Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Cult
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή Φίλτρο κεντρικής παροχής νερου προτάσεις.

    Γεια χαρά σε όλους.

    Τις προάλλες άλλαξα μειωτήρα πίεσης στην κέντρική μου παροχή ύστερα από 15 ημέρες και αφού επικοινώνησα με 9(!) υδραυλικους στις 8 ΑΤΜ από τη στιγμή που ο προηγούμενοςμειωτήρας παρέδωσε πνέυμα.
    ΠΑρατήρησα ότι οι σιδεροσωλήνες ήταν μέσα γεμάτες λάσπη και ο υδραυλικός μου είπε ότι έχει πρόφλημα η περιοχή και καλό είναι να βάλω φίλτρο κεντρικής παροχής.
    Ψάχνοντας το λίγο είδα ότι υπάρχουν διάφοροι τύποι (πλαστικοι, μεταλικοι, αυτοκαθαριζόμενοι με φιλτρο κτλ).
    Ποιον τύπο μου προτείνετε?
    Δύο επισημάνσεις.
    Στο σπίτι έχουμε φίλτρο για το πόσιμο νερό.
    ΑΠο το ρολοί μέχρι τον μειωτήρα και μέσα στο σπίτι ΄εχουμε σιδεροσωλήνες.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    καλησπέρα.Δεν είμαι ειδικός ούτε υδραυλικός και καλό θα ήταν να το συζητήσεις μαζί του.Εχω ψάξει το θέμα με τα φίλτρα και θα βάλω και εγώ τώρα στην επαρχία γιατί υπάρχει πρόβλημα(στην περίπτωσή μου δεν είναι πόσιμο το νερο).Εφόσον υπάρχει φίλτρο βρυσης ή κάτω πάγκου καλό είναι να βάλεις το 3πλο αν αντέχεις και οικονομικά. Εννοείται θα κάνει ο υδραυλικός bypass σωλήνα για να μπορείς να το γυρίζεις.Θα υπάρχει το νήμα που είναι αναλώσιμο και φτηνό(ανάλογα με τη χρήση αν και λένε σε 6 μήνες μπορεί και πιο γρήγορα να θελει αλλαγή) και θα έχεις και καποιο πλενόμενο πιστεύω θα είσαι μια χαρά και στα πλυντήρια και στα άλατα και στο θερμοσίφωνα και στο τέλος αμα δεις τι μαζεύει θα πάθεις την πλάκα σου.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Για σωστή δουλειά παιρνεις στοιχεια απο το νερο που υπάρχει στην περιοχη σου (χημικη αναλυση ) και βαση αυτων επιλεγεις φιλτρα.
    Αυτο με το σπαγκο ειναι για την λασπη παντως και εν συνεχεια βαζεις κ.α.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη pliktras
    Μέλος
    Όνομα
    Christos
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Είπε ο άνθρωπος ότι το νερό το πίνουν και έχει και φίλτρο βρύσης. Καμία ανάλυση δε χρειάζεται να γίνει. Εκτός αν έχουν βγάλει ακατάλληλο το νερό της περιοχής ως πόσιμο(όπως στην περίπτωσή μου) και θέλει να βάλει ένα φίλτρο μερικών χιλιάδων ευρώ, ώστε να γίνει πόσιμο και να το πιστοποιήσει με μετρήσεις το χημείο του κράτους. Αυτό με το τριπλό φίλτρο σε ένα σπίτι που έχει ήδη φίλτρο στη βρύση(και ειναι πόσιμο όπως είπαμε) είναι υπερ αρκετό, απο εκεί και πέρα έχει για όλα τα βαλάντια τύπους και τεχνολογίες.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pliktras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (23-07-21)

  6. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Cult
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    ΠΑιδια ευχαριστω για την απάντηση σας. Για κάποιο λόγο δεν μου έστειλε mail για αυτες.

    Το νερο είναι 100% πόσιμο και κατα τη γνώμη μου καλής ποιότητας (Χανια). Ανέκαθεν είχαμε φίλτρο άνω πάγκου (doulton) οπότε η όποια παρέμβαση θα γίνει έξω.
    Απλά μόλις βάλαμε τον μειωτήρα είδαμε ότι η σωλήνα ήταν γεμάτη λάσπη και μου είπε ότι γενικά το σύστημα έχει σκουπίδια.
    Στη γειτονια 3-4 κατοικίες έχουν εξωτερικό φιλτρο από pvc μου φαίνεται όμως ευάλωτο στις καιρικές συνθηκες(το παραδέχτηκε και ο υδραυλικος που ειπε ότι σε 5-6 χρονια το τρώει ο ήλιος)
    Από την άλλη παιρνουν αναλώσιμα φίλτρα που είναι μεγάλη ευκολία (3-4 ευρώ το ένα μου είπε και τέλος.Απλά θέλουν σχολαστικότητα στην αλλαγη τους).
    Έγω για αν είμαι ειλικρινής σκεφτόμουν τα αυτοκαθαριζόμενα που είναι φουλ μεταλλικά και λογικά δεν θα έχουν θέμα μακροβιότητας. Από ότι είδα κρατάνε μέχρι 100 νανο αλλα αυτό δεν έιναι θέμα αφου έχουμε ήδη φιλτρο νερου.

  7. #6
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Επειδή το PVC το τρώει ο ήλιος τότε το βάζεις μέσα σε κουτί για προστασία. Τέτοιο έχω κι εγώ στο χωριό κάτω από τη σκάλα . Σου ανεβάζω φωτογραφία να δεις το αεριζόμενο κουτί που έχω γι αυτό το λόγο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pliktras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπε ο άνθρωπος ότι το νερό το πίνουν και έχει και φίλτρο βρύσης. Καμία ανάλυση δε χρειάζεται ........ απο εκεί και πέρα έχει για όλα τα βαλάντια τύπους και τεχνολογίες.
    Για ολα τα βαλαντια , τύπους και τεχνολογιες.Να παει να παρει μισο κιλο φιλτρο να βαλει .
    Χημική ανάλυση έχει μεχρι και εταιρία ύδρευσης της περιοχής του,ευρώ δεν θα του κοστίσει.


    Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #8
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Επειδή είμαι στο χωριό σου έβγαλα και μία φωτογραφία από μέσα να δεις το φίλτρο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

Παρόμοια Θέματα

  1. Παλια κεντρικη παροχης νερου
    από georgezaf1995 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-21, 14:26
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-19, 16:04
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-19, 09:03
  4. Φίλτρο για σκουπάκι DeLonghi XM48WS
    από andyferraristi στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-15, 21:02
  5. Επαναφορά στην ζωή κεντρικής μονάδας 7 χρονών.
    από Deithomen στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-12, 11:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας