Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή Πλακετα κλιματιστικου HUALING

    Καλησπερα.
    Εχω ενα προβλημα με το κλιματιστικο στο σπιτι μου:Παλιοτερα μετα απο διακοπη ρευματος οταν επανερχοταν η ταση εκανε διαφορα παλαβα:3 με 4 λεντ απο τα ενδεικτικα της θερμοκρασιας αναβοσβηναν ταυτοχρονα με μεγαλη συχνοτητα ας πουμε 10 Hz.Αυτο γινοταν αφου το αναβα με το μπουτον του γιατι απο το τηλεχειριστιριο δεν ακουγε.Δεν εκανε καμμια αλλη λειτουργια.
    Μετα απο μερικα χτυπηματα με το κατσαβιδι σε διαφορα σημεια τελικα επανερχοταν χωρις ομως να μπορεσω να εντοπισω απο που ηταν το προβλημα.
    Σημερα ομως οσο και να το χτυπαω δεν..Με τα πολλα εβγαλα την πλακετα και μετρησα τις τασεις τροφοδοσιας(μεχρι εκει φτανουν οι γνωσεις μου) και νομιζω οτι ειναι ενταξει..
    Επειδη φανταζομαι οτι επιδιορθωση απο αποσταση δεν γινεται μηπως εχει κανενας καποιο σχεδιο της πλακετας μηπως βγαλω ακρη;( GeorgeVita ακους; )
    Το κλιματιστικο ειναι HUALING 18000BTU.
    Ευχαριστω.

    18022011040.jpg18022011042.jpg18022011039.jpg

    EDIT Tωρα που το ξανακοιταω πρεπει να φταιει η πλακετιτσα της φωτο που ειναι DC-DC converter:Παιρνει 300VDC και βγαζει περιπου 8-9Vdc που πηγαινουν στον σταθεροποιητη 5V
    Δεν ειμαι σιγουρος γιατι μια βγαζει ταση μια δεν βγαζει και την πλακετα την εχω στο χερι οποτε δεν μπορω να την δοκιμασω.Αν φταιει αυτο τι να κοιταξω;
    EDIT 2: Aυτο πρεπει να φταιει γιατι βγαζει 5 ,6,7 8 οτι ναναι ταση .Η σωστη πρεπει να ειναι 10.5 γιατι αν παει εκει μενει σταθερη ενω οι αλλες παιζουν..
    18022011044.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOUN : 18-02-11 στις 23:46
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    αυτη η μικρη πλακετιστα ειναι το προβλημα σου σιγουρα... κανονικα πρεπει να βγαζει 12V σταθερα... αλλαξε τους 2 ηλεκτρολιτικους που εχει και θα εισαι μια χαρα....
    επισης αλλαξε και την ηλεκτρολιτικο που εχει στη εξοδο του πανω στην μεγαλη πλακετα...
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #3
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Καλα το μονο σιγουρο ειναι οτι βγαζει οτιδηποτε αλλο απο 12..Θα αλλαξω τους πυκνωτες(αν εχω).Ο μικρος επανω στην πλακετα λογικα ειναι καμμια 350V οποτε χλωμο να βρω.Το πολυ πολυ βαζω ενα διακοπτικο μικρο που εχω αυτο εδω και τελειωνει η ιστορια(αν φταιει αυτο βεβαια)
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #4
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    γινεται και αυτο που λες μια χαρα... απο θεμα χωρου ειναι το θεμα... και για να δεις σιγουρα οτι θελεις 12V κοιτα στα ρελε.. ειναι 12βολτ... οσο για πυκνωτες αν δεν βαλεις καινουργιους και εχεις τπτ παλιους αστο καλητερα.. τσαμπα κοπος.. ασε που πρεπει και οι πυκνωτες σου ειναι ειναι 105 βαθμον
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #5
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Tελικα εβαλα το τροφοδοτικο που εδειξα παραπανω και δουλευει μια χαρα..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. #6
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    οτι σε βολευει...
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #7
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    E ναι..δεν γινοταν αλλιως..Για να φτασω στο σημειο που ειναι η πλακετιτσα ηθελε κανενα μισαωρο να ξηλωνω θωρακισεις και καλωδια,κλπ..Κι αν το εφτιαχνα(με τα πολλα) και σε κανα μηνα-διμηνο η δεν ξερω και εγω σε ποσο καιρο ξαναχαλουσε;Ετσι που το εβαλα με το που ανοιξεις το καπακι ειναι μπροστα σου.Ειναι πολυ ευκολο να αλλαχτει..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #8
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    το θεμα ειναι οτι το τροφοδοτικο που εβαλες κανει για συνεχη λειτουργια? και επειδη μιλαμε για παλμοτροφοδοτικο οι πυκνωτες του ειναι καλοι? οι τπτ κινεζικοι? και επειδη η βλαβη αυτη ΑΚΡΙΒΩΣ σε ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πλακετακι (βλεπεις το κλιματιστικο σου ειναι φασον με αποτελεσμα να υπαρχουν και αλλα ακριβως ιδια κλιματιστικα απλα με αλλο ονομα) μου εχει τυχει 5-6 φορες μετα απο αλλαγη με καλους πυκνωτες να δουλευουν μια χαρα 2-3 χρονια τωρα...
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #9
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Δεν ειχα Παναγιωτη πυκνωτες ευκαιρους και δεν ειναι τοσο ευκολο να βρω εδω που ειμαι..
    Κι εσυ ρε παιδι μου δεν μου ειπες οτι το εχεις ξανασυναντησει το προβλημα παρα μου λες σιγουρα φταινε οι πυκνωτες..Εγω ετσι που το ακουω καταλαβαινω οτι εισαι σιγουρος γιατι αυτοι χαλανε συνηθως και οχι επειδη σου εχει ξανατυχει..
    Τελος παντων οπως εγραψα παραπανω σιγουρα θα ξαναχαλασει καποια στιγμη γιαυτο το εκανα να αλλαζει ευκολα.Μαλλον θα παρω αυτο: http://cgi.ebay.co.uk/12V-1A-DC-Univ...#ht_2117wt_905
    να το εχω καβατζα αλλα θα κοιταξω να φτιαξω και το δικο του.Αν τροφοδοτησω το δικο του με μια γεφυρα στα 220 και πυκνωτη ηλεκτρολυτικο στα 400V πιστευω δεν θα εχω προβλημα ωστε να κανω δοκιμες, τι λες;
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θεμης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    αλεξανδρεια
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    εχω και εγω ενα ιδιο κλιματιστικο και δεν δουλευει.που ακριβως ειναι η πλακετα που αναφερετε??βασικα εκανε κατι τρελλα μετα απο διακοπη ρευματος αλλα τωρα δεν κανει τπτ.ευχαριστω.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας