Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 70
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    downtown
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή Πλυντήριο πιάτων zanussi zdt111

    Πλυντήριο πιάτων zanussi zdt111 εντοιχισμένο έπαψε να λειτουργεί μετά από λίγα λεπτά λειτουργίας σε πρόγραμμα πλύσης και ακούγεται θόρυβος σαν γουργουρητό.
    Το μυαλό μου πάει στην αντλία παροχής ή αποχέτευσης.
    Είναι όμως έτσι;
    Υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος να το διαπιστώσω;
    Ακούστηκε και ηχητικό σήμα που σύμφωνα με τις οδηγίες πρέπει να ελεχθεί είτε ο σωλήνας παροχής ή αποχέτευσης είτε να κληθεί το sevice.
    Η πλακέτα του δείχνει να λειτουργεί σωστά γιατί δέχεται εντολές εκτέλεσης ή αλλαγής προγράμματος και τις ακυρώνει κανονικά.
    Έλεγξα επίσης το φίλτρο για τυχόν εμπόδια καθώς και την παροχή του νερού και είναι ΟΚ.
    Είμαι διατεθιμένος να το βγάλω έξω (άλλωστε εγώ το τοποθέτησα πριν 3 χρόνια) αλλά ρωτώ τι θα πρέπει να ελέγξω όταν εντοπίσω την ακριβή πηγή του θορύβου.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    580

    Προεπιλογή

    Λογικα το προβλημα ειναι διαρροη νερου.
    Το νερο δεν φαίνεται στο πατωμα αλλα πρεπει
    να βγαλεις το πλαινο καπακι του πλυντηριου
    και θα δεις την βασει.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    downtown
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την σχεδόν άμεση απάντηση.
    Αύριο θα επέμβω να δω τι ευρήματα θα βρω και θα αναφέρω.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    downtown
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    καλημέρα.
    τα πράγματα έχουν ως εξής.
    άνοιξα τη συσκευή και ο θόρυβος προέρχεται από την αντλία αποχέτευσης η οποία τραντάζεται και ταυτόχρονα "γουργουρίζει" ενώ όπως έγραψα τα νερά παραμένουν στο πλυντήριο και το πρόγραμμα δεν προχωράει. Όταν αποσυνέδεσα τη μια παροχή της τότε φυσικά δεν ακούγεται κανένας ήχος.

    Διάβασα κι εδώ παρόμοιο πρόβλημα για την ίδια αντλία.
    http://www.fixya.com/support/t427204...water_stays_in

    Καμιά διαφορετική εκτίμηση υπάρχει ή είναι σίγουρα βλάβη της αντλίας και απαιτείται αντικατάσταση;
    Υπάρχει stock της αντλίας στο εμπόριο ή μόνο στα εξουσιοδοτημένα services της AEG-Zanussi;

    Να αποτολμήσω την αντικατάστασή της μόνος μου δεδομένης της σχετικά εύκολης πρόσβασης ή να καλέσω τεχνικό;

    Παραθέτω φωτογραφίες της αντλίας
    .1.jpg2.jpg

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    580

    Προεπιλογή

    Ανοιξε την μπορει να εχει κανενα αντικειμενο μεσα.
    Υπαρχει στο εμποριο.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    downtown
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ και πάλι για την ταχύτατη απάντηση. Το σκέφθηκα κι εγώ αυτό μήπως σφήνωσε η φτερωτή της ( από κάποιο εμπόδιο αν και έλεγξα τα φίλτρα του κάδου και είναι όλα πεντακάθαρα στη θέση τους. Για να την ανοίξω πρέπει να αφαιρέσω τα κολάρα εισαγωγής και εξαγωγής; Να αδειάσω πρώτα όσο από το νερό υπάρχει στον κάδο; Θα κατέβουν σε κάθε περίπτωση πολλά νερά;
    Ποια είναι κατά προσέγγιση η τιμή της; Προτεινόμενο ίσως κατάστημα; Έψαξα online σε γνωστό κατάστημα στην Αχαρνών κοντά στον Αγ. Ελευθέριο που αογράζω ανταλλακτικά και δεν έχει. Θα τηλεφωνήσω για επιβεβαίωση. Ομοίως άλλο κατάστημα στον Πειραιά. θα τηλεφώνησω κι εκεί.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    downtown
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Αφού αφαίρεσα προσεκτικά τα νερά από τον κάδο έβγαλα έξω την αντλία και πράγματι η φτερωτή της δεν γυρίζει αλλά κτυπάει σαν να έχει σπάσει ο άξονας ή να έχει ξεκολήσει ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Δε νομίζω ότι επισκευάζεται. Αύριο πάω για ανταλλακτικό.
    Υπάρχει άραγε περίπτωση επειδή ήχησε 3 φορές ένας προειδοποιητικός ήχος να επηρεάστηκε η πλακέτα;
    Ο επιλογέας προγραμμάτων λειτουργεί πάντως κανονικά και ακυρώνονται επίσης κανονικά τα επιλεγόμενα προγράμματα και το ανοιγόκλειμα της πόρτας ενεργοποιεί/απενεργοποιεί κανονικά το πλυντήριο. Απλά κατά την εκκίνηση θέτει σε λειτουργία την αντλία αποχέτευσης (που είναι χαλασμένη) και δεν άφησα το πρόγραμμα να συνεχίσει. Νομίζω ότι η πλακέτα δεν πρέπει να υπέστη κάποιο πρόβλημα επειδή δεν πραγματοποιήθηκε η άντληση κατά την εκτέλεση του προγράμματος και απλά λόγω της καθυστέρησης άντλησης ήχησε το σήμα ως προειδοποίηση προβλήματος.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Έτσι λειτουργεί τέτοιου τύπου αντλία ... στο γύρισμα της θυμίζει σαν να κλωτσάει θαρρείς έχει μαγνήτες μέσα (που έχει).
    Κάνε μια ωμομέτρηση στο πηνίο να δεις πόσα ωμ είναι για να δούμε αν ανταποκρίνεται στα 30W που αναγράφει

    Το καπάκι της αντλίας το άνοιξες? είδες μέσα εκτός τα εναπομείνοντα νερά .. τίποτα πετραδάκια άλατα? ή οτιδήποτε άλλο?
    Υπάρχει περίπτωση και να είναι σπασμένη (Αν και είναι άσχετο που κλωτσάει) ή να ξέφτισαν τα κέντρα του.

    Μπορείς να την δοκιμάσεις και εκτός πλυντηρίου με ρεύμα απευθείας (όχι για να δεις αν πάλλεται απλός) , αλλά και με πραγματική άντληση από νερό σε κουβά ... όμως δεν στο συνιστώ για λόγους ασφαλείας.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    downtown
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ αγαπητέ φίλε από την όμορφη Αλεξανδρούπολη για την παρέμβασή σου.
    To όργανο έδειξε 172 ω (στη θέση 2000) και νομίζω ότι αυτό αντιστοιχεί σε 28 w περίπου με 220 v. Επομένως δε φαίνεται να έχει πρόβλημα στο πηνίο. Έτσι δεν είναι;
    Δυστυχώς όμως έσπασε ο άξονας. Δείτε τις φώτος.
    Κάθε άλλη ιδέα πριν την αντικατάσταση δεκτή. Αν και δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι
    .CIMG1802.JPGCIMG1803.JPG

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Δεν είχα καταλάβει για πιο σημείο του άξονα έλεγες ... αντικατάσταση θέλει.

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 02:41
  2. [Siemens] Πλυντήριο πιάτων - Ρίχνει το ρελέ
    από stafidas στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-14, 21:28
  3. [Bosch] πλυντήριο πιάτων BOSCH SRI 5605
    από geostrom στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-12, 15:15
  4. [Whirlpool] ADG 175 Πλυντήριο πιάτων
    από stavai στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 18:37
  5. [Άλλη] TEKA Πλυντήριο πιάτων
    από stavai στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-12, 12:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας