Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1

    Προεπιλογή Eπισκευή πλακέτας λόγω υγρασίας

    Έχω την πλακέτα από ένα πλυντήριο η οποία έχει πάθει ζημιές από υγρασία. Για καλή μου τύχη η υγρασία έχει περιοριστεί στο TRIAC ΒΤΑ 600 και σε κάποιες επαφές μακριά από τον μικροελεγκτή. Το TRIAC δε φαίνεται να έχει φλάντζα απομόνωσης από την ψύκτρα και απ'οτι είδα στο datasheet δε χρειάζεται. Να βάλω ή να μη βάλω; Γνωρίζω την περίπτωση να έχει κι αλλού πρόβλημα, αλλά ας ξεκινήσω πρώτα με τα εμφανή. Για τον καθαρισμό των οξειδώσεων σπρέυ με λάδι ή χωρίς; Ως τελευταίο η επισκευή κάποιον επαφών που έχουν χάσει την επιχρύσωση λόγω οξείδωσης, τι προτείνετε εκτός από την μπακάλικη και επιπόλαια μέθοδο επικασσιτέρωσης με κολλητήρι; Η οξείδωση είναι περιορισμένη και ελαφριά στο στάδιο της πρασινίλας.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη navar
    Μέλος
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    καλά τα σκέφτεσαι όλα και μόνος σου !
    αν χρησιμοποιήσεις σπρέι με λάδι, μετά θα πρέπει να αφερέσεις το λάδι απο την πλακέτα (με ασετον ίσως)
    αν δεν είχε μόνωση , μήν βάλεις ούτε και εσύ ! και κοίτα ίσως αν μπορείς να βάλείς λίγη πάστα για καλύτερη απαγωγή.
    αν μετά την επικασιτέρωση θέλεις να έχεις λίγο πιό ήσυχο το κεφάλι σου , κοίτα για κανένα βερνίκι , σαν αυτό που βάζουμε στις DIY πλακέτες !

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από navar Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά τα σκέφτεσαι όλα και μόνος σου !
    αν χρησιμοποιήσεις σπρέι με λάδι, μετά θα πρέπει να αφερέσεις το λάδι απο την πλακέτα (με ασετον ίσως)
    αν δεν είχε μόνωση , μήν βάλεις ούτε και εσύ ! και κοίτα ίσως αν μπορείς να βάλείς λίγη πάστα για καλύτερη απαγωγή.
    αν μετά την επικασιτέρωση θέλεις να έχεις λίγο πιό ήσυχο το κεφάλι σου , κοίτα για κανένα βερνίκι , σαν αυτό που βάζουμε στις DIY πλακέτες !
    Όσο αφορά τους δύο όρους σε έντονα γράμματα, όσες φορές κι αν έχω κάνει επικασσιτέρωση σε φθαρμένες επαφές ποτέ μα ποτέ δεν είχα αξιόπιστο αποτέλεσμα. Παρότι στις κολλήσεις, είμαι (κατα τη γνώμη καθηγητών κ επαγγελματιών) "robot" , στις επαφές όλο και κάποια θα είναι μερικά δέκατα του χιλιοστού πιο λεπτή ή παχιά με αποτέλεσμα σπινθηρισμούς κ τα συναφή γι αυτό ρωτάω αν υπάρχει άλλη μέθοδος. Βερνίκι έχω σε σπρέι για πλακέτες και σκέφτομαι στα σημεία που έχει φύγει από τρίψιμο να μονώσω γύρω-γύρω την περιοχή με χαρτοταινία κ να το περάσω. Κάποιο άλλο βερνίκι από κατάστημα σιδηρικών που να κάνει (δοκιμασμένα) γι αυτή τη δουλειά; Γιατί με το πινελάκι θα γίνει πιο ντελικάτα η δουλειά κ μου αρέσει αυτά που κάνω να έχουν φινέτσα κ να μην είναι σαν σοβιετική επισκευή.

Παρόμοια Θέματα

  1. Eπισκευή Sony TV, KV-25K1D
    από KarlBarks στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-06, 18:57
  2. Eπισκευή monitor ctx
    από ok1gr στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-05, 04:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας