Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    arta
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Ψυγείο BOSCH KDN40A03/03 Κόστος αγοράς πλακέτας

    Καλησπέρα

    Έχω ένα BOSCH kdn40a03/03 το μοντέλο, το οποίο εμφανίζει πρόβλημα στην ψύξη της συντήρησης παρά τις συνεχείς αποψύξεις, ανα 15 ημέρες. Έφερα τεχνικο ο οποίος μου είπε ότι δεν λειτουργούν οι αισθητήρες πάγου στην κατάψυξη και δεν κάνει απόψυξη. Τους άλλαξε με κόστος 70€, αλλά το πρόβλημα παραμένει.
    Καλώ και άλλον τεχνικό, βγάζει την πλακέτα την κοιταζει στο εργαστηρίο του και μου λέει ότι είναι καμένη και μου δίνει 2 επιλογές
    1. μεταφέρει τα εξαρτήματα που είναι εντάξει σε άλλη πλακέτα, την βάζουμε και αν μετά από 20 ημέρες δεν παρουσιάσει πρόβλημα του δίνω 100€
    2. Βάζουμε καινούρια το κόστος της οποίας είναι κοντά στα 200€


    Μετά από επικοινωνία μου με την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι η πλακέτα κοστίζει 85,92€ + 6€ τα μεταφορικά. Όταν του το είπα του έκανε εντύπωση γιατί η τιμή είναι χαμηλη και άρχισε να μου λέει ότι μπορεί να είναι κάποιο άλλο εξάρτημα και διάφορα τέτοια. Η αντιπροσωπεία μου έχει στείλει και σχεδιάγραμμα με τα εξαρτήματα του ψυγείου που δείχνει ακριβώς την θέση της πλακέτας, στην πρόσοψη του ψυγείου, ακριβώς πάνω από την πόρτα της κατάψυξης και μου λέει ότι μπορεί να μην ταιριάζει, παρόλο που στην αντιπροσωπεία έστειλα το ακριβές νούμερο που έχει στο εσωτερικό του ψυγείου.
    Υπάρχει περίπτωση να κάνουν λάθος από την αντιπροσωπεία? Επισυνάπτω και την εικόνα που μου έστειλαν

    Ευχαριστώ
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikospapadimitriou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Καλώ και άλλον τεχνικό, βγάζει την πλακέτα την κοιταζει στο εργαστηρίο του και μου λέει ότι είναι καμένη και μου δίνει 2 επιλογές
    1. μεταφέρει τα εξαρτήματα που είναι εντάξει σε άλλη πλακέτα, την βάζουμε και αν μετά από 20 ημέρες δεν παρουσιάσει πρόβλημα του δίνω 100€





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikospapadimitriou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...μου λέει ότι μπορεί να μην ταιριάζει, παρόλο που στην αντιπροσωπεία έστειλα το ακριβές νούμερο που έχει στο εσωτερικό του ψυγείου.
    Υπάρχει περίπτωση να κάνουν λάθος από την αντιπροσωπεία?





  3. #3
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Φιλε Νικο σαν μπερδεμενα τα λεει ο τεχνικος..
    Μεταφερει τα εξαρτηματα που ειναι καλα σε αλλη πλακετα;;;;Και που την βρηκε αυτη την αλλη πλακετα;;Και αυτη η πλακετα ειχε μερικα εξαρτηματα καλα και θα συμπληρωσει και μερικα απο την δικια σου;Μηπως παει να σε πιασει λιγο;
    Η αντιπροσωπεια δεν κανει λαθος αφου σου εστειλε και το σχεδιαγραμμα..Το ερωτημα ειναι αλλο:Εισαι σιγουρος οτι φταιει η πλακετα(φυσικα και δεν εισαι αφου ακους και κανεις οτι σου πουνε οι διαφορι "τεχνικοι" ).
    Και αν αλλαχθει και φταιει κατι αλλο;Η αντιπροσωπεια δεν θα την παρει πισω και θα σου μεινει..
    Γνωμη μου ειναι να ψαξεις καλα για εναν σοβαρο τεχνικο μηπως και βγαλεις ακρη..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nyannaco (14-09-17)

  5. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Νικο σαν μπερδεμενα τα λεει ο τεχνικος..
    Μεταφερει τα εξαρτηματα που ειναι καλα σε αλλη πλακετα;;;;Και που την βρηκε αυτη την αλλη πλακετα;;Και αυτη η πλακετα ειχε μερικα εξαρτηματα καλα και θα συμπληρωσει και μερικα απο την δικια σου;Μηπως παει να σε πιασει λιγο;
    Η αντιπροσωπεια δεν κανει λαθος αφου σου εστειλε και το σχεδιαγραμμα..Το ερωτημα ειναι αλλο:Εισαι σιγουρος οτι φταιει η πλακετα(φυσικα και δεν εισαι αφου ακους και κανεις οτι σου πουνε οι διαφορι "τεχνικοι" ).
    Και αν αλλαχθει και φταιει κατι αλλο;Η αντιπροσωπεια δεν θα την παρει πισω και θα σου μεινει..
    Γνωμη μου ειναι να ψαξεις καλα για εναν σοβαρο τεχνικο μηπως και βγαλεις ακρη..
    ή άσε τον τεχνικό να αλλάξει..... επισκευάσει..... προσπαθήσει τέλος πάντων ...... κι αν σε 20 ημέρες δεν παρουσιάσει πρόβλημα τότε τον πληρώνεις. Αφού σου δίνει το δικαίωμα της δοκιμής τότε κάντο και βάλε και 10 ημέρες ακόμη ....δεν έγινε τίποτε...έτσι δεν έχεις να χάσεις τίποτε.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. #5
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Ναι Δημητρη αλλα εμενα μου φαινεται οτι το παει για να πληρωθει 100 ευρω για επισκευη πλακετας που κανει 90 καινουρια..
    Εχω λαθος;
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #6
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.462

    Προεπιλογή

    Εγω παλι πιστευω οτι δεν εχει βλαβη η πλακετα.Στο συγκεκριμενο ψυγειο πρεπει να γινει πρωτα ελεγχος σχολαστικος απο εμπειρο τεχνικο οτι δεν τραβαει απο καπου αερα,ειναι λιγο πονηρο ψυγειο,εχω δει πολλα και δεν εχω αλαξει ακομα πλακετα για αυτο το λογο.

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tipos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    JOUN (15-09-17)

  9. #7
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι Δημητρη αλλα εμενα μου φαινεται οτι το παει για να πληρωθει 100 ευρω για επισκευη πλακετας που κανει 90 καινουρια..
    Εχω λαθος;
    Ναι έχεις δίκιο υπερτιμημένη επισκευή αλλά αν ο πελάτης δεν θέλει να πάρει το ρίσκο να αγοράσει μία πλακέτα που μπορεί να μην κάνει την δουλειά του , τότε εκ του ασφαλούς δέχεται την προσπάθεια του τεχνικού όπου κι εκείνος πρέπει να πληρωθεί για τις ""αλχημείες¨¨ που θα κάνει μιας και δεν πρόκειται για πραγματική επισκευή.Στην πραγματική επισκευή βρίσκεις το χαλασμένο, αλλάζεις το χαλασμένο, δουλεύει η συσκευή, και πληρώνεσαι.Τι να κάνει ο πελάτης..?? είναι σε σύγχυση δεν έχει λύση... πρέπει κάποιος να ασχοληθεί και όποιος ασχοληθεί θα θέλει λεφτά.Νομίζω ότι αφού η δοκιμή είναι δωρεάν και μόνο με το αποτέλεσμα πέφτει το χρήμα ....ίσως να είναι το πιο ασφαλές.Γνώμη μου.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  10. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2021
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε Σάκη, έχω ένα KGN46A00/03 και επειδή το μυαλό μου πάει σε βλάβη πλακέτας, τι εννοείς είναι "πονηρό "; Το δικό μου κατεβάζει θερμοκρασία και στον καταψύκτη και στην συντήρηση αλλά δεν κόβει στις ρυθμίσεις. Ούτε του καταψύκτη ούτε της συντήρησης. Πάει παρακάτω, καταψύκτης πχ έως και. -28. Και πρέπει τελικά να κόβει το θερμικό. Τα λάστιχά του είναι χάλια. Πολλές απώλειες. Αλλά παίζει να είναι από εκεί το πρόβλημα; Ή κάτι άλλο, όπως πλακέτα ρυθμίσεων; Ευχαριστώ.

  11. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Η πλακέτα όντως έχει 85 ευρώ που άλλαξα στο δικό μου bosch KDN40A73/04. Σήμερα είχα τα ίδια ακριβώς συμπτώματα, δλδ ενώ η κατάψυξη δουλεύει καλά η συντήρηση φαίνεται να μην πιάνει τη σωστή θερμοκρασία. Δεν έχω εντοπίσει το πρόβλημα αλλά θα κοιτάξω το κλαπε αέρος μέσα στη συντήρηση να δω αν ανοιγοκλείνει σωστά ή αν έχει πιάσει πάγο ο αεραγωγός από την κατάψυξη προς τη συντήρηση.

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sdancer75 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Κυριακίδης (28-10-21)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Bosch] Ψυγείο Bosch KGU30604GB/02
    από jritas στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-16, 23:12
  2. [Τηλεόραση Samsung] Αγορά πλακέτας από TV SAMSUNG με κωδικό πλακέτας BN41-01622.
    από sotron1 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-16, 22:09
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-14, 16:11
  4. [Bosch] Προβλημα με BOSH KDN40A03
    από PanagiotisHlektrlogos στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-13, 17:48
  5. Πρόβλημα σε ψυγείο Bosch
    από savatage στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-13, 15:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας