Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 34
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Σε απάντηση του προπορευόμενου μηνύματος του Spyropap , όπου συμφωνεί με την ιδέα μου , Στην συνέχεια προσωπικά σκέφτηκα ότι δεν θα ήταν τόσο καλό η αυτοδιαχείριση ενός θέματος από τον δημιουργό του. Ναι μεν σε πρώτη γεύση θα ήταν καλό από άποψη αναγνωσιμότητας στο θέμα . και πιο ουσιαστικό και αντικειμενικό .... αλλά

    Θα προτιμούσα επειδή και οι παρεμβάσεις κάποιον μελών με τις δικές τους απαντήσεις ασχέτως αν είναι ουσιαστικές ή υπολογίσιμες .... δεν θα μπορούσαμε ή δεν θα ήταν δυνατόν να ισχυριστούμε ότι οι απόψεις του άλλου μέλους δεν στέκουν ή δεν έχουν ουσία .

    Έπειτα η συζήτηση τύπου "καφενείου" έχει και μια γοητεία και ίσως είναι και κάποιος χρήσιμος οδηγός τελικά.

    Γιαυτό διορθώνοντας την ιδέα μου , θα μπορούσε ο διαχειριστής και δημιουργός του θέματος να μην έχει την δυνατότητα διαγραφής κάποιον απόψεων των μελών για ένα χρονικό διάστημα π.χ. 2 βδομάδες ή 1 μήνα .

    Οπότε δεν θα χαθεί για αυτό το διάστημα η γοητεία του τύπου "καφενείου" .... αλλά μόλις παρέλθει το διάστημα των π.χ. 2 εβδομάδων να μπορεί από εκεί και πέρα ο δημιουργός του θέματος να έχει νωρίτερα μια μακροσκελή εικόνα της πορείας και της κατάληξης του θέματος , έτσι ώστε να αποφασίσει εκ των υστέρων καλύτερα ποια από τις παραγράφους είναι περιττές και ανούσιες.

  2. #22

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    ολυμπια
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    ΣΩΣΤΟΣ Ο ΣΠΥΡΟΣ

  3. #23

    Μέλος
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή

    Μια ιδεα για το θεμα "λογοκρισια" απο τον δημιουργο του εκαστοτε θεματος.

    Θελουμε:
    *Να μπορει ο δημιουργος του θεματος να χαρακτηριζει καποια μηνυματα ως εκτος θεματος.
    *Να μπορει να τα αποκρυψει απο τον κυριο κορμο του θεματος ετσι ωστε να μην χρειαζεται να διαβασεις 5 σελιδες παπαρολογιες (δεν αναφερομαι σε καποιον-και εγω το εχω κανει κατα καιρους), για να διαβασεις την ουσια του θεματος.
    *Να μην μπορει ομως να τα διαγραψει (καποια μπορει να ειναι χρησιμα για καποιους. Ειναι και ευθυνη να παρεις την αποφαση να διαγραψεις μηνυμα καποιου-ασε που θα αρχισουν αλλα...).

    Και η ιδεα:
    Ενα πληκτρο που δινει την δυνατοτητα στον δημιουργο να χαρακτηρισει το μηνυμα "εκτος θεματος".
    Το μηνυμα ΔΕΝ θα σβηνεται αλλα θα αποκρυπτεται ο κορμος του και θα φαινεται μονο ο αριθμος του, ο δημιουργος του και το ποτε δημιουργηθηκε. Με την χρηση ενος κουμπιου, θα μπορει ο αναγνωστης να "εμφανισει" το συγκεκριμενο μηνυμα.

    Επισυναπτω ενα παραδειγμα στην εικονα:
    Στο παραδειγμα ο Κυριακιδης γραφει χρησιμα μηνυματα (Πετρο μου επιτρεπεις την χρηση του ονοματος σου - ηταν για καλο σκοπο!) και ο χρηστης Αλπινιστης γραφει: "Γιαννη παμε για καφε", "Χρηστο παρε με τηλεφωνο" και αλλα ασχετα με το θεμα. Ο δημιουργος χαρακτηρισε τα μηνυματα του Αλπινιστη "εκτος θεματος" και για να τα δεις πρεπει να πατησεις το κουμπι με τα κατω βελη. Θα μπορουσε το ιδιο πληκτρο μετα να τα ξαναμαζευει!

    Δεν ξερω ποσο ευκολα υλοποιησιμη ειναι μια τετοια ιδεα.
    Σιγουρα πιο ευκολα την σκεφτεται κανεις παρα την φτιαχνει!
    Αλλα οτιδηποτε κοντινο σε αυτο το αποτελεσμα, θα ηταν χρησιμο (κυριως για το hlektronika που το φαινομενο της παπαρολογιας ειναι εντονο).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ΦΙΛΤΡΟ.JPG Εμφανίσεις:  201 Μέγεθος:  134,3 KB

  4. #24
    Το avatar του χρήστη bchris
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Το παραπανω (#23) ακουγεται καλο. Αν τελικα γινει κατι τετοιο, θα ηταν ωραια και ενα flag στα settings του εκαστοτε χρηστη, αν θελει να εμφανιζονται τα χαρακτηρισμενα ασχετα posts ή οχι. Καθως επισης και αν θελει να ειναι ορατα ή κρυμενα εξ' ορισμου.

  5. #25

    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Napoli di Romania
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    καλησπερα ,καλη αρχη στο φορουμ και καλη συνεχεια !
    μια παρατηρηση μονο > οταν συνδεομαι απο τον η/υ στην δουλεια μου,στον οποιο δεν αποθηκευω τους κωδικους μου, μετα απο λιγα λεπτα (?) το σαιτ με πεταει οξω!!
    ετσι καθε λιγο πρεπει να περναω παλι κωδικους....εψαξα για καποια ρυθμιση στο 'προφιλ χρηστη' κλπ αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο...
    το ιδιο συμβαινει και στο hlektronika !
    μπορει να γινει κατι γι αυτο? πχ να ρυθμιζεται απο τον χρηστη ως επιλογη?
    στον οικιακο η/υ μου οπου εχω αυτοματη συνδεση φυσικα δεν τιθεται θεμα...

  6. #26
    Το avatar του χρήστη bchris
    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Με αφορμη αυτο μου ηρθε μια ιδεα.

    Να υλοποιηθει κατι σαν το follow στο twitter και το τωρινο subscriptions, αλλα για posts.
    Να και η λογικη πισω απο την ιδεα:

    Ολοι ξερουμε οτι υπαρχουν και στα δυο forum χρηστες που οταν αποφασισουν να γραψουν κατι καλο, γραφουν ιστορια.
    Ενα τρανταχτο παραδειγμα ειναι αυτο. Δυστυχως ομως, τα posts τους ειτε χανονται στην πληθωρα των νεων μυνηματων ετσι και κανεις λιγες ημερες να μπεις, ειτε τελως παντων σου ξεφευγουν.

    Προτεινω λοιπον να μπορει ο καθε ενας απο εμας, να διαλεγει να "ακολουθει" οποιους χρηστες κρινει ο ιδιος οτι εχουν κατι αξιολογο να πουν.
    Μην παρεξηγηθω, ολοι εχουμε αξιολογες αποψεις, αλλα μπορει το αντικειμενο του χρηστη_Α να μην με ενδιαφερει. Η να μην ταιριαζουν οι αποψεις μου με τις αποψεις του χρηστη_Β και να θεωρω θεο τον χρηστη_Γ που ολοι οι αλλοι βριζουν....
    Με το σκεπτικο αυτο λοιπον πιστευω οτι το follow θα ωφελησει πολυ κοσμο.

    Παρολα αυτα, ακομη και οι καλυτεροι (υποκειμενικα παντα) posters, κατα καιρους λενε και @@ ή απλα δεν ειναι ολα τους τα posts "θεικα". Ετσι λοιπον, καλο θα ηταν να μπορουμε να φιλτραρουμε και ν' αποθηκευουμε μονο τα posts που μας ενδιαφερουν.
    Οπως εχει τωρα η κατασταση, για ενα-δυο posts σε ενα thread, αναγκαζεται καποιος να κανει subscribe σε ολο το thread. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα τα σημαντικα posts να χαθονται μεσα στα δεκαδες που συνηθως τετοια "θεικα" posts συγκεντρωνουν γυρω τους.

    Αυτα...
    Ελπιζω να μην σας κουρασα και ελπιζω να ειναι δυνατη η υλοποιηση των παραπανω.


    PS:
    Εννοειται οτι θα ηταν καλο να γινουν (αν τελικα γινουν) και στα δυο forums τα παραπανω....

  7. #27
    Το avatar του χρήστη gousias
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Χαίρετε και καλώς σας βρίσκω! Είπα να ξεκινήσω με μία ερώτηση που ίσως να ενδιαφέρει κι άλλους. Μπορεί να γίνει προσθήκη από τους administrators/moderators του site στο tapatalk; Είναι μία σημαντική κάλυψη που θα παρέχει αμεσότητα στις επικοινωνίες μεταξύ των μελών και στην παρακολούθηση θεμάτων και προβλημάτων που μπορεί να μας απασχολούν. Καταλαβαίνετε όλοι ότι πλέον με τα smart phone υπάρχει ένα πλεονέκτημα από το να περιμένει κάποιος πότε θα βρεθεί σε υπολογιστή και να αναγράψει την απορία του, ενώ επίσης κατ' αυτό το τρόπο θα είναι εφικτή και η φωτογράφηση και άμεση αποστολή του όποιου προβλήματος προκύπτει. Ευχαριστώ κι ελπίζω να έχουμε καλή συνέχεια!

  8. #28
    Το avatar του χρήστη gRooV
    Διαχειριστής
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Dec 2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gousias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρετε και καλώς σας βρίσκω! Είπα να ξεκινήσω με μία ερώτηση που ίσως να ενδιαφέρει κι άλλους. Μπορεί να γίνει προσθήκη από τους administrators/moderators του site στο tapatalk; Είναι μία σημαντική κάλυψη που θα παρέχει αμεσότητα στις επικοινωνίες μεταξύ των μελών και στην παρακολούθηση θεμάτων και προβλημάτων που μπορεί να μας απασχολούν. Καταλαβαίνετε όλοι ότι πλέον με τα smart phone υπάρχει ένα πλεονέκτημα από το να περιμένει κάποιος πότε θα βρεθεί σε υπολογιστή και να αναγράψει την απορία του, ενώ επίσης κατ' αυτό το τρόπο θα είναι εφικτή και η φωτογράφηση και άμεση αποστολή του όποιου προβλήματος προκύπτει. Ευχαριστώ κι ελπίζω να έχουμε καλή συνέχεια!

    Καλησπέρα Γιώργο και καλώς ήρθες! Εγινε προσθήκη του tapatalk στην σελίδα οπότε πλέον μπορείς να βρεις το howtofixit στην αναζήτηση του tapatalk.
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και πεζούς χαρακτήρες!

  9. #29
    Το avatar του χρήστη gousias
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ναι το βρήκε στην εφαρμογή, σε ευχαριστώ και όσους συνέβαλαν. Είχα επικοινωνήσει χθες με τον admin.

  10. #30

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Αν και πολύ καθυστερημένα, καλώς σας βρίσκω και σ'αυτό το Topic. Σχετικά με τα όσα γράφτηκαν περί μικρο-διαχειριστών, θα ήθελα απλώς να σημειώσω: Παιδιά υπάρχει -ανά πάσα στιγμή- και το μαγικό τριγωνάκι με το θαυμαστικό 'Αναφορά μηνύματος'.
    Ακόμα και σε θέματα (Topics), που δεν είναι δικά μου, το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές, όταν κρίνω, ότι κάποιος προσπαθεί να δημιουργήσει πρόβλημα. Από εκεί και μετά, η ευθύνη των χειρισμών είναι στους αληθινούς/μόνιμους υπεύθυνους του Forum.

    Ως πρόταση τώρα........ Κάτι, που έχει δει από αλλού (είναι η αλήθεια) αλλά μου άρεσε πολύ από ευχρηστία ήταν:
    Αμέσως με την είσοδό μου στο Forum, υπάρχουν σε πολύ ευδιάκριτο σημείο, τρεις επιλογές: 'Τα Θέματά μου', 'Τα Νεώτερα Θέματα από την Τελευταία μου επίσκεψη', 'Τα Θέματα που Παρακολουθώ', και τέλος 'Τα Αναπάντητα Θέματα'.
    Ως 'Νεώτερο Θέμα' εννοείται και όποιο 'Παλιό' έχει -εν τω μεταξύ- διαμορφωθεί.
    Στην πρώτη κατηγορία, βλέπω -με χρονική σειρά- όλα τα Θέματα, που έχω ξεκινήσει, ή έχω -απλώς- συμμετάσχει.
    Στη δεύτερη κατηγορία, μπορώ π.χ. να δω αν εξελίσσονται Θέματα, που μ'ενδιαφέρουν, αλλά για διάφορους λόγους δεν μπορώ να συμμετάσχω σε αυτά. Μπορώ επίσης να δω, αν υπάρχει κάποιο Θέμα 'στα μέτρα μου' ώστε να μπορέσω να βοηθήσω.
    Η κατηγορία 'Τα Θέματα που Παρακολουθώ' δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα χρήσιμη.... Πάρα πολύ σπάνια την χρησιμοποίησα.
    Στην κατηγορία 'Τα Αναπάντητα Θέματα', πάλι, βρήκα Θέματα που είτε μου είχαν ξεφύγει, είτε ήταν αρκετά παλιά, ενώ ήταν 'στα μέτρα' μου. Έτσι, αν και καθυστερημένα απάντησα, εκεί όπου δεν είχε απαντήσει κανείς. Αν και οι περιπτώσεις ήταν πολύ λίγες, εν τούτοις το 'σύστημα' λειτούργησε (τουλάχιστον σε αυτές).

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας