Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθηνα - Σαμος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή Ψυγείο Nofrost Astro Pitsos KNF 416 .Ερώτηση...

    Καλησπέρα ,θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το ψυγείο (άν είναι πρόβλημα..)
    Το ψυγείο το έχω καμια 15χρονια χωρις πρόβλημα ,εκτος απο μία φορα σε αλλαγη αντίστασης απόψυξης, τωρα οκ.
    Το ψυγείο λειτουργει κανονικα ,απλα πιστεύω οτι κάνει περισσότερη ώρα να κατεβάσει τη θερμοκρασία στο επιθυμητό σημείο (επιλογη θερμοστατη κατάψυξης στο 1 η ψύξη φτάνει στη κατάψυξη στο -21,3 ,μέτρηση με ψηφιακο θερμόμετρο στο μέσαίο ράφι,και στη συντήρηση ισα που πηγαίνει στο 4-5 βαθμούς)μετα ο θερμοστάτης κάνει το χαρακτηριστικό κλίκ και κλείνει.Ο συμπιεστής λειτουργεί και η μεταλλική σχάρα πίσω στο ψυγείο είναι ζεστή.
    Τώρα στη συντήρηση με ρύθμιση του θερμοστάτη με κλαπέτο που έχει , στο 4-5 η θερμοκρασία δέ κατεβαίνει απο τους 5-7 βαθμούς.Αυτο που παρατήρησα είναι οτι ακούγεται ο ανεμιστήρας να λειτουργεί (της κατάψηξης) και φαίρνει κρύο αέρα στη συντήρηση ,ανοίγωντας τη πόρτα αυτός όμως δέ σταματάει και εξακολουθεί να δίνει αέρα στη συντήρηση,επίσης ενώ σταματάει το μοτέρ ο ανεμιστήρας σταματά να λειτουργει.Εδώ ήθελα να ρωτήσω,ο ανεμιστήρας κατάψυξης θα πρέπει οταν σταματα το μοτερ να σταματά και αυτός ή θα πρέπει να λειτουργει για να κρατάει κρύα τη συντήρηση κάποια λεπτα,επίσης οταν ανοίγω τη πόρτα δέ θα πρέπει να σταματάει ?αυτός συνεχίζει και λειτουργεί.
    μπορείτε να με βοηθήσετε άν υπάρχει πρόβλημα ή όχι??Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    Το ψυγείο είναι αυτό http://www.pitsos-eshop.com/eshop/pitsos/gr/prodp.htm?prod=KNF416GR/05


  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    έχει ένα διακοπτάκι (μπουτόν) στη μέση της πάνω πλευράς της πόρτας της συντήρηση.
    αυτό όταν ανοίγει η πόρτα δίνει στο εσωτερικό φως, ανάβει, και κλείνει το ανεμιστηράκι για να μην χάνεται ψύξη...
    τσέκαρε το (το μπουτόν) μήπως είναι κολλημένο....
    μήπως όταν επισκεύασες την αντίσταση άλλαξες κάτι στην συνδεσμολογία;
    το ανεμιστηράκι δεν πρέπει να έχει σχέση με το on - off του μοτεριού..
    δίπλα στο μοτέρ αυτό το ψυγείο νομίζω έχει ένα δεύτερο ανεμιστηράκι, κοίτα αν δουλεύει...

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθηνα - Σαμος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για την ανταπόκριση.Την αντίσταση την είχε αλλάξει το 2007 τεχνικός οπότε απο τότε λειτουργούσε κανονικά.
    Το μπουτόν το έχω τσεκάρει και το έχω μετρήσει με ωμόμετρο και λειτουργεί κανονικά,δηλαδη οταν το πατάω κλείνει το φώς κα οταν κλείνει η πόρτα σβήνει το φως.Απλά αυτό ψάχνω και δέ καταλαβαίνω γιατι γίνεται ,όταν κλείνω το διακόπτη σβήνει το φως αλλα ο ανεμιστήρας της κατάψυξης συνεχίζει να λειτουργει και δέν κόβει.....Ξέρεις περίπου πώς μπορεί να είναι η συνδεσμολογία που παρεμβάλλεται το διακοπτάκι με το φως και τον ανεμιστήρα???συνδέεται πανω στον θερμοστάτη ( κωδικός: 00068200)??γιατι όταν έβγαλα το καπάκι κατι τέτοιο παρατήρησα,μήπως λέω (δε ξερω βέβαια) ο θερμοστάτης έχει σε κάποια επαφή πρόβλημα??
    Το ανεμιστηράκι που λές δίπλα στο μοτερ λειτουργεί κανονικά και το έχω καθαρίσει και απο σκόνες που είχε.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την ανταπόκριση.Την αντίσταση την είχε αλλάξει το 2007 τεχνικός οπότε απο τότε λειτουργούσε κανονικά.
    Το μπουτόν το έχω τσεκάρει και το έχω μετρήσει με ωμόμετρο και λειτουργεί κανονικά,δηλαδη οταν το πατάω κλείνει το φώς κα οταν κλείνει η πόρτα σβήνει το φως.Απλά αυτό ψάχνω και δέ καταλαβαίνω γιατι γίνεται ,όταν κλείνω το διακόπτη σβήνει το φως αλλα ο ανεμιστήρας της κατάψυξης συνεχίζει να λειτουργει και δέν κόβει.....Ξέρεις περίπου πώς μπορεί να είναι η συνδεσμολογία που παρεμβάλλεται το διακοπτάκι με το φως και τον ανεμιστήρα???συνδέεται πανω στον θερμοστάτη ( κωδικός: 00068200)??γιατι όταν έβγαλα το καπάκι κατι τέτοιο παρατήρησα,μήπως λέω (δε ξερω βέβαια) ο θερμοστάτης έχει σε κάποια επαφή πρόβλημα??
    Το ανεμιστηράκι που λές δίπλα στο μοτερ λειτουργεί κανονικά και το έχω καθαρίσει και απο σκόνες που είχε.
    το μπουτόν έχει δυο η/ τρεις επαφές;
    υπάρχει περίπτωση να έχει αντικατασταθεί;(μήπως κάποιος το άλλαξε από μπουτόν τριών επαφών με ένα μπουτόν δυο επαφών;
    δες αν μπορείς αν υπάρχει "τροποποίηση" στα καλώδια που τρέχουν προς αυτό το μπουτόν...
    τι υπονοώ: χάλασε κάποτε το μπουτόν ο "τεχνίτης" το άλλαξε με ένα που είχε, όχι το κατάληλο, και το ΄τρίτο καλώδιο που αφορά στο ανεμιστηράκι το "έδεσε" στην είσοδο να έχει πάντα ρεύμα...

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθηνα - Σαμος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    φίλε μου απότι ξέρω το διακοπτάκι είναι της μάνας του και δέν έχει αλλαχθεί ποτέ,είναι 2 επαφών, απλα δέν έχω πρόσβαση τώρα για να σου έλεγα ακριβώς που συνδέεται στο πινακα ελέγχου μπροστά.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anger Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε μου απότι ξέρω το διακοπτάκι είναι της μάνας του και δέν έχει αλλαχθεί ποτέ,είναι 2 επαφών, απλα δέν έχω πρόσβαση τώρα για να σου έλεγα ακριβώς που συνδέεται στο πινακα ελέγχου μπροστά.
    έχω την πεποίθηση ότι αυτό το μπουτόν ελέγχει και το ανεμιστηράκι, γιαυτό σου το θέτω.
    λέω πεποίθηση, μάλλον σιγουριά θα σου έλεγα , το έχω δει σε ανάλογο ψυγείο επειδή ....ο διάολος έχει πολλά ποδάρια...

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθηνα - Σαμος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sofosal Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω την πεποίθηση ότι αυτό το μπουτόν ελέγχει και το ανεμιστηράκι, γιαυτό σου το θέτω.
    λέω πεποίθηση, μάλλον σιγουριά θα σου έλεγα , το έχω δει σε ανάλογο ψυγείο επειδή ....ο διάολος έχει πολλά ποδάρια...
    Καλά κάνεις και το λές απλα απο τότε που μένω στο σπίτι της γυναίκας μου που έχει και το ψυγείο δέν είχαμε αλλαξει το μπουτον παρα μόνο την αντίσταση,άν το είχαν αλλάξει πιο πρίν δέ το ξέρω.αν είναι θα το κοιταξω στο καντράν μήπως και είναι κάπου κανα καλώδιο όπως λες κάπου συνδεδεμένο.Απλά άν ήταν σε μόνιμη φάση να λειτουργει συνέχεια θα έκοβε όταν κλείνει το μοτέρ??ή μπορει να έχει συνδεθει στον θερμοστάτη???Αυτο μπορώ να το τσεκάρω???Θα είναι μπροστα στο καντράν ή πίσω στη πλάτη στη κλέμα??Αν ξέρεις. Επίσης έχει δύο λαμπάκια ένα on και ένα Power το on έιναι εντονα αναμμένο ενώ το άλλο αμυδρά (μπορει να φταιει και το λαμπάκι) παίζει ρολο σε κάτι αυτο ( σε περίπτωση που το λαμπάκι ανάβει κανονικα,θα το τσεκάρω το πρωί)???Ευχαριστω.

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθηνα - Σαμος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Λοιπόν σήμερα άνοιξα το καντράν και πίσω το καπάκι της κλέμας και μπροστά τα καλώδια του διακόπτη δέ φαίνονται πουθενα κομμένα και ενωμένα αλλου αλλα δείχνει να ειναι σωστα και ο διακόπτης 2 επαφών,πίσω στη κλέμα είδα οτι εκεί που μπαίνουν τα καλώδια στο ψυγείο είχε νερά και τα καλώδια με νερά ακούμπαγαν στη κλέμα,δέ ξέρω άν κάπου έκανε διαρροή αλλα τα καθάρισα και τα ξεχώρισα λίγο να μήν ακουμπάνε..όταν μπορεσω θα ανεβάσω και φωτό..και μετα το έκλεισα,επίσης ο χρονοδιακόπτης ακούγεται να λειτουργεί.
    Το έβαλα πάλι στη πρίζα αλλα και πάλι οταν ανοίγω τη πόρτα δέν κοβει ο ανεμιστήρας κατάψυξης....δέ ξέρω τώρα άν δημιουργηθει αργότερα πρόβλημα που λειτουργεί έτσι απλα δε ξέρω όσο αφορα τις καταναλώσεις ρευματος κτλ....πάντως ευχαριστώ και άν κάποιος έχει και κάποια άλλη ιδέα,ευπρόσδεκτος !!!Να είσαι καλα΄.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθηνα - Σαμος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Φωτό απο διακοπτη και κλέμα:

    Κλέμα:
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    ίσως να είναι έτσι από τη μάνα του , να μην κλείνει το ανεμιστεράκι όταν ανοίγεις την πόρτα....
    μικρό το κακό...
    για το ότι κλείνει μαζί με το μοτέρ, δεν μπορώ να πω κάτι...

    εκείνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι η θερμοκρασία στο -21,5 στην κατάψυξη , για ένα "γερασμένο" ψυγείο είναι υπερβολική και ίσως δημιουργεί πολύ πάγο, που η απόψυξη δεν μπορεί να τον κοντρολάρει, με αποτέλεσμα να εμποδίζεται η διαφυγή αέρα προς την συντήρηση....(λόγω πάγου).

    μια θερμοκρασία στους -16 στην κατάψυξη νομίζω ότι θα ήταν το ιδανικό για αυτό το ψυγείο....
    δοκίμασε το σε αυτή την θερμοκρασία και έχω βάσιμες υποψίες ότι θα πάει καλά και στην συντήρηση...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] Ψυγείο Pitsos no-frost πιάνει πάγο και βγάζει νερά
    από tzitzikas στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-15, 12:52
  2. Πρόβλημα με ψυγείο καταψύκτη pitsos.
    από briko στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-13, 20:29
  3. [Korting] KORTING KNF 3767
    από teo966 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-12, 23:27
  4. Ερώτηση για ψυγείο.
    από kabamarou στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-11, 13:00
  5. Ψυγείο Pitsos No Frost χωρίς ψύξη
    από Pater_Familias στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-11, 21:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας