλο έχει σταθερά τον ουδέτερο), δίνει και εδώ ουδέτερο!!! Ετσι. χωρίς διαφορά δυναμικού στα άκρα του πηνίου της φυσικά δεν λειτουργεί. Το περίεργο είναι με τέτοια συνδεσμολογία (την οποία δεν πείραξα 100%) πως λειτουργούσε από καινούργιο??? Όταν δίνω φάση στο διακόπτη του σίδερου και πλέον λειτουργεί η ηλεκτροβάννα, δεν βγάζει ατμό αλλά ζεστό αέρα ενώ ατμός υπάρχει στο boiler που το διαπίστωσα ξεβιδώνοντας λίγο και με μεγάλη προσοχή την τάπα... Νομίζω ότι είτε εγώ κάνω κάποιο λάθος λογικής (οχι τεχνικό) είτε εδώ έχουμε σταυρόλεξο για πολύ δυνατούς λύτες. Έχω αποτυπώσει ολόκληρη την υπάρχουσα συνδεσμολογία σε ένα χαρτί με όλα τα στοιχεία που περιλαμβάνει (αντιστάσεις boiler & σιδερου), θερμοστατικές επαφές του boiler θερμοστατη του σίδερου, διακόπτες σίδερου και γενικό, ενδεικτικές λυχνίες κ.λ.π. Έτσι έχω το σχέδιο συνδεσμολογίας πλήρες σαν να είχα το service manual... αλλά .... αδιέξοδο...

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SPIROS1951 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω αποτυπώσει ολόκληρη την υπάρχουσα συνδεσμολογία σε ένα χαρτί με όλα τα στοιχεία που περιλαμβάνει (αντιστάσεις boiler & σιδερου), θερμοστατικές επαφές του boiler θερμοστατη του σίδερου, διακόπτες σίδερου και γενικό, ενδεικτικές λυχνίες κ.λ.π. Έτσι έχω το σχέδιο συνδεσμολογίας πλήρες σαν να είχα το service manual... αλλά .... αδιέξοδο...
    Ζωγράφισέ το στο Paint (ή ότι σε βολεύει τέλος πάντων) των Windows (γιατί στο χαρτί μάλλον δεν θα φαίνεται καλά) και ανέβασέ το να το δούμε κι εμείς.

    Αυτή είναι η βαλβίδα του IRIS SX939;
    320.215-228x228_0.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 15-06-19 στις 11:03
    You only live twice.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΠΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    ΕΥΒΟΙΑ
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Η Η/Μ Βαλβίδα μοιάζει αλλά δεν είναι ακριβώς αυτή. Έχει επιπλέον 2 ακροδέκτες όπου συνδέονται 3 κίτρινα καλώδια γείωσης. Σε ότι αφορά το σχέδιο, το έκανα στο χέρι αφού δεν βρήκα το M/S Visio που συνήθως χρησιμοποιούσα παλιότερα. Το ανεβάζω σε pdf.
    ΣΧΕΔΙΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΜΕΡΟΥΣ STIRELLA IRIS SX939.pdf

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Στο σίδερο, στο 'ΜΠΟΥΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΑΤΜΟΥ', έχεις 230V; (μεταξύ των δύο πινς; )
    (εννοείται όταν ο διακόπτης αυτός είναι off, ανοιχτό κύκλωμα, όταν δεν είναι πατημένος δηλαδή)
    You only live twice.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΠΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    ΕΥΒΟΙΑ
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σίδερο, στο 'ΜΠΟΥΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΑΤΜΟΥ', έχεις 230V; (μεταξύ των δύο πινς; )
    (εννοείται όταν ο διακόπτης αυτός είναι off, ανοιχτό κύκλωμα, όταν δεν είναι πατημένος δηλαδή)
    Φίλε Panoss δεν έχω και δεν προκύπτει κυκλωματκά. Όταν έδωσα φάση για δοκιμή στο ένα, η Η/Μ βαλβίδα λειτούργησε. Ακούγεται που οπλίζει το έμβολο...

    Σ' ευχαριστώ πολύ

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Στη 'ΘΕΡΜΙΚΗ ΕΠΑΦΗ 2' τι τάση έχεις; 230V;


    Στο σχέδιό σου αντικατέστησα (για να γίνει πιο απλό) δυο διακόπτες με αγωγούς, άρα είναι σαν να είναι κλειστοί οι διακόπτες (On).STIRELLA_IRIS_SX939_schematic_b.jpg
    You only live twice.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] Hp Dv7 ανάβει αλλα στο restar δεν δινει σημα οθονη
    από painkiller44 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-15, 00:57
  2. Δεν βγαζει ατμο το συστημα σιδερωματος singer Europa
    από GIORGOS04 στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-14, 17:21
  3. ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΙΔΕΡΩΜΑΤΟΣ STIRELLA SX 430D (τρέχει νερό με ατμό)
    από mparos στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 07:58
  4. ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΙΔΕΡΩΜΑΤΟΣ
    από OBIVAN1 στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-13, 20:02
  5. ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΙΔΕΡΩΜΑΤΟΣ PHILIPS GC 8280
    από ΛΙΑΚΙ στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-11, 20:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας