Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή Αποσυναρμολόγηση μηχανισμού παραθύρου σε Getz του 2007

    Το παράθυρό μου έχει κολλήσει (ούτε πάνω ούτε κάτω) και προσπαθώ να το αποσυναρμολογήσω για να αλλάξω ό,τι χρειαστεί (μοτέρ; γρίλλια; δεν ξέρω).

    Από το Service Manual του Getz 2003, είναι καμιά 10ριά pdf και παραπάνω, ανοίξτε το A1CS_EG24A_GETZ_2003_CHASSIS_BD.pdf σελ. 15.
    Εκεί φαίνεται η μπροστινή πόρτα, τα εξαρτήματα.
    Έχω κάνει αποσυναρμολόγηση μέχρι το σημείο στη σελ 17, εκεί που λέει 'Glass and window', στο 2.

    Δηλαδή έχω βγάλει το πλαστικό καπάκι της πόρτας, το προστατευτικό σελοφάν που εμποδίζει την είσοδο της υγρασίας και προσπάθησα να κατεβάσω το τζάμι, αλλά δεν κατεβαίνει.
    (ξανακούμπωσα τη φύσσα με το κουμπί που ανεβοκατεβάζει το παράθυρο, μπας και γίνει τίποτα, αν και ήξερα)

    Ξεβίδωσα μετά και τις τρεις βίδες που στηρίζουν το μοτέρ καθώς και τις 4 βίδες που στηρίζουν το 'regulator' όπως το αναφέρει στο manual:


    getz-glass-regulator.jpg

    To θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κατεβάσω το παράθυρο όπως στην εικόνα.
    Το παράθυρο έχει μείνει ανεβασμένο πάνω (4 πόντους ανοιχτό), δεν κατεβαίνει.
    Είτε έχει κολλήσει το συρματόσχοινο είτε το μοτέρ.
    Καμιά ιδέα πώς να προχωρήσω την αποσυναρμολόγηση;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 05-12-16 στις 20:02
    You only live twice.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Ένα ωραίο βίντεο που εξηγεί πώς είναι και πώς δουλεύει ο μηχανισμός του παραθύρου, τώρα που το είδα κατάλαβα, γιατί από τα σχέδια δεν το καταλάβαινα:



    Οπότε θα προσπαθήσω να ξεβιδώσω το τζάμι από το regulator χωρίς να το κατεβάσω (το τζάμι), λογικά πρέπει να γίνεται.
    Η έμπνευση μου ήρθε βλέποντας το βίντεο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 05-12-16 στις 19:35
    You only live twice.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Τελικά κατάφερα να το κατεβάσω το τζάμι και να το ξεβιδώσω, αν δεν κατέβει δεν ξεβιδώνει (απορώ τι θα γινότανε στην περίπτωση που δεν κατέβαινε με τίποτα).
    Το πρόβλημα είναι ότι έχει φθαρεί το συρματόσχοινο + έχει σπάσει ένα κομμάτι πλαστικό
    DSC-0049.jpg

    Άρα τώρα είμαι σε αναζήτηση σετ επισκευής γρύλου, μάλλον αυτό θα πάρω, αν και λέει ότι είναι για 5πορτο ενώ το δικό μου είναι 3πορτο, ε πιστεύω το ίδιο θα είναι.

    Αν έχετε να προτείνετε κάποιο μαγαζί που το 'χει σε κοντινή τιμή με αυτό που έβαλα, προτείνετε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 06-12-16 στις 12:17
    You only live twice.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.560

    Προεπιλογή

    Το σετ δεν ξέρω αν είναι το ίδιο, πάντως το τζάμι ΔΕΝ είναι ίδιο στο τρίπορτο με το πεντάπορτο (τα τρίπορτα έχουν μεγαλύτερες πόρτες). Οπότε προσοχή, μπορεί και το Set να μην ειναι ίδιο.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    αρτεμις
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    θα παρεις το δικο του.τριπορτο με πενταπορτο υπαρχει διαφορα.το μοτερ περιπου σε ιταλικο κανει 60€ αν το μοτερ ειναι ενταξει θα παρεις μονο τον γρυλο ο οποιος δεν ξερο ποσο κανει. ολα σχεδον τα αφτερ μαρκετ ειναι ιταλικα,αλλα δουλευουν πολι καλα.τωρα για το που θα το βρεις,internet. καντο αναζητησι στα ελληνικα.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    (το μοτέρ είναι μια χαρά)
    Ναι έχετε δίκιο είναι διαφορετικό του τρίπορτου από του πεντάπορτου.
    Το βρήκα μόνο όλο μαζί (και το μοτέρ), καινούριο ιμιτασιόν, 60 ευρώ στην Αμβροσίου Φραντζή, Νέο Κόσμο.
    Δεν το πήρα.

    Όμως ένας μάστορας εκεί μου ότι μπορώ να το φτιάξω πολύ φτηνά στην Αίνου, κοντά στην Αμβροσίου Φραντζή, Πουλημένος λέγεται, κάνει επισκευές γρύλων.
    Κι αν δεν μου το φτιάξει εκεί μου είπε να τον πάρω τηλέφωνο να μου πεί πού θα βρω φτηνά σετ χωρίς μοτέρ.
    Οπότε θα δω αύριο τι θα γίνει τελικά που θα πάω στον Πουλημένο.(ελπίζω να μην με πουλήσει )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 06-12-16 στις 19:39
    You only live twice.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη xrhstos1978
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    ρωτα και στην Hyundai

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Peter
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    attica
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    αν πάρεις τηλ το τσιβολα (καλυβια) μπορεί να έχει κανένα μεταχειρισμένο από απόσυρση αυτοκινήτων

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Μεταχειρισμένο (γνήσιο) έπαιζε στα 50 ευρώ.
    Εξαίρεση, ένας που τον έδινε 30.

    O Πουλημένος τελικά δεν μπορεί να τον φτιάξει.

    Οπότε παρήγγειλα καινούριο ιμιτασιόν 60 ευρώ τελική με ΦΠΑ, ιταλικός, έχουν καλή φήμη απ' ότι λένε οι σχετικοί, θα τον παραλάβω αύριο.
    Από αυτόν.

    Μεταχειρισμένο το απέφυγα γιατί είναι μεγάλο ρίσκο, μπορεί να βγει μια χαρά αλλά μπορεί να βγει και πατάτα.

    Πάντως, στην ουσία ένα συρματόσχοινο έχει χαλάσει και θέλει αλλαγή και αυτό το συρματόσχοινο θα μου κοστίσει...60 ευρώ!

    Οπότε μου περισσεύει ένα μοτέρ, μου φαίνεται θα φτιάξω μια σούβλα για το πάσχα (ή, γιατί όχι, και για τα Χριστούγεννα, εξάλλου το φαΐ δεν είναι το θέμα των γιορτών; )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 07-12-16 στις 12:22
    You only live twice.

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.
    Προχθές ανεβάζοντας το παράθυρο του οδηγού άκουσα ένα περίεργο θόρυβο και το μοτέρ του γρύλου γύριζε μόνο του χωρίς να ανεβαίνει το παράθυρο.
    Έλυσα και εγώ την πόρτα όπως περιγράφεις στο πρώτο σου πόστ για να δω τι έγινε και βρήκα το πάνω συρματόσχοινο κομμένο.
    Το μοτέρ είναι σε καλή κατάσταση και είδα ότι πουλάνε κιτ μόνο τον υπόλοιπο μηχανισμό.
    Μπορείς σε παρακαλώ να περιγράψεις τα βήματα που ακολούθησες για να αντικαταστήσεις όλο το μηχανισμό?
    Ευχαριστώ!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-20, 20:38
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-16, 02:04
  3. [Φορητός Η/Υ] Προβλημα του Fan της καρτας γραφικων του presario cq61
    από MitsoulasFm στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 10:02
  4. τηλεχειρισμοσ του pc
    από thanosgen στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-07, 19:35
  5. Τα προβλήματα του 5210
    από leosedf στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-04, 08:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας