Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1
    Το avatar του χρήστη stafidas
    Μέλος
    Όνομα
    Μαρίνος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    158

    Question Θόρυβος "εξαέρωσης" από το κλιματιστικό

    Καλημέρα παιδιά και καλές γιορτές,
    Τώρα με τα κρύα και την αυξημένη τιμή πετρελαίου, έχω αρχίσει να δουλεύω το κλιματιστικό για ζέστη αλλά έχω παρατηρήσει ένα περίεργο φαινομενο. Δεν ξέρω... ίσως και να είναι φυσιολογική λειτουργία απλά μου κάνει εντύπωση και ήθελα λίγο τη γνώμη σας.
    Ανοίγω το κλιματιστικό στην θέρμανση και ξεκινάει να δουλεύει κανονικά. Μετά από κάποια ώρα λειτουργίας του, κάποια στιγμή σταματάει και κάνει ένα θόρυβο σαν εξαέρωση. Τη στιγμή αυτή που εξαερώνει σταματάει να φέρνει ζέστη και το ενδεικτικό λαμπάκι λειτουργίας του αναβοσβήνει (αντί να μένει σταθερά ανοιχτό όπως σε σωστή λειτουργία). Μετά την (απότομη θα έλεγα) εξαέρωση, κάνει κάτι άλλους θορύβος (κάτι κλικ κλάκ, ή και μερικές φορές σαν να μετακινείται υγρό κάπως) και μετά από 1-2 λεπτά ξεκινάει πάλι να λειτουργεί κανονικά και να φέρνει ζέστη (το λαμπάκι πλέον γίνεται σταθερά αναμένο).
    Μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας του μπορεί και να το ξανακάνει για ακόμα 1-2 λεπτά... κ.ο.κ.

    Από όσο θυμάμαι, το καλοκαίρι (σε ψύξη) δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Ίσως να είχα λίγο μειωμένη απόδοση αλλά όχι αυτούς τους θορύβους.

    Καμια ιδέα, σκέψη?
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Το avatar του χρήστη DIATHERM
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Καλημερα και καλες γιορτες να εχουμε ολοι μας!!
    μπορεις να μου πεις λιγο τον τυπο του panasonic που εχεις...?
    αυτο με τα λαμπακια απ οτι καταλαβα πρεπει να ειναι error...
    μετρησε το να δεις τι πιεσεις εχει το μηχανιμα...

  3. #3
    Το avatar του χρήστη stafidas
    Μέλος
    Όνομα
    Μαρίνος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    είναι Panasonic CS-UW12GKE (αν βλέπω καλά), ημερομηνία καταστκευής το 2008.
    Πιστεύεις ότι μπορεί να έχει χάσει ψυκτικό υγρό και να θέλει συμπλήρωση? Που πηγαίνει το μυαλό σου?
    Πιέσεις δεν μπορώ να μετρήσω, δεν έχω όργανα ούτε τη γνώση να το κάνω. Αν τελικά θέλει συμπλήρωση υγρού, τότε θα φωνάξω έναν τεχνικό να το κάνει αλλά αν το κλιματιστικό έχει αρχίσει να βγαίνει OFF, τότε ίσως να πάρω ένα καινούριο...

  4. #4
    Το avatar του χρήστη dal_kos
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Αυτό που ακούς είναι μάλλον η αντιστροφή της τετράοδης για την απόψυξη, και είναι φυσιολογικό να γίνεται. Δες στο Manual του στη λειτουργία θέρμανσης τι λέει για την απόψυξη. Λογικά θα αναφέρει την ένδειξη που βγάζει.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dal_kos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stafidas (27-12-12)

  6. #5
    Το avatar του χρήστη stafidas
    Μέλος
    Όνομα
    Μαρίνος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Έψαξα αλλά δεν βρήκα το manual... κάπου θα το έχω χώσει και άντε να το βρω.
    Τέλος πάντων, σωστό αυτό που λες και μάλλον αυτό συμβαίνει. Ξέρεις μήπως κάθε πότε θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό (η απόψυξη)? Σε μένα το κάνει κάθε 3-4 ώρες με τον τωρινό καιρό και αν πιάσουν και τα χιόνια φαντάζομαι θα το κάνει συχνότερα. Είναι φυσιολογικό να γίνεται τόσο συχνά?
    Είναι πιθανό να το κάνει τόσο συχνά επειδή μπορεί να έχει χάσει φρέον? (εντωμεταξύ νομίζω πως έχει και λίγο μειωμένη απόδοση). Οπότε σε αυτή τη περίπτωση αν του κάνω ένα service (συνεργείο θα το κάνει - όχι εγώ ο ίδιος) και συμπληρώσω και φρέον (R410A), υπάρχει περίπτωση να αραιώσουν αυτές οι αποψύξεις?

  7. #6
    Το avatar του χρήστη dal_kos
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Το να κάνει απόψυξη με αυτό το καιρό υποψιάζει για χαμηλά επίπεδα φρέον. Ωστόσο το πρόβλημα που προκύπτει με αυτό το καιρό είναι ότι για να συμπληρώσει ο τεχνικός φρέον, το μηχάνημα πρέπει να δουλέψει στη ψύξη. Και άντε το κατάφερες να γυρίσει και να δουλέψει στη ψύξη. Οι πιέσεις που θα διαβάζει με τα μανόμετρα θα είναι χαμηλότερες, οπότε το πιο πιθανό είναι να το υπερφορτώσει. Γενικά θέλει προσοχή και μέτρημα της κατανάλωσης του κλιματιστικού πριν και μετά το γέμισμα. Κατανάλωση πολύ κάτω από την κανονική δείχνει χαμηλά επίπεδα φρέον. Κατανάλωση πολύ πάνω, σημαίνει υπερφόρτωση. Και οι 2 περιπτώσεις έχουν αρνητικές επιπτώσεις στην απόδοση του μηχανήματος.

    Ιδανικά θέλει άδειασμα και γέμισμα από την αρχή με ζυγαριά, αλλά είναι κακό και για το περιβάλλον και για τη τσέπη σου, ενώ δεν έχει και νόημα για το r410 παρόλο που είναι μίγμα. (Για r407 οπωσδήποτε θέλει άδεισμα πριν γίνει γέμισμα)

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dal_kos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stafidas (28-12-12)

  9. #7
    Το avatar του χρήστη stafidas
    Μέλος
    Όνομα
    Μαρίνος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ φίλε Κώστα για τη βοήθεια. Είσαι κατατοπιστικότατος
    Ελπίζω να παίσω σε "γάτο" τεχνικό και να μου βάλει τη σωστή ποσότητα ψυκτικό ώστε να μην έχω προβλήματα μετά.

  10. #8
    Το avatar του χρήστη stafidas
    Μέλος
    Όνομα
    Μαρίνος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Ήρθε ο τεχνικός ο οποίος επιβεβαίωσε ότι αυτό που ακούω είναι η απόψυξη και όχι κάτι άλλο. Έκανε service στο κλιματιστικό και τώρα έχει καλύτερη απόδοση. Εβαλε μανόμετρο για να μετρήσει πίεση (το γύρισε να δουλεύει σε ψύξη) και μέτρησε 110. Μου είπε πως αφού είναι πάνω από 100 τότε είναι ΟΚ από φρέον και δεν θέλει συμπλήρωμα.
    Δικαιολόγησε την συχνότητα των αποψύξεων γιατί δεν παίρνει αέρα σωστά η εξωτερική μονάδα λόγο περιορισμένου χώρου (τοίχος, τέντα κ.τ.λ.).

  11. #9
    Το avatar του χρήστη dal_kos
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστό αυτό... Αν η μονάδα δεν παίρνει φρέσκο αέρα δημιουργούνται διάφορα προβλήματα.
    Δεν υπάρχει δυνατότητα να σηκώσεις τη τέντα? Έτσι κι αλλιώς αν κατεβάζεις τη τέντα για να είναι πιο ζεστό το σπίτι και να μην εκτίθεται σε αέρα, χειρότερα είναι, διότι η μονάδα ψύχει τοπικά τον αέρα σε θερμοκρασίες κάτω από του περιβάλλοντος

  12. #10
    Το avatar του χρήστη stafidas
    Μέλος
    Όνομα
    Μαρίνος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Λίγο το service, λίγο που σήκωσα τη τέντα... όλα είναι μια χαρά τώρα. Το κλιματιστικό έχει καλή απόδοση χωρίς να κάνει αποψύξεις όπως πριν.
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Παρόμοια Θέματα

  1. "Contact Service" σε Νοkia 3310
    από D-NAME στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-13, 13:41
  2. [DVD Player] Samsung HT-XQ100 "No disc" μήνυμα
    από EOS στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-12, 22:45
  3. [Δέκτης MPEG4] ψηφιακός δέκτης που "κολλάει"
    από GREG11 στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-12, 02:50
  4. Επισκευές "καμένων" Laptop
    από gkats στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-11, 00:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας