Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1
    Το avatar του χρήστη fisakis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή Stiroplus sp1040 Ανεξέλεγκτη παραγωγή ατμού

    Στην αναφερόμενη συσκευή και μετα απο αρκετή ωρα χρήσης (πχ μιση ωρα) αρχιζει να παραγει ατμό απο μονη της, ακουγεται ενας ήχος σαν βραχυκύκλωμα, ειτε η συσκευή ειναι ανοιχτή, ειτε όχι. Σας παραθέτω και βιντεάκι ωστε να τα δέιτε και μονοι σας.
    Το πήγα στο μαστορα της περιοχής μου και δεν του το έκανε. Η αλήθεια ειναι οτι δεν το κανει στην αρχή αλλα μετα απο πολύ ωρα. Εχετε καμια αποψη?
    Το βίντεο ειναι αυτο:
    https://youtu.be/fpehItx_Vko

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    Αυτό που μπορώ να καταλάβω μέσω του βίντεο είναι πως η ηλεκτροβαλβίδα που ενεργοποιείται όταν πατάς το button στο χερουλι για να βγαλει ατμό για κάποιο λόγο ενεργοποιείται και μάλιστα όχι με τη σωστή τάση αλλά μικρότερη. Θα έλεγα να τσεκάρεις το διακοπτάκι όπου είναι στη χειρολαβή, μπορεί να έχει χαλάσει και να έχει κάποια διαρροή.
    Αν και θα έπρεπε μόλις το πατήσεις να έχει φυσιολογικό ήχο η ηλεκτροβαλβίδα κάτι που δεν είδα να γίνεται.

    Επίσης πρέπει να ελέγξεις την καλωδίωση όπου καταλήγει σε αυτό το διακοπτάκι.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη fisakis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Μου κανει ιδαιτερη εντυπωση που για να το κανει θα πρεπει το σύστημα να δουλεψει για πολυ ωρα, δηλ να σιδερωνεις για τουλαχιστον μιση ωρα και επισης οτι οταν κανει το συμπτωμα δουλευει ακομη και αν απενεργοποιησω το σύστημα. Θα σταματήσει μόνο αν το βγαλω απο τη μπρίζα.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη fisakis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Γνωρίζει καποιος αν υπαρχει ενδεχόμενο να διαφευγει ατμός απο το μποϊλερ και να καθεται σε καποια πλακετα, βραχυκυκλωνοντας και παρουσιαζοντας τα παρακατω συμπτώματα? Δεν εχω λύσει ποτε συστημα σιδερώματος και δεν γνωρίζω πως ειναι.
    Επίσης γνωρίζει καποιος πως κανω αρχή ωστε να το λύσω?

  5. #5
    Το avatar του χρήστη fisakis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    41951318_541238069663493_6021196265230958592_n.jpg41923633_2171298119793986_8260276151017013248_n.jpg

    Λοιπον, το περίεργο ειναι οτι οταν δουλευω το σίδερο με ανοιχτό το καβουκι οπως τίς φωτο δουλεύει κανονικα χωρίς κανενα πρόβλημα. Οταν το σκεπάσω μετα απο λίγο αρχίζει το ίδιο. Τί μπορει να συμβαινει ρε παιδιά?

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    364

    Προεπιλογή

    Κατι ανεβαζει παραπανω θερμοκρασια οταν το κλεινεις.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.310

    Προεπιλογή

    Το είπα και το ξαναλέω , συσκευές μεγάλης ισχύος (2400W) πέρα του νορμάλ (1600 - 1700W) είναι να παραδίδονται πακέτο με εγχειρίδιο επιβίωσης της επόμενης μέρας .
    Ας διαβάσουμε τις αξιολογήσεις χρηστών .... (έχει πλάκα που ορισμένοι λένε "πολύ καλό " ...αλλά πάραυτα το πήγαν και αυτοί για σέρβις !!!) . Είναι όπως κάποια αγωνιστικά αυτοκίνητα που έχουν 40 φλογισμένες εξατμίσεις , διανύουν 500 μέτρα , και κατόπιν πάνε για 2 μήνες στα συνεργεία ....θες και ρέστα?.
    https://www.skroutz.gr/s/3360396/Sti...0.html#reviews
    Για τα ίδιας μάρκας , αλλά κατηγορία νορμάλ <1700W , ουδέν παράπονο από κανέναν !!
    Φίλε θανάση από όσες κριτικές θα διαβάσεις παραπάνω , δοκίμασε από αυτούς που λένε "πολύ καλό" τι έκαναν αυτοί και πάει καλά η συσκευή (π.χ. κάποιος μιλάει για αλλαγή φίλτρου για τα άλατα κάθε 3 μήνες / για σωστή επιλογή κλίμακας στις σκάλες του σίδερου και να διαβάσεις τις οδηγίες κατασκευαστή / άλλος πάλι λέει ότι αν αργήσει να κάνει χρήση του κουμπιού ατμού κλατάρει κτλ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 18-09-18 στις 19:14

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Υμηττος
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Καλημέρα, αν και έχει περάσει αρκετό διάστημα απ'οτι βλέπω απο όταν αντιμετωπίζατε αυτό το πρόβλημα, τελικά βρέθηκε λύση; Έχω κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και δεν έχω βρει άκρη, ενώ το έχω πάει σε δύο καταστήματα επισκευής .

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Υμηττος
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fisakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αναφερόμενη συσκευή και μετα απο αρκετή ωρα χρήσης (πχ μιση ωρα) αρχιζει να παραγει ατμό απο μονη της, ακουγεται ενας ήχος σαν βραχυκύκλωμα, ειτε η συσκευή ειναι ανοιχτή, ειτε όχι. Σας παραθέτω και βιντεάκι ωστε να τα δέιτε και μονοι σας.
    Το πήγα στο μαστορα της περιοχής μου και δεν του το έκανε. Η αλήθεια ειναι οτι δεν το κανει στην αρχή αλλα μετα απο πολύ ωρα. Εχετε καμια αποψη?
    Το βίντεο ειναι αυτο:
    https://youtu.be/fpehItx_Vko
    Καλημέρα, αν και έχει περάσει αρκετό διάστημα απ'οτι βλέπω απο όταν αντιμετωπίζατε αυτό το πρόβλημα, τελικά βρέθηκε λύση; Έχω κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και δεν έχω βρει άκρη, ενώ το έχω πάει σε δύο καταστήματα επισκευής. Ευχαριστώ πολύ!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη P.D : 13-05-21 στις 10:53

  10. #10
    Το avatar του χρήστη fisakis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από P.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, αν και έχει περάσει αρκετό διάστημα απ'οτι βλέπω απο όταν αντιμετωπίζατε αυτό το πρόβλημα, τελικά βρέθηκε λύση; Έχω κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και δεν έχω βρει άκρη, ενώ το έχω πάει σε δύο καταστήματα επισκευής. Ευχαριστώ πολύ!
    To πρόβλημα είναι στη πλακέτα. Θα πρέπει να το δεί κάποιος που γνωρίζει απο ηλεκτρονικά ή να αλλάξετε πλακέτα. Αν επισκευαστεί η πλακέτα θα πρέπει να μονοθεί πάλι. Τελικά πήρα αλλο μόνο και μόνο επειδή θέλει η γυναίκα. Προσωπικά πιστεύω ότι σαν το απλό σίδερο ατμού δεν έχει.

Παρόμοια Θέματα

  1. Stiroplus SP-1022 - εκτόνωση ατμού
    από dimitris444 στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-18, 23:41
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-17, 00:09
  3. pfaff σίδερο ατμού καμένη (ασφάλεια) στο καλώδιο
    από ntinokos στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 20:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας