Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή Πλυντήριο διπλής παροχής?

    Καλημέρα, κοιτάζω για πλυντήριο και έλεγα να κοιτάξω για διπλής παροχής (κρύου + ζεστού νερού) ώστε να το συνδέσω με τον ηλιακό) και να κάνω οικονομία στο ρεύμα που καίει. Απ'ότι είδα είναι πολύ λίγα τα πλυντήρια αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά. Έχει κανείς άποψη για το θέμα; Έχουν κάποιο θέμα και δεν κυκλοφορούν πολλά τέτοια μοντέλα οι εταιρείες;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Πράγματι ! σπουδαία ερώτηση ! ... ακούμε πολλούς παπάρες να λένε δήθεν για ενεργειακή Κλάση Α+++++ και δεν μιλάνε καθόλου για αυτήν την περίπτωση!
    ίσως είναι τόσο παπάρες για να μην προσθέσουν αυτοί και μια επιπλέον βαλβίδα? (που δήθεν θα ανέβαζε ελάχιστα το κόστος?)

    Αν σκεφτείς ένα μοτέρ είναι ελάχιστα βατ από 300 - 500W και αυτό δουλεύει στους μισούς χρόνους της διάρκειας της πλύσης .
    Ενώ την ηλεκτρική αντίσταση που χρησιμοποιεί για να ζεστάνει το νερό , που είναι 2000+ W ... ουδείς θέλει να ασχοληθεί?

    (Πάντως εγώ αν και έχω πλυντήριο της Whirpool μοντέλο 6th sense ) από τα πιο ακριβά και μόνο βαλβίδα για κρύο νερό ... πάραυτα εδώ και χρόνια το ένωσα με τον ηλιακό και δουλεύει "γατούλα" . Απλά πρέπει να ακολουθώ μια διαφορετική συνοπτική διαδικασία στην επιλογή προγράμματος αλλά και στο πότε να γυρίζω εγώ τις βάνες της βρύσης από κρύο σε ζεστό ... δηλαδή του δίνω στο 1ο νερό ζεστό και πριν να φτάσει στα ξεπλέματα (που εκεί θέλει μόνο κρύο νερό) το γυρίζω επίσης στο κρύο.

    Πάντως αν ψάξεις υπάρχουν και με διπλής παροχής
    http://www.skroutz.gr/c/405/plynthri...81%CE%BF%CF%85

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Elliot (20-07-20)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Ναι, το Siemens το είδα, αλλά έλπιζα ότι θα είχαν και οι υπόλοιποι παίκτες (Samsung, LG, κλπ.) και με ποικιλία στα κιλά αλλά δεν βρίσκω κάτι άλλο.
    Ένας υπάλληλος που τον ρώτησα αν είναι ευπαθή μου είπε ότι καλό είναι να μπει ένας μίκτης για να μην καταπονείται το πλυντήριο, αν και δεν κατάλαβα πως θα δουλεύει αυτό, σαν κόφτης των πολύ υψηλών θερμοκρασιών ώστε να το αναμιγνύει με κρύο;

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το Siemens το είδα, αλλά έλπιζα ότι θα είχαν και οι υπόλοιποι παίκτες (Samsung, LG, κλπ.) και με ποικιλία στα κιλά αλλά δεν βρίσκω κάτι άλλο.
    Ένας υπάλληλος που τον ρώτησα αν είναι ευπαθή μου είπε ότι καλό είναι να μπει ένας μίκτης για να μην καταπονείται το πλυντήριο, αν και δεν κατάλαβα πως θα δουλεύει αυτό, σαν κόφτης των πολύ υψηλών θερμοκρασιών ώστε να το αναμιγνύει με κρύο;
    Βλακείες λέει .. το πλυντήριο που είναι κατασκευασμένο με αυτήν την φιλοσοφία έχουν προβλεφθεί και για μη σταθερή θερμοκρασία από τον ηλιακό .. δηλαδή αν είναι λίγο ζεστό το νερό π.χ. 60 βαθμούς ... και έχεις βάλει πρόγραμμα για 90 βαθμούς .. απλά η αντίσταση θα συμπληρώσει τους υπόλοιπους 30 βαθμούς. (σε διάφορους που είδα να έχουν χρόνια τέτοια δυνατότητας πλυντήρια δεν έχουν μίκτες στην βρύση ) δεν χαμπαριάζουν τίποτα

  6. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Μάλλον έτσι είναι, αλλιώς γιατί να είναι 2πλης παροχής αν θέλει εξωτερικό εξάρτημα;
    ένα άλλο θέμα που με απασχολεί είναι που φτιάχνονται; Λένε Bosch ή Siemens αλλά από που κρατάει η σκούφια τους;

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Βλέπεις ταμπέλα του πλυντηρίου? "Made in ..." αλλά και εδώ μπάχαλο γίνεται .. π.χ. εγώ που νόμιζα ότι το whirlpool που έχω είναι Εγγλέζικο ... διάβασα στην ταμπέλα του "Made in Germany" ... αλλά από την άλλη διάβασα και το παρακάτω.
    http://www.agelakos.gr/details3.php?...h=8&thepid=308
    Άντε να βγάλεις άκρη εσύ μετά.

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Το είδα στην έκθεση και ξέχασα να ρωτήσω(αν και αυτό που μου είπε είναι ότι συναρμολόγηση γίνεται εδώ μόνο για την Pitsos και τα άλλα έρχονται από έξω από διαφορετικά εργοστάσια(siemens vs. Bosch). Αλλά πάνω που βρήκα ένα site που λέει που φτιάχνονται κάποιες συσκευές (http://www.productfrom.com/) και λέω εδώ είμαστε, βάζω bosch, μου βγάζει ένα ψυγείο που λέει φτιαγμένο στην Γερμανία. Το googlάρω(!) και ...μου φέρνει σελίδες από Τουρκία πρώτες πρώτες!!!! άντε βγάλε συμπέρασμα!

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλακείες λέει .. το πλυντήριο που είναι κατασκευασμένο με αυτήν την φιλοσοφία έχουν προβλεφθεί και για μη σταθερή θερμοκρασία από τον ηλιακό .. δηλαδή αν είναι λίγο ζεστό το νερό π.χ. 60 βαθμούς ... και έχεις βάλει πρόγραμμα για 90 βαθμούς .. απλά η αντίσταση θα συμπληρώσει τους υπόλοιπους 30 βαθμούς. (σε διάφορους που είδα να έχουν χρόνια τέτοια δυνατότητας πλυντήρια δεν έχουν μίκτες στην βρύση ) δεν χαμπαριάζουν τίποτα
    Αυτο ειναι το ευκολο κομματι.Το δυσκολο ειναι να θες να πλυνεις στους 30 και να βαζεις νερο 70 βαθμων.Θα βγαινουν τα πουλοβερ ζιπουνακια.

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι το ευκολο κομματι.Το δυσκολο ειναι να θες να πλυνεις στους 30 και να βαζεις νερο 70 βαθμων.Θα βγαινουν τα πουλοβερ ζιπουνακια.
    Ουδέν πρόβλημα αν και δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεσαι σε εργοστασιακής διπλής παροχής? ή στην περίπτωση μου χειροκίνητα?

    Στην περίπτωση μου έχω και μίκτη στην βρύση (οπότε σου την έφερα !) Αν θέλω 30 βαθμούς ρυθμίζω το 1ο νερό στους 30 . Άσε που πολλές φορές ξεχνιέμαι (αφήνοντας τον μίκτη στους 30 βαθμούς ) και κάνει ξεπλέματα επίσης με ζεστό νερό !! (έτσι κι αλλιώς τζάμπα είναι το ζεστό νερό από ηλιακό) ... αρκεί να μην θυμηθώ ότι ήθελα να κάνω και μπάνιο εκείνη την μέρα !
    Μιλάμε οι καλύτερες πλύσεις σε ποιότητα !

    Κακά τα ψέματα ... όταν οι ευρωπαικές οδηγίες σου λένε περί ενεργειακής κλάσης Α+++ κτλ (χωρίς να αναφέρονται στην περίπτωση διπλής παροχής )
    http://www.cres.gr/energy_saving/Kti...es_simansi.htm

    Τότε πρόκειται για γελοιότητα !
    Στην πράξη το υποτίθεται Α++++ για μένα είναι εκ του όντως ένα χειρότερο και από G κλάσης πλυντήριο ! ψέματα? (άλλωστε στις οδηγίες αναφέρονται στην πιθανή κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας .... το σκεπτικό του αν κάποιος μπορεί να έχει στο σπίτι του ηλιακό θερμοσίφωνα έτσι ώστε να επιβάλλεται να έχουν όλα και διπλή παροχή ... δεν λαμβάνεται υπόψιν έτσι?)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 29-06-14 στις 22:19

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουδέν πρόβλημα αν και δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεσαι σε εργοστασιακής διπλής παροχής? ή στην περίπτωση μου χειροκίνητα?

    Στην περίπτωση μου έχω και μίκτη στην βρύση (οπότε σου την έφερα !) Αν θέλω 30 βαθμούς ρυθμίζω το 1ο νερό στους 30 . Άσε που πολλές φορές ξεχνιέμαι (αφήνοντας τον μίκτη στους 30 βαθμούς ) και κάνει ξεπλέματα επίσης με ζεστό νερό !! (έτσι κι αλλιώς τζάμπα είναι το ζεστό νερό από ηλιακό) ... αρκεί να μην θυμηθώ ότι ήθελα να κάνω και μπάνιο εκείνη την μέρα !
    Μιλάμε οι καλύτερες πλύσεις σε ποιότητα !

    Κακά τα ψέματα ... όταν οι ευρωπαικές οδηγίες σου λένε περί ενεργειακής κλάσης Α+++ κτλ (χωρίς να αναφέρονται στην περίπτωση διπλής παροχής )
    http://www.cres.gr/energy_saving/Kti...es_simansi.htm

    Τότε πρόκειται για γελοιότητα !
    Στην πράξη το υποτίθεται Α++++ για μένα είναι εκ του όντως ένα χειρότερο και από G κλάσης πλυντήριο ! ψέματα? (άλλωστε στις οδηγίες αναφέρονται στην πιθανή κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας .... το σκεπτικό του αν κάποιος μπορεί να έχει στο σπίτι του ηλιακό θερμοσίφωνα έτσι ώστε να επιβάλλεται να έχουν όλα και διπλή παροχή ... δεν λαμβάνεται υπόψιν έτσι?)
    Οχι πετρο δεν αναφερομουν σε εσενα ή στο δικο σου.Γενικα για ενα πλυντηριο διπλης παροχης το δυσκολο ειναι η ρυθμιση θερμοκρασιας ,αληθεια το κανουν αυτοματα αυτα τα πλυντηρια?
    Παντως για το Α++ πιστευω οτι επρεπε να ειναι πρωτο μελημα η παροχη ζεστου νερου.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλυντήριο Ρούχων FAGOR 1FE-417
    από QED στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-20, 20:59
  2. Παροχή ρεύματος από άλλο διαμέρισμα
    από bahamut21 στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-14, 16:16
  3. [Siemens] Πλυντήριο Ρούχων Siemens
    από dvavoul στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-13, 22:44
  4. [Candy] Πλυντήριο ρούχων - 2 βλάβες
    από stafidas στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-13, 17:58
  5. [Whirlpool] ADG 175 Πλυντήριο πιάτων
    από stavai στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 18:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας