Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή Ανακατασκευή Ραδιοφώνου PHILIPS B3X90U

    Καλημέρα στους εκλεκτούς φίλους!!!

    Το ραδιόφωνο αυτό βρέθηκε στα χέρια μου (αφού είχα λυσσάξει αρκετό καιρό να βρω ένα λαμπάτο ραδιόφωνο) το Σάββατο 2/6.
    Εξωτερικά ήταν σε κακά χάλια, αφού απ΄ ότι καταλάβα λειτουργούσε σαν πανδοχείο ποντικών.
    Το έβαλα στη πρίζα και φυσικά δεν άναβαν ούτε τα νήματα.
    Επειδή έχω σχεδόν 30 χρόνια να πιάσω λάμπες στα χέρια μου, είπα να το περιποιηθώ καλλιτεχνικά και το ηλεκτρονικό μέρος να το αφήσω προς το παρόν (και πιθανόν και τελείως!!!!).
    Τη Δευτέρα που είχα χρόνο το έπιασα και το καθάρισα.
    Τα κατάφερα αρκετά καλά στο καθάρισμα με γάντια, καθάρισμα με πινέλο εξωτερικά, λύσιμο, απολύμανση μέσα - έξω, με μπατονέτες τις τρυπούλες μπροστά από το μεγάφωνο και παλιά οδοντόβουρτσα στους διακόπτες χρησιμοποιώντας καθαριστικό για τα τζάμια και χλωρίνη σε σπρέι.
    Αφού τελείωσε το εξωτερικό καθάρισμα, θέλω να προχωρήσω και στο εσωτερικό καθάρισμα των εξαρτημάτων και του τυπωμένου που χρησιμοποιεί. Από ένα προηγούμενο θέμα που άνοιξα χθες
    (http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=64094&page=2) ο Άγγελος 297 μπου πρότεινε το καθαρισμό με το ειδικό καθαριστικό ή οινόπνευμα και θα το καθαρίσω κι αυτό.
    Όταν προχθές κοίταζα τη πλακέτα (από κάτω) είδα μια διακοπή στη πίστα του χαλκού την οποία και αποκατέστησα, παρ όλα αυτά όμως τα νήματα εξακολουθούν να μην ανάβουν.

    Παραθέτω και το σχηματικό του και θέλω να ρωτήσω τα εξής τους εκλεκτούς φίλους που έχουν εντρυφύσει στις λάμπες.
    Τα νήματα είναι σε σειρά, δε χρησιμοποιεί Μ/Σ, άρα αν κάποια λάμπα έχει πρόβλημα, δεν θα ανάβει καμμία σωστά;
    Έπειτα, αν μετρήσω τα νήματα, πόση τάση θα περιμένω να δω;
    Ξέχασα να σας πω ότι τουλάχιστον τα νήματα καμμένα δεν πρέπει να είναι γιατί με το πολύμετρο δείχνουν εντάξει (με μια μικρή επιφύλαξη, δεν θυμάμαι αν τις μέτρησα όλες)

    (τα ρυθμιστικά κουμπιά, το ένα καθαρισμένο το άλλο όχι ακόμη και δίπλα το ραδιόφωνο πριν καθαριστεί)

    DSC03353.jpg DSC03352.jpg


    Μετά τον καθαρισμό του
    DSC03366.jpgDSC03364.jpgDSC03365.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 06-07-12 στις 02:36

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Και σχηματικού συνέχεια και παρακάτω το σημείο που έγινε η αποκατάσταση (όπως βλέπουμε τη πλακέτα DSC03355neo.jpg απο το 3 της λυχνίας που ανεβαίνει η πίστα, ενώθηκε με το κομμάτι αριστερά)
    b3x90u2.jpgb3x90u1.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PARKER : 06-06-12 στις 13:16 Αιτία: συμπλήρωση

  3. #3
    Το avatar του χρήστη ΠΑΝ
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Κουκλι ειναι,

    -σωστα
    αν μια λαμπα εχει κομμενο νημα, δεν αναβουν και οι υπολοιπες

    -Μετρησε με ωμομετρο τα νηματα των λυχνιων

    -Καθαρισε καλα με contuct spray τα πληκτρα διοτι εκει ειναι και ο διακοπτης που δινει ταση στα νηματα (σχεδιο πριν την ανορθωτρια)

    -Δες σε τι κατασταση ειναι οι επαφες λυχνιων - βασεων
    Αν υπαρχει βρωμια, απαλο καθαρισμα στα ποδαρακια λυχνιων.

    Αν παρ ολα αυτα δεν δουλεψει,
    να περασεις με κολλητηρι (σιδερωσεις) το τυπωμενο για περιπτωση ψυχρης κολησης.

    ΤΟ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙ ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ
    Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ 220V ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ "ΣΑΣΣΙ".

    Καλή επιτυχια
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΑΝ : 06-06-12 στις 14:20

  4. #4
    Το avatar του χρήστη AKHS
    Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Μια χαρά είναι από έξω κουκλί, δεν είναι χάλια που να δεις και αυτό που έχω εγώ τώρα. Από που το βρήκες? Καλή συνέχεια στην αποκατάσταση.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη Neuraxia
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Αν τα νήματα είναι ok δές αν πρίν απο την ανορθώτρια σου έχει αντίσταση σύρματος ( wirewound ) μάλλον αντιστοιχεί στις
    R1 R2 του σχεδίου σου , ίσως έχεις διακοπή εκεί .Ανέβασε και καμία φωτό ακόμα απο την πλακέτα .
    Εγώ είμαι Πόντιος, εσύ τι δικαιολογία έχεις?

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Εδω φαίνεται η διάταξη των υλικώνb3x90u5.jpg
    DSC03374.jpg
    Το σημείο που θα έπρεπε να είναι το λαμπάκι και η NTC (στο μεταλικό πλαίσιο, δίπλα από το δίσκο του μεταβλητού)
    DSC03367.jpg
    DSC03368.jpg
    DSC03369.jpgDSC03370.jpg
    Λοιπόν καθαρίστηκε κάπως η πλακέτα, από κάτω είναι εντάξει. Πήρα ένα spray γενικής χρήσης όπως μου είπε ο πωλητής (contact cleaner, μου είπε ότι απλώς ψεκάζω και φεύγουν οι γλίτσες κλπ, το έκανα αλλά από την πλευρά των υλικών δεν έφυγε η γλίτσα, από κάτω η πλακετα άσπρισε. Με μπατονέτες, βαμβάκι, οινόπνευμα, παλιά οδοντόβουρτσα και μεγάλη υπομονή, με τα πολλά καθάρισε από κάτω...). Τώρα, ψάχνοντας σύμφωνα με τις οδηγίες σας, ωμομέτρησα τα νήματα και είναι οκ, ανακάλυψα όμως ότι στο τροφοδοτικό πριν τα νήματα, λείπει το L1 (λαμπάκι, προφανώς) και η αντίσταση R13 NTC με αποτέλεσμα τα 220V να φτάνουν μέχρι την άκρη της βάσης του λαμπτήρα.
    Το ερώτημα τώρα είναι τι λαμπάκι μπορώ να βάλω (τα στοιχεία στο σχέδιο είναι L1 - 8009 D - 07) και η αντίσταση είναι θερμίστορ; Τι μπορώ να βάλω;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PARKER : 06-06-12 στις 22:03 Αιτία: προσθήκη φωτογραφιών

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Neuraxia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα νήματα είναι ok δές αν πρίν απο την ανορθώτρια σου έχει αντίσταση σύρματος ( wirewound ) μάλλον αντιστοιχεί στις
    R1 R2 του σχεδίου σου , ίσως έχεις διακοπή εκεί .Ανέβασε και καμία φωτό ακόμα απο την πλακέτα .
    DSC03372.jpgDSC03370.jpgDSC03371.jpg
    Διάφορες φάσεις καθαρισμού της πλακετας
    DSC033741.jpg και εδώ σημειώνω το σημείο που θα έπρεπε να είναι το λαμπάκι και η NTC.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AKHS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι από έξω κουκλί, δεν είναι χάλια που να δεις και αυτό που έχω εγώ τώρα. Από που το βρήκες? Καλή συνέχεια στην αποκατάσταση.
    Έχω λυσσάξει να βρω λαμπάτο ραδιόφωνο, και τελικά πήγα στο πατρικό της γυναίκας μου (τώρα πλέον είναι αποθήκη!!!) και βρήκα αυτό και ένα ραδιοπικάπ λαμπάτο με το οποίο θα ασχοληθώ αργότερα!!!!

  9. #9

    Προεπιλογή

    100 ma λαμπάκι μόνο μιας και τα νήματα είναι σε σειρά. Μάλλον 12 v καί αντίσταση θερμίστορ αρνητικού συντελεστή.Τσεκάρισε καί τόν ηλεκτρολυτικό καί τήν ανορθώτρια πρίν δώσεις τάση.Καλή επιτυχία.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Από το ραδιόφωνο σου λείπουν εξαρτήματα-δες εδώ:
    http://www.radiomuseum.org/r/philips_b3x90u_2.html
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας