Σελίδα 12 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 111 έως 120 από 124
  1. #111

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Λιβαδειά
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας !! Είχα και εγώ το ίδιο θέμα με τον πυκνωτή ήταν ο ένας Καμμένος τον άλλαξα και είναι οκ!Και σας ευχαριστώ για την βοήθεια .Όμως όταν έβγαλα την πλακέτα δεν σημείωσα τα καλώδια αν μπορείς κάποιος να βοηθήσει έχει ένα γκρι ένα λευκό ένα καφέ και ένα κόκκινο διπλό ευχαριστώ εκ τον προτέρων.(pitsos)

  2. #112

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παπαδάκης Γιωργος
    Εγγραφή
    Aug 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Άλλη μια επιτυχής επισκευή του ίδιου ψυγείου Πίτσος σήμερα με αλλαγή του επίμαχου πυκνωτή! Ευχαριστώ όλους για τις οδηγίες!!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gpapadakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (21-08-21)

  4. #113

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Sep 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα στην παρέα.κατοχος και εγω ενός pitsos p1kcl4400a με τα ίδια συμπτώματα έκανα την κλασική αλλαγή του πυκνωτή.το ψυγείο δούλεψε 2 μέρες και την επόμενη σταμάτησε να έχει ψύξη στην συντήρηση και να μην δουλεύει ο ανεμιστήρας της.εχει τύχει και σε κανέναν άλλον κάτι παρόμοιο?

    Σας ευχαριστώ πολύ.ειστε όλοι φοβεροί.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nikos_gr256@hotmail.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (01-09-21)

  6. #114

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Καλημέρα παιδιά! Χίλια ευχαριστώ για την πληροφορία. Είχα το ίδιο πρόβλημα με το ψυγείο Pitsos των γονιών μου. Ευτυχώς είχα τέτοιους πυκνωτές καθότι ηλεκτρονικός και το επισκεύασα στο λεπτό. Καλά που πρόλαβε ο πατέρας μου και μου ανέφερε ότι έχει βλάβη το ψυγείο τους, γιατί έναν τεχνικό που πήρε, εκτός που θα ερχότανε μετά από 3 ημέρες, του είπε για αλλαγή πλακέτας γύρω στα 150€.

    Edit: Τελικά ενώ δουλεύει το ψυγείο, δεν ανεβάζει πάνω από -5 στην κατάψυξη και έχει γύρω στους 10 βαθμούς στην συντήρηση. Επίσης παρατήρησα ότι δεν δουλεύει ο ανεμιστήρας μέσα στην συντήρηση που έχει. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι ανάλογο;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimsiv : 11-10-21 στις 19:42

  7. #115

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παπαδάκης Γιωργος
    Εγγραφή
    Aug 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Κάνε μια απόψυξη τουλάχιστον 24ωρες, ανοιχτές τις πόρτες άδειο. Ο ανεμιστήρας της συντήρησης δουλεύει όταν κλείνει η πόρτα έχει ένα διακοπτακι πανω δεξιά που το πατάει η πόρτα και ανοίγει ο ανεμιστηρας, συνήθως αυτό κολλάει πατημένο μέσα ή χαλάει. Μπορεί να έχει χαλάσει και ο ανεμιστήρας βέβαια.
    Τσεκαρε και τον ανεμιστήρα πίσω στο συμπιεστή αν γυρίζει.
    Αν και η κατάψυξη που δεν ανεβάζει φαίνεται να είναι ή πάγος ή χάνει φρεον. Βάλε και ένα ισχυρό φακό μέσα σε κατάψυξη και στη συντήρηση και κλείσε τα φώτα να δεις αν χάνει το λάστιχο της πόρτας και θέλει αλλαγή.
    Αν είναι φρεον υπάρχει πατέντα παράκαμψης εκεί που συνήθως είναι η διαρροή στο πλάγιο τοίχωμα του ψυγειου αλλά είναι δύσκολο να βρεις ψυκτικό να στην κανει.

    Δεν έχω σχέση με το αντικειμενο, απλά αναγκάστηκα ασχολήθηκα με το δικό μου ψυγειο όταν χάλασε.

    Το δικό μου 1. ήθελε αλλαγή πυκνωτή πλακέτας (ήθελε να το ξεκινήσεις 5 φορές για να πάρει) 2. Έπιανε πάγους η κατάψυξη γιατί έχανε το λάστιχο της κατάψυξης + είχε κολλήσει από τη σκόνη ο ανεμιστήρας του συμπιεστή. 3. Προσπαθώντας να σπάσω τους πάγους αντί για απόψυξη έβαλα μαχαίρι να τους σπάσω με αποτέλεσμα να κάνω μια μικρή χαρακιά κοντά στην πόρτα της κατάψυξης, όπου για κακη μου τύχη έγινε μικρή τρύπα όπου έχανε φρεον. Ήρθε ψυκτικός έβαλε μια βαλβίδα για προσθήκη φρεον (υπάρχει κλέφτης τον οποίο μπορείτε να βάλετε και μόνοι σας αν πιάνουν τα χέρια σας), το γέμισε και έφυγε, σε 20 μέρες άναψε λαμπάκι αλαρμ (έχει πέσει κάτω από -12 η κατάψυξη σημαίνει) πάλι τα ίδια τον έψαξα δεν τον έβρισκα. Τελικά έβαλα σαπουναδα στην τρύπα και είδα φυσαλίδες (έχανε φρεον), οπότε πήρα εποξικη πάστα και έβαλα, πήρα μανόμετρο και φρεον R600 που παίρνει και έβαλα στις πιέσεις που έβαλε και ο ψυκτικός (-15psi όταν ο συμπιεστής δουλεύει, 0 όταν δεν δουλεύει, όλα αυτά στη γραμμή χαμηλής πίεσης). 2 μήνες μετά το ψυγείο δουλεύει ΟΚ και βλέπουμε. Προσοχη το R600 είναι ισοβουτανιο (υγρό αναπτήρα) μην ανάψετε κανα τσιγαρο ή κάνετε κάνα σπινθήρα.Το πρόβλημα που εχω είναι ότι το ψυγείο μου είναι παλιο σε διαφορετικές διαστάσεις από τα νέα, είναι στριμωγμένο και αν πάρω καινούριο θα πρέπει να πάρω μικρότερο, κάτι που δε θέλω. Όσο κρατήσει...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gpapadakis : 12-10-21 στις 16:52

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gpapadakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jimsiv (13-10-21)

  9. #116

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Τελικά ήταν το διακοπτάκι της κατάψυξης. Είχε κολλήσει.... το έριξα λίγο σπρέι επαφών και ξεκόλλησε. Τώρα δουλεύει άψογα...σας ευχαριστώ όλους και πάλι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimsiv : 13-10-21 στις 12:58

  10. #117

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δήμος
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Παίδες σας ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες επισκευής!!!
    Μόλις έφτιαξα το δικό μου ψυγείο με αντικατάσταση των επίμαχων πυκνωτών.
    Δεν έχω λόγια !!!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SeytanAsker για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (19-12-21)

  12. #118

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στελιος
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Σωθήκαμε γιατί η βλάβη έπεσε τις γιορτές και που να βρείες μάστορα. Έκανε συνέχεια τα τσακα-τσουκα ανοιγοκλεισίματα. Μετά την αλλαγή των πυκνωτών όλα οκ, 18 ετών ψυγείο και συνεχίζει. Καλές γιορτές!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον anasteli για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (24-12-21)

  14. #119

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Τι να πω ;;
    Ένα μεγάλο ευχαριστώ . Είχα το ψυγείο παροπλισμένο μέχρι να ευκολυνθούμε να καλέσουμε τον τεχνικό για επισκευή (100 με 150 ευρώ υπόθεση).
    Βρήκα το site διάβασα όλα αυτά που είναι γραμμένα για το πρόβλημα αυτό , αντικατέστησα τους πυκνωτές και το ψυγείο λειτουργεί άψογα εδώ και 24 ώρες .
    Η διαφορά με τους άλλους είναι ότι εγώ δεν πλήρωσα ούτε τα λίγα λεπτά του ευρώ στο κατάστημα που πήρα τους πυκνωτές γιατί μου τους έκαναν δώρο !!!!
    Άρα η επισκευή για την οποία μου ζητούσαν 150 ευρώ μου ήρθε κυριολεκτικά ΤΖΆΜΠΑ !!!!!
    Σας ευχαριστώ πολύ . Να είστε πάντα καλά .

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sv8kli για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (10-01-22)

  16. #120
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Εχει πεσει παλι επιδημια..(Για πολλοστη φορα)
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 12 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δε μπορω να κατεβασω τα service manual
    από akisssssssss στο forum Αναζήτηση Service Manual
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-13, 18:11
  2. [Τηλεόραση] Δεν μπορω να μπω στο menu σε FUNAI TV.
    από kostas1914 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-13, 21:11
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-11, 23:25
  4. Που μπορω να βρω τιουνερ?
    από giorgos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-09, 13:23
  5. Που μπορω να βρω CRT οθονη για SONY KV-29FC60D
    από vassgeo στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-07, 09:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας