Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή Αντίσταση αποχέτευσης.

    Είναι το δεύτερο ψυγείο no frost που δημιουργεί πάγο στην τρύπα της αποχέτευσης. Η λύση: μισό μέτρο αντίσταση σιλικόνης παράλληλα με την υπάρχουσα.
    Η απορία μου είναι: κακός σχεδιασμός, τσιγκουνιά των εταιριών για μια αντίσταση ακόμα.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Θα μπορούσαν να αυξήσουν τον χρόνο λειτουργίας με την ίδια αντίσταση.
    Θα μπορούσαν να κάνουν και αυτό που λες .
    Αλλά και τα 2 παραπάνω θα αλλοιώσουν την θερμοκρασία του θαλάμου σημαντικά κάτι που δεν είναι επιθυμητό.

    Την τσιγκουνιά την βλέπω αλλού . Στα παλιά ψυγεία που δεν ήταν no frost το ψυκτικό στοιχείο είχε αλουμίνιο περίπου τόσο
    http://www.eaparts.gr/part.aspx?part...31#prettyPhoto
    με τιμή χαμηλή .
    Ενώ τώρα το ψυκτικό στοιχείο στο No frost κοστίζει τόσο.
    http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=51289
    Τι κάνανε ? έκαναν μικρό το ψυκτικό στοιχείο (δήθεν να μην μαζεύει πάγους) σου πετάξανε 5-10 ανεμιστήρες / καμιά 4-5 αντιστάσεις / μερικούς χρονοδιακόπτες ελέγχου ή πλακέτες με πυκνωτές εγγύησης πάνω κάτω 2-3 έτη / πλήρωσες καμιά 15 αριά επισκέψεις τεχνικών για τα διάφορα τεχνικά προβλήματα κτλ κτλ (η επιπλέον αντίσταση για τους κατασκευαστές θα ήταν παιχνιδάκι να την βάλουν ενισχυμένη .... αλλά το μυαλό τους είναι ήδη χορτάτο για να σκεφτούν κάτι τέτοιο).
    Με το δικό σας μυαλό τι γίνεται?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 07-06-17 στις 22:49

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    polarG (01-06-22)

  4. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Α. ΑΧΑΡΝΑΙ
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με ένα Pitsos. Όταν έφτασε σε ηλικία 12 με 13 έτη, άρχισε να φράζει η αποχέτευση από πάγο και να μετά να βγάζει πάγο και νερά από μπροστά. Απευθυνθήκαμε στο επίσημο service της Pitsos και ούτε λίγο ούτε πολύ μας είπε ο τεχνικός πως το ψυγείο είναι για πέταμα!

    Πριν το αποσύρω αποφάσισα να ασχοληθώ μαζί του. Είχα σκεφτεί και εγώ να βάλω έξτρα αντίσταση στο λεκανάκι της απόψυξης και μάλιστα γύρω από το σωληνάκι εξόδου, αλλά για καλή μου τύχη πριν ασχοληθώ με αυτό, μου ήρθε η ιδέα να αντικαταστήσω τον μηχανικό αυτοματισμό που είχε, με έναν χρονοδιακόπτη Hager. Πειραματιζόμενος με το πόσες φορές την μέρα να κάνει απόψυξη και για πόση ώρα, βρήκα ότι το καλύτερο ήταν αυτό που μου πρότεινε ένας φίλος που είχε εμπειρία από επαγγελματικά ψυγεία. Μία φορά την μέρα και μάλιστα την νύχτα στις 4 για ευνόητους λόγους, και για 40 λεπτά. Εδώ και 4 χρόνια τώρα πάει στα 5, το ψυγείο δουλεύει άψογα.

  5. #4
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Το πρώτο είχε γραναζωτό χρονοδιακόπτη, το δεύτερο είναι Πίτσος με γενική πλακέτα θερμοστάτη-€”χρονοδιακόπτη.
    Η καλύτερη λύση
    10b.jpg

  6. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου ήρθε η ιδέα να αντικαταστήσω τον μηχανικό αυτοματισμό που είχε, με έναν χρονοδιακόπτη Hager.
    Διάβασε την 2η απάντηση από το παρακάτω φόρουμ , επειδή πιστεύω ότι αυτός ο χρονοδιακόπτης της Hager που αναφέρεις δεν μπορεί να κάνει αυτά που αναφέρει στο φόρουμ .

    Μία φορά την μέρα και μάλιστα την νύχτα στις 4 για ευνόητους λόγους, και για 40 λεπτά. Εδώ και 4 χρόνια τώρα πάει στα 5, το ψυγείο δουλεύει άψογα.
    Επίσης στην 2η απάντηση του ίδιου φόρουμ αναφέρει και πόσες φορές πρέπει να γίνεται απόψυξη .
    Το αν κάτι "δουλεύει" (για 5 χρόνια) με το μοτέρ και την αντίσταση να λειτουργούν ταυτόχρονα (ή όπως νάναι ) , δεν μπορείς να το λες και "άψογα". Τέλος πάντων

    http://sdtv.gr/smf/index.php?topic=28467.0

  7. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Α. ΑΧΑΡΝΑΙ
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Μα δεν ανέφερα ότι όταν κάνει απόψυξη δουλεύει το μοτέρ! Φυσικά και το timer της Hager έκανε πλήρη αντικατάσταση του μηχανικού timer.

  8. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Μην ξεχνάτε την ενεργειακή κλάση! Μια αντίσταση παραπάνω μπορεί να είναι ένα + λιγότερο στην ενεργειακή κλάση της συσκευής. Μεγάλο στοίχημα για τους κατασκευαστές....

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Peter
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    attica
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με ένα Pitsos. Όταν έφτασε σε ηλικία 12 με 13 έτη, άρχισε να φράζει η αποχέτευση από πάγο και να μετά να βγάζει πάγο και νερά από μπροστά. Απευθυνθήκαμε στο επίσημο service της Pitsos και ούτε λίγο ούτε πολύ μας είπε ο τεχνικός πως το ψυγείο είναι για πέταμα!

    Πριν το αποσύρω αποφάσισα να ασχοληθώ μαζί του. Είχα σκεφτεί και εγώ να βάλω έξτρα αντίσταση στο λεκανάκι της απόψυξης και μάλιστα γύρω από το σωληνάκι εξόδου, αλλά για καλή μου τύχη πριν ασχοληθώ με αυτό, μου ήρθε η ιδέα να αντικαταστήσω τον μηχανικό αυτοματισμό που είχε, με έναν χρονοδιακόπτη Hager. Πειραματιζόμενος με το πόσες φορές την μέρα να κάνει απόψυξη και για πόση ώρα, βρήκα ότι το καλύτερο ήταν αυτό που μου πρότεινε ένας φίλος που είχε εμπειρία από επαγγελματικά ψυγεία. Μία φορά την μέρα και μάλιστα την νύχτα στις 4 για ευνόητους λόγους, και για 40 λεπτά. Εδώ και 4 χρόνια τώρα πάει στα 5, το ψυγείο δουλεύει άψογα.

    έχω κάνει τα ίδια με ψυγείο indesit total no frost (αυτό τους μάρανε!!) με ρελε 2 διαφορετικών καταστάσεων, χρονοδιακόπτη από τα lidl ρυθμίζοντας ανα 12 ώρες απόψυξη για 20 min και όλα τα προβλεπόμενα ασφαλείας για υπερθέρμανση

  10. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Α. ΑΧΑΡΝΑΙ
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Το μεγάλο καλό όταν βάλεις timer, είναι ότι εσύ αποφασίζεις το ποια ώρα θα γίνει η απόψυξη. Τι το καλύτερο από το να γίνεται η απόψυξη την νύκτα που δεν ανοιγοκλείνει η πόρτα το ψυγείου και ταυτόχρονα η θερμοκρασία περιβάλλοντος, είναι στο χαμηλότερο σημείο.

Παρόμοια Θέματα

  1. LG WD-65160TP αντίσταση (διαφορετική απο μανίσια)
    από blabladikos στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-22, 17:27
  2. [Indesit] αντίσταση για ψυγείο
    από mousakas στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-16, 09:31
  3. [Pitsos] αντίσταση πλυντηρίου pistos
    από setes στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 21:53
  4. Σωληνώσεις αποχέτευσης
    από goosey στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-15, 20:27
  5. Σωλήνας Μπάνιου/ Αποχέτευσης
    από Chrissie στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-15, 10:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας