Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Καλημέρα!
    Λογω δουλειάς απο χθες που μου ηρθε η πλακετα δεν εκατσα να μετρησω τασεις. Απλα κουμπωσα τη πλακετα και δεν αναβε. Αργοτερα το απογευμα θα μετσησωκαι τις τασεις.

    Οταν λες push button? Το πλακετακι με το ledaki και τα υπολοιπα κουμπια?

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη Σίνδος
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    ναι αυτο εννοω. Λογικα δεν δουλευει σωστα το button και δεν σου ανοιγει η οθονη.

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Δηλαδη να μετρησω το λεντακι αν ειναι καλο? Πως μπορω να δω αν οντως φταιει αυτο?

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη Σίνδος
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    οχι το led. Το button on/off λογικα δεν σου δινει μηδενικη ωμικη αντισταση σε καθε πατημα αλλα μερικες δεκαδες Ω.

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Τελικα το τροφοδοτικο δεν βγαζει τιποτα στην εξοδο ουτε τα 12 ουτε τα 5. Μαλλον μου το εστειλε προβληματικο. Απο καποιες μετρησεις που εκανα στα διοδακια ειναι ενταξει ολα. Επισης προσεξα οτι οταν το εχω στη τροφοδοσια ο μεγαλος πυκνωτης στα 450V εχει ταση μονο 20V. Και επισης στην ασφαλεια πχ και σε αλλα υλικα στο πρωτευον η ταση δεν ξεπρναει τα 120V.
    Αν ανεβασω καποιες φωτο της πλακετας μπορω να εχω καποια βοηθεια?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagos_89 : 07-07-15 στις 10:25

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη Σίνδος
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Για ανεβασε και θα δουμε.

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή




    Service manual: http://linfotech.co.uk/schematics/LG/LG%20W2234S.pdf
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vagos_89 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Papas00zas (08-07-15)

  9. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Καλημερα σας!

    Θα ηθελα να κανω καοιες ερωτησεις σχετικα με το θεμα. Στο παραπανω πλακετα δεν παιρνω καθολου ταση ειτε με τοmainboard συνδεμενοειτε οχι.

    Ελεγξα διπλοδιοδακια στο δευτερευον αλλαξα επισης ηλεκτρολυτικους. Στην στην εισοδο του μ\σ στα δυο πρωτα ποδαρακια εχω την ανορθωμενη ταση περιπου στα 320V αλλα στην εξοδο του δεν εχω καθολου ταση.

    απ οτι παρατηρω δεν δουλευει σωστα το μοσφετ παρολο που ειναι ενταξει. Υπαρχει ενα ολοκληρωμενο στη κατω μερια της πλακετας το οποιο οδηγει το μοσφετ(pwm controller) απ οτι ειδα στο datasheet το οποιο απ οτι βλεπω χρειαζεται τουλαχιστον 15V τροφοδοσια στο pin7 για να δουλεψει. Εγω εχω 3 βολτ εκει.

    Απ οτι.λεπω στο κυκλωμα το ποδαρακι 7 του ολοκληρωμενου παιρνει ταση απο το κοπλερ(διορθωστε με αν κανω λαθος). Γινεται να το τροφοδοτει το κοπλερ ενω στο δευτερευον δεν παιρνω καθολου ταση απο τον μ\σ?

    Και επισης υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα ολοκληρωμενου? Δηλαδη αν ηταν προβληματικο δεν θα επρεπε τουλαχιστον να παιρνω ταση πανω απο 15V στο pin7 ασχετως αν θα δουλευε?

    Επισης ελεγξα και τις αντιστασεις που συνδεονται στο ολοκληρωμενο και ειναι ολες καλες. Αλλαξα κ προληπτικα ολους τους πυκνωτες εκτος απο τον μεγαλο αλλα παλι τιποτα.

    Ισως αυτα που λεω να μην στεκουν αλλα αν μπορειτε θα θελα μια γνωμη.

  10. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ οτι.λεπω στο κυκλωμα το ποδαρακι 7 του ολοκληρωμενου παιρνει ταση απο το κοπλερ(διορθωστε με αν κανω λαθος). Γινεται να το τροφοδοτει το κοπλερ ενω στο δευτερευον δεν παιρνω καθολου ταση απο τον μ\σ?
    Βαγγέλη μου αρέσει που θέτεις με πολύ όμορφο τρόπο τις απορίες σου για το κύκλωμα και πολύ ευχαρίστως απαντώ

    το πιν 7 του ολοκληρωμένου εγώ βλέπω ότι τροφοδοτείται από:
    πινς 4 & 5 του Μ/Σ
    FB801
    D803
    C807
    VCC pin 7

    πως εσύ βλέπεις να το τροφοδοτεί το οπτοκάπλερ αφού αυτό είναι συνδεμένο στα πινς 2 & 5 του ολοκληρωμένου;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επισης υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα ολοκληρωμενου? Δηλαδη αν ηταν προβληματικο δεν θα επρεπε τουλαχιστον να παιρνω ταση πανω απο 15V στο pin7 ασχετως αν θα δουλευε?
    για να έχει το πιν 7 την τάση VCC +15V πρέπει το ολοκληρωμένο να δουλεύει
    αν δεν δουλέυει μπορεί να είναι ενεργοποιημένη κάποια από τις προστασίες του ή να είναι το ίδιο προβληματικό

    στο πιν 1 έχει μία τάση που άλλοι κατασκευαυτές την λένε soft start
    αυτός την λέει BNO Brownout Protection.

    1. μέτρα εσύ πόση είναι αυτή η τάση (πιν 1 και ΗΟΤ GND) και αν οι αντιστάσεις που έχει σε σειρά R809-11 των 3ΜΩ είναι σωστές
    ο C811 είναι SMD? πρέπει και αυτός να είναι ΟΚ

    2. επίσης οι αντιστάσεις R806-8 των 82ΚΩ δίνουν την αρχική τάση εκκίνησης για το ολοκληρωμένο
    μέτρα και αυτές

    3. τον ηλεκτρολυτικό C807 10μF 35V τον άλλαξες;

    4. είναι οι R805 & R815 OK?

    κάνε αυτά για αρχή

  11. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Όντως, εχεις δίκιο, καπου μπερδευτηκα και χάθηκα.

    Η τάση που έχω στο ποδαρακι1 ειναι 3V αλλά δεν καταλαβα τι εννοείς με το "ΗΟΤ GND". Εγώ μέτρησα ποδαρακι 1 και γειωση πηρα μια απο διπλα, το - του ηλεκτρολυτικου.

    o C811 ειναι smd ναι. δυστυχως δεν εχω κατι που να μπορω να τον τεστάρω, μπορω απλα να τον αλλάξω αν χρειαστει, οπως smd ειναι και ολες οι αντιστασεις που αναφερεις R809-11 τις οποίες μετραω 2Μ και οχι 3 και R806-8 οι οποιες ειναι σωστα 82Κ.

    Τον C807 τον έχω αλλαξει ναι.

    Οσο για τις R805 και R815 έκανα μια χαζομάρα, ξεφορτισα τον μεγαλο πυκνωτη μια φορα με κατσαβιδι γιατι δεν ξεφορτιζει οποτε τροφοδοτω την πλακετα και αρπαξανε και οι δυο αντιστασεις. Ειναι πολύ μικρες και επειδη δεν βρηκα ίδιες έβαλα για R805 0,22Ω αντι για 0,2Ω που επρεπε και για R815 0,56Ω αντι για 0,43Ω. Στα ιδια watt τις εβαλα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση] αναζητηση t-con Board T370HW02 V0
    από freecom στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-13, 12:44
  2. [Οθόνη LG] LG Flatron L226WTQ no power
    από Google στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-13, 20:45
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-13, 20:28
  4. Dead Board
    από navar στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-10, 01:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας