Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Excamation Πρόβλημα με τροφοδοσία Laptop

    Έχω ένα, κατά τη γνώμη μου, πολύ περίεργο πρόβλημα με τον φορητό που πρόσφατα βρέθηκε στα χέρια μου με περιγραφή εντελώς νεκρό.
    Ένα Asus A6000. Βρήκα το jack της τροφοδοσίας σπασμένο. Αφού δεν κατάφερα να αποσπάσω όλο το κάτω πλαστικό κάλυμμα κόλλησα στους αντίστοιχους ακροδέκτες της μητρικής πλακέτας δύο καλώδια και τα οδήγησα σε έναν παρόμοιο θηλυκό jack και συνέδεσα το τροφοδοτικό (είχα πάρει με το πολύμετρο πολικότητα πριν). Πλέον άρχισε να φορτίζει.
    Από εδώ ξεκινούν 3 σενάρια τα οποία επαληθεύτηκαν ξανά και ξανά και ξανά.
    Σενάριο -1
    εάν εκκινήσω το φορητό με το τροφοδοτικό του στη πρίζα τότε παντα μα πάντα σε 1,5 δευτρερόλεπτο πέφτει εντελώς η λειτουργία του αφού πρώτα πάρει απίστευτες στροφές το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών (ο επεξεργαστής απάγει τη θερμότητα με ψύκτρες). Σημειωτέον μετά από πάρα πολλές επαναλήψεις σκέφτηκα και δοκίμασα με ένα άλλο τροφοδοτικό από καινούριο φορητό χωρίς προβλήματα (με ίδια τάση φυσικά 19,8 ) και παρουσίασε ακριβώς τα ίδια.

    εάν εκκινήσω με την μπαταρία μόνο (φορτισμένη φυσικά) τότε διακλαδωνόμαστε σε 2 σενάρια με λογική συνθήκη την μη χρήση του τροφοδοτικού (αλλά της μπαταρίας) ΚΑΙ (συζεκτικά) με δεύτερη απίστευτη συνθήκη το mode λειτουργίας των windows xp !

    Σενάριο -2
    εάν επιλέξω την ασφαλή λειτουργία (μη φόρτωση του driver της κάρτας γραφικών ... (...) ... (...) τότε το φορητό εργάζεται απρόσκοπτα εσαεί και έως να τελειώσει η μπαταρία ! (το ανεμιστηράκι λειτουργεί αθόρυβα σε νορμάλ στροφές)

    Σενάριο -3
    εάν επιλέξω την νορμάλ λειτουργία (κανονική φόρτωση όλων των drivers ...) τότε κάπου μεταξύ της εμφάνισης του logo των windows και την είσοδο του χρήστη αρχίζει το ανεμιστηράκι και παίρνει άσχημες στροφές (για το καλό του και φυσικά πέφτει το σύστημα σε 1,5 δευτερόλεπτο το πολύ...

    Εάν δεν υπήρχε το σενάριο -2 τότε θα προέβαινα σε αυτό που μου πρότεινε φίλος να κόψω και να συνδέσω σε σειρά στο συν στο ανεμιστηράκι (brassless) μία βατική αντίσταση κάποιων Ωμ (δεν θυμάμαι πόσα) αλλά να που "γυρίζει" το αναθεματισμένο σενάριο-2 και θολώνει τα νερά μέχρι που τα κάνει λάσπη ...
    Εάν έχει κανείς καμιά ιδέα τον ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    Πράγματι πολύ περίεργο το πρόβλημα σου
    Εγώ θα έλεγα ότι το πρόβλημα ίσως να είναι σε κάποιο πρόβλημα τών Windows και όχι πρόβλημα τροφοδοτικού
    Δοκίμασες να κάνεις καποιο Scan η καποιο repair των windows ?
    Δοκιμασέ το και πές μου

  3. #3
    Το avatar του χρήστη briko
    Μέλος
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    κανε ενα format και πυθανων να βρεις την λυση

  4. #4
    Το avatar του χρήστη xrhstos1978
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Ξεκίνα το pc σε safe mode και διέγραψε το driver της κάρτας γραφικών. Μετά μπες κανονικά και ξανά πέρνα το driver

  5. #5
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstos1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνα το pc σε safe mode και διέγραψε το driver της κάρτας γραφικών. Μετά μπες κανονικά και ξανά πέρνα το driver

    αφου γραφει οτι δεν ολοκληρωνεται η φορτωση του safe mode
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  6. #6
    Το avatar του χρήστη xrhstos1978
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Σενάριο -2
    εάν επιλέξω την ασφαλή λειτουργία (μη φόρτωση του driver της κάρτας γραφικών ... (...) ... (...) τότε το φορητό εργάζεται απρόσκοπτα εσαεί και έως να τελειώσει η μπαταρία ! (το ανεμιστηράκι λειτουργεί αθόρυβα σε νορμάλ στροφές)

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.
    Έκανα την δοκιμή με την αφαίρεση του driver γραφικών και δυστυχώς δεν άλλαξε τίποτε στην συμπεριφορά του συστήματος.
    Από την μία θα ομολογήσω οτι χάρηκα μιας και έπρεπε να το είχα σκεφτεί ήδη εγώ κι από την άλλη λυπήθηκα διότι μακάρι να είχε λυθεί έτσι. Εκτός από computer οι όποιες επιπλέον γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά και στα ψηφιακά ηλεκτρονικά νομίζω δεν με ώθησαν να συνδέσω τόσο βάσιμα το πρόβλημα με δυσλειτουργία του software ...
    Εφόσον υφίσταται το σενάριο ένα που δεν έχει να κάνει σίγουρα με το software διότι συμβαίνει στη φάση του boot (εκτός κι αν παίζει κανένα φάλτσο με το firmware της eeprom) δεν μπορώ να διανοηθώ τέτοιο σκάσιμο πιθανοτήτων δηλαδή επιπρόσθετα να υφίσταται και software πρόβλημα που να επιδρά στο ίδιο σημείο με το hardware. Θα ήταν το "τζόκερ" της 20ετίας για μένα ... Δυστυχώς το μυαλό μου πάει πλέον στην κάρτα γραφικών και στο feedback που παίρνει για θερμοκρασία και αντίστοιχο έλεγχο στροφών του fan.
    Διστάζω ακόμα να βάλω την αντίσταση σε σειρά...
    Να πάρει η ευχή να γινόταν κάτι να λυνόταν χωρίς τέτοια επέμβαση ... είναι τα καλωδιάκια από το fan τόσο λεπτά ακόμα και με 15Watt κολλητήρι θα τα φοβόμουν ...

  8. #8
    Το avatar του χρήστη Thansavv
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    207

    Προεπιλογή

    Νάσο καλημέρα,
    Το παλιό το βίσμα το αφαίρεσες από το Motherboard?

    Κάποια jacks έχουν ένα είδος διακόπτη μέσα ο οποίος αλλάζει κατάσταση μόλις μπεί το βίσμα... Αν εσύ τώρα "τράβηξες" 2 καλωδιάκια μόνο, πιθανόν αυτό να σου δημιουργεί πρόβλημα γιατί δεν αλλάζει έτσι η κατάσταση του διακόπτη...

    Δες σ΄αυτή τη σελίδα με ποιό jack μοιάζει το δικό σου?
    http://www.laptopsockets.co.uk/jacks-companies/asus.htm

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Πω πω θέλω να το σπάσω αυτό το φορητό ...
    έβαλα μια αντίσταση 100 ωμ 2 watt σε σειρά στο συν και πέρα από μειωμένες στοφές δυστυχώς τα σενάρια παρέμειναν αναλείωτα !!
    Στο τέλος σε έξαλλη κατάσταση είπα δεν πάει να καεί η κάρτα και έβγαλα εντελώς το βύσμα τροφοδοσίας από το ανεμιστηράκι. ΤΑ ΙΔΙΑ κι απαράλλαχτα ! Έχω τρελαθεί. Και στο τέλος όταν το βάζω φορτισμένο χωρίς σύνδεση στο τροφοδοτικό να κάνει εκκίνηση σε ασφαλή λειτουργία και να εργάζεται χωρίς κανένα πρόβλημα όπως πάντα ... ε, ή που θα το σπάσω ή που θα κόψω τις φλέβες μου ...
    Θανάση ευχαριστώ. Όχι δεν έβγαλα το βύσμα από την πλακέτα δεν έχω τέτοια ευχέρεια (μέχρι να λειώσω το δεύτερο ή τρίτο ποδαράκι θα κρυώσει το πρώτο μέχρι να πεταχτεί ο χαλκός από την πλακέτα και να μείνω σύξυλος...) δεν έχω SMD extractor ...
    Νομίζω πάντως οτι η ιστορία με το βύσμα επιδρά μόνο στο ξεκίνημα. Δεν έχει σχέση με την συνέχεια. Άρα τελικά ναι έχουμε 2 ταυτόχρονες βλάβες. Τράβηξα λαχνό και κέρδισε.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη xlife
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    Πιθανή βλάβη κάρτας γραφικών.Όταν ξεκινάνε τα windows φωρτόνουν όλα τα εξτρά της κάρτας κάτι που δεν γίνετε σε Safemode. Προσπάθησε να βάλεις Linux για να ελεγξεις. Αν είναι σχετικά καινούριο τότε η κάρτα μπορει να αλαχτεί με παρόμοια.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με οθονη απο laptop
    από chris_20 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-09, 13:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας