Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Φλωρινα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Βοηθεια με eurocb phoenix

    Γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα. Νεος στην παρεα σας... λοιπον. Εχω φορτηγο και εχω τελιωσει ηλεκτρονικος αλλα εχω ασχοληθει λιγο... πριν λιγο καιρο ενα φιλαρακι μου εδωσε το παραπανω cb επειδη ειχε ενα προβλημα. Ακουγε κανονικα αλλα εβγαινε πολυ χαμηλα. Δεν ειχε προβλημα ουτε η κεραια ουτε το πρες. Το πηρα και αρχισα τα πειραματα. Του αλλαξα ενα τσιπακι με κωδικο mc145106p και ενω πριν ειχε παρασητα μετα δεν ακουγοταν τιποτα. Βαζω το παλιο και εχει παλι παρασητα και ανεβαινει και η βελονα οταν παταω πρες. Υπαρχει περιπτωση να ηταν χαλασμενο το καινουριο; πηκνωτες δεν εχει καμενους. Αυτα. Αν ξερει καποιος να με διαφωτησει γιατι με ζοριζει πολυ καιρο. Ευχαριστω.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Δημήτρης104
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Χάρη καλώς ήρθες κι εδώ. Αφού έχεις τελειώσει ηλεκτρονικός, θα ξέρεις οτι το τσιπακι που άλλαξες δεν έχει άμεση σχέση με το audio, ούτε έφταιγε αυτό που ακουγόσουν χαμηλά. Επίσης θα ξέρεις ότι για να κάνεις ρυθμίσεις και επισκευές σε έναν πομποδέκτη δεν φτάνει το αυτί, πρέπει να έχεις κάποια βασικά όργανα και δεν αρκεί ένα πολύμετρο. Στο http://www.cbtricks.com/pub/secret_cb/radio/cobra.htm που σου έδωσε ο SRF στο άλλο Forum έχει πολλά σχέδια που μπορούν να σε βοηθήσουν όπως σου είπαν, π.χ. αυτο http://www.cbtricks.com/pub/secret_c...ol_19_pg28.pdf που χρησιμοποιεί το mc 145160 και εχει και FM. Το σχέδιο του δικού σου μάλλον δεν υπάρχει στο ίντερνετ αλλά όλα μοιάζουν λίγο πολυ.
    Σκέφτηκες οτι μπορεί να ακουγόσουν χαμηλά γιατί εσύ έβγαινες με 1 βατ και οι άλλοι με 4-5 ή και καμιά 'παντόφλα';
    Αν δεν ξέρεις τι κάνει τι, μην το πειράζεις. Δεν θα σου πει κάποιος πειραξε αυτό το τριμερ και είσαι οκ η άλλαξε το τάδε τρανζίστορ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημήτρης104 : 07-01-17 στις 14:43

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Φλωρινα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για την απαντηση. Το σχεδιαγραμμα δεν με βοηθαει και πολυ αφου ειναι απο αλλο cb. Μηχανηματα δεν εχω. Το mc145106 το αλλαξα γιατι νομιζω οτι ειναι θεμα διαμορφωσης. Απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι με το νεο δεν ακουγετε τιποτα.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη Δημήτρης104
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Το mc145106 δεν έχει σχέση με τη διαμόρφωση. Είναι το PLL synthesizer. Aυτο έπρεπε να το ξέρεις σαν ηλεκτρονικός. Τώρα γιατί δεν δουλεύει το καινούριο που έβαλες δεν ξέρω, μπορεί να είναι οτιδήποτε, μαϊμού ολοκληρωμένο, λάθος κλπ αλλά μην σε απασχολεί. Αν ακούει και εκπέμπει με το παλιό δεν έχει πρόβλημα, πρέπει να το ψάξεις αλλού. Και κατά κανόνα τα CB χρησιμοποιούν τον ιδιο ενισχυτή ακουστικής συχνότητας για την διαμόρφωση κατά πλάτος στην εκπομπή και για την λήψη. Οπότε αν ακούς καλά και δυνατά ατην λήψη δεν φταίει κι αυτός.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Φλωρινα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Οκ. Ευχαριστω πολυ!Με Cb δεν εχω ασχοληθει καθολου. Ευχαριστω για τις απαντησεις αμα βρω τι φταιει θα σας πω.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη Δημήτρης104
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Κι ένα σχηματικό από το cleantone euro cb. Αυτό έχει και SSB που δεν έχει το δικό σου, αλλά πρέπει να μοιάζει αρκετά.http://postimg.org/image/4w1ag864p/

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό LG] βοηθεια
    από bobmanos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-15, 01:34
  2. [Pitsos] Βοηθεια
    από Tanassi στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-15, 23:49
  3. βοηθεια με θυροτηλεφωνο
    από sakisk στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-14, 20:39
  4. PHOENIX PH1137/T CT1814LO
    από Αποστόλης1 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-11, 19:24
  5. Βοηθεια
    από sakis13 στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-10, 15:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας