Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Ναι είναι όλοι οι ηλεκτρολυτικοι είναι αλλαγμένοι...Το τσιπάκι μπορεί να μην λειτουργεί..και είναι και πολύ δυσκολο να βρεις τέτοιου είδους τσιπάκι...τεσπα..να δούμε πλέον το κύκλωμα που οδηγεί το display πες μου...

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Line εννοώ τη γραμμή τροφοδοσίας που πάει στο πιν 39. Ναι είδα μετά ότι τους άλλαξες. Απλά επειδή οι πυκνωτές οι παλιοί ήταν 35 ετών και πάνω, έχουν χάσει πλέον ένα μεγάλο μέρος ή και όλο το διηλεκτρικό τους και έχει αλλοιωθεί η συμπεριφορά τους στο κύκλωμα γι αυτό υπέθεσα ότι προήλθε αυτή η διαφορά στη τάση και ζήτησα να τους αλλάξεις μήπως ανέβει η τάση από τα 4.87 στα 5.25. Τελοσπάντων σιγουρέψου ότι είναι αλλαγμένοι οι ηλεκτρολυτικοί τουλάχιστον και μετά πρέπει να δούμε πλέον το κύκλωμα που οδηγεί το display.
    Όλα τα έχω αλλάξει..Άλλαξα και τις πράσινες φακές σήμερα... τώρα ας δούμε το κύκλωμα που οδηγεί το display

  3. #23
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Φίλε μου χωρίς σχέδια, χωρίς τίποτα, τι περιμένεις να σου πω;;;; Δες την έξοδο της τροφοδοσίας που οδηγείται για να τροφοδοτήσει το display, τι τάση βγάζει, αν υπάρχει κάποιο εξάρτημα ύποπτο στη γραμμή αυτή, αν υπάρχει κάποιο dc/dc converter που να την ανεβάζει ίσως... Πρέπει να πάρεις το πολύμετρό σου και να πάρεις κάποιες μετρήσεις...Δεν έχω να πω κάτι άλλο..

  4. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου χωρίς σχέδια, χωρίς τίποτα, τι περιμένεις να σου πω;;;; Δες την έξοδο της τροφοδοσίας που οδηγείται για να τροφοδοτήσει το display, τι τάση βγάζει, αν υπάρχει κάποιο εξάρτημα ύποπτο στη γραμμή αυτή, αν υπάρχει κάποιο dc/dc converter που να την ανεβάζει ίσως... Πρέπει να πάρεις το πολύμετρό σου και να πάρεις κάποιες μετρήσεις...Δεν έχω να πω κάτι άλλο..
    Εδώ είναι το σχηματικό νομίζω σε αυτή την σελίδα ρίξε μια ματιά να δεις περιέχει και άλλα πολλά service manuals,datasheet,cpu manual,manuals για τα παιχνιδια μέχρι και emulator gia Signetics ψαξε..εντάξει νομίζω θα καταλάβεις.Πρέπει να περιέχει τα πάντα σχετικά με την κονσόλα.Αν δεν είναι αυτό στη μέσα στη σελίδα κάπου πρέπει να το έχει αλλά δεν ξέρω που να ψάξω.

    Βεβαια αυτό δεν το πολύγνωρίζω θα μου πεις εσύ.
    Η πλάκέτα(pcb) πάνω γράφει MT-03 Rev.13 11-00177-15

    Και το μοντελο τις κονσόλας μας φυσικά ειναι Arcadia 2001 soundic mpt-03


    Είδα και αυτες τις σελίδες(ξέρω άλλο μοντελο αλλα λεω..) τις βάζω μήπως και βοήθήσουν..

    1,2

  5. #25
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Δες λοιπόν στον κονέκτορα με τα 31 pins, αν μετράς 12 Volt στο Pin 8, 23 Volt στο Pin 9 και 12 Volt στο Pin 15. Επίσης στα pins 18, 19 και 20 αντιστοιχούν τα χρώματα το πράσινο, μπλε και κόκκινο αντίστοιχα. Είναι τα Κ6, Κ8 και Κ10 αντίστοιχα. Αυτά ενισχύονται από τρία BJT τρανζίστορς (NPN) τα Τ3, Τ4 και Τ6 (BC549C). Έλεγξε τη κατάσταση αυτών των τρανζίστορς και αν τροφοδοτούνται σωστά.

  6. #26

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες λοιπόν στον κονέκτορα με τα 31 pins, αν μετράς 12 Volt στο Pin 8, 23 Volt στο Pin 9 και 12 Volt στο Pin 15. Επίσης στα pins 18, 19 και 20 αντιστοιχούν τα χρώματα το πράσινο, μπλε και κόκκινο αντίστοιχα. Είναι τα Κ6, Κ8 και Κ10 αντίστοιχα. Αυτά ενισχύονται από τρία BJT τρανζίστορς (NPN) τα Τ3, Τ4 και Τ6 (BC549C). Έλεγξε τη κατάσταση αυτών των τρανζίστορς και αν τροφοδοτούνται σωστά.
    Δεν καταλαβαίνω..ο κονέκτορας με τα 31 pins ποιος ειναι;..σε κάποιο από αυτά τα pdf αρχεια που σου εστειλα;(πες μου το όνομα του pdf ή και την εικόνα το ονομα της για να το βρώ) ή στη σελίδα που σου έστειλα;...Για να δω σε τι αναφέρεσαι και να κάνω πράξη αυτά που μου είπες.

  7. #27
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Στον φάκελο interton το αρχείο vc4000-Videogeneration-Grundig.pdf.

  8. #28

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον φάκελο interton το αρχείο vc4000-Videogeneration-Grundig.pdf.
    Νομίζω ότι κάναμε και η 2 λάθος..το μοντέλο του συγκεκριμένου pdf αρχείου απευθύνεται σε αλλη κονσολα λίγο πιο παλία από αυτήν που έχω (Grundig Super Play COMPUTER 4000)..οπότε έχω 22 pins συνολικα...αλλά παρατήρησα το εξής δεδομένου οτι εσυ μου είπες την διαδικάσια έκανα το ίδιο αλλά δεν ξέρω αν το έκανα σωστα...συνδεσα την κοσνσολα στο ρευμα και εβαλα τον ένα ακροδεκτη(κοκκινο) στο πιν 1 και στο πολύμετρο μου εμφάνιζε μια παυλα μπροστα αναβόσβηνε κιόλας κάποιες φορές..και με τον αλλο(μαυρο)εκανα ελεγχο όπως βλέπεις και στην εικόνα...το απότέλεσμα είναι το εξής(δεν ξέρω αν όλα αυτα είναι σωστα εσυ θα μου πεις εγώ πάντος τα τσέκαρα)...τα εγραψα σε τετραδιο συνολικά να δεις το (Α) που έχω στην παρένθεση σημαίνει ότι αυξομειωνότανε η τίμη π.χ 22,5 22,6 22,5 22,6 κτλ.

  9. #29
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Σ' αυτόν τον κονέκτορα τι αντιπροσωπεύει το κάθε Pin ξέρεις;; σε ποιο file είναι; για να ξέρουμε τι μετράμε και πόσο πρέπει να είναι αυτό που μετράμε..Αλλιώς δε θα βγάλουμε άκρη..

  10. #30

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ' αυτόν τον κονέκτορα τι αντιπροσωπεύει το κάθε Pin ξέρεις;; σε ποιο file είναι; για να ξέρουμε τι μετράμε και πόσο πρέπει να είναι αυτό που μετράμε..Αλλιώς δε θα βγάλουμε άκρη..
    Ναι φυσικά και δεν γνωρίζω αλλά λέω..μαλλον όχι...τεσπα αρα πρεπει να βρω το σχηματικό του συγκεκριμένου μοντέλου...φακ..και έχω σκίσει το google αλλα δεν βρίσκω..

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [CD Player] Όταν το παλιο CD player κάνει skip το πρώτο track
    από Ακρίτας στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 17:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας