Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1
    Το avatar του χρήστη radiomario
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Mαριοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Γλυφαδα-Αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή πικ - απ jvc , προβλημα στις στροφες

    κυριοι, εχω ενα πικαπ jvc-jla20 ,το χρησιμοποιω ελαχιστα προτιμω μονο cd , απλως για καθαρα συναισθηματικους λογους θελω να λειτουργει κανονικα. το δοκιμασα καποια στιγμη αλλα [ κλαιει ] ο τραγουδιστης ,παιζει δηλαδη [ αργα ] γυριζει ο δισκος σε λιγωτερες απο 33 στροφες . ειναι με ιμαντα κ δεν εχει ρυθμιστει στροφων [pitch] μεχρι τωρα εχω αλλαξει 3 ιμαντες οι οποιοι εφαρμοζουν τελεια -σφιχτα οσο πρεπει - αλλα παλι τα ιδια .οι στροφες ειναι περιπου 28 το λεπτο αντι για 33 , εχετε αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα κ πως το διορθωσατε ?? ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 14-07-12 στις 17:31

  2. #2

    Προεπιλογή

    λογικά πρέπει να έχει εσωτερικό ρυθμιστή στροφών

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Εσωτερικά στο τροφοδοτικό έχει τριμμεράκια. Παίξε λίγο με αυτά και θα επανέλθουν οι στροφές στα φυσιολογικά τους.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Μέλος
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    812

    Προεπιλογή

    Καθάρισε τον άξονα του πλατώ και ρίξε μια σταγόνα ψιλό λάδι στον άξονα του μοτέρ..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αποστόλης1 : 25-03-12 στις 23:24 Αιτία: Αν είναι για 50 ΗΖ

  5. #5

    Προεπιλογή

    Δες αν επάνω στο μοτερ υπάρχει βίδα. Αν ναι ρύθμισέ την ανάλογα. Υπ' όψιν ότι η τάση του δικτύου πριν από 35+ χρόνια ήταν 220 βολτ. Τώρα είναι 230. Στα παλιά λαμπάτα ραδιόφωνα τα 6,3 έγιναν 7+ βολτ. Το ίδιο και τα παλιά μου μηχανήματα, πομπούς και λαμπάτους ενισχυτές. Ρίξε και λίγο λάδι όπως είπε ο φίλος. Χωρίς λάδωμα δεν κάνεις τίποτε.
    Δες το και πες μας.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη radiomario
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Mαριοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Γλυφαδα-Αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    τελικα εφταιγε ο ιμαντας ηθελε πιο λεπτο σε πλατος ιμαντα [ στην αγορα εχουν καταργηθει πλεον οι ιμαντες για πικαπ υπαρχουν μονο ιμαντες για video , οι οποιοι εχουν μεγαλυτερο πλατος απο αυτο των πικαπ ] ειδα σε πικαπ φιλου παρομοιο μοντελο με το δικο μου , οτι ειχε λεπτο σε πλατος ιμαντα απο αυτους που ειχα αγορασει εγω . αφου δοκιμασα τον ιμαντα του φιλου στο δικο μου πικαπ και επαιξε αμεσως κανονικα-σωστα ο δισκος , εκοψα με ενα ψαλιδι τους δικους μου ιμαντες που ειχα αγορασει κατα πλατος και το πικαπ λειτουργει πλεον κανονικα . ευχαριστω τους φιλους που απαντησαν αμεσα

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον radiomario για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    patent61 (26-03-12)

  8. #7

    Προεπιλογή

    Πάρε σπρέυ ρητίνης και ρίξε λίγο. Είναι για να μην ολισθαίνουν οι ιμάντες.
    Μήπως είδες αν υπάρχει βίδα επάνω στο μοτέρ; Συνήθως υπάρχει. Έχε το υπ' όψιν σου για το μέλλον.

Παρόμοια Θέματα

  1. στροφες πικαπ
    από ReNia στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-11, 18:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας