Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή Δοχείο διαστολής , πιεστικό νερού-

    Κάνονταςντούς τις τελευταίες μέρες , η θερμοκρασία του νερού ανεβοκατέβαινε (καυτό-κρύο)χωρίς δική μου εντολή στην μπαταρία . Έψαξα για διαρροές , αλλά δεν υπάρχουν .Το δοχείο διαστολής όμως δεν κράταγε πίεση . Ανοίγοντας οποιαδήποτε βρύση , μόλιςέτρεχε λίγο νερό ενεργοποιούσε το μοτέρ , το οποίο μετά από ελάχισταδευτερόλεπτα σταμάταγε και πάλι λίγο νερό και πάλι ενεργοποίηση....Έβαλα αέρα στοδοχείο διαστολής με μια 12βολτη αντλία . Μετά την προσθήκη αέρα φθάνει καιδιατηρεί τις 3,5 ατμόσφαιρες , που πιστευώ ότι είναι σωστή πίεση . Το μόνο πουκατάφερα όμως , είναι να αυξήσω το χρόνο παροχής νερού , χωρίς ενεργοποίηση του μοτέρ . Δηλαδή από τα 3 δεύτερα ανέβηκε στα 15 δεύτερα , μετά ενεργοποιείται το μοτέρ για 5 δεύτερα κοκ. Δεν ξέρω να ογκομετρήσω την ποσότητα του νερού , τον δε χρόνο τον μετράω ανοίγοντας μέχρι τέρμα μια βρύση του κήπου και μετρώντας τον χρόνο ενεργοποίησης και τον χρόνο παροχής ύδατος , μέχρι την επόμενηενεργοποίησση .. Ένα από τα βασικά θέματα είναι το πότισμα του κήπου μου διαρκεί περί τις 2 ώρες καθημερινά , το δε μηχάνημα υπερθερμαίνεται μετά από 20 λεπτά λειτουργίας και πρέπει να μην ποτίσω για 1 ώρα ώστε να κρυώσει . Δηλαδή το 2ωρο πότισμα ,γίνεται πλέον 6ωρο !. Το πιεστικό μηχάνημα είναι DAFκαί λειτουργεί από το 2010 χωρί ς κανένα service(δεν ξέρω αν χρειάζεται και πώς μπορώ να το κάνω) . Το δοχείο διαστολής είναι reflex 25lt, το οποιό άλλαξα τον Ιανουάριο του 14ΚΌ αντικαθιστώντας το παληό από το 10ΚΌ . Κάθε άποψη θα ήταν χρήσιμη . Ευχαριστώ εκ τωνπροτέρων ..

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    βγαλε το μοτερ. ειναι και παρανομο. αν γινει καταγγελια στην εταιρεια υδρευσης την εχεις ασχημα...

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    βγαλε το μοτερ. ειναι και παρανομο. αν γινει καταγγελια στην εταιρεια υδρευσης την εχεις ασχημα...
    ΟΚ βγάζω το μοτέρ καί μετά ;

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    μετα ολα καλα. δεν καταλαβαινεις οτι ολο αυτο γινεται απο την ενεργοποιηση - απενεργοποιηση του μοτερ? ανεβοκατεβαζει πιεση αποτομα.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    μετα ολα καλα. δεν καταλαβαινεις οτι ολο αυτο γινεται απο την ενεργοποιηση - απενεργοποιηση του μοτερ? ανεβοκατεβαζει πιεση αποτομα.
    Χρήστο σ'ευχαριστώ , αλλά είμαι τελείος άσχετος . Πώς θα δουλεύει άν βγάλω (ούτε ξέρω πως) το μοτέρ . Τί πρέπει να κάνω για να σταματήσει ν'ανεβοκατεβαζει πιεση ; Παρακαλώ γίνε ποιό αναλυτικός , πήγαινέ το βήμα-βήμα .

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Κορωπί
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    αν μπορείς απάντησε στα παρακάτω:
    -από που παίρνει νερό το πιεστικό από δεξαμενή ή από το δίκτυο απευθείας?
    -'εχει πρεζοστάτη το σύστημα και αν ξέρεις σε τι πιέσεις είναι ρυθμισμένος?
    -σε τι πίεση ρύθμισες τον αέρα που έβαλες στο δοχείο?
    -υπάρχει φίλτρο στην αναρρόφηση της αντλίας?
    -λές ότι υπερθερμαίνεται , μετά τι συμβαίνει?
    σταματάει μόνο του και ξαναξεκινά μετα απο μία ώρα ή το κάνεις εσύ χειροκίνητα
    -έχει δουλέψει χωρίς καθόλου νερό?
    πιθανόν το πρόβλημα σου να μην είναι μόνο ένα.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pts. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DimMani (15-08-15)

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pts. Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν μπορείς απάντησε στα παρακάτω:
    -από που παίρνει νερό το πιεστικό από δεξαμενή ή από το δίκτυο απευθείας?
    -'εχει πρεζοστάτη το σύστημα και αν ξέρεις σε τι πιέσεις είναι ρυθμισμένος?
    -σε τι πίεση ρύθμισες τον αέρα που έβαλες στο δοχείο?
    -υπάρχει φίλτρο στην αναρρόφηση της αντλίας?
    -λές ότι υπερθερμαίνεται , μετά τι συμβαίνει?
    σταματάει μόνο του και ξαναξεκινά μετα απο μία ώρα ή το κάνεις εσύ χειροκίνητα
    -έχει δουλέψει χωρίς καθόλου νερό?
    πιθανόν το πρόβλημα σου να μην είναι μόνο ένα.
    Κατ'αρχάς ευχαριστώ για τον χρόνο σου καί τις αναλυτικές ερωτήσεις , τις οποίες προσπάθησα να απαντήσω :
    1. Παίρνει νερό από δεξαμενή1200 λτ , η οποία τροφοδοτείται από το δίκτυο του χωριού .
    2. Έχει πρεζοστάτη/πιεζοστάτη, ή όπως και να τον λένε , όμως δεν ξέρω πως ρυθμίζεται . Έβγαλα το καπάκι καί όπως ξέρεις έχει μία βίδα σε μεγάλο ελατήριο καί μία σε πολύ μικρότερο , αλλά δεν έχει καμία αριθμητική ένδειξη ρύθμισης . Άν εξυπηρετεί φωτό έχω , αλλά δεν ξέρω πως να την επισυνάψω .
    3. Έβαλα αέρα στα τυφλά . Το μανόμετρο τώρα δείχνει 3,3 περίπου . Πρίν δεν ξέρω τι έδειχνε.
    4. Αν εννοείς φίλτρο απότην δεξαμενή προς το κύκλωμα του σπιτιού/κήπου, δεν υπάρχει . Αν εννοείς κάτιάλλο , οδήγησέ με πώς να το εντοπίσω .
    5. Υπερθερμαίνεται κατάτην εκτίμησή μου . Δηλαδή μετά από 20λεπτο συνεχούς ροής , πάω στην αντλία και τηναισθάνομαι ζεστή στην παλάμη μου , όχινα ζεματάει , αφού μπορώ να αφήσω την παλάμη μου επάνω χωρίς να καίγομαι . Το20λεπτο είναι αυθαίρετη επιλογή μου . Δεν μπορώ να κρίνω αν υπερθερμαινότανε πρίντο πρόβλημα , επειδή ποτέ δεν το τεστάρησα . Σίγουρα όμως ενεργοποιείτο πολύπέραν των 15 δευτερολέπτων , πιθανολογώ δε ότι ξεπέρναγε σημαντικά το 1 λεπτό .Δεν κάνω τίποτα χειροκίνητα , απλά αφήνω να περάσει 1 ώρα και επαναλαμβάνω το 20λεπτοπότισμα .
    6. Τέλος δεν έχειδουλέψει χωρίς νερό , ή δεν τόχω πάρει χαμπάρι ; Όμως
    δέν το νομίζω .

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Κορωπί
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Από τις απαντήσεις σου και αυτό που γράφεις στο πρώτο post :

    "Το μόνο πουκατάφερα όμως , είναι να αυξήσω το χρόνο παροχής νερού , χωρίς ενεργοποίηση του μοτέρ . Δηλαδή από τα 3 δεύτερα ανέβηκε στα 15 δεύτερα , μετά ενεργοποιείται το μοτέρ για 5 δεύτερα κοκ.

    αν κατάλαβα καλά σου κάνει συνέχεια start stop με την αντλία να δουλεύει για διαστήματα 5sec. Νομίζω ότι δεν είναι ρυθμισμένος σωστά ο πρεζοστάτης με αποτέλεσμα να γίνεται το εξής :
    -ανοίγεις τη βρύση, αρχίζει να πέφτει η πίεση,
    - εκεί που ειναι ρυθμισμένος ο πρεζοστάτης ξεκινά την αντλία
    -μόλις φτάσει στην πίεση που είναι ρυθμισμένος(η οποία είναι χαμηλή), σταματά την αντλία...
    και συνεχίζεται αυτή η λειτουργία.

    Προτείνω τα εξής:
    -'έλεγχο της φούσκας ότι δεν είναι τρύπια. Α πατάς τη βαλβίδα και βγάζει νερό θέλει οπωσδήποτε άλλαγμα.
    -φούσκωμα του δοχείου στα 3,5 bar αλλά πρώτα πρέπει να έχεις αδειάσει εντελώς το νερό που έχει μέσα.
    -ξεκινάς την αντλία, ανοίγεις μια βρύση και αφού βγει ότι αέρας υπάρχει ,κλείνεις την βρύση σιγά σιγά, ώστε να δεις σε τι πίεση κλείνει ο πρεζοστάτης την αντλία. ¨Αυτή η πίεση θα πρέπει να είναι περίπου 4,5 έως 5 bar. Ας πούμε ότι αυτή είναι μέγιστη πίεση Pmax.
    -ανοίγεις την βρύση σιγά σιγά και βλέπεις σε ποια πίεση ξεκινά πάλι η αντλία , αυτή θα πρέπει να είναι 3,0 με 3,5 bar . Αυτή είναι η διαφορική πίεση ΔP.
    Αφού τα δεις όλα αυτά πρέπει να ρυθμίσεις τον πρεζοστάτη ώστε όταν ξεκινά η αντλία να μην μπορεί να πιάσει αμέσως την Pmax.( με βρύση ανοικτή πάντα)
    Αν κατάλαβα καλά η μία βίδα του ρυθμίζει τη Pmax. ( μάλλον η μεγάλη) και η άλλη το ΔΡ. Δηλαδή ρυθμίζεις την πίεση που σταματά και μετά ορίζεις σε πόσα bar διαφορά από αυτή θα ξεκινήσει.
    Ο στόχος είναι να ξεκινά η αντλία σου αφού ανοίξεις την βρύση , να συνεχίζει όσο είναι ανοικτή και να κλείνει μερικά δευτερόλεπτα αφού την κλείσεις .
    Αυτό δεν είναι εύκολο να το πετύχεις με την πρώτη απόπειρα και εξαρτάται από τις καταναλώσεις που έχεις και την παροχή της αντλίας σου, για αυτό γύρνα ένα λάστιχο μέσα στη δεξαμενή και κάνε τις δοκιμές σου.
    Τέλος μην ανησυχείς για την υπερθέρμανση , όσο ακουμπάς χωρίς να καίγεσαι όλα είναι εντάξει. Όταν ρυθμιστούν όλα όπως πρέπει θα είναι ακόμα πιό κρύα

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pts. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DimMani (15-08-15)

  11. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pts. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τις απαντήσεις σου και αυτό που γράφεις στο πρώτο post :

    "Το μόνο πουκατάφερα όμως , είναι να αυξήσω το χρόνο παροχής νερού , χωρίς ενεργοποίηση του μοτέρ . Δηλαδή από τα 3 δεύτερα ανέβηκε στα 15 δεύτερα , μετά ενεργοποιείται το μοτέρ για 5 δεύτερα κοκ.

    αν κατάλαβα καλά σου κάνει συνέχεια start stop με την αντλία να δουλεύει για διαστήματα 5sec. Νομίζω ότι δεν είναι ρυθμισμένος σωστά ο πρεζοστάτης με αποτέλεσμα να γίνεται το εξής :
    -ανοίγεις τη βρύση, αρχίζει να πέφτει η πίεση,
    - εκεί που ειναι ρυθμισμένος ο πρεζοστάτης ξεκινά την αντλία
    -μόλις φτάσει στην πίεση που είναι ρυθμισμένος(η οποία είναι χαμηλή), σταματά την αντλία...
    και συνεχίζεται αυτή η λειτουργία.

    Προτείνω τα εξής:
    -'έλεγχο της φούσκας ότι δεν είναι τρύπια. Α πατάς τη βαλβίδα και βγάζει νερό θέλει οπωσδήποτε άλλαγμα.
    -φούσκωμα του δοχείου στα 3,5 bar αλλά πρώτα πρέπει να έχεις αδειάσει εντελώς το νερό που έχει μέσα.
    -ξεκινάς την αντλία, ανοίγεις μια βρύση και αφού βγει ότι αέρας υπάρχει ,κλείνεις την βρύση σιγά σιγά, ώστε να δεις σε τι πίεση κλείνει ο πρεζοστάτης την αντλία. ¨Αυτή η πίεση θα πρέπει να είναι περίπου 4,5 έως 5 bar. Ας πούμε ότι αυτή είναι μέγιστη πίεση Pmax.
    -ανοίγεις την βρύση σιγά σιγά και βλέπεις σε ποια πίεση ξεκινά πάλι η αντλία , αυτή θα πρέπει να είναι 3,0 με 3,5 bar . Αυτή είναι η διαφορική πίεση ΔP.
    Αφού τα δεις όλα αυτά πρέπει να ρυθμίσεις τον πρεζοστάτη ώστε όταν ξεκινά η αντλία να μην μπορεί να πιάσει αμέσως την Pmax.( με βρύση ανοικτή πάντα)
    Αν κατάλαβα καλά η μία βίδα του ρυθμίζει τη Pmax. ( μάλλον η μεγάλη) και η άλλη το ΔΡ. Δηλαδή ρυθμίζεις την πίεση που σταματά και μετά ορίζεις σε πόσα bar διαφορά από αυτή θα ξεκινήσει.
    Ο στόχος είναι να ξεκινά η αντλία σου αφού ανοίξεις την βρύση , να συνεχίζει όσο είναι ανοικτή και να κλείνει μερικά δευτερόλεπτα αφού την κλείσεις .
    Αυτό δεν είναι εύκολο να το πετύχεις με την πρώτη απόπειρα και εξαρτάται από τις καταναλώσεις που έχεις και την παροχή της αντλίας σου, για αυτό γύρνα ένα λάστιχο μέσα στη δεξαμενή και κάνε τις δοκιμές σου.
    Τέλος μην ανησυχείς για την υπερθέρμανση , όσο ακουμπάς χωρίς να καίγεσαι όλα είναι εντάξει. Όταν ρυθμιστούν όλα όπως πρέπει θα είναι ακόμα πιό κρύα
    Θα προσπαθήσω να ολοκληρώσω τις...ασκήσεις που μου έβαλες το ταχύτερο δυνατόν καί θα επανέλθω . Όμως σημειώνεις ότι :"Ο στόχος είναι να ξεκινά η αντλία σου αφού ανοίξεις την βρύση , να συνεχίζει όσο είναι ανοικτή και να κλείνει μερικά δευτερόλεπτα αφού την κλείσεις" . Καταλαβαίνω ότι άν ποτίζω επί 1 ώρα , η αντλία θα δουλεύει συνέχεια ; Σωστά ; Καί δεν θα ανάψει ;

  12. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Κορωπί
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Για πόση ώρα θα δουλεύει η αντλία εξαρτάται από την ποσότητα νερού που καταναλώνεις και τη παροχή που βγάζει η αντλία. Αν η αντλία είναι μεγάλη , βγάζει δηλαδή μεγάλη παροχή , τότε θα σταματάει. Συνήθως τα πιεστικά σε οικιακές εφαρμογές είναι στα μέτρα των απαιτήσεων οπότε συνεχίζει να λειτουργεί. Επίσης μπορεί να ανοίξουν δύο καταναλώσεις μαζί.
    Το να δουλεύει η αντλία συνέχεια μην το φοβάσαι. Τα μοτέρ είναι φτιαγμένα για συνεχή λειτουργία , αρκεί να μην υπάρχει βλάβη.

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pts. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DimMani (15-08-15)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-15, 16:36
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-15, 19:22
  3. Αρχείο .PCB
    από sv1iyb στο forum Πομποδέκτες & Κεραίες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-14, 16:25
  4. [Miele] Διαρροή νερού.
    από dimist στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-12, 10:12
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-10, 09:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας