Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή Ανορθωτης.

    Παιδια,Καλημέρα και καλό Μηνα.
    Εχει καποιος κανενα σχεδιο για να φτιαξω εναν ανορθωτη απο 12 βολτ σε 220 βολτ,1000 watt?

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    τι ακριβως εννοεις? πες την εφαρμογη σου.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Θελω να παιρνω 12 βολτ απο μπαταρια αγροτικου φορτηγου και στα 220 βολτ που θα μου βγαζει να συνδεω καμερες,ρουτερ ,καμμια λαμπα τη νυχτα με αισθητηρα κινησης,αυτα.
    Ξερεις,τωρα ειδα στο ebay μερικα με 35-45 ευρω.Νομιζω δεν συμφερει να φτιαξω μονος μου.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas-23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να παιρνω 12 βολτ απο μπαταρια αγροτικου φορτηγου και στα 220 βολτ που θα μου βγαζει να συνδεω καμερες,ρουτερ ,καμμια λαμπα τη νυχτα με αισθητηρα κινησης,αυτα.
    Ξερεις,τωρα ειδα στο ebay μερικα με 35-45 ευρω.Νομιζω δεν συμφερει να φτιαξω μονος μου.
    ...δεν υπάρχει θέμα να κατασκευάσεις power inverter(12/230volt), θα αγοράσεις ένα από το εμπόριο.
    ...εννοείται ότι χρησιμοποιείς ένα τέτοιο μόνο σε περίπτωση που έχεις μια κατανάλωση 230volt, και όχι μια συσκευή που δουλεύει πχ στα 12volt, και χρησιμοποιεί τροφοδοτικό 240/12volt....
    ...δηλαδή είναι κουταμάρα να παίρνεις 12volt από μια μπαταρία, να τα κάνεις μέσω ενός inverter 230volt, για να συνδέσεις ένα τροφοδοτικό 230/12volt, να τα ξανακάνεις δηλαδή 12volt, για να τροφοδοτήσεις ένα laptop, ας πούμε...
    ...οι απώλειες (το ρεύμα που χρειάζεται το inverter ) είναι σημαντικές για μια μπαταρία...

    για φωτισμό βάζεις led στα 12volt,
    για τροφοδοτικό πάνω από 12volt, (πχlaptop 20volt) χρησιμοποιείς ένα Step-Up Adjustable Power Supply
    πχ εδώ:
    http://www.ebay.com/itm/150W-DC-DC-B...item3ccaa21995

    για συσκευή που θέλει κάτω από 12 volt, χρησιμοποιείς ένα Step-down Adjustable Power Supply
    πχ εδώ:
    http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Step-D...item3f4c46c47f

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Το θελω και για την περιπτωση διακοπης ρευματος απο κακοκαιρια,η απο αποτομη ανοδο τασης και για καποια αλλη εφαρμογη.Δηλαδη,να δουλεψει ενα εργαλειο που χρειαζεται 220 βολτ σε ερημια που δεν υπαρχει δικτυο της ΔΕΗ.Αυτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas-23 : 02-06-15 στις 13:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας