Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννα
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    13

    UnHappy Απορροφητήρας Elica μοντέλο OM. Δεν ανάβουν τα σποτάκια!

    Γειά σας σε όλους. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει τι να κάνω με τον απορροφητήρα μοντέλο ΟΜ που έχω και δεν ανάβουν τα σποτάκια? Πατάω το κουμπί για να τα ανάψω, ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος που δίνει εντολή αλλά τα φώτα δεν ανάβουν. Τα σποτάκια τα έχω τσεκάρει και δεν είναι καμμένα. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη furtune
    Μέλος
    Όνομα
    Billy
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    θεσσ/νικη
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή

    Υπαρχει καποιος ρελες που τα ανάβει?

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Αν ακούγεται ο ήχος της εντολής τότε να δει αν τυχόν υπάρχει και κάποια ξεχωριστή ασφάλεια για αυτές (σποτάκια)
    Μερικά έχουν και μετασχηματιστή από 220 / 12V αν έχει πρόβλημα εκείνος και δεν τροφοδοτεί τα σπότ . κτλ θέλει μετρήσεις και ψάξιμο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 20-02-13 στις 19:56

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννα
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Ποιό από αυτά πρέπει να ελέγξω?sala sport0178.jpg

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννα
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Βάζω την φωτο για να με βοηθήσετε λίγο, γιατί πρέπει να το κάνω μόνη μου. Ευχαριστώ.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη furtune
    Μέλος
    Όνομα
    Billy
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    θεσσ/νικη
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή

    Θα βοηθουσε παρα πολυ αν τραβούσες μερικές φωτο ακομα και να εχουνε μεγαλυτερη ανάλυση.
    Βγαλε μπροστινες , ολα τα καλώδια και τα κουμπιά.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioanna Sideri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάζω την φωτο για να με βοηθήσετε λίγο, γιατί πρέπει να το κάνω μόνη μου. Ευχαριστώ.
    Αυτό δεν είναι φωτογραφία ... αλλά γραμματόσημο
    Τράβα περισσότερες φωτογραφίες εξωτερικό / εσωτερικό κοντινές αποστάσεις κτλ

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Ιωάννα απο ότι είδα στο manual ο αποροφητήρας αυτός έχει 4 spot αλογόνου 20 W το καθένα στα 12V οπότε λογικά έχει ενα ρελέ το που ελεγχει την φάση ( ή του ουδέτερο αν έχει συνδεθεί ανάποδα στην παροχή σου) και καταλήγει σε ένα μετασχηματιστή που από την άλλη πηγαινει και ο ουδέτερος στο προτέυων πηνίο του και έτσι στο δευτερέυων έχεις κοντά στα 12V που τροφοδοτουν τα σποτ.Μπορεί αντί για μετασχηματιστή να έχεις κάποιο παλμοτροφοδοτικό 220 σε 12V AC. Εσυ από οτι κατάλαβα ματάς το κουμπί για τα φώτα και ενω ακούς το ρελέ αυτά δεν αναβουν (φαντάζομαι το κουμπί αφης που πατάς ανάβει) άρα πρέπει να βρεις τον μετασχηματιστή (ή παλμοτροφοδοτικό) και να δεις αν στην είσοδο έχεις 220V και στην έξοδο του έχεις τα 12. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις αρκετες γνώσεις γιατί το ρευμα δεν έχει φίλους οπότε καλύτερα φώναξε έναν ηλεκτρολόγο δεν νομίζω να σου πάρει πάνω από 20 ευρώ μια τιμή πολύ χαμήλότερη από όσο αξίζει η ίδια σου η ζωή αλλα και πολύ χαμηλότερη από όσο αξιζει ο συγκεκριμένος απορροφητήρας. Ολα αυτά πάντα φιλικά και αν έχεις γν'ωσεις πάνω στο θένα εδώ είμαστε πάλι.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννα
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xampos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιωάννα απο ότι είδα στο manual ο αποροφητήρας αυτός έχει 4 spot αλογόνου 20 W το καθένα στα 12V οπότε λογικά έχει ενα ρελέ το που ελεγχει την φάση ( ή του ουδέτερο αν έχει συνδεθεί ανάποδα στην παροχή σου) και καταλήγει σε ένα μετασχηματιστή που από την άλλη πηγαινει και ο ουδέτερος στο προτέυων πηνίο του και έτσι στο δευτερέυων έχεις κοντά στα 12V που τροφοδοτουν τα σποτ.Μπορεί αντί για μετασχηματιστή να έχεις κάποιο παλμοτροφοδοτικό 220 σε 12V AC. Εσυ από οτι κατάλαβα ματάς το κουμπί για τα φώτα και ενω ακούς το ρελέ αυτά δεν αναβουν (φαντάζομαι το κουμπί αφης που πατάς ανάβει) άρα πρέπει να βρεις τον μετασχηματιστή (ή παλμοτροφοδοτικό) και να δεις αν στην είσοδο έχεις 220V και στην έξοδο του έχεις τα 12. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις αρκετες γνώσεις γιατί το ρευμα δεν έχει φίλους οπότε καλύτερα φώναξε έναν ηλεκτρολόγο δεν νομίζω να σου πάρει πάνω από 20 ευρώ μια τιμή πολύ χαμήλότερη από όσο αξίζει η ίδια σου η ζωή αλλα και πολύ χαμηλότερη από όσο αξιζει ο συγκεκριμένος απορροφητήρας. Ολα αυτά πάντα φιλικά και αν έχεις γν'ωσεις πάνω στο θένα εδώ είμαστε πάλι.
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά φώναξα ηλεκτρολόγο και μου ζήτησε όχι 20 αλλά 57 Ευρώ! και φυσικά εξτρα ότι ζημιά βρει. Δηλαδή 57 είναι για την επίσκεψη παρακαλώ!!!! Επειδή τα καταφέρνω σε ότι αφορά τα ηλεκτρολογικά, π.χ. το σίδερο μου, τις μπρίζες μου τις φτιάχνω μόνη, είμαι και πολύ προσεκτική με το ρεύμα, νομίζω ότι αξίζει να προσπαθήσω λίγο. Θα βγάλω καλύτερες φωτο και το ξανασυζητάμε. Ευχαριστώ Πολύ!

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Αφήστε τράβηξα εγώ φωτογραφίες ... από τον παρακάτω αλφαβητικό κατάλογο
    http://www.general-service.gr/index....&spare_id=5462

    Όμως έχει διάφορες εκδόσεις που ξεχωρίζουν και σε NR XXXXXXXX όπως στην παρακάτω φωτο Σε κόκκινο κύκλο και πιο αριστερά ενδεικτικές τιμές π.χ. για πλακέτα 95 ευρώ ... για μετασχηματιστή 17 ευρώ κτλ
    Elica.JPG
    Αυτό που πρέπει να ελεγχθεί είναι ο μετασχηματιστής στο Link είναι άσπρος ... στην (παραπάνω φωτογραφία #4) πρέπει να είναι ο μαύρος κάτω από το μεγάλο μαύρο κουτί που είναι η πλακέτα. Επίσης έχει και μια φύσσα εντολών .. αν ταλαιπωρήθηκε αυτή π.χ. ανοίγοντας το πορτάκι για καθαρισμό φίλτρων κτλ να μην δίνει από εκεί εντολή κτλ.
    Αλλά πρώτα από όλα πρέπει να ελεγχθεί ο μετασχηματιστής που είναι 220/12V 105Watt αν "περπατάει "

    Η Ιωάννα να δει το Link και να βρει πιο μοντέλο ταιριάζει στον κόκκινο κύκλο σύμφωνα με το NR XXX γιατί ναι μεν είναι ίδια σχεδόν σε όλα τα μοντέλα αλλά κάποιο έχει και Dimmer? (ντίμερ) ρύθμιση φωτεινότητας κτλ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορροφητήρας κουζίνας
    από Αποστόλης1 στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-13, 19:11
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-12, 12:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας