Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 36
  1. #11

    Προεπιλογή

    μήπως έπρεπε να δοκιμάσεις και άλλους τεχνικους στην περιοχή σου? μου κάνει εντύπωση κανένας να μην ξέρει ή να μην ενδιαφέρεται να την επισκευάσει...
    βέβαια η αλλήθεια είναι οτι είναι προβλημα να κάνεις επισκευή σε πλακέτα χωρίς να έχεις όλο το μηχάνημα...
    πάντως επειδή μάλλον ο μικροελεγκτής δεν θα έχει πρόβλημα η πλακέτα 99% είναι επισκευάσιμη... και επιμένω να ελέγξεις τα ρελε με κάποιο φορτίο....

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Προβλήματα υγείας με κρατούν στο σπίτι, δίνοντάς μου όμως την ευκαιρία να ψαχτώ διαδικτυακά. Θα έρθει και ο καιρός των τεχνικών.
    Ευχαριστώ.

  3. #13

    Προεπιλογή

    Σου εύχομαι να είσαι γρήγορα γερός και δυνατός!

  4. #14

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Αντώνη καλησπέρα

    Η συνγκεκριμενο τροφοδοτικό δεν επισκευαζεται. ψάξε για καινούρια.

  5. #15

    Προεπιλογή

    γιατί δεν επισκευάζεται? μόνο ο μικροελεγκτής δεν υπάρχει... όλα τ αλλα είναι κοινά εξααρτήματα... ακόμα και το κλειστό κουτάκι μάλλον μπορεί να καθαριστεί και να αποκαλυφθούν όλα τα εξαρτήματα...
    αν ο μικροελεγκτής δουλεύει όλα μαζί χωρίς τα ρελέ και το μεγάλο πυκνωτή ίσως να μην κόστιζαν πάνω απο 10 ευρώ... στη χειροτερη δηλαδή θα μπορούσε κάποιος να ελέγξει τα ρελέ και γιατί όχι και τη γέφυρα και το τρανζίστορ και να τα αλλάξει όλα.... που δεν υπάρχει λόγος... αλλά λέμε τώρα...
    εκτός και έχει καεί πινάκι του μικροελεγκτή που οδηγεί το τρανζίστορ ή κάποιο ρελε....

    και το ic2 που έχει σβησμένα χαρακτηριστικά και δε νομίζω να έχει χαλάσει είναι μεγάλες πιθανότητες να βρει κάποιος τι είναι.... με ποιο πιθανά Lm324 lm339 cd4011 cd4069....

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (17-11-14), katmadas (15-11-14)

  7. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Άμα έλεγχα ρελέ γέφυρες και τρανζίστορ θα είχαμε μια ιδέα και δεν θα υπήρχαν αντιπαραθέσεις.
    Αλλά δεν είμαι και πολύ της ταχύτητας, οπότε ....συγνώμη.

  8. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Να ευχαριστήσω τους φίλους του φόρουμ που συνέβαλαν με τις υποδείξεις τους στην επισκευή της πλακέτας.
    Πράγματι, αλλάζοντας τη γέφυρα και το τρανζίστορ ο διάδρομος ζωντάνεψε. Μέχρι στιγμής δε φαίνεται να επηρεάστηκε κάτι άλλο.
    Κόστος 1,5 ευρό.
    Ευχαριστώ!!!

  9. #18

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    Λιβαδεια
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπερα παιδια!!Την επαθα και εγω με εναν διαδρομο Premier 1688A αγορασμενο το 2005.Κατω παταω τον διακοπτη ακουγεται ενα τσακ αλλα πανω στο πανελ ουτε φωτα αναβουν ουτε τιποτα.Ηρθε ενας φιλος μου και το ειδε και μου λεει οτι κατα 99% προβλημα ηλεκτρολογικο δεν υπαρχει,μαλλον το θεμα ειναι στην πλακετα.Επικοινωνησα και με ενα καταστημα ειδων γυμναστικης στην περιοχη μου και εκει ο υπευθηνος μου ειπε οτι μαλλον εχει παρει υγρασια(Λογω εργασιων μεσα στο σπιτι τον ειχα βγαλει για μια εβδομαδα στο μπαλκονι) και δεν συμφερει να επισκευαστει.Τι μπορει να φταιει?Η πλακετα βρισκεται στο κατω μερος ή πανω στο πανελ με τις ενδειξεις?

  10. #19

    Προεπιλογή

    δύσκολο να βρεθεί κάποιος να ξέρει πως δουλεύει ο συγκεκριμένος διάδρομος... Επίσης για να σε βοηθήσει κάποιος να τον επισκευάσεις μέσω ιντερνετ θα πρεπει να ξέρεις κάποια βασικά πράγματα... πως πχ να ελέγχεις τρανζίστορ τι είναι τα διάφορα εξαρτήματα κλπ...
    Αν πιστεύεις οτι έχεις τέτοιες βασικές γνώσεις θα πρεπει να αρχήσεις ανακαλύπτωντας που έχει πλακέτες και να μας δείξεις φωτογραφίες. Από φωτογραφίες είναι μεγάλη πιθανότητα να καταλάβουμε τι κάνει η κάθε πλακέτα και πιθανόν να μπορεσουμε να σε καθοδηγήσουμε στο τι θα ελέγξεις για να αποκαληφθεί η βλάβη.
    Αν πράγματι πριν βγει από το μπαλκόνι δούλευε και μετά όχι πιθανόν να έχει θέμα με νερά... μένει όμως να αποδειχθεί αν πχ έχει οξειδωθεί κάποια επαφή ή ενώ είχε νερα πήρε ρεύμα και έγιναν βλάβες...
    Πιθανότατα να έχει χαμηλά πλακέτα ισχύος και στο πανελ κάποια βοηθητική πλακέτα για ενδειξεις ρυθμίσεις πιθανόν και για έλεγχο (με μικροελεγκτή). Το μηχάνημα ξεκινούσε μόλις άνοιγες τον κάτω διακόπτη ή έπρεπε να πιεστεί και κάποιο κουμπί στο πανελ?

  11. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Φίλε Βαγγέλη.
    Έχω το ίδιο διάδρομο και μου έβγαλε δύο φορές πρόβλημα, και γιαυτό άνοιξα και το θέμα.
    Την πρώτη αντικατέστησα πλακέτα (είναι κάτω) και μου βγήκε πάνω από 100. Τη δεύτερη και δε βρήκα τεχνίτες και δε χαλάλιζα πια και άλλο κατοστάρι οπότε με τη βοήθεια του φόρουμ τον έβαλα χέρι.
    Η πρώτη δουλειά που έχεις να κάνεις εφόσον ακούγεται το "τσακ" από κάτω από την πλακέτα, είναι να ελέγξεις τα καλώδια από το τροφοδοτικό (κάτω) με το πάνελ (πάνω). Αυτά με τους κραδασμούς και με τη μετακίνηση μπορεί να βραχυκυκλώσαν.
    Να πάρει νερά η πλακέτα εάν δεν επιμείνεις με το λάστιχο ποτίσματος λίγο δύσκολο γιατί προστατεύεται από το κάλυμμα.
    Τώρα από τον υπεύθυνο του καταστήματος άμα περίμενες άλλη απάντηση τι να πω. Έπρεπε να τον ρωτήσεις που πετάει τους παλιούς διαδρόμους να πάμε να τους μαζέψουμε. 700-800 ευρό δε περισσεύουν στον καθένα.
    Φυσικά εάν δεν τον έχεις λιώσει τον διάδρομο και αξίζει να τον κρατήσεις θα βρεθεί λύση για να δουλέψει.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλακέτα εγκεφάλου
    από ane.pagtzo στο forum Αυτοκίνητο & Μηχανή
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-14, 23:22
  2. [Κλιματιστικό Toyotomi] Μάλλον πλακέτα;
    από catamaran100 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-14, 13:58
  3. [Κλιματιστικό] πλακέτα air condition
    από andreas157 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-13, 21:40
  4. [Τηλεόραση Sony] SONY KV-29X5D Δεν έχει ήχο πάλι!
    από supermanboy στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-12, 19:53
  5. Πλακέτα Κλιματιστικού
    από Νικος Κασωτάκης στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-11, 12:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας