Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18
  1. #11
    Το avatar του χρήστη gep58
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Γιάννη,
    σύμφωνα με το σχηματικό της συσκευής τα ενεργά άκρα για την γραμμή του ΟΤΕ, είναι τα La, Lb δηλ. οι 3 και 9 βίδες αντίστοιχα (αν δεν έχει αλλάξει κάτι στην σύνδεση του καλωδίου είναι το άσπρο και το καφέ όπως σου είπε κι ο φίλος παραπάνω).

    gep58
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  2. #12

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Το σύνδεσα όπως μου είπες αλλά και πάλι δεν δουλεύει ο διακόπτης, παρόλο που τον ξαναξεσύνδεσα και ξανακαθάρισα τις επαφές του. Επίσης δοκίμασα να το συνδέσω με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς (άσπρο - καφέ, πράσινο - άσπρο, κλπ. κλπ.) αλλά τίποτα. Υπάρχει περίπτωση κάποιο άλλο εξάρτημα να είναι χαλασμένο και να μην φταίει ο διακόπτης; Δυστυχώς δεν είμαι ηλεκτρονικός και οι γνώσεις μου περιορίζονται σε πολύ βασικά πράγματα.

  3. #13

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Γιώργο (gep5 σου απάντησα στο μήνυμα που μου έστειλες αλλά επειδή είμαι καινούριος και δεν το ξέρω καλά το site δεν βρήκα κάπου στα απεσταλμένα μηνύματα να μου λέει ότι εστάλη το μήνυμα. Το mail μου είναι j_mathious@hotmail.com
    Σε ευχαριστώ πολύ!
    Γιάννης

  4. #14
    Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Μέλος
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    812

    Προεπιλογή

    Αν είναι όπως στο κύκλωμα (χωρίς μετατροπές )φταίει το άγκιστρο ,δεν πατιέται να κάνουν μεταγωγή οι επαφές, δοκίμασε με ανοικτό καπάκι να πατήσεις με το χέρι την πεταλούδα, αν αλλάζουν θέση οι επαφές θα δουλέψει, αν δεν κινούντε θα λείπει ένα κομμάτι βακελίτη από το εσωτερικό μέρος της πεταλούδας μέχρι τις μεσαίες επαφές.
    Όσο για το μικρόφωνο αν δεν το πέταξες χτύπα το ελαφρά στο τραπέζι και δοκίμασε το.

  5. #15

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Τελικά το φτιάξαμε. Το άγκιστρο είναι μια χαρά. Το πρόβλημα ήταν στην σύνδεση του ακουστικού. Ήταν συνδεδεμένο σε λάθος θέσεις. Κάποιος προφανώς το είχε πειράξει πριν πέσει στα χέρια μου.
    Να ναι καλά ο φίλος Γιώργος που το βρήκε και μου έδειξε και το φτιάξαμε!!!

  6. #16

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    filippos
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    παιδια ειμαι καινουργιος και δεν ξερω πως να φτιαξω καινουργιο θεμα . ελπιζω να μπορειτε να με βοηθησετε απο δω η αλλιως πειτε μ να βαλω αλλου την ερωτηση μου.
    εχω ενα τηλεφωνο siemens FeTAp 116-2 καπου μεσα στο 78-82. το βρηκα στο παταρι και οπως φανταζεσθε εχει σαν ''πριζα'' την παλια διπολικη. ηθελα λοιπον απο περιεργια να το συνδεσω στις νεες τυπου ...αλλα απετυχα. δλδ εχει 4 καλωδια. ασπρο,καφε,κιντρινο,πρασινο. το κιντρινο και το πρασινο εξ αρχης δεν χρησιμποιουνταν. μονο το καφε κ το ασπρο. πηρα λοιπον ενα καλωδιο νεου τυπου πριζα και συνδεσα τα καλωδια ασπρο-ασπρο κ καφε-μαυρο.... ακουγα ενα βομβο μονο. ουτε εκανε τουτ τουτ ουτε οταν καλουσα εκανε αλλον ηχο. τι μπορω να κανω??
    ευχαριστω εκ των προτερων

  7. #17
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Το άσπρο και το καφέ καλώδιο του τηλεφώνου σου θα πρέπει να συνδεθούν με τους δυο μεσαίους πόλους του βύσματος RJ11. Αν το βύσμα έχει ήδη πρεσαρισμένο τετραπολικό καλώδιο, δες ποια χρώματα του καλωδίου πάνε στους δυο μεσαίους πόλους του βύσματος (φαίνονται γιατί το πλαστικό του βύσματος είναι διάφανο), συνήθως είναι χρώματος κόκκινου το ένα και πράσινου το άλλο (αλλά όχι πάντα). Η πολικότητα δεν έχει σημασία. Αν τα έχεις κάνει ήδη έτσι και η συσκευή δεν δουλεύει, έχει πρόβλημα η συσκευή, δεν φταίει η σύνδεση. Πάντως λογικά αν είχες βάλει λάθος καλώδια από το καινούριο βύσμα δεν θα έπρεπε να ακούγεται τίποτα σηκώνοντας το ακουστικό.

  8. #18

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Apr 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το άσπρο και το καφέ καλώδιο του τηλεφώνου σου θα πρέπει να συνδεθούν με τους δυο μεσαίους πόλους του βύσματος RJ11. Αν το βύσμα έχει ήδη πρεσαρισμένο τετραπολικό καλώδιο, δες ποια χρώματα του καλωδίου πάνε στους δυο μεσαίους πόλους του βύσματος (φαίνονται γιατί το πλαστικό του βύσματος είναι διάφανο), συνήθως είναι χρώματος κόκκινου το ένα και πράσινου το άλλο (αλλά όχι πάντα). Η πολικότητα δεν έχει σημασία. Αν τα έχεις κάνει ήδη έτσι και η συσκευή δεν δουλεύει, έχει πρόβλημα η συσκευή, δεν φταίει η σύνδεση. Πάντως λογικά αν είχες βάλει λάθος καλώδια από το καινούριο βύσμα δεν θα έπρεπε να ακούγεται τίποτα σηκώνοντας το ακουστικό.
    Καλησπέρα, σύνδεσα το κόκκινο και το πράσινο με τα καφέ και άσπρο, δίνει σήμα η γραμμή και ακούς τον άλλον όταν σου μιλάει. Δεν ακούγεται το τηλέφωνο όταν χτυπάει και ο άλλος δεν σε ακούει. Περισεύει ένα πράσινο καλώδιο από το παλιό τηλέφωνο που φαντάζομαι ότι είναι γείωση (?). Τα δύο καλώδια του RJ11 μαύρο και κίτρινο τι τα κάνουμε?

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Επισκευή SONY cdp-s27
    από palexop στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-08, 23:34
  2. επισκευή ups
    από gRooV στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-08, 14:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας