Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29
  1. #21

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    διονυσης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    αργυρουπολη
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    και τον πισω πυκνωτη 100μF

  2. #22

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Προσπαθώ να καταλάβω γιατί ο ενισχυτής πάντα χαλάει σε αυτά τα Roister subwoofers ακόμα και μετά από επισκευή είτε της αντιπροσωπείας ειτε από ιδιώτη τεχνικό.

    Έπεσε στα χέρια μου είναι PB 150 και ανεβάζω αρχικά μερικές φώτος της κούτας και του woofer και των ρυθμιστικών και εισόδων εξόδων του. Θα επανέλθω με τα υπόλοιπα
    1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg7.jpg

  3. #23

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    1.jpgdescription.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg

    Φωτογραφίες από τα ηλεκτρονικά του μέρη.

    Στη 2η εικόνα προσπάθησα να περιγράψω τι είναι και τι κάνει το κάθε αντικείμενο.

    Αύριο θα ανεβάσω περισσότερα για την επισκευή.

  4. #24
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.560

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω σε τί βλάβη και τί επισκευές αναφέρεσαι, αλλά βλέπω πολλές κακές κολλήσεις στην πλακέτα.

  5. #25

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα!

    Έλεγξα κυριολεκτικά όλους τους πυκνωτές στις πλακέτες και μετά όλα τα transistors, diodes, γέφυρα ανόρθωσης κτλ και βρήκα 2 καμμένα τρανζίστορ και 1 τρανζίστορ που οι τιμές του ήταν στα όρια όταν το τέσταρα με το πολύμετρο:
    S9014
    2n5401

    Στις φώτος με κόκκινο τα καμμένα και με κίτρινο αυτό που ήταν ύποπτο. Με πρασινο όσα ήταν ΟΚ.
    component testing 1.jpgcomponent testing 2.jpg
    Αφότου άλλαξα τα 3 τρανζίστορ και διόρθωσα αρκετές κολλήσεις που και μένα δε μου γέμιζαν το μάτι το sub δουλευει κανονικά!

    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του μου είπε ότι το είχε πάει ήδη σε τεχνικό μια φορά και το ειχε φτιαξει και μετά από κάποιο διάστημα που δούλευε κανονικά ξαναχάλασε.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι οι 2 μεγάλοι πυκνωτές είναι 50V και ο μετασχηματιστής βγάζει 35.5V AC , 0 -35.5V AC όπως φαίνεται στην εικόνα.
    Transformer torturing Main capacitors.jpg
    Και όντως μέτρησα με το πολύμετρο και η τάση στον καθένα ήταν : 50.3V , 50.4V κάπου τόσο.

    Με λίγα λόγια το έχει σχεδιάσει να είναι στο όριο και δε μου κάνει εντύπωση που σε άλλο sub σαν αυτό έχουν σκάσει οι 2 μεγάλοι πυκνωτές του.

    Ποια η γμώμη σας;

    Σε αυτό πάντως μετρήθηκαν και ήταν ΟΚ οι 2 μεγάλοι πυκνωτές.

  6. #26

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από capacity Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!
    Με λίγα λόγια το έχει σχεδιάσει να είναι στο όριο και δε μου κάνει εντύπωση που σε άλλο sub σαν αυτό έχουν σκάσει οι 2 μεγάλοι πυκνωτές του.

    Ποια η γμώμη σας;
    λογικο....
    Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο μετασχηματιστής είναι rated για 220V AC , όταν στην Ελλάδα εδώ και καποια χρονια το συστημα είναι 230V και πολλές φορές, ειδικά τα βράδια έχω μετρήσει μέχρι και 240V στις μπρίζες του σπιτιού μου. Αυτό σημαίνει ότι θα πάρουμε ακόμα μεγαλύτερες τάσεις στο δευτερεύον του μετασχηματιστή.. Δε μπορώ με τίποτα να καταλάβω γιατι καποιος να σχεδιάσει κάτι έτσι χωρίς καθόλου περιθώρια.

    πες μας και γιατι καηκαν τα τρανζιστορ, σαν να βλεπω επεισόδια στο νετfλιξ δηλαδη
    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #27

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Δεν έχω καταλαβει γιατί είναι κακό να ποστάρω σε πολλά φόρουμ, όταν αγόρασα το σαμπ, έψαχνα και βρήκα διάφορα ποστ με αυτό ή άλλα μοντέλα της ροίστερ χαλασμένα αλλά δε βρήκα αναλυτικές οδηγίες, φωτογραφιες πληροφοριες κτλ για το τι φταίει και ιδέες για λύσεις. Επίσης, απ όσο ξέρω απαγορεύονται ή εστω αποφεύγονται οι απευθείας σύνδεσμοι από φόρουμ σε φόρουμ, αλλιώς δε θα είχα κανένα θέμα να τα γράφω όλα σέ 1 και να βάλω λινκ στα άλλα. Έχω λάθος;

    Τέλος, δε με πληρώνει κανείς για τα ποστ, σε αντίθεση με το Netflix που έχει συνδρομή, τα κάνω στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μου και προσπαθώ να είναι φιλικά και στον μη πτυχιούχο ηλεκτρονικό. Άρα δε μπορώ να τα πω όλα με τη μία, χώρια που κανένας δε θα κάτσει να διαβάσει 10 παραγράφους ποστ.

    Μπορείς αν θες να αφαιρέσεις το κομμάτι που έστω και στα πλαίσια της πλάκας είναι λογοκλοπή από την ανάρτηση σου. Αν δε θες κανένα πρόβλημα.

    Πάντως εξακολουθεί να με ενδιαφέρει το feedback , δεν τα γράφω για να αυτοθαυμάζομαι ούτε μόνο για reference αλλά και γιατί δε θέλω οταν τελικα τα βιδωσω όλα να κάνει μια μέρα ένα μπαμ και να πρέπει να ξανασχοληθώ μαζί του

  8. #28

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Ανεβάζω φωτογραφίες που έβγαλα αφότου ολοκλήρωσα αυτά που ήθελα να κάνω στο συγκεκριμένο sub.

    Επίσης σχεδίασα ένα πρόχειρο σχηματικό που δείχνει το τροφοδοτικό του προενισχυτή και ένα άλλο κύκλωμα.

    Το δεύτερο κύκλωμα έχει δικό του ξεχωριστό τροφοδοτικό και είναι υπεύθυνο για την σύνδεση/αποσύνδεση του γούφερ με τον ενισχυτή μέσω του ρελέ, άρα μιλαμε για το κύκλωμα προστασίας του γούφερ από βλάβη του ενισχυτή και επίσης το κύκλωμα anti-thump , δηλαδή το κύκλωμα που επειδή καθυστερεί να συνδέσει τον ενισχυτή με το γούφερ δεν ακούμε το χαρακτηριστικό ήχο που κάνουν κάποιοι ενισχυτές στα ηχεία με την ενεργοποίηση τους. Επίσης το ίδιο κύκλωμα οδηγεί το λεντ που είναι δίχρωμο και έχει κόκκινο χρώμα όταν η προστασία είναι ενεργή και πράσινο όταν το ρελέ συνδέσει το γούφερ με την έξοδο του ενισχυτή.

    Αυτό το κύκλωμα που περιέγραψα στην προηγούμενη παραγραφο είχε 2 προβληματικά τρανζίστορ τα οποία αλλάχθηκαν, αλλά παραδόξως η περιοχή γύρω τους δεν είχε κανένα σημάδι υπερθέρμανσης. Αντίθετα, στο ξεχωριστό του τροφοδοτικό υπήρχε αισθητή αποχρωματοποίηση της πλακέτας λόγω ζέστης και έτσι αντικατέστησα την R201 , 2.2kohm, με μία του 1watt. Την R61 που ειναι 330ohm και 1 watt προσπάθησα να την απομακρύνω από γειτονικά εξαρτήματα για να μην τα ψηνει. Αυτό το έκανα γενικότερα σε όλη την πλακέτα και πάντα με βάση τον προσανατολισμό της αφού ως γνωστό η ζέστη πάει προς τα πάνω. Επίσης άλλαξα τον ενισχυτή C67 10uF 50V με 22uF για να μειωθεί η κυμάτωση.

    Στο σχηματικό που έχω επισυνάψει φαίνονται και αλλαγές που έκανα στις τιμές των πυκνωτών. Οι δύο πυκνωτές 25V 47uF που βρίσκονται στην πλακέτα του προενισχυτή αλλάχτηκαν με 100uF, κάτι που έγινε με στόχο όσο πιο καθαρή τροφοδοσία στον προενισχυτή άρα και καλύτερη ποιότητα ήχου.

    Επίσης αλλάχτηκαν 2 πυκνωτές 220uF 35V με 470uF στο τροφοδοτικό του προενισχυτή, το οποίο θα έπρεπε κανονικά να χρησιμοποιεί μεγαλύτερα τρανζίστορ αντί για τα μικροσκοπικά S8050 και S8550. Φυσικά αυτά υπερθερμαίνονται αλλά στο δικό μου σαμπ, δεν βρέθηκαν καμμένα οπότε τα άφησα χωρίς να τα πειράξω.

    Τα Q56 2N5401 και το complementary Q51 2N5551 υπερθερμαίνονται, σε μένα βρέθηκε καμμένο το 5401.

    Αυτά είναι μέρος του prebooster κυκλώματος οδήγησης του τελικού ενισχυτή και δε θα έπρεπε να είναι τρανζίστορ πακέτου TO-92, αλλά μεγαλύτερα. Γι ' αυτό και καίγονται , σε συνδυασμό με το ότι όλη η πλακέτα βρίσκεται σφραγισμένη χωρίς κανένα είδος εξαερισμού, σε αντίθεση με άλλα subs όπου η πλακέτα ψύχεται μέσω της κίνησης του αέρα μέσα στην καμπίνα που προκαλεί το γούφερ και το bass reflex port.

    Αποφάσισα να κάνω πατέντα και να τα κολλήσω από την άλλη μεριά της πλακέτας και με τη βοήθεια θερμοαγώγιμης πάστας MX-4 να είναι σε επαφή με την ψύκτρα του σαμπ. Κανονικά πάντως πρέπει να αλλαχτούν με ίδιων ιδιοτήτων τρανζίστορ μεγαλύτερου πακέτου πχ TO-126 αλλά προσωπικά δεν το έκανα στα δικά μου γιατί έπρεπε κάποια στιγμή να τελειώσει αυτή η επισκευή και επίσης έχω περιέργεια να δω αν αυτή η λύση θα κρατήσει και πόσο.

    Κάτι παρόμοιο ισχυεί για τα D667C και B647C τα οποία ανήκουν λογικά στο driver circuit του τελικού ενισχυτή και θα επρεπε να είναι οπωσδήποτε TO-126 packet και όχι TO-92MOD.

    Βρεθηκαν ΟΚ στη δική μου πλακέτα αλλά έχω δει φώτος της ίδιας πλακέτας στο ίντερνετ με αυτά να έχουν ανατιναχτεί και να έχουν γίνει κομμάτια. Άρα κάποιος που θέλει να είναι σίγουρος ότι δε θα ξαναέχει θέματα προτείνεται να τα άλλαξει με ολόδια αλλά μεγαλύτερου πακέτου.

    Όλοι οι πυκνωτές αντικαταστάθηκαν αποκλειστικά με ιαπωνικούς πυκνωτές low esr series, 105 βαθμών κελσίου. Οι 2 μεγάλοι πυκνωτές 12000uF 50V θα έπρεπε ιδανικά να αντικατασταθουν με 12000uF 63V, αλλά εφόσον από το 2009 που αγοράστηκε αυτό το σαμπ λειτουργούν χωρίς θέματα παρά το οτι βλέπουν στα πόδια τους ο καθένας κάτι παραπάνω από 50V, αποφάσισα να τους αφήσω. Άλλωστε δεν είχα κατάλληλο στοκ για να χρησιμοποιήσω και κοστίζουν γύρω στα 10 ευρώ ο καθένας.

    Εδώ να πούμε ότι ο Έλληνας κατασκευαστής χρησιμοποίησε κυριολεκτικά ό,τι να ναι πυκνωτές, τύπου ό,τι βρήκε, σπάνια βλέπω σε μια συσκευή τόσες διαφορετικές μάρκες πυκνωτών και η μία χειρότερη από την άλλη. Και όταν μετρήθηκαν εκτός κυκλώματος σε πανάκριβα εξειδικευμένα όργανα, κάποιοι απ' αυτούς είχαν αρχίσει να έχουν αυξημένη εσωτερική αντίσταση esr, κοινώς είχαν αρχίσει να χαλάνε από τη θερμική καταπόνηση εκεί μέσα.

    Τέλος, ξαναπέρασα με το κολλητήρι όλες σχεδόν τις κολλήσεις σε κάθε μια πλακέτα αυτού του sub και χρησιμοποίησα μεγάλες ποσότητες καλάι μήπως και οδηγήσει κι αυτό σε λίγο καλύτερο heat dissipation.

    Άθλια εντύπωση μου έκαναν τα καλώδια που έβαλε για να μεταφέρει audio signal όπως για παράδειγμα από την πλακέτα προενίσχυσης στην πλακέτα του κυρίως ενισχυτή. Τα καλώδια είναι θεόλεπτα, AWG28 και ένα κόπηκε από μόνο του όπως ήταν αναμενόμενο. Ξέρω πολύ καλά ότι μιλάμε για interconnects αλλά AWG28 είναι τραγικά λεπτό από κάθε άποψη. Το πιο φτηνό mini jack se mini jack καλώδιο που βρίσκει κανείς στο σκρουτζ δε νομίζω να είναι πάχους AWG28. Τα αντικατέστησα όλα με καλώδιο AWG24 copper εκτός από αυτά που τροφοδοτούν με τάση τον προενισχυτή και το LED.



    4.jpg2.jpgpartial shchematic v0.2 with MORE comments.jpg5.jpg6.jpg7.jpg

  9. #29

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    και οι υπόλοιπες φώτος


    9.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. [SubWoofer] Roister Powerbass 200W
    από ezizu στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-23, 20:01
  2. [Home Cinema] subwoofer roister ht-4000 περιεργο προβλημα
    από adok13 στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-19, 20:41
  3. [SubWoofer] SUBWOOFER αμαξιου στο σπιτι
    από turboallani στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-13, 11:38
  4. Προβλημα σε SubWoofer
    από amnisia στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-09, 23:08
  5. Active Subwoofer Blaupunkt
    από d.r soutras στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-06, 20:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας