Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 69 από 69
  1. #61

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το "κουραστικός του κερατά" συμβιβάζεσαι;
    ...σε σχέση με το άκυρο "ντοντ φηντ δε τρολ" μια χαρά.
    Την σπόντα της παραίνεσης φυσικά την πιάνω και την κρατάω (αν πχ θέλω να ασχολείται κανείς με τα ερωτήματά μου εδώ μέσα), αλλά ρε συ nyannaco, όπως είπα και στον άλλον, ποιος σας υποχρεώνει να διαβάζετε τον "κουραστικό του κερατά" τρόπο μου; Το λέτε λες και με το στανιό σας βάζω να ασχολείστε με την πάρτη μου. Ίσως εγώ να πρέπει να αλλάξω από τον τρόπο που χρησιμοποιώ συσκευές μέχρι τον τρόπο που γράφω, αλλά και κάποιοι από εσάς το τραβάτε μακρυά και καλό θα ήταν να το βλέπατε κι εσείς το δικό σας θέμα. Για να τα λέμε όλα.

    - - - -- -

    ...Φίλιππε και Πέτρο, έτσι για την ιστορία, μόλις μου ήρθαν οι σωστές ασφάλειες που παρήγγειλα.
    Αναφέρομαι σε εσάς γιατί μπορεί και να νοιάζεστε κάπως περισσότερο αν τελικά θα πάρω καμμιά φωτιά με τα πειράματά μου ή όχι.
    Θενκς και πάλι.

  2. #62
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα με τα κουραστικά κατεβατά σου είναι διπλό, (α) για σένα, καθ'ότι περιορίζει τον αριθμό των ανθρώπων που θα έχουν το κουράγιο να τα διαβάσουν, άρα και να σε βοηθήσουν, και (β) για όλους, καθ'οτι λειτουργεί αποτρεπτικά για άλλους που θα έχουν στο μέλλον παρόμοιο πρόβλημα και θα μπορούσαν να βρουν τη λύση εδώ (σημαντικό στοιχείο χρησιμότητας ενός forum), ή και χάνεται η ουσία μέσα σε ένα ποταμό άχρηστης "πληροφορίας". Επομενως αν δεν σε νοιάζει για σένα, σκέψου και τους άλλους - αν σε ενδιαφέρει.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nyannaco για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    duvdev (26-02-20)

  4. #63

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    ..."τίμια" απάντηση και δεκτά αυτά που λες, ως ένα βαθμό.
    Διότι το να διαβάσεις "ένα κατεβατό" (που δεν είναι δα και τόσο), δεν σημαίνει γκασμά και σκάψιμο, όσο κι αν καταλαβαίνω τον βαθμό της..."κουραστικότητας". Από εκεί και πέρα, εκτός του ότι μιλάμε για κάτι "ιερό" όπως το προσωπικό στυλ έκφρασης, φρονώ ότι υπάρχουν άλλα στοιχεία που κάπως φέρνουν στα ίσα της την κατάσταση (να μην αναλύσω - το να το κάνω "δεν θα είναι σωστό" για διάφορους λόγους).
    Όταν τα συνυπολογίσω ολ' αυτά, καταλήγω στο ότι "πιστεύω" στο πώς γράφω, κρατώντας στην άκρη του μυαλού ένα "ναι μεν - αλλά" (πόσο μάλλον όταν περισσότερο απ' όλους, ο ΙΔΙΟΣ είναι που κουράζομαι γράφοντας. Κι ένα παραπάνω που πληκτρολογώ κι αργά κι "άτεχνα").


    Η δική μου σούμα (μετά από σκέψη κι όχι "επειδή έτσι γουστάρω") λέει πως δεν είναι όλα τα στυλ για όλους. Όποιος αγαπά, ας "κάνει τον κόπο". Όποιος όχι, δεν είναι υποχρεωμένος. Κι όποιος θέλει έμμεσα να βοηθηθεί, μπορεί με ένα "eye-scrolling" να εντοπίσει γρήγορα τα "ουσιαστικά" κομμάτια στα γραφόμενά μου και να απορρίψει τα άλλα. Πόσο μάλλον όταν οι απαντήσεις στα ερωτήματά μου, είναι η λύση σε αυτό που ίσως παρόμοια έψαχνε. Αρκούν λοιπόν αυτές, αν "κουράζεται" με τα δικά μου.


    ...εδώ να σου την πω όμως για εκείνο το "αν δεν σε νοιάζει για εσένα" - το θεωρώ "προβοκατόρικα υπερβολικό" (όχι λάθος, απλά "υπερβολικό") : αν δεν σκεφτόμουν τους άλλους, δεν θα τους ανέφερα καν, όπως είχα ήδη κάνει μέρες πριν.


    Τεσπα τα έγραψα τα σημερινά, καθώς τώρα πρόκοψα να ξαναμπώ, όχι "για να σου απαντήσω σώνει και καλά κάτι", ή "για να έχω κάτι να λέω", ή για να "αμυνθώ", ή ξεωργώ για τί άλλο - παρά μόνο για να δείξω ότι δεν έγραψες αυτά που έγραψες κι εγώ σε έγραψα, αλλά "τα τίμησα" διαβάζοντάς τα και τα κρατώ...


    Αυτά από 'μένα, κι άλλο τέτοιο "κακό" να μη σας βρει :ρ

  5. #64
    Το avatar του χρήστη dant3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Καλησπερα.
    Εχω μια περιπτωση με ενα φουρνο μικροκυματων που δε ζεσταινει ,αλλα λιγο διαφορετικα.

    Δε ζεσταινει παντα!Δηλαδη μπορει να το βαλεις 5 φορες και τις 4 να ζεστανει.
    Η να το βαλεις και 4 φορες να μη ζεστανει και τη 5η να ζεστανει.
    Αρα προφανως δε μιλαμε για καμμενες ασφαλειες.
    Τι να τσεκαρω?Το ρελε,τη διοδο?

  6. #65

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Πιθανώς θα βοηθούσε αν έγραφες την μάρκα/ μοντέλο.

  7. #66
    Το avatar του χρήστη dant3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Ειναι ενας 30ετιας και βαλε goldstar.Τον ειχαν φερει απο Αυστραλια,δε ξερω καν αν υπηρχαν δηλαδη εδω.
    Το ρελε εκει πανω λειπει γιατι το εβγαλα εγω για να το μετρησω.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #67

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Αυτό που θα σου πρότεινα είναι, να τσεκάρεις (τις επαφές του εννοώ ή να αλλάξεις ) τον ρελέ , όπως επίσης και τις ενώσεις /επαφές στα διάφορα καλώδια - εξαρτήματα .

    Προσοχή!!
    Σε ότι κάνεις να έχεις υπόψη σου και να τηρείς ,όλους τους κανόνες ασφαλείας σχετικά με τις υψηλές τάσεις (όπως και στον πυκνωτή ) λειτουργίας του φούρνου , αλλά και την η/μ ακτινοβολία.

  9. #68
    Το avatar του χρήστη dant3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Τσεκαρα ολες τις επαφες, τωρα το ρελε που ειναι με 230V θα πρεπει να ξυλωσω ενα καλωδιο για να το δοκιμασω.
    Προς το παρον το χτυπησα ελαφρια μηπως κολλαει και τα εδεσα να δοκιμασω.
    Πιστευω το ρελε θα ειναι παντως,αφου αλλες φορες ζεσταινει και αλλες οχι.

  10. #69
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzortzakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ενα φουρνο μικροκυματων το οποιο ξαφνικα σταματισε να ζεστενη
    πιθανοτητα ειναι η λυχνια ? η πως , τι , και που να ελενξω κατι αν πιθανος καποιος ξερει θα περιμενω .... BOSHE ειναι η μαρκα του,,,
    αν ειχα χρηματα θα επερνα αλλο,,,....
    Αρχίζεις από το πιο απλό.. Την ασφάλεια (γυάλινη) αν έχει καεί. Αν ναι τότε βάζεις μια ίδια στα ίδια χαρακτηριστικά με την παλιά. Αν την ξανακάψει σημαίνει ότι κάπου έχει βραχυκύκλωμα είτε το μαγκνετρον είτε ο πυκνωτής της υψηλής. Για τα υπόλοιπα καλό είναι αν δεν γνωρίζεις, να απευθυνθείς σε κάποιον τεχνικό να γνωρίζει. Αν έχει καεί το μαγκνετρον, προχωράς απευθείας στην αγορά καινούριου

    Στάλθηκε από το 5047U μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    -Αγόρασε Philips, είναι καλή.
    -Είσαι μαλ@κας;

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-11, 23:25
  2. προβλημα σε φουρνακι
    από pheilippe στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-11, 21:43
  3. προβλημα με φουρνο μικροκυματων
    από jeck στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-11, 13:10
  4. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΦΟΥΡΝΑΚΙ
    από ΛΑΜΠΡΟΣ6 στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-08, 19:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας