Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή Αγορά boiler λέβητα

    Καλημέρα σε όλους.

    Έσπασε το boiler (νερού χρήσης,λεβητοστασίου-πετρελαιου 120λτ) και πρέπει να αρχίσω το ψάξιμο.
    Σύμφωνα με τον υδραυλικό δεν χρειάζεται πια να ξαναμπεί τύπου λεβητοστασίου μιας και η εγκατάσταση είναι παλιά αλλά και γιατί το μεγάλο λεβητοστασίου θα ανεβάσει το κόστος και για βαλβίδα κλπ.
    Οτι μπορώ να βάλω ένα επιτοίχιο 80 λτ.
    *Μιλάμε για μονοκατοικία για 2 το πολύ 3 άτομα που όμως δεν πολυστηρίζομαι το χειμώνα αποκλειστικά στην ΚΘ αλλα και στον κλιματισμό.
    Τώρα για ΖΝΧ, εννοώ οτι θα χρησιμοποιήσω του boiler αν ανάψω το καλοριφέρ στο πολύ κρύο, αλλοιώς υπάρχει ο ηλιακός και ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας, επικουρικά. Όσο για χρήση του λέβητα αποκλειστικά για ZNX ακόμη πιο σπάνια, γιατι πρεπει να κατεβαίνω στο υπόγειο να ανοίγω βάνες, μετα να τις ξανακλεινω κλπ... Αφήστε και το κόστος του πετρελαιου...
    * Απο οικονομικά,να μην ξεφύγω απο 200€ σε υλικά, αλλα είμαι ανοιχτός σε πιο ακριβά, αλλά συμφέρουσες μακροχρόνια προτάσεις.

    Οπότε, τι να κοιτάξω και που , τι είδη υπάρχουν , και αν υπάρχει και ηλεκτρονικό κατάστημα ακόμη καλύτερα.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    αφου εχεις ηλιακο και ηλεκτρικο και δεν αναβεις συχνα θερμανση μην δωσεις καθολου λεφτα να βαλεις μποιλερ.Μεινε με αυτα.Αν ειναι οικονομικο κοντα οι σωληνωσεις να συνδεθει ο ηλιακος με το καλοριφερ αλλιως μην ασχοληθεις καθολου.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Κορωπί
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Αν καταλαβαίνω σωστά έχεις ηλιακό θερμοσίφωνα , έχεις ηλεκτρικό θερμοσίφωνα και θέλεις να αντικαταστήσεις ένα μπόιλερ, επομένως αυτή είναι η τρίτη εναλλακτική σου λύση στη σειρά.
    Νομίζω ότι δεν σου χρειάζεται, είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείς το ρεύμα παρά το πετρέλαιο για ζεστό νερό.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου εχεις ηλιακο και ηλεκτρικο και δεν αναβεις συχνα θερμανση μην δωσεις καθολου λεφτα να βαλεις μποιλερ.Μεινε με αυτα.Αν ειναι οικονομικο κοντα οι σωληνωσεις να συνδεθει ο ηλιακος με το καλοριφερ αλλιως μην ασχοληθεις καθολου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pts. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καταλαβαίνω σωστά έχεις ηλιακό θερμοσίφωνα , έχεις ηλεκτρικό θερμοσίφωνα και θέλεις να αντικαταστήσεις ένα μπόιλερ, επομένως αυτή είναι η τρίτη εναλλακτική σου λύση στη σειρά.
    Νομίζω ότι δεν σου χρειάζεται, είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείς το ρεύμα παρά το πετρέλαιο για ζεστό νερό.
    Νομίζω δεν έδωσα σωστά τα στοιχεία. Και συγγνώμη για αυτό.
    Στη Β.Ελλάδα το χειμώνα σχεδόν ξεχνάμε τον ηλιακό. Όχι τόσο λόγω κρύου αλλά μεγάλων περιόδων νέφωσης την περιοχή.
    Επίσης ο θερμοσίφωνας που έχω στο ένα μπάνιο δεν ξέρω ακόμη αν συνδεσμολογικά στελνει ΖΝ και στο δεύτερο μπάνιο και λοιπες βρυσες(κουζίνα κλπ) του σπιτιού. Και κακώς βέβαια που δεν το ξέρω ως τώρα...Θα πρεπει να ρωτήσω τον μάστορα.
    Εκεί πάει η λέξη "επικουρικά" που χρησιμοποίησα. Οτι δηλ το χειμώνα οταν τύχει ηλιοφάνεια ΟΚ, αλλά όταν ανάψω καλοριφέρ να έχω και το όφελος ΖΝ και να μην εξαρτώμαι απο τον καιρό. Απο την άλλη, ο κλιματισμός που ανέφερα υπάρχει στα υπνοδωμάτια και σαφως δεν καλύπτουν ολο το σπιτι, ιδίως στα μεγάλα κρύα.
    Για σύνδεση ηλιακού-καλοριφέρ, επίσης μου το έχουν ξεκόψει λόγω της εγκατάστασης και παλιού σπιτιού. Οτι δηλ χρήζουν όλα ξήλωμα απο την αρχή...
    Γι αυτό και είπα οτι είνα όλα συνδιασμός και με τα οικονομικά, δηλ ας μου προτείνετε τι υπάρχει τωρα στην αγορά, τι τύποι και μεγέθη για να δω αν το απλά "επικουρικά" με συμφέρει οικονομικά, και σε τι βαθος χρόνου...

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Τι να σου προτεινουμε απο εδω σε ενα σπιτι που λες τα περισσοτερα θέλουν ξυλωμα;
    Το μποιλερ ειναι η καλύτερη λυση,ο επίτοιχος η φθηνοτερη.το ενα κανει 300+ το αλλο 120+.διαλεγεις και παίρνεις.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου προτεινουμε απο εδω σε ενα σπιτι που λες τα περισσοτερα θέλουν ξυλωμα;
    Το μποιλερ ειναι η καλύτερη λυση,ο επίτοιχος η φθηνοτερη.το ενα κανει 300+ το αλλο 120+.διαλεγεις και παίρνεις.
    To "ξήλωμα" που είπα, αφορά την περίπτωση σύνδεσης ηλιακού με καλοριφέρ που αναφέρθηκε παραπάνω.
    Όσο για το μποιλερ, δεν κατάλαβα, όλα δεν τα λένε μποιλερ? ή μήπως είναι ο λεβητοστασίου που είχα ως τώρα(που έσπασε) ?
    Εχουν καποια χαρακτηριστικά υπέρ τους, εναντι των επιτοίχιων, γι αυτό και η διαφορά?

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Τα λεβητοστασιου έχουν καλύτερη μόνωση.διαφορετικά μεγέθη .κρατάει δηλ περισσότερη ώρα το ζεστό νερό.τιμές κανε μια αναζήτηση στα λίτρα που θες και το συζητάμε

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilimertzani για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    goosey (15-12-16)

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Για χωρητικότητα 80lt με φτάνουν. Ενα λινκ δωστε μου να ξεκινησω απο κάπου, γιατί εγώ ως τώρα έχω βρει μόνο ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες...

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilimertzani για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    goosey (15-12-16)

  12. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Ωραία. Τώρα πως το ψάχνω εκει για επιτοιχιο 80λτ και όχι λεβητοστασίου? Οτι και να δοκίμασα μου έβγαλε άσχετα. Μιλάμε για επιτοίχιο οπου δεν υπάρχει δυνατότητα για εναλλακτική λειτουργία και με ρεύμα, οτι νερό παίρνει απο τον λέβητα θα ζεσταίνει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ατμοσίδερο με boiler (Stirella Simac SX8040D)
    από JOUN στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-20, 01:28
  2. PHILIPS GS7330 ΑΤΜΟΣΙΔΕΡΟ ΜΕ BOILER
    από rainbow4 στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-18, 14:28
  3. Boiler Stirella Simac SX430D
    από tdf στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-16, 17:55
  4. θερμοστατης boiler stirella simac sx 430d
    από bozan στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-14, 19:00
  5. ελεγκτης boiler
    από jakektm στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-12, 00:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας